Jump to content
Sign in to follow this  
sebian

Solutii De Ocolire A Impozitului Auto?

Recommended Posts

Cum de 3 saptamani incoace am ramas pieton, masina fiindu-mi confiscata de nevasta ( cica pe motiv de gravidanta :D ) m-am apucat sa-mi caut tancheta. Avand niste conexiuni care imi permit sa achizitionez utilajul la un pret mult mai mic decat pe piata m-am oprit la doua hardughii:

 

Infinity QX56

 

2008-Infiniti-QX56-13.jpg

 

sau Saab 9-7x

 

tn_AS08_Saab_97x4-ucc.jpg

 

 

 

 

Problema e ca ambele au motor de 5.6 litri iar impozitul anul la o uzina de genul asta ajunge la 7500-8000 roni. :(

 

In afara de inregistrat in bulgarika mai stiti vreo solutie de "optimizare" a impozitului? :(

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post

Inmatricularea in Romania pe fundatie ar fi o solutie. Sau daca ai vreo ruda cu niste scutiri, gen revolutionar, veteran..etc.

Edited by argon

Share this post


Link to post

O inmatriculezi pe numele tau si apoi mai faci un act de vanzare-cumparare catre o alta persoana apropiata si te scazi de la impozite. Maxim vei plati impozitul pentru juma de an.

Share this post


Link to post

O inmatriculezi pe numele tau si apoi mai faci un act de vanzare-cumparare catre o alta persoana apropiata si te scazi de la impozite. Maxim vei plati impozitul pentru juma de an.

corect...insa daca vei vrea vreoata sa vinzi masina, vei platit tot impozitul din urma + penalitati !. Atfel nu se poate obtine fisa fiscala !.

 

cea mai ok ramane inmatricularea pe o persoana care e revolutionar, etc ...cineva scutit de impozit. Dar unde gasesti pe cineva care astfel de titulatura si e dispus sa ia o masina pe numele lui? Orice alta solutie, chiar si cea de mai sus e complet ilegala...pt ca masina nu mai figureaza nicaieri la fisc.. Nu stiu cat sunt penalitatile pe zi, dar sunt sigur ca se aduna, mai ales ca suma e mare.

 

In romania, legal, o masina e scutita de impozit doar daca:

-propietarul e revolutionar, veterna, etc., ori

-masina e vechicul isotirc atestata doar de Retromobil (varianta asta pica din start)

 

orice alta varianta, nu exista din nefericire..

Edited by abarth_mcm

Share this post


Link to post

orice alta varianta, nu exista din nefericire..

 

ba exista...mai bine imi bag eu mintile-n cap si imi iau masina cu motor normal, nu utilaj de 5-6 litri :scarpin:

 

multam mult de ajutor :osanale:

Share this post


Link to post

corect...insa daca vei vrea vreoata sa vinzi masina, vei platit tot impozitul din urma + penalitati

Probabil asta este ceea ce crezi tu ca se intampla, nu ceea ce se intampla de fapt. Cand o scoti de pe numele tau, faci fisa fiscala cu stampila de la impozite si la revanzare mai faci un contract de VC. Nu te pune nimeni sa platesti nimic din urma. Vei primi doar o amenda de vreo 200 de lei doarece n-ai inregistrat masina la alta circa financiara in 30 de zile.

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Da, stiu de acea amenda care oricum nu e f mare

 

Ce am vrut sa zic e in felul urmator:

-ipotetic:" vinzi" masina unui cunoscut in anul 2011 . Tu scapi de ea de la impozit, iar el nu o mai inscrie la fisc.

Peste trei ani sa zicem , in 2014 vei vrea sa vinzi masina cu adevarat . ...iti va trebui fisa fiscala la zi, nu? Scoasa in 2014...Pai tu perioada din 2011-2014 nu o ai masina acoperita cu impzoit platit si nu ai cum sa obtii fisa fiscala la zi...tot ce ai e o fisa fiscala din 2011 care nu stiu daca se va lua in seama la revanzare..aici nu cunosc si ar trebui intrebat pe cineva. Din cate stiu, fisa fiscala se scoate la zi. E ca si cum m-as duce eu sa imi inscriu masina cu o fisa fiscala scoasa de propietar acum 3 ani. Pai aia de la fisc o sa imi dea in cap cu ea si sa imi zica ca nu e buna

 

Cred totusi ca trebuie sa ai si relatii al fisc ca sa faci treaba asta

 

Iti ,mai dau un exemplu care desi nu e la fel, seamana: personal, am cumparat o masina de epoca cu numere vechi, pe care am radiat-o de la fisc in 2010. Am fisa fiscala scoasa in 2010, inainte sa fie radiata de la fisc. Am intrebat la fisc si mi s-a zis ca daca voi vrea sa o inscriu la fisc din nou(pe numele meu de data asta) va trebui sa platesc tot impozitul din urma pana la zi, pt ca ei nu accepta fisa fiscala din 2010 folosita in 2011 de pilda.) Citat din cei de la fisc:" Fisa fiscala trebuie sa fie la zi "

oricum, totul depinde de aia de la fisc...de amabilitatea lor :)

Edited by abarth_mcm

Share this post


Link to post

Eu auzisem de vreo 2 ani ca se va pune la punct o radiere automata de la politie cand o radiezi de la circa financiara.

