Jump to content
Sign in to follow this  
iso

Ce auto v-ati dori ???

Recommended Posts

Ce auto v-ati dori daca ati avea un pic mai multzi bani+auto actual (2.000-3000euro)?Eu daca as' avea banii astia de dat pe auto m-as gindi la Opel Astra sh 2002 ... :(

Share this post


Link to post

Daca as avea cateva mii de euro in plus ce masina mi-as lua? Cam greu de spus, oricum sunt adeptul masinilor noi, nu vreau sh. Mai interesanta mi s-ar parea intrebarea ce masina ati vrea daca ati avea bani f multi; in acest caz raspunsul ar fi VW Touareg V10 TDI.

Share this post


Link to post

Eu ash vrea sa-mi iau Cielo Exe GPL, dar vad ca majoritatea pina acuma se feresc da el :( . Sa intzeleg ca nu merita 9150 de euroi? :scarpin:

Share this post


Link to post

Daca as putea mi-as lua un Peugeot 307 HDI. Cind l-au prezentat prima oara la SAAB acum vreo 5 ani m-au scos cu forta din el :lollol:

Share this post


Link to post
Eu ash vrea sa-mi iau Cielo Exe GPL, dar vad ca majoritatea pina acuma se feresc da el :( . Sa intzeleg ca nu merita 9150 de euroi? :scarpin:

 

Spre rushinea mea :oops: am avut numai auto SH (Oltcit 11 RL '94 ; Dacia Nova '99 ; Cielo GLE AC '96 ; Cielo EXE LPG 2002 ) . Cit despre ultimul Cielo EXE LPG 2002 (6.600euro sh 04.2004) la cum arata si merge(stare noua) pretul e OK si e o masina "cinstita" :thumbr: Nu ca n'as fi vrut unul nou dar cum nu ma dau banii afara din casa am considerat ca e cel mai bun compromis stare/rulaj/dotare/pret (si e mai bine sa se ocupe altul de rodaj si problemele de inceput... si astea costa bani NU ?) :twisted: . Important e ca sint multumit de masina la banii pe care i-am dat ! :cadelnita: Numai ca omu' e pofticios si isi doreste tot timpul altceva... :roll: Cit despre masini scumpe am trecut de virsta cind visam ziua cu ochii deschisi(ce naiba muncesc pentru bani!!!) acum visez numai noaptea... si nu prea mult ca noaptea'i scurta !! :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post

ISO vad ca ai trecut prin gama romaneasca a masinilor gurmande, respectiv Oltcitul si Nova, daca nova ta made in 99 era pe carburator inteleg de ce visul tau se rezuma doar la o masina omeneasca, visul romanului un astra, posibil si wagon

Share this post


Link to post

@keluboss

Aici te contrazic putin Oltcitul si Nova cu carburator dublucorp dar bine reglat sau "normal reglat" mergeam bine merci 6 afara 9 orash singura chestie care lipsea era confortul si fiabilitatea la Nova si spatiul la Oltcit in rest Oltcitul a fost o gargarita foarte reusita la vremea ei . Cit despre Astra , e bine sa visezi la ce-ti poti permite numai ca te "bate" nevasta... :lol: :lol: si apoi e anormal sa-ti doresti sa fii normal ? ... daca-ti doresti o masina fitzoasa inseamna ca esti fitzos ? , linia intre fitzos si papagal e atit de subtzire incit e mai bine sa fii...normal !!! ... de batrinetea :( .

Share this post


Link to post

normal in Romania inseamna RATB, iar tot ce inseamna auto personal utilizat zilnic inseamna Fitze. Sa nu-ti mai spun cum esti vazut in vreunul din satele patriei cind defilezi cu auto din doatre, presupun ca stii prea bine. Cit despre Oltcit si Nova cunosc prea bine, stiu ca despre vindute numai de bine, dar de curiozitate, cam cit de des trebuiau reglate la tine cele doua pt a obtine (dupa mine performanta) 9 kg de benzina in orash? :wink: :roll:

Share this post


Link to post

Reglajul nu se facea des , se schimbau jiglere mai mici si tuburile emulsoare mai mari , se regla amestecul(cu mai mult aer "normal" !?) pe prima treapta si gata . Nu dadea in nas oricum iar daca vroiai mushchi treceai de 3.000ture si deschidea treapta 2 la carburator si atunci zburai . Partea proasta ca jiglerele se infundau des ... :(

Share this post


Link to post

aici vroiam sa ajung :aplauze: nu cred ca treceau 2 saptamini fara sa trebuiasca sa ridic capota sa vad de ce nu e-n regula. :nonono: nu cred ca lucrul asta il faci si la Cielo, unde esti boier (sofer), si nu mecanicos

Share this post


Link to post

Daca as avea doar cateva mii de euro in plus, 2 sau 3 mii, probabil ca as investi in actuala masina.

 

1. Ecotek valve + silencer (pentru consum de carburant) - 150 EUR

2. Suspensii G-max - 600 EUR

3. Dynamat Kit + system de boxe adevarat - 350 EUR + ~~~ EUR

4. Montare pe Matiz E de aer conditionat (in jur de 1000 EUR, m-am interesat, mai bine il iei de la inceput cu A/C)

5. Alte ciurucuri pentru infrumusetzare - 200 EUR.

 

Cam atat mi-ar ajunge de banii aia.

 

Daca as avea multzi bani de la inceput, probabil mi-as lua o Skoda Felicia ieftina pe care as adapta-o pentru raliu. Dreams, dreams, dreams ... Dar nu aici in tzara ...

