Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Anvelope

Recommended Posts

da de Bridgestone RE720 stiti ceva?

Share this post


Link to post

io-ti recomand toyo de la anvelope.ro (au magazinul pe linia lu' 14 pe langa p galati) la vreo 50-55 de euroi fara tva.

toyo rulez, nu am auzit nimik niciodata rau despre astia...

Share this post


Link to post

Am avut si eu aceeasi probleme cu Montanele... sunt galagioase... mai ales la viteze de peste 90 km/h. Nu stiu de ce am avut eu ghinion cu montanele... dar dupa aproximativ 40 k km erau valurite (tocite neuniform... toate 4). Am aflat asta dupa revizia de 90 k km (erau al 2-lea rand de anvelope pe masina) si mi-au spus ca sunt facute praf... am pus si eu mana pe profilul rotii in timp ce mecanicul le invartea si se simteu in palma toate neuniformitatile... Mi s-a spus ca ar fi bine sa le schimb pe toate cat mai curand ca sa nu-mi fac praf si amortizoarele. BUN... mers si cautat anvelope.. si din tot ce am vazut + ceva documentare pe net... cea mai buna anvelopa... la raport pret/calitate mi s-a parut Continental EcoContact 3 . Sunt anvelope de vara dar iarna care tocmai se incheie nu m-au dezamagit... in Buc nu am avut probleme cu aderenta. Despre schimbarea sonora in masina la viteze mari... pe A2 portiunea de asfalt am acelasi zgomot care il aveam cu Montala la 120 pe la 140 - 150.

Share this post


Link to post

intr-adevar toyo sunt foarte bune da alea de costa 90 de euro in sus..astea de 55 de euro nici macar nu am auzit ca exista asa ceva (adica toyo la 55 euro) sub 85 nu am vazut cauciuc de la toyo (m-am interesat la mai multe firme).

Share this post


Link to post

Asa e cu Montanele se "patratesc" si fac zgomot ca la balamuc . Eu le'am schimbat cu Barum Bravuris si acum e alta viata . :thumbl:

Share this post


Link to post

Salut,tuturor!

 

Intr-un test al revistei AutoBild,ce cuprindea diferite marci de pneuri,pneurile NOKIAN erau catalogate ca fiind cele mai silentioase.

 

Nokian Tyres

 

Am schimbat recent pneurile si pot sa spun ca si Michelin Energy A3 (205/60 R15) sunt relativ silentioase.

 

Numai bine.

Share this post


Link to post

Ieri mi-am montat cuacioacele de vara ca ma saturasem de huruiala celor de iarna ...Mi-am luat Dunlop SP Sport :X

Share this post


Link to post

Eu am Matador 185/70/R13 la 1.320.000 bucata. Sunt bunicele

Share this post


Link to post

Eu am gasit la un service gume Goodyear de 175/70/ R13 la pretul de 2.300.000 lei/buc si au oferta la 3 cumparate 1 e gratuit. Ce parere aveti? E bun pretul? Calitatea lor cum e ? Eu am pe masina Montana ( asa am luat-o) si vreau sa scap de ele ca nu prea aduc a cauciucuri. Am gasit sa le dau pe toate 4 cu 1 milion. Arata a cauciucuri second hand, adica nu sunt duse pana la capat ar mai tine vreo 15.000 km. Ce ziceti?

Share this post


Link to post

Vredestein Quatrac 2 all season 175/70/13

foarte bune ,comportament exceptional atat iarna cat si vara

Share this post


Link to post

Pirelli P3000 (175/70/13 82 T) 150 RON la oferta Metro.

Share this post


Link to post

Am gasit Kleber noi all seasons si de vara la 185/60 14" la 2.300.000 pt. Cielo exe. Ce parere aveti de Kleber?

Share this post


Link to post

Anvelope resapate Marangoni (Marix) - 1.3 mil. (185/65 R 14) profil in "V" de vara (la Praktiker) . Se gasesc aproape toate dimensiunile, atat pt. vara, cat si pt. iarna. Cel putin pt. iarna, mi se pare cea mai buna afacere. Inca nu mi-am cumparat, dar cu siguranta o voi face. Mai intai insa trebuie sa fac rost de jenti.

marangoni

Edited by van den plas

Share this post


Link to post

Firestone F590 nou, 1.500.000 ROL/buc., montaj + echilibrat inclus. La Binar - pe linia de centura, langa Automobile Bavaria. Cred ca e o afacere mai buna ...

Share this post


Link to post
Anvelope resapate Marangoni (Marix) - 1.3 mil. (185/65 R 14) profil in "V" de vara (la Praktiker) . Se gasesc aproape toate dimensiunile, atat pt. vara, cat si pt. iarna. Cel putin pt. iarna, mi se pare cea mai buna afacere. Inca nu mi-am cumparat, dar cu siguranta o voi face. Mai intai insa trebuie sa fac rost de jenti.

    marangoni

 

mare greseala faci... sunt resapate... niste stifturi mai proaste decta montanele...

