Jump to content
Sign in to follow this  
Abram Burel

Anvelope Iarna/vara

Recommended Posts

Ba conteaza si dimensiunea.

Un lucru de luat in considerare este faptul ca atunci cind ne referim la pneuri de 16" si mai mici, performantele absolute ale pneurilor nu mai sint chiar asa de detasat pe primele locuri atunci cind se are in vedere proiectarea pneului. Insa cei care le testeaza fac acelasi test si pe un pneu 265/35/zr19 de pe porsche si pe un 165/85/r13 80T pentru trotinete. Iar pneurile mici sint pneuri moi, nu pot fi ranforsate lateral pentru ca peretele e prea inalt, gradul de absortie si disipare al caldurii e mai mare si drept urmare ramin reci mai mult timp ceea ce pentru testele de vara le trage inapoi, samd.

 

Practic din cauza acestui conglomerat de motive unele pneuri nu se fac in dimensiuni mai mici de 16" (vezi PS3), sau mai mici de 17" (vezi PS2), sau mai mici de 18" (vezi PSS), sau chiar mai mici de 19" (vezi continental sportcontact 5p). Pur si simplu compusul respectiv nu mai este eficient in conditiile de rulare ale unui pneu de anumite dimensiuni.

Aceeasi ratiune si pentru indisponibilitatea unor pneuri in dimensiuni mai mari (de exemplu nu exista energy saver de 18", sau mai stiu eu ce pocnete precum Turanza, care tine 200 de ani insa de la care nu poti avea prea multe pretentii la limita, nefiind fabricat pentru asta, insa exceleaza in punctele avute in vedere la proiectarea lui).

Share this post


Link to post

Nu bre, nu se fac ultra high performance pe 13 ca nu da nimeni bani pe asa ceva, nu ca nu s-ar putea face. La o masina de 800 de kile nu ai nevoie de ranforsare laterala ca la una de 1600 de kile.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Iar pneurile mici sint pneuri moi, nu pot fi ranforsate lateral pentru ca peretele e prea inalt

 

Te contrazic un pic aici, daca se vrea - se poate; eu am 215/75R15 cu talon imens, dar e triple-ply si reinforced, ca-i de teren :mrgreen: ah, si sunt si de iarna cica (au fulg).

Share this post


Link to post

Nu bre, nu se fac ultra high performance pe 13 ca nu da nimeni bani pe asa ceva, nu ca nu s-ar putea face. La o masina de 800 de kile nu ai nevoie de ranforsare laterala ca la una de 1600 de kile.

Esti sigur, bre, de afirmatia asta?

Share this post


Link to post

Te contrazic un pic aici, daca se vrea - se poate; eu am 215/75R15 cu talon imens, dar e triple-ply si reinforced, ca-i de teren :mrgreen: ah, si sunt si de iarna cica (au fulg).

Presupun ca pentru Suzuky.

Share this post


Link to post

Da, de-aia ziceam: aplicatii mai speciale.

Share this post


Link to post

Tommy, daca ai fi citit cu atentie postul meu ai fi inteles ca ma refer la autoturisme de strada, nu pentru drag race.

 

VAXXi, cauciucele tale intra la o alta categorie, iar tu stii asta. Imi cer scuze ca nu am specificat in post-ul anterior "autoturisme".

Share this post


Link to post

Pai daca ai fi citit cu atentie intelegeai :) Vezi cat costa o anvelopa medie raportat la o masina cu roti pe 12-13 si cam cat costa una de 17-18 raportat la pretul unei berline medii :) Ce trebuie sa intelegi este ca nu tehnic este imposibil, vezi si la un kart ce gume se fac, ci sunt ratiuni comerciale in spate.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

@Saint666: O anvelopa "expira" dupa 8 ani (conform testelor nemtilor de la Autobild) indiferent daca s-a rulat sau nu cu ea.

Nu sunt de acord cu afirmatia asta si se pare ca nu sunt singurul. "Utilizarea pneurilor imbatranite este periculoasa deoarece cauciucul, prin imbatranire, isi modifica proprietatile, devenind in multe cazuri foarte dur, chiar casant. Modul de a-l recunoaste, daca nu este marcat anul de fabricatie, este ca prezinta fisuri. Cu cat calitatea pneului a fost mai buna, cu atat durata de viata in timp este mai mare, dar nu mai mult de cinci ani." Titi Aur.

Zau ca inclin sa-l cred p-al nostru, mai ales dupa experientele avute cu gumele vechi/noi in 14 ani de sofereala.

