Jump to content
Sign in to follow this  
Guest Mecmar

Politia Romana Si Posesorul (conducator) Auto

Recommended Posts

... Adica mai exista politisti infractori si in alte parti? Oau!

 

Sunt peste tot, mama lor e mereu gravida... :D

 

Am vazut luna trecuta la ProTV un reportaj despre un accident grav, o duba iese din curba, da nas in nas cu radarul la care franeaza violent si se rostogoleste de 2-3 ori lovind si alta masina care circula din sens opus...

Cand n-or sa mai stea la vanatoare (dupa curbe, varfuri de panta, folosind instant, etc) ci in locuri in care chiar nu ar trebui sa circuli cu viteza (langa scoli, locuri intens circulate, etc) or sa aiba profundul meu respect si promit sa donez 940-ul si CB-ul din dotare...

Edited by Wolfman

Share this post


Link to post

Ar fi mai indicat ca respectarea regulilor (in cazul de fata a limitelor de viteza), sa se substituie acestei continue autovictimizari.

A respecta regulile, este, in ultima instanta, un semn de civilizatie.

Daca toata lumea ar respecta regulile, ar disparea si asa-zisa "vanatoare" de soferi.

Cat timp padurea este plina de vanat, vor exista si vanatori.

Share this post


Link to post

Da, niste infractori trimisi dupa niste contravenienti constituie idealul civilizatiei. Nu este victimizare, nu in cazul acesta.

 

Pe vremea lui Cuza i-ar fi plimbat prin targuri sa ii faca de ras iar olandezii pe la 1200 le-ar fi taiat o mana, probabil aia cu care apasa pe intrerupatorul de veioza. Poate daca le-ar fi taiat si Cuza mana in loc sa le atarne ocaua de gat acum nu am avea exemplare de genul asta...

Share this post


Link to post

Cu parere de rau trebuie sa va confirm si eu cele spuse in ultimile pagini ...intr-un oras mic, daca te plimbi cu masina peste 20-30km pe zi, esti cunoscut ca un cal breaz de toata Politia Rutiera, asta v-o confirma unul care stie ce spune. Ori te respecta si-l respecti, ori...nu, si atunci ...e naspa.

Rutiera noastra ia zilnic la radar zeci de masini si isi scrie constincios amenzile tacticos, indiferent daca masinile sunt Mertane sau alte avioane, oamenii sunt implacabili, impenetrabili si incoruptibili cand e vorba de...necunoscuti.

Credeti-ma, daca te saluta primul un organ dintr-o masina de Politie, atunci nu ai treaba cu NICIUN politist din oras, te ai bine cu toti. Daca, insa, unul se uita chioras la tine...atunci se cam uita toti. La urma urmei, oameni sunt si Rutierii, asta o spun fara nici un fel de misto, si supusi greselii suntem to(n)ti soferii...

In orasele mari nu e cazul, dar in urbe mici e cu totul alta situatie...

 

PS . Baietii de la noi nu folosesc absolut deloc instant-on-urile, spre cinstea lor.

Edited by Englishman

Share this post


Link to post
Da, niste infractori trimisi dupa niste contravenienti constituie idealul civilizatiei.

He, He, He, cat de generos in generalizari.

Generalizarile de dragul generalizarii ... conduc la concluzii eronate.

Ca in bancul ala cu final stupid ... "daca nu ai acvariu, esti bulangiu" > :)

Share this post


Link to post

britanicule pur sange :)

Da ce-ti face, cum se uita chioras? Sau cum adica te ai bine? Ce-ti poate face, ca eu nu inteleg. Si unde treci de 60 mai mult decat intrarea dinspre nord?

Eu am trecut de zeci de ori prin romanul ala, si nu am vazut nimic deosebit.

Asta cu avutul bine.. mie imi suna a altceva .. deh, metehne vechi. Ori iti fi toti niste persoanlitati acolo in roman si noi nu ne prindem.

Share this post


Link to post

Abuz in serviciu ...puncte-puncte... infractiune

Depasirea vitezei limita...puncte-puncte... contraventie

 

 

Fara inflorituri!

Share this post


Link to post
Abuz in serviciu ...puncte-puncte... infractiune

Depasirea vitezei limita...puncte-puncte... contraventie

Fara inflorituri!

