Jump to content
Sign in to follow this  
geti

Daca Ai Luat Examenul Cu Politia

Recommended Posts

Exact. Daca a asteptat atata timp pana sa dea examenul poate sa mai astepte cateva zile pana primeste plasticul. Mai bine decat sa intri la vreo belea cu vreun tampit de militian.

Si nici drum la munte nu recomand prea usor, mai ales cu 2 masini, mie nici acum nu-mi place prea mult sa merg in coloana, de incepatori nu mai vorbesc. Daca se poate mergeti intr-o singura masina si vezi cum se descurca si eventual mai ajuta-l cu vreun sfat. N-o sa-ti fie nici tie prea placut, mai degraba stresant, dar asta e.

In ziua cand mi-am luat plasticul (septembrie 2002) m-am trezit ca am coborat faleza in frana de motor in a 5-a :P , franele lui taica-miu la dacie nu erau la fel de bune ca cele de pe masina de scoala iar la intrarea in Br l-am lasat pe taica-miu sa conduca, eu nu m-as fi descurcat prea bine pe niste strazi pe care nu prea le stiam pe atunci. Cand m-a luat de la gara la vreo luna dupa aceea cand sa urc dealul mi s-a oprit motorul.

In schimb in decembrie cand mi-am luat matizul (o zi dupa) am plecat cu inca 4 prieteni pe la 8 seara din oras, ca sa ajungem pe la miezul noptii la parcul de la Cazino din Constanta. La 6 dimineata eram inapoi in pat. M-am descurcat fara probleme, dar viteza nu prea i-am dat, cam 80-90 am mers, iar la intors uneori aveam si 70, dar toti dormeau bustean in masina, deci n-am prea speriat pe nimeni.

Oricum in primul an de conducere (in care am facut vreo 15000 de km) pot sa zic ca am condus mult mai prudent si rareori am trecut de 100km/h.

Share this post


Link to post

Mie imi place sa merg in coloana, dar cu oameni care stiu joaca.

Am fost si cu artisti si-i o adevarata placere, si cu tonti,

care-ti dau stari de-ti fac freza asemanatoare extremistilor arieni.

E bun de facut un topic pe tema asta, pentru a afla si cei mai noi in sportul asta

cateva reguli, nu neaparat totul, ca nu se invata de la tv sau play-station.

Share this post


Link to post

Var-miu isi luase permisu si imediat a vb cu seful circulatiei in Oltenita sa vada daca poate conduce si i s-a raspuns ca da si ca poate primi amenda ca nu are permisu la el,chestie care i s-a si intamplat de altfel!

Bine ar fi ca sa intrebe la militie,daca se poate!

Share this post


Link to post

Sotia mea a facut primul drum ca sofer bucuresti-galati, cu taica-su alaturi, care nu a lasat-o sa depaseasca 70/h.

 

Al doilea drum a fost cu tico-ul nostru, chiar in ziua achizitionarii, bucuresti-galati si retur (a doua zi). Dar chiar daca nu era primul drum tot a lovit o bordura de a distrus capacul si s-a pomenit de cateva ori pe contrasens. Bine ca era drumul liber.

 

Eu cand m-am urcat prima data in tico nu puteam nici sa plec de pe loc. Am realizat ca scoala a fost cam inutila, practic am invatat singur sa conduc. La primul drum (care a fost in buc la ora de varf) ma tineam de volan ca inecatul de colacul de salvare.

 

Si totusi singurul accident pe care l-am facut (usor de altfel) a fost nu l-a inceput, ci cam dupa 5000km, cand imi trecuse frica si eram viteaz.

 

Concluzie: frica pazeste pepenii :D

Share this post


Link to post

:) ) si eu la fel l-am pocnit pe unu in spate fiindca ma certam cu altul caruia ii taiasem fata :D , Eu eram vinovat intr-adevar, bine ca a fost usor.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...