Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Jante Aliaj De 15" şi 16" Pentru Espero

Recommended Posts

Le-am pus deja pe masina , si nu freaca absolut nimic . Se simte ca masina nu mai este asa spintena , dar oricum..parca-i un tanc. Isi merita banii..parerea mea.

Edited by alexs

Share this post


Link to post

Arata-ne si noua cateva poze, din fata, din profil, sa vaza si ochiul nostru.

Share this post


Link to post
Le-am pus deja pe masina , si nu freaca absolut nimic .

 

Din pura curiozitate, nu din rautate : Le-ai incercat cu trei-patru prietene in masina la curbe sau pe denivelari (sa nu zic gropi, linii de tramvai, etc) ?

 

Pentru Mircea, oarecum off topic : Sa mai astept raspunsul sau are 5x20%=.... :rolleyes:

Hai, ca-i Sf. Ioan, Zi mare si sunt convins ca a prins ideea ! [-O<

Edited by Bel_Ze-but

Share this post


Link to post

Salut , am venit mai repede de cat credeam cu poze ... nu stiu daca sunt foarte edificatoare , dar totusi ( sunt facute acum 10 minute )

 

P.S. ignorati starea jalnica a masinii , cum am spus in primul meu post pe acest forum respectabil , am masina doar de cateva zile , urmeaza sa ma apuc de aranjat la ea ( primul pas jante -realizat, urmeaza in 3-4zile praguri + sound ceva la 400w rms) apoi interior piele sau vinilin , si exteriorul lasa mult de dorit , deci urmeaza si el.

 

1. am incercat cu 2 persoane de aprox 70-75kg fiecare sa stea in spate , si nu atinge absolut deloc ( nici la balas spate) problema care s-a invit inca din start a fost partea din fata , unde rotile atingeau in aparatorile de noroi ( cele din plastic ) si care am fost nevoit sa renunt la ele.

 

2. Bel_Ze-but dn`t worry , am numai 40% pana acuma , asta in 24ore de "activitate" pe acest forum , deci dupa cum stau lucrurile, in aprox 72ore am sa ajung la 100% :)

post-5953-1168201417_thumb.jpg

post-5953-1168201448_thumb.jpg

post-5953-1168201473_thumb.jpg

Edited by alexs

Share this post


Link to post

Cum arata tamburul ala acolo saracutul :) .

Share this post


Link to post

Cam asa. Peste 15 la Espero si mie mi se pare ca apare un disconfort optic referitor la marimea discurilor si a tamburilor. Mai pe romaneste.. se vede ca nu-s de-acolo. Nu stiu ce i-ai putea face.. sa schimbi complet discurile si tamburii (eventual tot cu discuri) cu ceva mai mare si sa-i acoperi urmele lasate de trecerea timpului de pe usi si praguri.

Share this post


Link to post

alexs arata super mishto ;) , fa si niste poze ziua la toata masina sa vedem cum dau jentile pe masina, ca tu ai facut poze numai la jenti :) . Oricum sunt super faine, shi ptr baietii de mai sus, cui nu'i place cum se vede tamburul sa nu isi puna jenti de 17" :lavolan: !!!

Share this post


Link to post

Da "super" sfat, puneti-va cu toti jante de 17 si cu pneuri 225/45 R17, ce daca-i mai mare cu aproape 7% roata ... ca doar look-ul conteaza, in rest nimic altceva ...

Share this post


Link to post

Ok , mai postez 2 poze ..masina ..este stock ..inca ( cu exceptia jantelor ) urmeaza multe altele... eleron , geamuri fumurii , praguri , toba borla ,etc - asta in functie de cat o mai tin ( ma cam omoara la consum )

 

 

ptr domnul dinoc , care este problema daca sunt cu 7% mai mari ? arata super bine pe masina , nu atinge , am stabilitate super ...altceva ?! ( defecte ...trage ceva mai greu masina ...altul nu vad ( si poate pe termen lung ..ca omoara planetarele...poate )

post-5953-1169212678_thumb.jpg

post-5953-1169212735_thumb.jpg

Share this post


Link to post

alexs lasa-i in pace, cui nu-i place sa nu-si puna :) . Arata super misto, dar eu mi-as fii pus pe 16" si niste suspensii sport, asta e parerea mea. Oricum arata mult mai bine cu jentile astea, apropo cat ai dat pe jenti?

 

 

Nu mai folosi limbaj IRC

Edited by Mircea

Share this post


Link to post
... care este problema daca sunt cu 7% mai mari ? ...

Ce valori de jante si pneuri ai in Cartea de Identitate si in talon ? Nu de altceva, dar sa mai indentifici din probleme pe care le mai poti avea.

Share this post


Link to post

Ptr ca masina sa arate bine estetic mai renunti la unele. Nu e nimeni obligat sa isi puna de 17", ce tot il frecati la cap pe om :spumelagura: .

Share this post


Link to post

De ce raspunzi la intrebari care sunt adresate doar lui ? Pana acum reusesti sa faci doar offtopic.

Share this post


Link to post

Din ce a sris el : "ptr domnul dinoc , care este problema daca sunt cu 7% mai mari ? arata super bine pe masina , nu atinge , am stabilitate super ...altceva ?! ( defecte ...trage ceva mai greu masina ...altul nu vad ( si poate pe termen lung ..ca omoara planetarele...poate )"

 

 

Daca ai citi cu atentie ti'ai da seama ca el zice ca nu il intereseaza celalalte defecte asha ca nu inteleg ce pui intrebari dinastea ...

 

 

E greu sa scrii fara prescurtari irc?

