Jump to content
Sign in to follow this  
FLEX

Consum Matiz

Recommended Posts

Sau pedaleaza mai repede.

Share this post


Link to post

am cumparat si eu matizul de curand si am vazut ca deocamdata consumul sare de 10 in oras!ce ma sfatuiti sa ii fac sa mai ii scada consumul?benzina 99+si talpa?

Share this post


Link to post

Benzina >=98 o papa mai repede, fara a simti performante mai bune. Baga'i de 95!!

Share this post


Link to post
Ca o paranteza, la masina asta extrem de important pentru consum este filtrul de aer, se imbacseste foarte repede, aspiratie mare.

Al meu are 20k km, nu pare chiar terminat, insa sunt convins ca in fibrele lui e ca dracu.. Probabil asta e si cauza unui consum de 9,5 in Buc, desi rar vede a 4'a (pe bulevarde, >70/h).

 

Maine ii fac plinul, ii schimb toate filtrele cu filtre Mann, ulei Mobil1 5W-30 ESP. Apoi un reset ECU. Sunt curios de diferente. :D

Share this post


Link to post

La ultima alimentare am bagat benzina de 100 RON si am facut 500 de km in oras pana sa aprins becul.

Share this post


Link to post

eu i-am schimbat toate filtrele benzina aer ulei de la man + ulei 5w30 de la gm si am consumul asta!

momentan ii bag si eu benzina 95+ dar am vazut ca am consumul prea mare!

Share this post


Link to post

am mai spicuit prin topicul asta si m-am mirat la ce consumuri are lumea cu matizul. eu fac 600km cu un plin. adica las pompa pe automat pana sare clama aia. nu insist mai mult. si cu beculetzu aprins mai merg vreo 50km maxim. in total ajung la 600km. asta si in oras si in afara, dar afara insemna mai mult autostrada unde merg cu 130-140-150km/h. in oras mers grabit, sa nu zic "sportiv" ca mi se pare o tampenie de cuvant. il turez bine ca stiu ca-i place. pun numai benzina de 95 de unde apuc. adevarul e ca merg aproape tot timpul singur in masina (nu prea se pune ca oricum fac cat doi!). deci un consum de 6% mixt este cum nu se poate mai bine. ah, si vara ac la greu, si iarna chiar cateodata - asa fac cald in masina, casetofon mai tot timpul, bricheta, dezaburire si mult relanti ca-mi place sa fie motorul caldutz cand plec.

Edited by titus

Share this post


Link to post

vara ac la greu, si iarna chiar cateodata - asa fac cald in masina,

 

Tu faci cald cu Ac ? la matiz?

Share this post


Link to post

310 km cu plinul facut pana la aprinderea becului ...cred ca am hummer si eu nu stiu...trebuie sa trec pe la service. O idee ceva de ce haleste asa mult? alimentez din acelasi loc,filtrele sunt schimbate.

Share this post


Link to post

eu tot zic da nu ma intelege nmimeni ca e palcebo ,sau facut si numeroase teste,benzina de 95 e buna ptr motoarele mici,nu optii nustu ce vlaga etc,1000 de cai in plus,au facut pe la topgear parca teste cu 3 tipuri de benzina,95 98 si 100 carera pe 3 masini ,de capacitate mica medie si ultima era un subaru,la cele doua masini modeste benzina de 100 na dat nici un rezultata in plus pe dinamometru,doar la subaru care era turbo a crescut cu 15 cai parca puterea ,in rest ciuciu :)

Share this post


Link to post
310 km cu plinul facut pana la aprinderea becului ...cred ca am hummer si eu nu stiu...trebuie sa trec pe la service. O idee ceva de ce haleste asa mult? alimentez din acelasi loc,filtrele sunt schimbate.

Am si eu unul cu o medie in Bucuresti de 12-14!

Edited by martiz

Share this post


Link to post

De 49,99 am bagat de la Petrom FaraPB 95 16,83 L si am facut 155 km asta inseamna o medie de 10,85! :(

Share this post


Link to post

150 km cu 10L exclusiv in oras.

Share this post


Link to post

al meu la consumul de sapt trecuta mi-a luat 5l/100 mers 30km in oras si 290 afara!Afara am mers cam incet 90 media deoarece era ceata f deasa.Sunt f f multumit de consum dar i-as schimba bujiile cu unele ngk pt ca am vazut ca majoritatea le-ati recomandat majoritatea!Acum urmeaza sa ii fac consumul in oras!

Share this post


Link to post

Viteza medie de 90 ?

Mai gandeste-te... pe ceata deasa?...

Asa ceva chiar nu se poate califica drept mers incet si nici nu scoteai consumul respectiv.

Share this post


Link to post

poate ca ai si tu dreptate ca a fost o medie mai mica de 90!traseul a fost in mare bucuresti slobozia prin urziceni!Pe drumul spre urziceni am mers cu 100-110 dus intors iar din urziceni slobozia si cateva sate mai incolo am mers cam cu 60-70 maxim!Cam 80 atunci a fost media sa zicem!