 

@Tommy

Zau ca am inteles implicatia costurilor. Tocmai d-aia nu vor face cauciuce HSJHJHASD cu insertie din aur, care valoreaza cat o berlina de clasa medie. Ma refeream strict la anvelopele uzuale.

 

Scuze, pentru cine doreste, are aici tot articolul (inclusiv opinia lui Titi Aur referitoare la cauciuce noi impletite cu cele vechi, pe aceeasi masina): http://0-100.hotnews.ro/2011/10/20/interviu-titi-aur-chiar-daca-ne-enerveaza-asa-zisul-stat-la-panda-al-politiei-ne-face-sa-conducem-mai-prudent-si-reduce-numarul-de-accidente/

Edited by Coni

Share this post


Link to post

Spune misto Titi Aur, pe linga aia cu adancimea iarna si vara, asta mi-a placut tare:

Pneurile all-season sunt bune pentru a circula prin oras pe timp de iarna?

A utiliza all-season este ca si cum ne-am imbraca tot timpul anului cu o geaca de toamna-primavara. Vara ne va fi foarte cald, iarna ne va fi foarte frig si, probabil, vom prinde si mici perioade in care vom fi imbracati cu ce trebuie.

Share this post


Link to post

Off.

Daaa ... mincaii la pinda si accidente putine = 0 (zero).

Share this post


Link to post

Nu conteaza dimensiunea in primul rand ci calitatea anvelopei. Pe 15 si pe 16 aveam la toyota: 195/60R15, 195/55R16 si 205/50R16, pe 14 aveam 185/60R14 la cielo. Pe 17 nu am avut ceva sa nu ma multumeasca, evident cu cat janta mai mare cu atat gasesti anvelope mai bune, acum stiu ce sa iau si merg la sigur :P

 

da-mi un pont de anvelope de vara bune pe 14.ma refer la brand!multumesc anticipat!

Share this post


Link to post

Vredestein Hi trac 2, Dunlop fast response, Continental premium contact, Kumho solus kh17 (am luat pe matiz si sunt superbe), chiar si bridgestone turanza as lua la 185/60R14, daca asta e dimensiunea pe care o cauti. In nici un caz matador, nankang, linlang, barum, debica sau alte manastiri.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

kuhmo am avut si eu originalele din fabrica powermax si sunt minunate.cred ca o sa continui pe firma asta!deocamdata am anul asta good year dar deja e dotul prea vechi si ele sunt ciudat de neuzate si nu vreau sa mai las un an mai mult decat asta!atat.

mersi de sfaturi!

Edited by stefanudrea

Share this post


Link to post

OK guys, poate autobild a dat mai mult decat Titi. Eu personal am folosit cauciucuri mai vechi de 5 ani si nu am avut probleme. E drept ca eu merg in general cu viteze la limita legalitatii (60/100/140km/h) si intotdeauna conduc preventiv la viteze mari astfel incat sa am timp sa opresc chiar daca cel din fata pune o frana foarte brusca. Nici cu barca de Nubira, nici cu barca de Epica nu m-am simtit niciodata in nesiguranta din cauza anvelopelor cu toate ca am ales anvelope relativ ieftine fabricate in Europa. Nu m-am riscat cu Nexen si alte chinezisme, dar nici nu am dat mai mult de 400RON pe o anvelopa pe 15/16".

 

Pentru pretul platit ma astept ca o anvelopa sa ma tina aproximativ 40000km, deci aproximativ 3-4 ani.

 

Iata si cateva teste mai vechi:

http://www.pneumatik...-auto-bild.html

http://www.drive-tes...-vara-2011.html

 

Dupa cum se poate vedea, nu intotdeauna anvelopele cele mai scumpe sunt si cele mai bune. Normal ca merita sa iei niste Bridgestone sau Uniroyal in loc de Michelin sau Continental daca scorurile din teste pentru ud/uscat/aderenta/rezistenta la rulare etc sunt apropiate sau mai bune ca ale anvelopelor mai scumpe. Ca regula generala intotdeauna o anvelopa scumpa va fi buna (nu neaparat cea mai buna), dar nu inseamna ca nu poti gasi una cu aceleasi performante la un pret mult mai bun.

 

Si cum spune si Coni, depinde si dimensiunea anvelopei. Acelasi model pe 15" pot fi grozave, dar pe 17" pot avea rezultate mai slabe.