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Suspensiile sunt relativ tari pe a mea ... puteam sa pun si pe 16" 205/45/16 , ca mai aveam unele , insa nu mi-au placut asa tare ca astea + ca jantele astea vreau sa le opresc pt mine pt viitor ;) .

ca sa-ti raspund la intrebarea tolin , in carte sunt trecute cele normal 185/65/R14 . dar cel putin in oras asta nu poate fii o problema. Rar te trage geboru de urechi pt jante , mai curand te ia pt folie,toba sport,etc .

Edited by alexs

Share this post


Link to post
... asha ca nu inteleg ce pui intrebari dinastea ...

Vad ca tu nu intelegi mai multe:

1- intrebarile nu-ti sunt adresate;

2- cu masina lui nu se circula pe drumuri private sa-si pericliteze doar viata lui;

3- legea spune ca nu se admit modificari la valorile inscrise in Cartea de Identitate pentru care ai primit dreptul de a circula pe drumurile publice (pui in pericol pe toata lumea);

4- nu intelegi ca pe mine si pe ceilalti ne intereseasa sa nu ne intalnim in trafic cu unul care fraudeaza omologarea vehicului;

5- daca vrei "ca masina sa arate bine estetic mai renunti la unele", atunci masina aia o prezinti la expozitii, la concursuri, dar pana acolo si de acolo, o transporti doar pe platforma !

 

Acum intelegi ?

Share this post


Link to post

@alexs,

Echivalentul pe 17 la ce ai in talon (185/65 R14) ar fi un 205/40 R17, dar merg si 215/40 R17 , sau alte combinatii - ideal este sa te incadrezi la un maxim 3% peste ce ai din fabrica ... tu ai sarit la 7% ,

 

Constructorul cand calculeaza motorul, transmisia unei masini o face in stransa legatura si cu raza rotii.

 

Nu jantele sunt problema aici , ci combinatia de janta+pneu - adica nu ti-ai ales pneul potrivit pentru janta.

 

Din efectele negative :

- vitezometrul dat peste cap

- kilometrajul nu va mai fi cel real

- consumul de benzina iti va creste simtitor

- jantele banuiesc ca sunt si ele grele, pneul lat : stres mai mare aupra suspensiei la greu, accelerare mai grea (precum ai si observat)

- noroc ca n-ai ABS sau TCS - ca le dadeai peste cap ...

- politia, RAR, ... nu ai dimensiunea asta trecuta in talon

- ... atat imi amintesc deocamdata, in rest te las pe tine sa completezi pe viitor (sper sa dai dovada de caracter si s-o faci ;) )

 

In rest ce sa-ti zic , am inteles ca nu te intereseaza nimic din ce-am scris mai sus, dar poate intereseaza pe altii !

 

Oricum jantele sunt frumoase, sa le stapanest sanatos, daca aveai si pneurile potrivite erai de nota 10 (din partea mea) :)

 

[LE] nu ne-ai spus dimensiunea exacta a jantelor (sau n-am fost atent) , cat de late sunt si ce offset au (ET-ul) ?

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

Domnu Tolin , fa-ma si pe mine sa inteleg , prin ce periclitez eu viata celarlalti participanti la trafic punandu-mi jante pe 17" ?? 2. la mana , te rog ,nu-mi spune de lege, ca imi vine greu sa cred ca este vreun om care o respecta cu strictete.

 

Eu o fac din pasiune , si ce facusem cu my old car ( kadett e - black bitch ) raliuri ,etc ... repet din pasiune , si oricum , cand faci ceva cu pasiune , putin iti pasa de injuraturi si critici.

3. Nu am intrat pe acest forum pentru a ma certa cu nimeni , si nu am postat pozele pentru a ma lauda *( nici nu am cu ce inca )* si nici pentru a crea conflicte , ci doar am vrut ( asta dupa ce am citit in mai multe post-uri cum unele persoane sustineau cu tarie ca nu se poate pune jante pe 17" pe espero fara sa tai/umfli aripile. eu v-am demostrat ca se poate.

 

Acestea fiind spuse , sper sa se clarifice neintelegerile ..si sa lasam la o parte confilctele pentru ca nu-si au rostul . Mersi.

 

P.S. asta am spus ca masina trage mai greu , oricine stie ( cred ) ca daca pui jante mai mari nu o sa-ti mai indice corect vitezometrul, consumul de benzina de-asemenea se stie ( dar crede-ma nu simtitor ..chear insesizabil ..si oricum imi consuma mie un 14-15% mers sportiv in oras )

Pe viitor clar am sa pun pneuri 205/45/R17 , momentan nu vad rostul sa schimb penurile aceste ( avand doar 3 luni de folosiinta ) .

Numai bine.

Edited by alexs

Share this post


Link to post

Tu cat mai de gand sa bati offtopicul cu jante de 17". E nevoie sa te citez sau te prinzi singur de capcana pe care ti-ai intins-o singur?

Iar obraznicia si dispretul fata de altii iti arata doar limitele.

Share this post


Link to post

Revenim...la jante? hai ca e pacat

Share this post


Link to post

Pai revenim, il asteptam acu' pe domnu' tatae cu jante de 18 ca poate l-au inspirat cele de 17 :)

Share this post


Link to post

Mie imi place ca un tip pasionat de "raliuri" (legale sau mai putine legale, nu conteaza aici) isi pune ceva pe masina ce il ajuta la demaraj cu minus =))

Share this post


Link to post

Puneti tu roti de bicicleta, ca sa ai derapaj :lavolan:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...