Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Tănculeţu' Meu

Recommended Posts

De ce te complici cu chestia asta? Oricum, pe DN, nu are cum sa-ti ia permisul pt viteza :P

Share this post


Link to post

Si crezi ca pe autostrada are vreo sansa =))

 

PS: Doar prietenii stiu de ce ;)

Share this post


Link to post

Ba are, ca 110 km/h = 50 + 60 :tongue: Nu e doar pentru radare, ci pentru info trafic (accidente, aglomeratii). In plus, vreau sa urc cu masina in zone unde nu e semnal GSM :->

 

Plus ca offroader fara CB nu se poate.

Share this post


Link to post

Daca te vede politia sigur iei amenda. O solutie ar fi sa indoi antena (daca este indeajuns de flexibila ) si sa o prinzi de capatul

celalat al sinei.

Share this post


Link to post

Pentru ce sa-mi dea amenda ? chiar azi am oprit in fata politiei pentru a da jos antena la intrarea in oras, n-au zis nimic.

Share this post


Link to post

Daca te vede politia sigur iei amenda.

Se cheama statii CB = Citizens' Band ... deci ce anume incalca pentru a avea probleme cu Politia ???

Share this post


Link to post

Am vazut si eu masina prin ploiesti. Mi-a placut, si da, e INALTA :D

Share this post


Link to post

Am purces azi la montarea unui set de Focal-uri 100CV1 pe 10, cu planul initial sa le montez pe fata. Nu prea veneau ele la fix, ca atare am zis "nici o problema, le pun pe spate" (unde stiam ca tre' sa fie tot de 10). Demontez iar bancheta si plasticele laterale, surprize-surprize: erau boxe pe 13 :scarpin: montate cam anapoda, cu autofiletante infipte in tabla unde au cazut ... in fine. Daca tot am avut gaurile date pentru boxe de 13, m-am dus si am luat o pereche de Sony ( :dacucapul: ) ca altceva n-am gasit la plezneala in Carrefour/Metro. Focal-urile au ajuns inapoi pe fata, cu niste saibe de cauciuc gros pentru a le putea monta.

 

S-a mai imbunatatit treaba la sunet, dar Focal-urile nu pot sa zic ca m-au dat pe spate (m-asteptam la mai mult pentru banii dati, sincer sa fiu). E adevarat ca nu etanseizeaza foarte bine pe perete, asa ca dupa ce se mai incalzeste vremea o sa le fac niste inele pentru distantare sub buza. Sa vedem daca treaba cu "rodajul" lor e pe bune sau vrajeala :)

 

In continuare, o placere de lucrat la masinuta asta la cat de bine e gandita si proiectata, cu un minus pentru locurile si solutiile tehnice adoptate de japanezi care m-aduc in cele mai ciudate pozitii de yoga :mrgreen:

Share this post


Link to post

De la niste difuzoare de 10 cm nu te astepta la prea multe. :P

Share this post


Link to post

Stiam asta, dar ma asteptam totusi la o diferenta tinand cont c-au costat de 3 ori mai mult decat Blaupunkturile dinainte :)

Share this post


Link to post

Si eu am schimbat Blaupunkt-urile din fabrica de 10cm cu niste Hertz si am simit o diferenta notabila, desi nu pe cat ma asteptam. Mai multa claritate si dinamica, cam atat.

Share this post


Link to post

Nu dadeau mai multa putere ?

Share this post


Link to post

Banuiesc ca sunt mai puternice decat cele din fabrica (puterea astora n-o stiu). Oricum, playerul (original) face fata foarte bine.

Share this post


Link to post

Din fabrica avea 25 W parca, pe niste boxe Sanyo. Astea de le-am schimbat eu aveau 35 W, Focal-urile au 50W cu varf 100W. La maxim tot distorsioneaza, da' cred ca distorsioneaza playerul si nu boxele.

Share this post


Link to post

Sef, vezi ca trebe cauciucuri de iarna... Pe mine m-a prins icerain-ul in zona Bacau - Moinesti - Onesti - Focsani cu AT-urile (care sunt noi) si mergeam mai incet ca tirurile, in special in curbe pe zona de munte/deal.

AT-urile sunt excelente pe zapada dar pe carosabil umed sunt varzaaaaa.

 

E adevarat ca eu mergeam cu 2.2 tone dar oricum...

