Jump to content
Sign in to follow this  
Immortal

Am Ramas Fara Eleron

Recommended Posts

Nici Martori?

Eu as da si Chevroletul in judecata. Ce naiba eleron e ala de sare la periere?

Share this post


Link to post

Inchipuie-ti ce forta a avut peria. Masina e zgariata toata si eleronul, pana la urma, efectiv s-a rupt (sau nu mai folosesc 'efectiv', ca deh...?!). Deci e vina oricui, mai putin a Chevroletului, zic eu.

Daca dau benzinaria in judecata, asa cum am mai zis, e clar rezultatul - il las pe saracu' om fara servici de pomana, ca Petromul cu siguranta se va descotorosi de el.

 

Habar n-am ce sa fac...

 

[edit]

Exista un martor - un bun prieten, care insa pleaca inapoi la studii in Southampton in vreo 3saptamani :rolleyes:

[/edit]

Edited by Immortal

Share this post


Link to post
Mama ei de 'dreptate' :( ...

 

Am fost la Expocar, vorbit cu dealeru', care suna repede in service sa'ntrebe de eleron. "Nu e, dar facem comanda si aducem", "OK" zic. "Si cu asigurarea?". Dealerul m-a trimis fuguta la ASIROM ca sa ma'ntorc pana-n ora 17.00 sa apucam sa dam comanda azi.

 

Ei bine, odata ajung la asigurator, smecherul de la ghiseu a'nceput sa-mi citeasca contractul. Zice, "i'auzi ce scrie aici: avarii produse prin ciocniri, loviri, zgârieri, etc. incendii, blabla". Nu'mi citeste NIMIC despre exceptiile din contract, imi spune doar ca "de smulgere nu scrie nimic". Dupa ce mi'a 'tras' vreo 2-3 lectii de semantica, explicandu-mi de o impertinenta crasa cum ca SMULGERE nu e totuna cu LOVIRE, mi-a scris frumos cu pixu' pe PV "Nu face obiectul asigurarii".

 

Acuma sa explic ce e si cu 'smulgerea'. In procesul verbal de la politie, incercand sa fiu cat mai corect, concis si practic CLAR, am scris negru pe alb ca "peria a smuls efectiv (subliniez, EFECTIV) eleronul de la luneta".

Ei bine, daca asta nu-i totuna cu LOVIRE, CIOCNIRE si toate rahaturile lor din contract...

 

In alta ordine de idei, i'am si zis-o nesimtitului: "daca spuneam simplu "mi l-au furat, domne", facea obiectu' asigurarii, nu?" (s'apoi un "**'te'n gura", printre dinti).

Imi vine sa plang de nervi :spumelagura:

 

E 400Eu un eleron :(

 

E tare asta... Inseamna ca daca iti SMULGE un bou oglinda de ex., casco nu iti da banii pe ea :wallbanger:

Share this post


Link to post
@vanatorule: haide ma omule, tu te duci la spalatorie sa-ti iei bon?

 

Sa stii ca da. Am masina pe firma si factura cu factura mai justific cheltuielile de unde si impozitul mai mic. Deh, si eu un mic scotian!! =))

Share this post


Link to post

Vreo 5 exemple de-astea am dat si eu, insa el (smecherul de la ghiseu de la ASIROM) mi-a spus ca "domne, te rog nu-mi mai da atatea exemple ca eu n-am ce sa-ti fac - vezi tu SMULGERE aici?!" vadit enervat de insistenta mea.

 

Asa se'ntampla insa cand vrei sa fii corect. M-am gandit ca, procedand asa, e in avantajul tuturor:

1) Eu sunt corect si impacat sufleteste

2) E moral

3) eventual ASIROMul isi poate recupera banii de la Petrom.

 

E cert insa ca ar fi trebuit scris "mi-a fost furat". Asa cum mi-a zis si dealerul. Ce nu stia el e ca io deja facusem procesu' verbal :(

Share this post


Link to post

Poate cel mai simplu lucru era sa fi spus ca ti-a fost distrus eleronul in incinta spalatoriei si cu asta basta

Share this post


Link to post

Eh, problema e ca toate astea deja nu ma mai incalzesc. Curios e ca, in ciuda faptului ca eu am fost corect si in ciuda faptului ca asta trebuia sa o faca, indubitabil, CASCOul, eu voi scoate 400Eu din buzunar.

 

"sa nu furi" si "sa nu minti". Cica.

 

[edit]

prin "am fost corect" sa se inteleaga ca eu consider ca am procedat moral si 'ca la carte', astfel ca din punctul asta de vedere nu'mi pot reprosa acum nimic.

Daca mi-as fi reprosat ceva, as fi fost probabil mult mai... putin nervos :mda:

[/edit]

Edited by Immortal

Share this post


Link to post

Si masina daca e zgariata.. cine o revopseste?

Share this post


Link to post

Immortal, cu PV de la Politie mergi la OPC. Intre timp vezi daca si Petromul nu are asigurare pentru utilajul de spalat masini. Este foarte posibil sa aiba, deoarece mai spala si BMW sau altele mai scumpe si daca se deterioreaza vopseaua masinilor isi ia si el unele masuri. Ia contact cu conducerea Petrom care nu se va calici la cateva sute de Euro. Daca fac gat poti apela la un expert auto, iti dau eu numele si telefonul, si iti face o expertiza cu 80 RON care face din start toti banii in sensul ca in justitie de la prima intrevedere poti avea castig de caz. Daca vei ajunge pana acolo.

Bafta si intelepciune. :thumbl:

 

Later: vad ca stai rau la semantica. Du-te la Politie si refa PV-ul cu mentiunea Utilajul a zgaraiat masina ...bla, bla unde si prin lovire cu corpul periei a rupt eleronul. A naibii limba romana sa nu aiba acelasi inteles.