Share this post


Link to post
poate ca ai si tu dreptate ca a fost o medie mai mica de 90!traseul a fost in mare bucuresti slobozia prin urziceni!Pe drumul spre urziceni am mers cu 100-110 dus intors iar din urziceni slobozia si cateva sate mai incolo am mers cam cu 60-70 maxim!Cam 80 atunci a fost media sa zicem!

 

 

Am un matiz din 2002, are 200.000 km (fără reparaţie pe motor) şi consumă 8% fie benzină, fie gpl mixt (15 km bucureşti 85 afară - fac naveta) la o viteză medie de 90 - 100 (afară). Ieri am fost să reglez gpl şi am stat de vorbă cu patronul de acolo şi mi-a zis că e bine consumul de 8 pe gpl. Mi-a zis să gândesc consumul în bani şi nu în litri. Oricum mi-a zis că motorul este cam gata, am probleme cu supapele, nu mai închid şi de aici am consumul mare.

Share this post


Link to post

Matiz, euro 3(desi rar-ul a considerat de e 2), an 2006(decembrie) , la aprinderea becului rosu, alimentat cu 20 ron (6,4l), circulat 110km pana la aprinderea becului.Traseul - jumatate serpentine pe dealuri , jumatate oras, deci un consum mediu undeva pe la 5,5-5,8l/100. Motorul e intretinut bine, ulei doar mobil 5w30 sintetic, bujii ngk.

Masina are 50.000 km.

Share this post


Link to post

Am Matiz Euro 4 din 2007. Am facut plinul la Rompetrol cu Efix si am parcurs cam 550-600 km urban si extraurban. Super tare pentru mine!!!

Mai am o intrebare pentru cine ma poate ajuta: Ce ulei sa-i mai bag frate? Ultima oara mi-au pus Aral. Inainte aveam bagat Daewoo, dar de cand am Aral parca e mai zgomotos motorul. Ma gandeam la un Mobil. Ma puteti ajuta?

Share this post


Link to post

Am constatat o crestere a consumului buburuzei ,respectiv in jur de 9 l %(la ultimul plin 9,2 %) regim combinat :in extrurban nu mai mult de 90 km/h ,fara accelarari in forta,fara greutate mare ,mers linistit,sa spun asa...

Oricum, in ultima perioada nu a fost atat de frig,motorul nu a mers'' in gol''.Toate filtrele au fost schimbate,bujiile sunt noi(NGK) iar benzina a fost 95 Petrom.Motorul trage bine si nu are nici un simptom ca nu ar functiona ceva bine.Masinutei nu am altceva sa-i reprosez decat consumul acesta cam mare pentru motorasul ei...Dati-mi o idee asupra a ceea ce trebuie sa-i verific!...

Ori trebuie sa ma resemnez ?...

Share this post


Link to post

E posibil sa i se traga de la "mersul linistit"... Ia baga niste forja, si sa vezi cum ii trece.

 

Al meu care a implinit de curand 101.000 km a consumat super putin la ultimul drum Brno - Braila, luna asta.

Incarcat full, 3 persoane, forja continua fara mila, cauciucuri de iarna, consum mediu undeva la 5,5%.

Autostrada 120 - 130 - 140 continuu - papa 6% si peste, maxim 6,5%.

Romania - 60 - 70 - 90 (cel mai mult) - 100 pe alocuri - undeva la 4,5%.

Un scumpic Matizelul, daca stii sa-l strunesti (si asta inseamna forja la limita bunului simt) merge mai bine ca orice masina.

Mentionez ca tot drumul nu am avut incidente de nici un fel, stabilitate buna, am reusit si sa vad idiot cu Ford Fiesta rasturnat in sant dupa ce a incercat sa-mi demonstreze ca e mai Shumacher ca mine. Motociclistul din mine nu l-a dezamagit. Dupa o succesiune de curbe luate cu 80-90 la ora si stat la fundul lui, a disparut dupa o curba iar la urmatoarea era cu rotile in sus si probabil suna la salvare... (stiu ca nu e de ras, dar asta face orgoliul din taran prost)

De curand am facut upgrade cu o Mazda2 din 2003, Matizelul meu o asteapta cuminte pe sotie sa obtina permisul de conducere.

Va salut.

Share this post


Link to post

off-topic dar mi se pare penal

Tu te lauzi cu mare mandrie ca l-ai fugarit pe unul care a ajuns in sant????

Realizezi ce animal tampit si retardat ar face asta????

Share this post


Link to post

Nu stiu care dintre voi e taran prost. Poate omul se grabea sau si tu crezi ca oricine te depaseste vrea sa iti demonstreze ceva. Nu ai facut decat sa il presezi si de aici probabil mergea si mai tare ca sa scape de franezele de matiz din fundu` lui.

 

Mai bine taceai din gura.

 

PS. Cand o sa consume matizul 6% in conditii de 120- 140 eu o sa il mananc.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...