Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Jante Aliaj De 15" şi 16" Pentru Espero

Recommended Posts

astea nu iti plac? masinile...eleroanele...

espero3_thumb.jpg

espero2_thumb.jpg

espero1_thumb.jpg

Share this post


Link to post

AUCI!!! M-ai cracanat! Mai vreau!!! Hai sa o facem si pe a mea!!!

Share this post


Link to post

Eu zic ca primu' mai are doar usile de espero. Si alea cu greu... :oops: . :caaalm: , VIPER!

Share this post


Link to post

Eu oricum nu am renuntat la ideea sa o transform...

Share this post


Link to post

alte idei, alte gusturi.

daca nu stau bine aici, mutati-le la tuning espero

bem73_thumb.jpg

esper05_thumb.jpg

bem80_thumb.jpg

Share this post


Link to post

daca mai aveti si alte poze, nu neaparat numai cu espero, eu zic sa le postam, sa le vada intreaga lume.

espero_japan_thumb.jpg

espero_club_erc_thumb.jpg

Share this post


Link to post

jantele pe care le-a postat hellcat (espero visiniu) le-am vazut acum 2 sapt de vanzare la o vulcanizare (erau de 15', sh si aratau foarte bine); erau scoase de pe un cielo, pretul fiind de 150 euro toate...

Share this post


Link to post

Jante Alessio aproape toata gama am eu de vanzare, dar sunt noi noute.

Preturile incep de la ~110E Bucata. Cine e interesat poate veni joia la intalnire si pot sa aduc un catalog. Mai am si alte marci(OZ, Artec, TSW)

Share this post


Link to post

salutare. am achizitionat de curand un set de jante OZ racing superturismo wrc pe 15' si cauciucuri dunlop sp sport 9000 195/50/15... am uitat sa va spun ca le-am pus pe un cielo executiv 2000 alb si arata super bine... dar am o problema. cand incarc masina cu 3 persoane la denivelari imi atinge in spate de contraaripi... stie cineva unde pot gasi amortizoare sport.. sau vreo solutie ceva? multumesc!

Share this post


Link to post

treaba-i nasoala. trebuia sa te gandesti inainte sa-ti iei jante pe 15.

te duci la un tinichigiu mai rasarit si-i spui sa-ti indoaie spre interior marginea aripii spate. daca te uiti la masina intelegi ce-am vrut sa explic.

amortizoarele sport nu par o solutie pe termen lung. pt ca nu folosesti masina la curse, abia dupa ce le montezi pe masina realizezi ca nu sunt "optime".

Share this post


Link to post

eu am jenti de 17 /8j pe espero meu...cauciucuri 225/45...trage mai greu...dar in curbe..nici dracu nu-mi sta in cale...e mai rau ca odata am alunecat din cauza suspensiilor tari si vitezei prea mari (130km/h) :(

si nu se mai simt toate gropile...sunt foarte multumit..

post-1425-1137988389_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Mosu', tu ai 225/45/R17 pt. ca tzi-ai facut evazarile alea de neam stii tu de care; in mod normal ( e putin tras de par zis normal, tinand cont ca-tzi trebuie si suspensii sport) merg la Espero jante pe 17 cu anvelope maxim 215/40/R17.

Edited by rluc

Share this post


Link to post

Eu vreau pe Cielo jante.

Dar am auzit ca daca pun mai mari de 14" imi pierde din demaraj.

Gasesc jante frumoase de 14" si de calitate? (1000-1200 lei)???

Share this post


Link to post

da! gasesti jante frumoase la banii aia(turcesti) gasesti si de 15'' la 10-12 mil... incearca la aspad la gara de nord

Share this post


Link to post

In metro, sunt CMS pe 14 cu aprox 9 milioane. Sunt destul de aratoase, merg super pe cielo. Am avut si eu si nu iti fac probleme daca ai grija la gropi borduri etc. Nu iti recomand pe 15 fara modificari pentru ca iti va atinge sigur.