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Nimeni. Probabil se va duce cu un polish, daca nu, CASCOul in momentul in care cineva imi va da o cheie pe toata masina (adica vezi "sa nu furi" si "sa nu minti" :D ).

 

Ciudat e ca asta se va intampla cu aproximativ 3luni inainte de incetarea politei de asiguare.

Share this post


Link to post

De ce sa scoti 400 Euro ? Du-te frumusel inapoi la Asirom in birou si spune-le ca eleronul a fost smuls prin distrugerea lui de catre aparatul spalatoriei. A fost distrusa si vospeaua si pot vedea si ei, ca doar nu-i dor ochii. Si nu cred ca are rost sa vb cu omu de la ghiseu. Du-te in vreun birou la un sef mai mare cu gura mare.

Share this post


Link to post

Asa m-am gandit si eu. Dar asta sa fie rezolvarea? Ma plimb prin tot ASIROMul pana'mi da careva castig de cauza?

Mi-e greu sa cred ca cineva ar mai reanaliza PV'ul, cand acolo scrie clar "NU FACE OBIECTUL ASIGURARII".

 

Iar de vopsea nu-i chiar asa bai (zic eu), oricum mi-e greu sa cred ca as fi putut-o pastra in conditii originale timp de >6luni.

 

Cat despre "tipul de la ghiseu", nu era chiar oricine, ci "domnul de la despagubiri" la care am fost trimis. Recte singurul din incapere, ca restul se ocupa fiecare cu altceva. Cel putin aparent.

Share this post


Link to post

Bre, dar ce-are daca stai matale asa linistit vreo saptamana-doua, si te duci din nou la asigurare "ia uite dom'le, mi l-au rupt IAR copiii in parcare dupa ce abia il reparasem pe banii mei" ? ;)

Share this post


Link to post

Cere audienta la un sef la asigurari si du-te cu gura mare!!!!!

Daca vantul smulgea capota.. n-o plateau?

Du-te cu contractul la un avocat si spune-i sa-ti gaseasca cum trebe atacat.

 

later edit.. bun si cum zice Vaxxi, tot or sa caute nod in papura, dar acum e furat ;)

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Ma gandesc si la asta...sa-l lipsesc cum necum ca sa am ce deslipi. Iar PV, si de data asta scriu "furat in parcare". Dar deja imi pare 'too good to be true' si parca nu m-as risca cu 'fals in declaratii'.

Share this post


Link to post

Mai bine te duci inapoi la "domnul de la despagubiri" si ii explici ca exista o comisie de supraveghere a asigurarilor (CSA) care abia asteapta sa ii informezi...

Share this post


Link to post

Omule.. falsul trebe dovedit, nu fii fricos, daca nu tine altfel figura,

e perfect asa cum ti-a zis Vaxxi.

 

Crezi ca ce fac ei e legal?

 

Intai incearca tot ce poti pe calea dreapta :)

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Eu as fi incercat mai mult pe cea stramba... (mi-am lovit poarta cu el). Acum o sa cam ai probleme. Daca faci cum a zis Vaxxi, s-ar putea ca aia sa doreasca o mica factura ca ai rezolvat tu problema inainte sa dai in poarta.

Share this post


Link to post

Oare pot reformula procesul verbal la politie?

Adica sa imi faca unul NOU, pe care sa nu stea scris "Nu face oiectul asigurarii" si care sa contina, in descrierea evenimentul, informatii despre lovirea si/sau ciocnirea eleronului, cum a zis vanatoru'?!

Share this post


Link to post
Ma gandesc si la asta...sa-l lipsesc cum necum ca sa am ce deslipi. Iar PV, si de data asta scriu "furat in parcare". Dar deja imi pare 'too good to be true' si parca nu m-as risca cu 'fals in declaratii'.

 

Mie mi s-a crapat stopul stanga si am luat o surubelnita si l-am spart. Iar a doua zii la politie iar apoi la Casco si in doua ore am avut stop nou :banana:

 

Later edit: Am spart stopul pentru ca m-am gandit ca daca ii crapat nu mi-l schimba. Am vrut sa fiu sigur. :D

Edited by AAdorjan

Share this post


Link to post

Teoretic, nu poti. Practic, orice e posibil.

Share this post


Link to post

Buna :) eu sunt noua pe aici... sunt prietena lui Immortal, posesoare a unui Cielo acasa in Cta (momentan stau in buc... school).

 

Intrebarea mea e urmatoarea: daca el asteapta vreo 2-3 saptamani fara sa faca nimic la masina si dupaia mergem din nou la politie pentru un proces verbal nou in care sa zica ca i s-a furat eleronul in parcare, aia de la casco n-ar trebui sa comenteze nimic, nu?

Share this post


Link to post

Din idei in idei ... :) . Pai lipeste-l mataluta asa frumos sa stea o sapt. doua si dupa ce pica jos, mergi la ei ... domnule mi s-a rupt eleronul si asta e ..

Edited by Lucian79

Share this post


Link to post

pai el nu trebuie sa aduca o dovada cum ca eleronul a fost montat?

Share this post


Link to post
Intrebarea mea e urmatoarea: daca el asteapta vreo 2-3 saptamani fara sa faca nimic la masina si dupaia mergem din nou la politie pentru un proces verbal nou in care sa zica ca i s-a furat eleronul in parcare, aia de la casco n-ar trebui sa comenteze nimic, nu?

 

Furtul e neplacut. Constatari si alte asemenea... L-ati lovit in poarta. POARTA VOASTRA!!! (ca sa nu platiti cine stie ce daune....)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...