Jump to content
Sign in to follow this  
Shenck

Regulamentul forumului

Recommended Posts

Da, si eu consider ca introducerea obligativitatii unui anumit numar de posturi(50-100) ar descuraja initiativele dubioase.Sunt atatea forumuri unde nu se cere asa ceva.Sa posteze acolo.Daca sunt seriosi si chiar vor sa activeze pe acest forum se va vedea si din continutul posturilor.Poate unii vor considera acest lucru avand nuante discriminatorii ,dar mai bine asa.

Share this post


Link to post

100 de posturi sunt prea multe pentru un spammer. Daca ar face 100 de posturi aiurea ar primi imediat ban. Daca nu le-ar face aiurea, atunci e OK, ar fi de-al casei.

 

 

Furturile or fi treaba politiei insa sunt, in primul rand, problema victimelor. Stiu ca, legal, forumul nu are nicio responsabilitate, insa...

 

Ah, inca ceva, eu nu mai intru pe sectiunea aia a forumului de multa vreme din cauza faptului ca acolo nu mai sunt vanzatorii amatori in care sa am incredere (aka colegii de forum). Tot samsarii din Vitan isi fac veacul si pe acolo.

Share this post


Link to post

Am si eu o propunere :D ,in ultimu timp tot vad useri cu 1 ~ 2 posturi ,care nici nu Isi dau silinta, sa posteze unde trebuie,si cer sfaturi pentru probleme care sunt discutate, si poate rezolvate.

 

Sa punem un numar limita de posturi, ex 10 la sectiunea tehnica,sa nu fim exagerati,asa intra odata pe an,cand are o problema,si cere sfaturi de la pasionati acestei marci.

 

De parca aici sunt mecanici for free.

Share this post


Link to post

Rog utilizatorii care deschid topicuri comerciale sa astepte VALIDAREA acestora de catre un membru al echipei de moderare. Nu ajuta deschidera a 3-5 topicuri identice, nu "se vor face" vizibile mai repede ci doar vom avea mai mult de sters si organziat

Share this post


Link to post

Incepand de azi, utilizatorii inscrisi nu vor putea deschide topicuri imediat dupa inregistrare. Acest lucru va fi permis abia dupa 10 posturi valide pe forum.

Share this post


Link to post

Haha, s-au dus vremurile cu "ajutorrrrrrrrrr, am o mare problema" sau cu toate spamurile posibile.drunk.gif

Share this post


Link to post

Nu s-a dus ceva, cretinii vor posta oriunde, si pe reclamele de la profil, cum au procedat si pana acum.

Share this post


Link to post

Daca tot ai inceput, de ce nu dezactivezi butonul de 'quote' pt. ultimul post din fiecare thread?

 

 

 

Share this post


Link to post

Nu s-a dus ceva, cretinii vor posta oriunde, si pe reclamele de la profil, cum au procedat si pana acum.

 

N-a zis nimeni ca e o solutie perfecta, da' deocamdata e suficienta.

 

Daca tot ai inceput, de ce nu dezactivezi butonul de 'quote' pt. ultimul post din fiecare thread?

 

Ala de "multiquote" sau ala de "reply" ? in principiu, ambele sunt utile daca sunt folosite corespunzator (de ex. vreau sa raspund la un mesaj mai vechi subliniind o bucatica din el, atunci dau "reply" la mesaj si sterg ce-i inutil pastrand bucatica).

Share this post


Link to post

N-a zis nimeni ca e o solutie perfecta ...

Nu suntem absurzi, nu cerem ce nu exista, explicam colegului ca se bucura dejaba.

Share this post


Link to post

Ceva nou pe la regulamentul de la Bursa? - de genul useri vechi = NO validation time?

Share this post


Link to post

Nu stiu daca se poate implementa cu optiunile actuale din IPB. Studiez.

Share this post


Link to post

Era vorba de dezactivat butoanele (ambele) doar la ULTIMUL post. Daca tii neaparat, poti face copy-paste din text si adauga [ quote] [ /quote]. Si nu dezactivat ca bulversezi lumea, ci doar sa nu apara textul citat cand apesi pe ele, in rest sa-si pastreze functia.

 

+ daca un utilizator face un post consecutiv sa il uneasca pe acesta cu cel precedent (daca intervalul in care isi poate edita postul precedent nu a trecut) si sa marcheze post-ul ca necitit pt. toata lumea (pt a aparea la view new posts)

Edited by ALiCE

Share this post


Link to post

Ca sa rezolv primul paragraf din ce zici tu, trebuie schimbat destul de substantial codul. Unirea posturilor automat se face deja.

Share this post


Link to post

Incepand de azi, utilizatorii inscrisi nu vor putea deschide topicuri imediat dupa inregistrare. Acest lucru va fi permis abia dupa 10 posturi valide pe forum.

 

Asta ar fi asa zis "rodaju" unui membru nou?

Share this post


Link to post

Intocmai.

Share this post


Link to post

Totusi, cred ca ar fi trebuit lasata la "liber" sectiunea bursa. Daca cineva se inscrie doar ca sa vanda o masina (marca consacrata pe acest forum), sau daca vinde piese din dezmembrari pentru aceste marci? Sunt aceste topicuri utile forumului? Da! Cum sa faca respectivii care dealtfel, sa zicem, nu doresc sa aibe alte tangente cu forumul? Posteaza aiurea 10 comentarii ca sa faca target-ul? Oricum topicurile de la bursa sunt mai intai aprobate deci nu ar fi nici o problema cu continutul acestora.

Share this post


Link to post

Initial, ideea cu aprobarea la bursa a fost (asa cum scrie si in sectiune) "evitarea membrilor care se inscriu doar sa vanda ceva", in speta sectiunea de Talcioc unde se umpluse de useri cu telefoane mobile, parfumuri si alte nimicuri.

Share this post


Link to post

As avea o sugestie - in topicul de donatii din sectiunea Bursa, sa NU se mai permita cereri... adica posturi de genul: are cine piesa asta? doneaza cineva piesa astalalta? . Sa fie lasate doar anunturile oamenilor care ofera ceva ca si donatie.

 

ce ziceti?

Share this post


Link to post

Foarte corect, adica sa se elimine cersitul.

 

 

Share this post


Link to post

Asta tine de auto-cenzura...

Share this post


Link to post

Multi nu au auto cenzura si se milogesc... daca ei nu au acest bun-simt, macar noi sa il avem si sa nu ii aceptam.

Pe "alt forum" exista aceasta regula. Si topicul de donatii este exact cum ar trebui sa fie.

Share this post


Link to post

Pentru "cersit" exista topicul "se cauta diverse chestii". Am postat si eu de vreo doua ori p-acolo :D

Share this post


Link to post

Exact.

Chiar si eu am postat acolo. Si am si gasit ce cautam :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...