Share this post


Link to post

http://www.miata.net/garage/tirecalc.html

 

bobby, nu iti va atinge, si nici nu vei pierde din demaraj, cat timp ai amortizoare si arcuri bune si pui anvelope 195/50/15.

 

zicea cineva mai sus ca la unele gropi nu se simt daca pui jante mai mari. alea mici, cele mari le vei simti bine, si tu si amortizoarele

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Avind in vedere faptul ca am achizitionat recent pentru un cielo o pereche de genti pe 15 impreuna cu cauciucrile aferente 195/50/15 acestea nu mai corespund cu ce este scris in certificat. Am trecut astazi printr-un service care avea si statie ITP si respectivul de acolo mi-a spus ca nu se mai omologheaza("se omologau acu ceva vreme dar acum nu ti le mai omologheaza nici dracu") roti cu dimensiuni diferite fata de cele din fabrica. Inca nu am fost la rar sa verific cele spuse de respectivul dar daca cineva stie ceva sigur este binevenit sa spuna.

Share this post


Link to post

Pai atunci imi iau jante pe 15" cu cauciucuri de 195/50/15 si cand e vorba de ITP le pun p-astea standard cu jante cu tot si gata.

Cu garda nu cred sa am probleme.

Am amortizoare si arcuri inca bune, dar am auzit ca pe spate daca ai greutate mai mare atunci chiar atinge! Asa-i?

Share this post


Link to post

Ca sa nu-ti frece, cauta jante cu parametrii optimi pt masina Cielo.

Te uiti dupa offset ET si dupa latimea jantei - daca le ai corecte n-o sa-ti frece.

Share this post


Link to post

Ale mele au et37 si acum ca i-am schimbat arcurile mai ating foarte rar(doar incarcata la maxim adica 5 persoane plus portbagajul plin) dar conteaza si ce cauciucuri ai. Eu am Bridgestone potenza si mi-au atins de prima data in buza aripii din spate dar cunosc pe altcineva care are genti la fel si cauciucuri dunlop sp900 (parca asa se numesc) si care nu ii ating si nu a trebuit nici sa indoaie buza aceea de la aripa :) >-

Edited by WooDoo

Share this post


Link to post

Niste jenti care merg pe Espero!!! Nu stiu ce marime au pt ca nu e masina mea.

post-3009-1141738402_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Stiu ca topicul era pentru Espero si l-am cam facut noi sa fie si pentru Cielo. Cu scuzele de rigoare vreau sa va arat si eu ce jante mi-am tras!

Au fost aduse din Germania si nu s-a mers cu ele decat de la granita pana in Ploiesti..., arata impecabil si sunt inebunit dupa ele. Astazi le-am pus!

Cat credeti ca m-au costat?

5 Jante 195/60/15 cu cauciucuri "All sesons" FULDA aproape noi si cu rezerva nou-noutza - 250 Euro

Eu zic ca sunt prea frumoase (mai ales pretul :D )

Atenueaza simtitor gropile, desi ma feresc sa dau in ele, in curbe este mult mai confortabil ca pana acum pentru ca masina nu se mai inclina asa mult..., mai pe romaneste... e viata!

Nu imi ating pe spate la greutate mare, desi am auzit s-ar putea sa atinga la greutate mare in curbe.

Oricum sunt foarte multumit si fericit si sunt curios sa-mi spuneti ce parere aveti.

P.S. Sigla cu Opel dupa janta am auzit ca se poate scoate si pot pune in loc sigla Daewoo (cica are in Vitan cu 10 RON)

post-1359-1143240536_thumb.jpg

post-1359-1143240553_thumb.jpg

post-1359-1143240569_thumb.jpg

post-1359-1143240586_thumb.jpg

Edited by Bobby

Share this post


Link to post
Niste jenti care merg pe Espero!!! Nu stiu ce marime au pt ca nu e masina mea.

 

Daca nu ma insel sunt pe 15 dar marimea cauciucului nu o stiu :(

Share this post


Link to post

Faine Bobby, dar grija si la radare, esti cu 6.4% peste ce da producatorul.

Share this post


Link to post

Sunt de opel vectra, am vazut pe multe masini

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...