 

Edit: Si un filmulet despre anvelope al celor de la fift gear:

Concluzia e simpla: platesti mai mult, primesti mai mult; totusi cel de la volan are cea mai mare importanta in evitarea unei coloziuni.

Edited by ches

Share this post


Link to post

Vredestein Hi trac 2, Dunlop fast response, Continental premium contact, Kumho solus kh17 (am luat pe matiz si sunt superbe), chiar si bridgestone turanza as lua la 185/60R14, daca asta e dimensiunea pe care o cauti. In nici un caz matador, nankang, linlang, barum, debica sau alte manastiri.

Da si nu prea. De ex barum polaris 2 sunt cam lafel de bune pe asfalt curat precum dunlop winter response dar mai bune pe zapada (ambele seturi anvelope noi, barum au costat jumatate). Debica frigo in comparatie (pret similar cu barum) sunt slabe la aderenta pe asfalt uscat si varza pe umed/mazga.

 

Nexen (care sunt coreene si nu chinezesti) sunt ok (cel putin n2000/n3000 care sunt in categoria ultra high performance).

Share this post


Link to post

Barum Polaris 2 se cam duc sanie pe vremea asta (asfalt uscat si semi). Cei drept, cam tari (scoapte) dupa vreo 5 ani. Testat azi pe un Opel Corsa eco flex de la servici. Noroc de ABS ca altfel ii scurtam coada unui patruped!

Share this post


Link to post

Ale mele au 2 ani si nu mi-au creat nici un fel de emotii, poate mai incolo sau cand se mai uzeaza...

Share this post


Link to post

Nu bre, nu se fac ultra high performance pe 13 ca nu da nimeni bani pe asa ceva, nu ca nu s-ar putea face. La o masina de 800 de kile nu ai nevoie de ranforsare laterala ca la una de 1600 de kile.

Exact. Nu are rost sa pui anvelope cu high performance pe un Matiz sau Logan cat timp masina respectiva are tendinta de a se rasturna in viraje, nu de a derapa.

De-abia la Megane am inceput sa-mi pun problema unor anvelope cu aderenta mai buna cand m-am trezit ca ii fuge fundul si se aprinde ESP-ul la vreo curba la 90 de grade luata mai in forta cu Goodyear Efficient Grip.

 

In plus, recomand sa nu se pastreze anvelopele de iarna, peste vara, pe balcon, la soare, sau in locuri calduroase. Eu am facut-o (le-am tinut pe balcon, nu incapeau in camara cum incapeau cele pe 14 de la Clio) si am patit-o, acum nu mai sunt bune de nimic.

 

Eu anvelopele le-as fi schimbat de pe acum, intrucat nu ma deranjeaza sa las masina in parcare daca ninge, dar, cum pe cele de vara le am la Galati, mai asteptam pana la Pasti.

Share this post


Link to post

Au iesit primele teste de anvelope de vara pe anul asta, facute de Autobild pe dimensiunea 225/45/R17. Ale mele Barumuri Bravuris 2 (au pretul cel mai mic din test) nu exceleaza la nimic, dar sunt in zona verde (recomandat) la toate categoriile.

 

La acelasi punctaj, ordinea se ia alfebetic, deci in realitate unele anvelope sunt pe acelasi loc dpdv al punctajului. Ponderea este 40% uscat, 40% umed, 20% costuri. daca un cauciuc are nota 3 sau mai jos nu se califica pt calificativul exemplar

 

Ordinea a fost cam asta (nota mai mica inseamna mai bine):

 

Loc. Nume: nota carosabil umed; nota carosabil uscat; nota costuri exploatare, calificativ