Edited by alx

Share this post


Link to post

Stiu ca-s mai delicate, pe ud zici ca mi-am pus servodirectie la servodirectie :) ) dar oricum merg incet, asa ca sper sa reziste onorabil. Asteptam zapada :lavolan:

Share this post


Link to post

Luasem un spot liniar cu leduri si alimentare pe baterii, cu gandul sa-l pun sub consola centrala. Din pacate, nu prea e loc, asa c-am schimbat strategia si am lipit velcro pe spot, si sta perfect pe tunelul central in partea dreapta prins de mocheta. La nevoie, pot sa-l iau de-acolo si sa luminez cu el. Zero modificari la masina :)

 

ledsr.th.jpgnolight.th.jpgmounting1.th.jpgmounting2.th.jpg

Share this post


Link to post

Si la fix 130 de zile de la achizitionare cifra rotunda:

 

img20101210105849.th.jpg

 

Ultimul consum cu aCar mi-a iesit 9,000 (cu 3 zecimale) :) )

Share this post


Link to post

La maxim tot distorsioneaza, da' cred ca distorsioneaza playerul si nu boxele.

 

Ce player ai?

Share this post


Link to post

Chinezarie cu GPS 2 DIN.

Share this post


Link to post

A, exact, imi amintesc acum ca mestereai ceva mai demult la GPS-ul lui.

 

Intreb pentru ca m-a mirat ce ai spus, eu sunt foarte multumit de Focaluri, iar perioada de "rodaj" chiar nu e vrajeala cum pare. :thumbl:

Share this post


Link to post

Poze de la Lepsa:

 

pc1822721.th.jpgpc1822701.th.jpgpc192342.th.jpgpc192336.th.jpg

pc192335.th.jpgpc192334.th.jpgpc182288.th.jpgpc182268.th.jpg

pc182262.th.jpgpc182259.th.jpgpc182254.th.jpgpc182249.th.jpg

 

Am facut inainte de anu' nou si rotirea anvelopelor, prilej cu care-am scapat de o usoara urma de vibratie la 70-80 km/h:

 

larotatie.th.jpg

 

Un bec H4 bixenon si-a dat obstescul sfarsit, motiv pentru care-a fost inlocuit cu un Frankestein mesterit de BogdanG (acum am faza lunga doar pe-un far si culori diferite la xenoane, da' se remediaza); am descoperit ca am cablaj pentru proiectoarele de ceata si deci am comanda pentru viitoarele proiectoare:

 

dashplug.th.jpgbonnetplug.th.jpg

 

~31650 km, adica ~6150 km de cand am luat-o; media 50.41 km/zi, 2823.17 lei dati pe benzina, consum mediu 9.121 l/100 km.

Share this post


Link to post

Am avut azi timp să rezolv şi ceva ce-mi stătea pe scufie, şi anume instalaţia HID care era montată ... aşa cum era montată :mda: am revenit la 6000o, 8000o era prea albastru pentru gusturile mele.

 

img20110212155012.th.jpgimg20110212155008.th.jpgimg20110212155000.th.jpgimg20110212154955.th.jpgimg20110212154951.th.jpgimg20110212154945.th.jpgimg20110212154937.th.jpg

 

Am schimbat şi filtrul de habitaclu; poze pentru cine se-ndoia că România intră la capitolul "condiţii grele" pentru revizii:

 

img20110212160049.th.jpgimg20110212160042.th.jpg

 

Am descoperit şi un pic de rugină; nimic grav, dar totuşi...

 

img20110212141310.th.jpgimg20110212141315.th.jpgimg20110212141320.th.jpg

 

Urmează să montez scutul pentru puntea faţă şi cutia de transfer (unde sunt nişte fire cam neprotejate):

 

scut.th.jpg

Share this post


Link to post

După ce-am montat scutul, a fost şi cazu' să-l testăm prin munţi, aşa că dăm cu nasul în zăpadă...

 

83627896.th.jpg

 

Navigăm prin ceaţă deasă...

 

32318934.th.jpg

 

După care veveriţoiu' întâlneşte căprioare...

 

92247383.th.jpg

 

... ajungând s-arate aşa:

 

36548176.th.jpg

 

Am ajuns la 33133 km, consum mediu 9,079 cu 27 alimentări în valoare de 3561,74 lei şi 738,83 litri. Am avut şi o păţanie: băgându-mă mai cu încredere în zăpadă, când am ieşit înapoi pe asfalt se auzea un hârjâit infernal pe la 40-50 km/h. Deja făceam scenariile: a picat scutul, atinge ceva în scut, tralala. Din fericire, era doar o tonă de zăpadă îngheţată pe o roată şi ansamblul suspensiei faţă, care s-a rezolvat în stilul verificării roţilor de tren cu o cheie fixă :uff:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...