Jump to content
Sign in to follow this  
iso

Coltul Cinefilului

Recommended Posts

Employee of the Month , wild thing's 2 filme super misto, mai ales pt. scenariu.

Share this post


Link to post

"Harold and kumar go to White Castle" - 8.5/10 - o comedie foarte reusita, diferita de genul American Pie, si care m-a tinut cu gura pana la urechi de la inceput pana la sfarsit.

Share this post


Link to post

"Der Untergang" - un film mai realist despre caderea celui de-al Treilea Reich, in particular fiind vorba despre o secretara de-a lui Hitler.

Notat pe IMDB cu 8.5.

Share this post


Link to post

Monster in law 8/10 pentru amatorii genului - comedii romantice la care sa-ti duci nevasta sau prietena sau un 7 per total cu indulgenta. Film de duminica seara :mda: Puteau sa gaseasca si pe altcineva decit Jeniffer Lopez pentru rolul principal dar... ma rog, de gustibus...

 

Madagascar :drinkers: 5 stars nu stiu in ce masura copiii il percep asa cum vedeam noi in copilarie 101 dalmatieni dar pentru ceo ce ne pretindem maturi sint incredibile :X genul asta

Share this post


Link to post

In Good Company

 

Se pare ca se mai fac filme bune, fara arme/femei goale/extraterestri/calculatoare/masini :)

Share this post


Link to post

Hitch =))

Share this post


Link to post

Va recomand Ultimul Samurai cu Tom Cruise, un film deosebit. Cine are sunet 5.1 o sa fie si mai incantat.

 

Am revazut Filantropica, am versiunea DVD, romanii inca nu sunt capabili sa scoata un film cu sunet 5.1.

Share this post


Link to post

Filme nu aşa de noi, pe care le-am ignorat din colecţia proprie şi care mi-au plăcut mult de tot: Out of Time cu Denzel Wasington şi The Truman Show cu Jim Carrey.

 

DeNiro (sînt fan), în ultimii ani a scos numai bălării de filme.

Share this post


Link to post

Four Rooms - Quentin Tarantino. 'nuff said. Nu se compara cu Pulp Fiction si Kill Bill, dar e bunicel.

 

Kate & Leopold - comedie usoara, simpatico-romantica, Meg Ryan.

Share this post


Link to post

'Team America'

 

Comedie buna!. Se face misto de: teroristi, americani, actori (aia cu Matt Demon a fost super!)

Cum spune un critic: 'Sick, twisted and obscene...but I loved every minute of it!'

Share this post


Link to post

Ce ziceti de Phone Booth? Mi mi s-a parut interesant, l-am urmarit cap coada fara sa ma ridic, cred ca replicile mi-au placut cel mai mult.

SinCity...nu l-am gasit prea comics, dar realizare de nota 10, ma mir cum de nu a aparut si Tarantino pe undeva, sau poate nu l-am remarcat eu.

Share this post


Link to post

The merchant of venice .film tare cu Al pacino Jeremy Irons si mai multi..merita!

Share this post


Link to post

They, nota 7, un horror destul de tensionat, aduce cateva elemente noi, frumos filmat, destul de bine interpretat si cu un sfarsit mai altfel decat alte filme horror.. chiar mi-a fost frica la unele faze.

 

King Arthur,tot 7, se vrea un gladiator petrecut in anglia.. atmosfera frumoasa, unele faze dragute(ca de exemplu cand trebuie sa treaca raul inghetat),dar cu multe scapari logice .. se putea mai bine

 

Are we there yet?, 6.5,o comedie cu unele faze ca lumea, superenervanti tancii aia la inceput, cred ca daca intalneam asa ceva ii lasam singurin in desert

Share this post


Link to post

Crash, cu Sandra Bullock - axat in special pe probleme rasiale - interesant, nu e rau deloc.

Irreversible - Monica Belucci - film european 100%.

Share this post


Link to post

Legally blonde 2,nota 3, o continuare foarte proasta, foarte patetica, fara prea mult subiect,fara sa te faca macar apara macar un zambet. Penibila faza cu legea aia al lui bruiser sa fie cea mai importanta lege de pana atunci..mesaj personal pentru regizor si scenarist: go shoot yourself or something..e drept ca Reese Witherspoon e draguta

 

The First $20 Million Is Always the Hardest, la asta ii dau nota cu minus, la cat de tampit atunci cand abordeaza subiecte tehnice.. inchipuiti-va ca intr-un campus niste tinerei incearca sa construiasca , nu calculatorul (ce is nebuni ? e pentru fraieri) ci portabilul de 99 de dolari..si cum fac asta? inlocuiesc monitorul cu un generator holografic(is convins ca , costurile de productie sunt de o mie de ori mai mici) , mouse-ul si tastatura cu o manusa virtuala (iah right) si alte asemenea prostii care nu imi vin acum in minte.. poate cine a vazut prostia asta de film ma completeaza

 

Scary Movie 3,nota 7.8, o parodie savuroasa la the ring in primul rand, apoi signs si in fundal la matrix, lord of the rings si 8 mile.. pot sa zic ca la unele faze am ras cu lacrimi, mai ales cand face misto de eminem :thumbl:

Share this post


Link to post

Fantastic Four, nota 5.7, slabut filmul, nu prea are nimic..nici poveste reusita, nici interpretare, nici imagine.. nici nimic...