Infloriturile sunt una, iar obiectul unei discutii, alta.

Vorbeam de generalizari, nu faceam seminar de drept penal si/sau administrativ.

Slava domnului ca nu am acvariu ...

Share this post


Link to post

Nu e vorba de generalizari. As fi generalizat daca as fi spus ca toti politistii sunt infractori. Din fericire doar unii sunt. Aparent o proportie foarte mare din astia se gaseste in Braila. Alta a fost in Arges. Sau poate astia sunt doar cei mai prosti.

 

Ce fac baietii din Braila si atacul in justitie a metodelor lor nu constituie o chichita legislativa pentru a scapa contravenientii de amenzi.

Share this post


Link to post
Ieri dimineata B 52 WAV patrula linistit pe la Lacu Sarat, cu radarul oprit, in conditiile in care acum o jumatate de an am facut contestatie impotriva aceleiasi masini pe motiv de instant-on... numa la Braila s-a inventat smecheria in materie de detectie radar.

Una calda :D atorita chestiei de la Urziceni nicio masina de la politia rutiera cu radar din Galati nu mai are buton pentru instanturi iar cei care fac vor fi sanctionati dupa spusele celor din IGPR.

In concluzie pentru laurentziu in special,poti merge cu 170 in localitati ca iti salveaza detectorul viata .

La braila, cu b mic, inca se practica.

Tu nu batman batman.

Trebuia sa-i fie rusine ca a indraznit sa sanctioneze pe inaltimea dvs.

Si zici tu ca ai contestat masina??

Edited by kornelush

Share this post


Link to post

Lipsa de respect pentru reguli e nativa la romani. Orice fel de reguli, nu numai de circulatie.

E o parere formata in multi ani de zile, si inainte si dupa impuscaturile din decembrie 89.

Din ceea-ce se poate citi pe topicul asta, mi se confirma aproape zilnic.

 

PS: :rolleyes: Asta a fost bineinteles o generalizare. Se poate face ceva? Da, dar sa inceapa ei primii :D

Share this post


Link to post
Din fericire doar unii sunt. Aparent o proportie foarte mare din astia se gaseste in Braila. Alta a fost in Arges.

...eu sunt mai rezervat in aprecieri de genul asta.

Pentru a califica astfel o persoana, cred ca e nevoie de o hotarare definitiva de condamnare ... etc.

Argumentele de genul: "din auzite", "stiu io", "stie toata lumea", "gura lumii spune" nu au trecere la mine.

Daca ai ceva concret, documentat beton, esti invitatul meu ...

Daca nu, raman doar vorbele ...

 

Lipsa de respect pentru reguli e nativa la romani. Orice fel de reguli, nu numai de circulatie.

de acord !

Edited by crematory

Share this post


Link to post

Pai se pare ca cei din Arges au.

 

Despre cei din Braila mi-ar fi suficente cazurile de pe forum ale utilizatorilor pe care ii stiu personal. Stiu insa si alte cazuri mai apropiate mie.

 

Imi sunt suficente. Daca vroiam sa dau eu insumi verdicte oficiale, ma faceam judecator. Pentru uzul meu intern dovezile sunt suficente, nu insa pentru o condamnare. Nu acelasi lucru este valabil pentru dovezile stranse prin metoda veiozei. De aia se dau aprobari de model, buletine de verificare iar operatorii radar fac specializari de lucru cu dispozitivele respective.

Share this post


Link to post

Vrei dovezi ca se foloseste veioza? Sunt forumurile pline de poze cu dispozitive ciudate montate pe aparatele radar. Poate astea nu sunt dovezi directe de folosire a instant-on ului dar in mod sigur sunt dovezi ale unor modificari aduse unor aparate ce au primit o aprobare de model...

Share this post


Link to post

Ce natie de puritani.. cand altu trece strada pe rosu vedeti repede, altfel toata lumea vede cand altul greseste si aruncati cu pietre sau rahat fara a clipi o clipita.

Cum naiba puteti baga in aceeasi oala o banala incalcare a limitei de viteza sau alta chestie de 2 lei cu o luare de mita sau inselatorie?

