Jump to content
Sign in to follow this  
perfidus

Alarma Lacetti

Recommended Posts

Si eu am fost cam in ceata cand am luat-o, site-ul oficial era si mai varza decat acum. Dealerul nu a stiut nici el cum o sa vina echipata masina la unele chestii - de exemplu am intrebat de cotiera, modelul din showroom avea, dar era un CDX. Mi-au spus ca la Elite SX nu este aceeasi cotiera ci un suport de sticle. Ei bine, masina a venit cu cotiera exact ca la CDX insa lipseste scrumiera din ea pentru locurile din spate. Mai am si acum o hartie cu lista de dotari pe care am bifat ce am gasit din ce era promis in brosura, si in afara de numarul de difuzoare (ziceau de 6 dar are numai 4, alte doua sunt tweetere )a fost destul de exact.

In fine, daca e cum zici tu inclin sa dau dreptate site-ului GTT unde alarma ca dotare standard e trecuta numai la Sedan si SW. Daca ti s-a aratat un pliant in care era specificata alarma standard si se dovedeste ca nu o ai, poti sa te dai suparat si poate obtii una gratis sau altceva in compensatie. Uneori merge! Succes.

Share this post


Link to post

pentru perfidus şi nu doar

 

nu există nici un fir la capota motorului :grumpy:

n-am desfăcut încă şuruburile (2) dar rezultatul este evident cred. Am citit cu atenţie procedura ta şi o voi urma.

Nu m-i s-a arătat nici un pliant ci doar o copie xerox după un pliant. Acum îmi construiesc un plan de acţiune deşi banii sunt la ei iar maşina la mine.

Merci oricum.

Share this post


Link to post

Se poate face o alarma custom de tipul celei care vine instalata pe Lacetti (actionata doar de deschiderea usilor) si cu firele pe care le ai la dispozitie. Se poate face cu un microcontroler si piesele costa undeva sub 50-70 RON (daca se doreste un cablaj f mic - recomandat) sau cu circuite discrete si costa un pic mai ieftin, dar cablajul va fi mai mare si va fi foarte mult de munca.

 

Daca inteleg eu bine, semnalele descrise mai sus inseamna (daca cineva stie mai multe sa scrie si mai adaptam pe parcurs):

 

2. BLK Ground, -> masa

8. PPL Door contact SW-> Semnalul de usa deschisa

10. LT GRN/WHT Lock -> Semnalul de LOCK de la inchiderea centralizata

11. YEL Unlock -> Semnalul de UNLOCK de la inchiderea centralizata

13. DK BLU Right turn signal bulb -> Semnalul de aprindere semnalizare dreapta

16. GRN/BLK ??? (nu apare in manual-probabil la DLC in loc de 17)

18. LT GRN/RED Key reminder SW -> Semnalul care verifica ca ai cheile in contact

25. ORN Battery+ -> Alimentare baterie

26. LT BLU Left turn signal bulb -> Semnalul de aprindere semnalizare stanga

 

Ce lipseste de aici este semnalul de portbagaj deschis... banuiesc ca si el este in zona, daca nu se poate trage un fir...

 

Buun. Acum fac urmatoarele ipoteze, bazandu-ma pe ce am citit pe aici (corectati-ma daca gresesc):

1. Cand apesi butonul LOCK de pe telecomanda semnalizarea clipeste de cateva ori indiferent daca masina are alarma sau nu. Asta se intampla numai cand se apasa butonul de la telecomada, nu si cand se apasa butonul de pe portiera.

2. Daca se apasa butonul LOCK in timp ce cheia este in contact usile se inchid, dar semnalizarea nu clipoceste.

2. Acelasi lucru se intampla si cand se apasa UNLOCK.

 

Cu aceste ipoteze alarma ar trebui sa functioneze dupa programul atasat (l-am scris in C ca merge transcris usor si pe microcontroller). Se pot adauga usor si module pentru senzor de soc si chiar pt senzor de perimetru, dar pt asta trebuie vazut cum functioneaza respectivul.

 

Marele avantaj la Lacetti este ca are inchiderea centralizata pe telecomanda si toate firele sunt la indemana. Modulul cu microcontroller se poate amplasa chiar in zona unde sunt firele trase in mufa, deci va fi ascuns de privirile celor de la service. De asemenea daca firele sunt prinse cu mufa se poate face un cablu Y si astfel nu se va observa ca s-a facut o interventie in zona respectiva.

 

Daca sunt oameni interesati voi face si o schema electrica. Cum sora-mii ii vine Lacetti-ul peste aprox o luna, oricum o sa imi bag nasul pe acolo si o sa realizez modulul, dupa care voi pune schema si cablajul pe forum. Dar daca cineva vrea sa-l realizeze mai repede, il pot ajuta. Am nevoie doar de informatii legate de tensiunile prezente pe fire in momentul in care se fac diverse operatiuni (inchidere/deschidere etc).

alarma.txt

Share this post


Link to post

1. Corect

2. Gresit. Cand se apasa butonul lock sau unlock cu cheia in contact si contactul pus nu se intampla nimic.

Firul care comanda deschiderea portbagajului il gasesti in portbagaj si in tunelul cu fire din pragul din stanga (te uiti in portbagaj dupa culoare si apoi te legi de el in fata)

Semnalul de usa deschisa (indiferent daca este portbagaj sau usa) il iei de la firul care comanda plafoniera (il gasesti in spatele ornamentului de pe stalpul stanga fata)

Am stat langa baiatul care mi-a montat alarma, nu am retinut exact culorile firelor, dar iti pot spune cam unde sa cauti :)

Share this post


Link to post

Salve Mircea si multam de informatii. Eu am o alarma aftermarket si cand apas butonul LOCK/UNLOCK cu cheia in contact imi inchide deschide usile. Pacat ca nu e asa si la Lacetti, mi se parea f utila...

 

Ceea ce imi descrii tu e asemanator cu Nubira (tot la montarea alarmei am vazut), eu ma gandeam ca mi-ar fi mai usor sa iau firele de unde zicea perfidus (sub cotiera centrala), ca sunt toate in acelasi loc. Tu ti-ai bagat nasul pe acolo? :)

 

Sunt hotarat sa imi fac propria alarma de tipul celei din fabrica (adica sa-i fac sora-mii, ca ea va fi utilizatoarea, eu voi fi doar in acte :D ) si te voi tine la curent cu prograsul. Deocamdata astept sa vina masina. :)

Share this post


Link to post

Cutia de legaturi la Lacetti este in stanga, la picioarele soferului. Acolo vin toate firele. Ca sa ai acces acolo, se demonteaza plasticele de pe prag, cel de deasupra cutiei de legaturi (ornamentul de stalp) si cel de sub volan, ce contine si cutia de monezi. Si alarma mea face la fel, insa Lacetti nu are alarma de fabrica, ci doar inchidere centralizata cu telecomanda.

Share this post


Link to post

OK, multam de pont, asa o sa fac ;) .

Share this post


Link to post

stie cineva modulul de inchidere usi la lacetti sedan unde este ?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...