 

Charlie and the Chocolate Factory , nota 3.2, ilm naspa, nu mi-a placut deloc, chiar ma intrebam cand se va termina.. se vede ca s-a muncit la el(cel putin la decoruri si ca cei care l-au proiectat au avut ceva imaginatie) insa actorii is prost alesi , deci interpretarea slaba, plus ca mi s-a parut ca comportamentul parintilor cand copii dadeau de belea este ilogic, chiar foarte ilogic.. ca sa nu mai zic de nenorocitii aia de piticoti care incepeau sa cante dupa ce un copil dadea de belea.. este salvat putin de decorurile deosebite.

 

2001: A Space Travesty, nota 0.2 un film ce se vrea o parodie,plina insa de trucuri ieftine si replici de doi lei

Mai sunt foarte multe, insa deocamdata doar acestea imi vin in minte...

 

 

Shutter, nota 9.3, un film coreean, absolut terifiant, l-am vazut noaptea, singur, cu sunetul dat tare, si pur si simplu pot sa zic ca tremuram tot in timpul filmului. Este un film inteligent, care dezvaluie treptat treptat care sunt conexiunile si explicatiile lucrurilor ce se intampla. Va las placerea sa va uitati, eu vi-l recomand din tot sufletul daca vreti sa tremurati putin. Eu cel putin din copilarie nu am mai tremurat asa la un film :dizzy:

Edited by maximus

Share this post


Link to post

Insula (nu stiu numele in engleza) merita vazut.

Share this post


Link to post

Aha , The Island . Beton filmu!

 

Tocmai am vazut Wedding Crashers ... SUPER TARE :D

Share this post


Link to post

Mi se pare mie sau The island este o varianta re-stilizata a filmului lui Kusturica "Underground"? :scarpin:

Share this post


Link to post

Ti se pare. E alta idee. "Parerea mea". :)

Share this post


Link to post

The Jacket, nota 8.2, un film in care se priveste dintr-o perspectiva mai deosebita calatoria in timp. Adrien Brody a facut un rol frumos, cred ca farmecul filmului in acest actor sta.. ca sa nu mai zic de coloana sonora a filmului care e superba. Chiar as vrea sa aud mai multe pareri din partea celor care au vazut filmul , eventual si de la Shutter

 

Deuce Bigalow: European Gigolo, nota 6.8, o comedioara mediocra, la care te poti uita in lipsa de altceva mai bun de facut. Mi-a placut mai mult prima parte, aceasta a doua parte are o poveste mai fada, fara prea multe glume reusite, si cu o gramada de scene scarboase. A! si sa nu uit.. fac ceva pe felul cum i-au prezentat pe europeni(ca extensie a prezentarii oamenilor din amsterdam) ca fiind niste drogati, anti-americani fara motiv si crizati.

 

Appleseed, nota 8.7, un film japonez de animatie superb, in care se descrie o lume in care ar exista clone. Se descriu tensiunile dintre cele doua "rase" si faptul ca niciodata nu ar putea exista incredere intre cele doua "rase'. Deosebita mi s-a parut si tehnica de animatie.

Edited by maximus

Share this post


Link to post

Batman the Begining...super film doar daca esti pasionat de "fenomenul" Batman si daca ai vazut si celelalte episoade. Daca nu...nu merita.

Share this post


Link to post

Stiu ca mai exista un topic in care se discuta despre seriale, dar consider ca LOST merita un topic special... refolosesc putin din ce am scris pe topicul despre seriale, sa vedem ce parere aveti despre serial, despre personaje, despre actiune..

 

 

UN superb serial, m-a captivat pur si simplu , e unul dintre cele mai bune seriale care au aparut in ultima vreme si asta fara sa aiba cine stie ce efecte speciale, totul bazandu-se pe o poveste captivanta, judicios relevata.. Faina ideea de a arata pe parcursul fiecarui episod , povestea principalelor caractere de dinaintea prabusirii avionului si felul cum se leaga povestile multora din personajele principale... Cred ca in asta sta punctul forte, in faptul ca toate personajele sunt interesante, toate au o cruce de dus, toti au trait dezamagiri si realizari, toti au ceva unic,raportat la ceilalti, la care se adauga faptul ca destinele lor se intrepatrund pe aeroport sau inafara lui (exemplul tatalui lui jack si intalnirea lui in bar cu sawyer, ca sa dau doar un mic exemplu). La asta se adauga si aura de mister ce ii inconjoara pe unii (Locke si scopul lui pe insula, walt - copilul care presimt ca are ceva de spus in privinta insulei si in influentarea evenimentelor de pe ea, hurley al carui "ghinion" e posibil sa ii fi adus pe insula pe toti).

 

 

Acum este dat in reluare , in ritm alert pe axn(in fiecare seara de luni pana vineri de 8.30) si am revazut azi episodul in care este prezentatat povestea lui Jin Kwon, asa cum este vazuta de sotia sa. Ce diferente poate sa fie intre ceea ce vezi si ceea ce se intampla (si ma refer la faptele pe care jin le-a facut,si cum sunt percepute de catre sotia sa).

Share this post


Link to post

si mie mi-a placut foarte mult si nu stiu de unde sa-l fac rost pe dvd. vreo idee ?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...