Share this post


Link to post

deocamdata doar au legat directiile financiare intre ele deci daca nu o poti radia dintr-o parte pana nu ai inscris-o in alta parte :scarpin:

 

legatura cu politia nu s-a facut inca

Share this post


Link to post

In sfarsit s-au apucat si de asta.

Share this post


Link to post

Sebiane, ia o varianta Pick up a unei masini de teren, si aia se inscrie ca autoutilitara si e impozitul la tonaj, nu la capacitate ;)

 

Sau baga-ti mintile-n cap si ia si tu o masina normala ca toata lumea. =))

Share this post


Link to post

Sa o dau putin offtopic legat de evitarea impozitului: aici nu prea ai cum sa il eviti.

Nu poti inmatricula masina decat daca prezinti la inmatriculari o foicia semnata privind acordul de direct-debit pentru plata impozitului. Apoi primesti anual factura si banii sunt luati din cont.

Nu ai bani in cont -> esti bagat in SCHUFA (un fel de biroul de credit, dar extins la orice fel de debit) si nu mai pupi nici macar un telefon la abonament.

Dar in ro nu te bate nimeni la cap: cel ce mi-a cumparat Nubira in ianuarie circula bine-merci cu masina radiata de la administratia financiara de 5 luni - cu numerele mele de inmatriculare, cu toate ca pe certificatul de inmatriculare scrie clar - instrainat catre ... la data ... Sunt curios daca va fi pus la plata pentru impozit si pentru lunile acestea.

Share this post


Link to post

Ce am vrut sa zic e in felul urmator:

-ipotetic:" vinzi" masina unui cunoscut in anul 2011 .

Tu vorbesti ipotetic, eu vorbesc practic. Fac un contract VC intre mine si frate-meu, cu fisa si tot ce trebuie, ma scad apoi de la circa financiara. Peste 3 ani vreau s- vand, se face un alt contract intre frate-meu si acea terta persoana cu tot cu fisa si gata. Cine nu crede, sa probeze treaba asta. A doua posibilitate este sa dai o declaratie pe propria raspundere ca ai vandut masina si esti automat radiat cu ea de la circa.

Share this post


Link to post

Nu mai merge asta cu declaratie pe propria raspundere, te obliga sa aduci dovada de la politie ca masina este radiata in care sa fie specificat si modalitatea de vanzare

Share this post


Link to post

Am bani de masina cu motor de camion, da' n-am bani de impozit ! te asteptam cu topicurile in care te plangi cat consuma in Bucuresti, ca sa mentii trendu' :veneratie:

Share this post


Link to post

Sheriffu, stii foarte bine ca nu ma intereseaza cat e benzina si cat consuma basculanta...

Share this post


Link to post

Ia si tu un motor de 2-2.5 turbo...

Share this post


Link to post

Pai ziceam mai sus ca mi-a cam trecut. Nu ma duc mai sus de 3 litri :)

Share this post


Link to post

Pe la noi daca scrie "h" pe ele au taxe interesante, indiferent cat de mare e basculanta. Daca te pasioneaza deci genul asta de fieratanii, vezi de un Lexus 600h, sau SUV-ul ala tot de al ei, am uitat cum il cheama... acel "h" minuscul" s-ar putea sa fie important la taxe, nu stiu sigur cum e in Ro.

 

Valabil si pt MB S400...h :D

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Ce e ala "h"? :scarpin:

 

@sebiane, la astea iti trebuie maner din ala de montat pe volan si numar de inmatriculare cu " Ro/[steag] sebian" de pus in geam..

Share this post


Link to post

Ce e ala "h"? :scarpin:

 

@sebiane, la astea iti trebuie maner din ala de montat pe volan si numar de inmatriculare cu " Ro/[steag] sebian" de pus in geam..

 

si goarna pe plafon? :D

Share this post


Link to post

Si prosop cu Samantha Fox pe scaunu' din dreapta, da. Vezi ca vazusem ceva promotie la SUV Lexus hibrid, ia studiaza problema ca s-ar putea sa aiba dreptate colegii.

Share this post


Link to post

Un Infinity QX56 din 2004 este in jur de 15.000 $ la US si 17.000 E la Europa.

 

Nu gasesti masini 4x4 sh (alta marca) la pretul asta cu motor de 2-2.4 l ?

 

Chiar si la juma' de pret gasesti alte masini ok.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...