 

Nu doar ca unii pe aici au o judecata de 2 lei, dar isi si varsa toata frustrarea de orice fel o fi ea .. vai in durerea mea in ce tara de cacao traim, popor de hoti si infractori, eu sunt puritan si ma hranesc cu reguli iar in loc de apa plata beau numa legislatie pe paine.

 

Orice om de bun simt, ar spune doar atat: hai mars!

Share this post


Link to post
Vrei dovezi ca se foloseste veioza? Sunt forumurile pline de poze cu dispozitive ciudate montate pe aparatele radar. Poate astea nu sunt dovezi directe de folosire a instant-on ului dar in mod sigur sunt dovezi ale unor modificari aduse unor aparate ce au primit o aprobare de model...

Oare de ce toate acestea zac pe forumuri si nu ajung unde trebuie ?

De ce va lamentati din spatele tastaturii si nu actionati in viata reala cu aceeasi vitejie de care dati dovada in lumea virtuala?

(he, he, he, veioza e numa varful icebergului > :) )

Noapte Buna!

Share this post


Link to post

Eu nu sunt nici Batman si nici Superman sau vreun avocat sa sar in ajutorul celor năpăstuiţi. Daca mi s-ar întâmpla mie as sti ce sa fac. Pot cel mult sa dau sfaturi (ca de aia exista pana la urma forumurile) altora.

Share this post


Link to post

Nu Tommy, nu suntem puritani. Dar imi tot bat capul si nu pricep de ce atunci cand trec granita, subit romanii nostrii se disciplineaza instant (on). Si :o fftopic: : nu-mi mai interpreta vorbele, please. Sunt chiar mandru de mine asa roman cum sunt.

Share this post


Link to post

De fraieri. In ce directie ti se pare ca nu se intampla ca la noi? Daca spui de Ungaria eu imi mananc sapca. Bulgaria, Ukraina, Moldova? Ha! Poate in Serbia...

Share this post


Link to post

Chestia cu granita noastra era o infloritura, ca tot se poarta. Concret, cand intra in spatiul Schengen, parca asa se scrie. Acolo, tot de fraieri?

Share this post


Link to post

Nu am zis nimic de tine perfidus, vorbeam de o stare de fapt, nu am facut referire la un singur post, cred ca s-a vazut asta.

Forumul asta e si el o buna oglinda a populatiei in general, sau macar a unei parti din el, si eu il accept asa cum e, ca nu o fi eu mai cu stea in frunte.

 

E vorba de multi ce sar, vai mi-a luat militianu drequ carnetu, si nu la ala cu loganu, de partea ailalta .. nu ma respecta cetateanu ca eu is organ si asa mai departe si mai in sus si mai in jos.

 

Bre, suntem ce suntem, fiecare raspunde de a lui, m-am saturat sa aud ca la gradinita.. mama m-a batut vecinu, sau m-a dus la furat, sau eu am dat ultimul in minge si s-a spart geamul dar vasilica a centrat, ba ca eu castig prst fata de cetateanu din germania da am preturi ca el si traiesc ca la noi.

 

Cui nu-i convine sa mearga afara de crede ca e mai placut, usor, civilizat.

 

Eu recunosc ca nu am respectat legea nici aici, nici in europa nici in state, si nu ca is roman (nici ma incalzeste nici ma raceste), ci stau aici ca ma simt acasa si atata tot.

Share this post


Link to post
Daca mi s-ar întâmpla mie as sti ce sa fac.

oare ?

Pot cel mult sa dau sfaturi (ca de aia exista pana la urma forumurile) altora.

Ecce Homo !

____________________________________________________________________________

Un singur lucru ne desparte de "civilizatia"(nu neaparat din punct de vedere al traficului rutier), in care ne-am dori sa traim: capacitatea de a ne asuma si respecta regulile.

Dar, mai lejer este sa dea tonul "celalalt".

Share this post


Link to post
Regulile nu sunt incalcate pana ce nu dovedesti ca au fost incalcate.

Aici m-ai incurcat rau de tot Zmeule... Inteleg cazul cu radarul instant, chiar daca nu cred ca eroarea poate fi asa de mare, dar cand vad cum se ignora linii continue sau semne de depasire interzisa, nu mai inteleg nimic. Ce mai trebuie dovedit? A nu-ti recunoaste greseala e dovada de istetime, nu?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...