Share this post


Link to post
1. Ecotek valve + silencer (pentru consum de carburant) - 150 EUR

 

Detaliaza un pic te rog ... :osanale:

Share this post


Link to post

Eu sper ca la anul pe vremea asta sa va informez ca mi-am luat Opel Vectra B din 1998 (2000 16V)!!.

O masina cainoasa cu 140 CP, super sportiva.Asta-i ce-mi doresc.Daca nu, la cat am investit in Espero sa-l am bat il voi tine pe asta...pana ajung la doamna de mai sus.

Share this post


Link to post
Eu sper ca la anul pe vremea asta sa va informez ca mi-am luat Opel Vectra B din 1998 (2000 16V)!!.

 

...vreau si eu asa ceva... :oops: ...sau un 307 CC... :oops:

Share this post


Link to post

1. Ecotek valve + silencer (pentru consum de carburant) - 150 EUR

 

Detaliaza un pic te rog ... :osanale:

 

Vezi la TUNING MOTOR. Ca de cand am postat acolo despre Ecotek valve nimeni nu s-a aratat interesat de asa ceva.

 

Sectiunea Tuning -> Tuning Motor. Discutam acolo, e mult de discutat despre chestia asta.

Share this post


Link to post
Eu sper ca la anul pe vremea asta sa va informez ca mi-am luat Opel Vectra B din 1998 (2000 16V)!!.

 

...vreau si eu asa ceva... :oops: ...sau un 307 CC... :oops:

 

Te dai in barci cu 307 CC dar te iert pt. vectra.Oricum te-as fi facut cu vectra ca aveam reprize mai scurte la cutie 8)

Share this post


Link to post

Nu se incadreaza in doar 2-3000 euro + masina actuala dar mi-as lua un Seat Cupra R. Leon e flebetea mea si de cand am motor de 1.8 au inceput sa imi placa si motorizarile "corecte". Sa fie intr-un ceas bun. O sa fiu cuminte anul asta poate mi-l aduce mosh craciun :rotfl:

Share this post


Link to post

Nici eu n-as schimba masina actuala pt a cumpara alta cu 2-3.000euro mai scumpa.

 

La de 2 ori banii as vrea o Corolla 1.6 sau 1.8. Dar peste ceva ani. Fara SH, schimbata mai rar dar noua!

Share this post


Link to post
Nu se incadreaza in doar 2-3000 euro + masina actuala dar mi-as lua un Seat Cupra R. Leon e flebetea mea si de cand am motor de 1.8 au inceput sa imi placa si motorizarile "corecte". Sa fie intr-un ceas bun. O sa fiu cuminte anul asta poate mi-l aduce mosh craciun   :rotfl:

Am mers cu unul!Bordul e de A4, scaune sport, cam incomod.Are 180 de CP.Cand a inceput sa-i dea un pic cu a doua pana la 90(o menaja!) intrasem in panica!Soferul e un pic cam dement, dar a zis ca la drum nu i-a stat nimeni in fata.In schimb e o masina gurmanda, dar merita.si o poti lua la 10-11.000 din 2001.

Share this post


Link to post

Apropos de masini sport.Eu sa am bani de a doua masina, mi-as tine espero gpl si mi-as lua o calibra 97-98.Bani multi , costuri mari, dar m-am dat cu una 2 luni, 2000 16V, 150 CP, nu era limitata, si am martori 3 prieteni ca m-am facut cu un golf 1.8 16V parca, si m-am dus I- 80 de km/h,II-120, si s-a terminat bulevardul :lol: Ala s-a dus pana la 70 cu I si belea niste ochi de nu-i venea sa creada.De-asta imi doresc Vectra B!!

Share this post


Link to post

Mai eu o sa vin cu SUbaru ala WRX de serie ..MOdest !!!

Share this post


Link to post

io as vrea un Microbuz VW Transporter 2.5 TDI V6, Syncro (pt neavizati that's 4x4) suspensie offroad, full options fara piele (nu-mi place pielea)... Este vreo 40k euroi nou...

Share this post


Link to post

Salve !

Uite cam ce vreau eu :

Actualmente am un cielo 95( se tine super tare batranica ) asa ca eu sunt chitit pe masini fabricate de galbejitzi(asiatici).

La anul se pare ca oricum schimb masina si am urmatoarele optiuni:

Daca imi merge (financiar ) ca anul asta imi iau un Kalos sau un Accent

Daca imi merge mai bine un Elantra

Daca imi merge super O Corola

TOATE IN LEASING CA NU AM INEBUNIT SA PLATESC 40% TAXE VAMALE.

Deocamdata pt anul asta vise...

vorba cantecului " romania trezeste-te"

Bafta

Share this post


Link to post
...

TOATE IN LEASING CA NU AM INEBUNIT SA PLATESC 40% TAXE VAMALE.

...

Din cate stiu eu taxele vamale pt autoturismele fabricate in afra UE sunt de 30% (nu de 40%).

Share this post


Link to post

bine bre da' asta cu leasingu' se aplica numai unora; cei care pot sa faca leasing. dar daca ai 99% din venit la negru?

 

si 30% taxe + ~10% accize plus alte rahaturi si iesi suuuper mult.

 

mie kalosul nu-mi place deloc. daca vorbiti de nubira, mai merge dar kalosul e mic rau pt 11 sau 12k de euroi cat dai pe el. mai bine iei un cielo desi stiti ca mie nu-mi place.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...