1. GoodYear Eagle F1 Asymetric 2: carosabil umed 2+; carosabil uscat 2+; costuri: 2; exemplar

2. Nokian Z G2: carosabil umed 2+; carosabil uscat 2+; costuri: 2; exemplar

3. Hankook Ventus S1 Evo 2: carosabil umed 1-; carosabil uscat 1-; costuri: 3+; recomandat

4. Dunlop Sport Maxx RT: carosabil umed 1-; carosabil uscat 2+; costuri: 3; recomandat

5. Bridgestone Potenza S001: carosabil umed 2; carosabil uscat 2; costuri: 2; recomandat

6. Continental Sport Contact 5: carosabil umed 2+; carosabil uscat 2-; costuri: 2; recomandat

7. Pirelli Cinturato P7: carosabil umed 2-; carosabil uscat 2+; costuri: 2; recomandat

8. MIchelin Primacy 3: carosabil umed 2-; carosabil uscat 2; costuri: 2+; recomandat

9. Barum Bravuris 2: carosabil umed 2; carosabil uscat 2-; costuri: 2; recomandat

10. Fulda Sport Control: carosabil umed 2-; carosabil uscat 2-; costuri: 1-; recomandat

11. Nexen N8000: carosabil umed 2; carosabil uscat 2; costuri: 3-; satisfacator

12. Toyo Proxes T1 Sport: carosabil umed 3+; carosabil uscat 2; costuri: 2-; satisfacator

13. Uniroyal Rain Sport 2: carosabil umed 1-; carosabil uscat 2-; costuri: 2; nesatisfacator

14. BF Goodrich g-force Profiler: carosabil umed 3; carosabil uscat 2; costuri: 1-; nesatisfacator - rpobleme la testul de manevrabilitate pe uscat datorita subvirarii=>descalificat

15. Kumho Ecsta Le Sport KU 39: carosabil umed 3; carosabil uscat 3+; costuri: 3+; nesatisfacator

 

Lista pana la 50 au fost descalificate datorita distantelor mari de franare pe umed/uscat de la 100km/h, le dau doar pe cele cu calificativ acceptabil pt ca restul sunt niste petarde de care majoritatea nici nu am auzit :

Marangoni Mythos

GT radial Champiro HPX

Meteor Hp Sport

Sava Intesa UHP

Firestone Firehawk SZ 90u

Nankang Noble Sport NS-20

Semperit Speed-Life

Kleber Hydraxer

Matador MP46-hectorra 2

Falken Azenis FK453

eukohama Advan Sport

Vredestein Ultrac Cento

Maxxis MA-Z1

Achilles ATR Sport

RoadStone Radial N3000

Riken Maystorm 2 B2

Cooper Zeon CS6

Avon ZV5

Pneumant Tritec Sport

Kormoran Gamma B2

Syron Race1

 

Sper sa va fie de folos in alegerea cauciucurilor de vara :)

Share this post


Link to post

Da! Sa fie amendati cei cu anvelope de la 14 in sus! Sau macar impozitati drastic!

E foarte bine ca omul a pus un top inclusiv cu date partiale, aderenta pe uscat/ploaie/pret, nu inteleg ce te deranjeaza, nu scrie nicaieri de vreo dimensiune in titlul topicului.

 

Dar eu am o problema cu intelegerea clasamentului asta.

EX: deci daca ponderea e 40% uscat, 40% umed, 20% costuri, si daca nu gresesc la calcule,

comparand locul 1 cu locul 3 avem:

1. GoodYear Eagle F1 Asy 2: 2 2 2 =&--#62; 2*40/100+2*40/100+2*20/100=2

3. Hankook Ventus S1 Evo 2: 1 1 3 =&--#62; 1*40/100+1*40/100+3*20/100=1.4

 

"nota mai mica inseamna mai bine" deci hankook mai bun decat GY si nu invers. WTF?

 

In alta ordine de idei, conteaza ce vrem: aderenta maxima pe uscat pt ca mergem mai lent pe ploaie? Multi km? Siguranta pe ploaie? Siguranta data de un run flat? Precizie in directie? Franare? Stabilitate pe curbe? Confort? Multe dintre astea nici nu sunt specificate.

De exemplu, michelin primacy hp run flat este o anvelopa mult mai confortabila decat dunlop sport maxx non run flat, dar are aderenta ceva mai mica, e mai scumpa dar tine mai multi km. Deci ideea e ca nu putem lua clasamente ad litteram, ceea ce pentru unul e the best, pentru altul nu e, pentru ca fiecare stim, sau ar trebui sa stim ce vrem.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Ventus a iesit f bine la comportament, dar se tocesc repede (nota 3+ la costuri). O nota de 3 sau mai sus descalifica o anvelopa de la calificativul exemplar, scrie mai sus.

 

Cauciucurile sunt pe 17 pt ca asta a vrut neamtul sa testeze... daca faceam eu testul, puneam numai de 16" ca asta am eu pe masina. Am pus rezultatele testului informativ si ma bucur ca Tommy (si probabil si altii) au apreciat ca am pierdut jumatate de ora sa scriu rezultatele :D . Tx Tommy! :) >-

Share this post


Link to post

A probat cineva semperit speed-life 2 (anvelope de iarna)? Iau semperit sau barum polaris 3?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...