Jump to content
Sign in to follow this  
Zmeul cel rau

Curatare oglinda far la espero

Recommended Posts

Salut, am si eu o problema. De curand am cumparat un Espero la mana a doua si nu am observat decat dupa aia ca unul dintre faruri este murdar pe dinauntru( avea noroi si chiar puf de papadie). Am constatat ca e din cauza ca ii lipseste unul dintre capacele de etansare de la far. L-am inlocuit cu unul de la un far spart de la masina tatalui meu , pe care el l-a inlocuit, dar acum nu stiu cum sa fac sa il curat pe dinauntru de mizerie. Am incercat sa il umplu cu apa dar nu am reusit sa il curat in felu asta ( au ramas pete de praf). un far nou e cam scump... Cum il curat pe asta?

Share this post


Link to post

Eu am curatat far de motocicleta cu care am facut mult "of road" pe drumuri de tara si forestiere. Am demontat farul, am cautat o carpa moale si subtire si am bagat-o pe gaura becului pana aproape am "umplut" farul si am invartit-o cu grija de cateva ori, apoi am scos carpa si am scuturat praful si am repetat procedeul pana s-a curatat foarte bine.

Share this post


Link to post

Azi am gasit si eu timp sa incerc cu o carpa, dar nu merge, la faza lunga nu incape iar la faza scurta unde cat de cat a incaput carpa nu s-a curatat prafu nici de al dracu. Cred ca trebuie curatat cu o solutie ceva ca pare impregnat. Cum pot sa fac sa dau sticla de la far jos fara sa il sparg ca are un silicon?

Share this post


Link to post

nu te-as sfatui sa incerci sa dai sticla de la far jos.

eventual umple-l cu o solutie de curatat si lasa-l la inmuiat, dupa care clatesti de multe ori...

Share this post


Link to post

Nu se poate baga o sirma cu ceva textil infasurat la capat (ceva in genul betisoarelor pt urechi, sau al spalatoarelor de sticle) ? Ai putea roti sirma inauntru si poate ai avea mai mult succes.

Share this post


Link to post

Chiar aşa, are dreptate cata73: fă-i o baie ! adică dă jos becurile, garniturile, motoraşul de reglare (dacă ai), şi scufundă-l în chiuvetă, umple-l cu apă şi agită-l bine-bine.

Share this post


Link to post

asa e cel mai simplu, altfel eu zic ca te complici si risti sa strici/spargi farul

Share this post


Link to post

Fii atent cum am curatzat oglinzile de la proiectoare:

Am scos proiectoarele, am demontat becuri si alte shit-uri de acest gen de pe ele apoi cu o shurubelnitza sugtzire la varf,am racait tot masticul care se putea. Apoi cu mare curaj am bagat shurubelnitza printre geam si carcasa si incet incet am dezlipit tot geamul. E foarte mult de munca si foarte multa migala, asa ca daca nu ai rabdare nu te apuca. La lipire am pus pasta siliconica neagra si am presat bine geamul. Mult luck. :wink:

Share this post


Link to post

Multumesc pentru toate sfaturile. Am incercat sa il inec dar se pare ca nu e de ajuns, prafu se tine bine acolo, am incercat si cu o carpa ajutata de un bat, la fel. Asta e... va trebui sa incerc sa dau jos sticla cu migala, eventual ajutat si de un foehn de ala profesional sa incalzesc sa nu se sparga

Share this post


Link to post

de fapt am facut aceeasi manevra cand aveam oltcit dar acolo sticla de far era 150 de mii si la o adica o spargeam intentionat daca era... :D aici mi-e cam tarsha sa nu se sparga

Share this post


Link to post

Nu te mai chinui cu facutul baie farurului si in nici un caz nu incerca solutii gen alea de spalat geamul sau orice pe baza de alcool pentru ca o sa se duca "oglinda de argint" de pe oala farurului si dupa aia o sa mai reflecte deloc lumina. Nu pot sa dau acum reactia exacta, dar asta se intampla.

 

Ce ma bine incearca sa dezlipesti sticla farului si sa cureti cu o carpa imbibata in apa jegul care e prin el. Cand va trebui sa lipesti la loc geamul, nu te zgarci la silicon. Pune sa fie din belsug, dupa care nu pune farul imediat pe masina. Pune farul cu geamul in jos si mai pune o greutate pe el. Lasa-l asa vreo 2 zile pana se intareste de tot siliconul. Apoi cu un cutter finut taie siliconul in exces de pe margini si pune farul la loc pe masina. Daca nu o sa lasi sa se usuce bine siliconul sau daca presiunea nu o sa fie sficient de mare incat sa faca priza buna o sa observi ca ti se va aburi pe inetrior cand va fin mai frig afara, ceea ce nu cred ca vrei.

 

Bafta.

Share this post


Link to post

Apropo de aburire. Nu exista in far un tub negru de aerisire? Daca nu e infundat se mai abureste farul?

Share this post


Link to post

Tubul de cauciuc e "infundat" cu un fel de burete care se pare are rol de supapa asa ca e de-acolo . :wink:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...