Share this post


Link to post

Nu am oferta, eu am fost direct la ei.

M-a luat in primire un reprezentant de vanzari, mi-a explicat ce face fiecare cauciuc, de ce ala si nu celalalt etc. M-am hotarat pe loc si le-am luat.

Sunt importatori pentru mai multe firme... ai de unde alege !

Share this post


Link to post
mare greseala faci... sunt resapate... niste stifturi mai proaste decta montanele...

Eu nu cred ca orice avelopa noua (vezi Montana) este mai buna decat orice anvelopa resapata. De unde stii ca sunt proaste ? Cei care si-au luat iarna trecuta au fost multumiti de cele pt. iarna. Oferta pt. Firestone intradevar este mai buna, dar in nici un caz montanele nu mi se par superioare.

Share this post


Link to post

Atata timp cat e pe banii tai sunt de acord sa te convingi pe pielea proprie... Dar nu mai da sfaturi la altii sa-si cumpere ciuingam pe post de cauciucuri...

 

Poate nu stii cum se desfac (descoperteaza) resapatele dupa mai putin de 1 an...

 

Voi chiar mai credeti in minuni de genul cauciuc bun pe 14" la sub 1 mil?

Share this post


Link to post

Daca omului i sau parut bune si nu i-au facut probleme ce ai vrea sa spuna?Ca nu sant bune ca sa te multumeasca pe tine?

Share this post


Link to post
Poate nu stii cum se desfac (descoperteaza) resapatele dupa mai putin de 1 an...

 

Voi chiar mai credeti in minuni de genul cauciuc bun pe 14" la sub 1 mil?

Daca aveai curiozitatea sa accesezi link-ul ai fi observat ca au garantie totala 5 ani si sunt certificate ISO 9001:2000 si TUV. Iar la 1,3 mil. nu mi se pare foarte ieftin pt. un cauciuc resapat ; este aproape cat un Firestone nou, care la 1.5 mil. include montajul si echilibrarea. Marangoni nu este Michellin, dar in nici un caz nu-si da cu firma in cap asa cum fac tofaneii care produc Montana.

Eu nu am recomandat aceste anvelope, doar v-am informat despre oferta de la Praktiker. Recomandate au fost de altii care chiar le-au probat. Daca mi-as cumpara si as face cel putin o iarna cu ele, as putea eventual sa le recomand sau nu. Pot insa sa spun ca pe berlina am avut Goodyear resapate pe care le-am tinut vreo cinci ani si peste 50000 km si nu s-au mai "descopertat". Dimpotriva chiar nu am avut probleme cu ele. Asa ca nu cred ca poti avea pretentia ca toata lumea sa-ti impartaseasca prejudecatile.

Share this post


Link to post

Aveti dreptate.

Fiecare isi ia ce vrea si face experimente in functie de prejudecatile sale. Mie unul, nu-mi place sa risc pe banii mei asa ca merg pe prejudecati. Ce stiu sigur ca e bun iau, ce nu, nu.

Share this post


Link to post

La masini sigur bun este Rolls-ul si poate inca cateva. Se stie de ex ca Mercedes nu mai produce la calitatea de acum 20 de ani si nu putini au fost cei care au avut probleme cu masini de abia cumparate. Asa ca la puterea noastra de cumparare nu prea ne permitem produse de a caror calitate sa fim 100% siguri. Aproape orice produs am cumpara, exista riscul mai mic sau mai mare, ca acesta sa nu aiba calitatea pe care o asteptam. Dar cine nu risca nu castiga. ;)

Sorry pt. :o fftopic:

Share this post


Link to post

Firestonurile alea de care zici nu sunt 1.5 mil, au fost 2.4 mil cand le-am luat eu sau cam asa. Am prins atunci o oferta 4 la pretu de 3. Vreau sa spun ca sunt extraordinare, nu se compara cu matador, debita, semperit(adica cele pe care le-am avut), nu exista termen de comparatie. Le-am incercat pe ploaie, serpentine, la frane bruste, pe pietris, sunt super, le recomand. Acu am mai luat un set pentru dacie, pacat ca nu mai e oferta la ele.

Si pentru cine ma intreba daca se cunosc la consum pentru ca sunt Fuel Saver, e doar vrajeala.

Share this post


Link to post
Firestone F590 nou, 1.500.000 ROL/buc., montaj + echilibrat inclus. La Binar - pe linia de centura, langa Automobile Bavaria. Cred ca e o afacere mai buna ...

Adica nu crezi ca si le-a luat la pretul asta ? :rolleyes:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...