Jump to content
Sign in to follow this  
Guest Mecmar

Politia Romana Si Posesorul (conducator) Auto

Recommended Posts

Hai sa va pun eu cateva poze cu masini care stau in fiecare zi pe trotuar(si il ocupa pe tot) ,si culmea pe aceste strazi sta in fiecare zi politia rutiera.Intrebare astea de ce nu dispar de aici??daca sistemul e asa corect cu fiecare.

LE:astea sunt artere principale,cine cunoaste Braila.In toate cazurile exista parcari la cativa metri distanta,dar normal le ignora si nimeni nu ia masuri pt. ca sunt oameni cu influenta si au masini pe masura.Unde e legea aici??

post-18216-1220789180_thumb.jpg

post-18216-1220789232_thumb.jpg

post-18216-1220789314_thumb.jpg

Edited by danielito

Share this post


Link to post

Pot să-ţi pun şi eu 100 de poze cu maşini parcate pe trotuarul de vis-a-vis de IGP (şi nu numai), de la Dacia şi Oltcit până la ce vrei tu.

Şi nu se ia nimeni de ele. Nu spun că e normal, ci vreau doar să subliniez că nu cred că ai ales cele mai potrivite poze.

Prima mi se pare că e făcută în "barieră", unde e ditamai trotuarul dublu, iar ultima e în faţa Casei Tineretului, unde e ditamai platoul (pe care încape o terasă vara).

Eu cred că dacă mai cauţi, chiar pe Călăraşi, o să găseşti şi destule Dacii parcate şi neamendate.

Nu spun că e în regulă să parcheze astfel şi să nu fie sancţionaţi, ci doar că cei nesancţionaţi fac parte din toate categoriile sociale.

Dar ai preferat să-i pozezi doar pe cei mai "avuţi".

 

LE: din câte îmi amintesc eu, dacă nu e explicit interzisă, parcarea pe trotuar e permisă dacă rămân nu mai ştiu câţi metri pentru circulaţia pietonilor.

Iar în locurile în care ai făcut pozele cred că nu e interzisă parcarea pe trotuar şi rămâne destul loc şi pentru pietoni.

Edited by rm.popa

Share this post


Link to post

Nu cred ca mai gasesti dacii sau alte masini pe aceleasi trotuare,+ ca mai sunt si camere ale politiei in unele zone precum bariera,si stau culmea aproape sub ele.Daca erau dacii le ridicau cei care fac ridicari,iti zic sigur.

Share this post


Link to post
Nu cred ca mai gasesti dacii sau alte masini pe aceleasi trotuare,+ ca mai sunt si camere ale politiei in unele zone precum bariera,si stau culmea aproape sub ele.Daca erau dacii le ridicau cei care fac ridicari,iti zic sigur.

Dude, mai incolo de bariera, pe dorobantilor, sunt dacii ruginite si pline de panze de paianjen cocotate pe trotuare(exact in fata blocurilor). Si eu le stiu acolo de cel putin 3 ani. Pe alea de ce nu le-ai pozat?

Share this post


Link to post

:o fftopic: Ca sa vezi, acum toata lumea e din Braila... :-?

Share this post


Link to post

Da tare curios :-? ,am luat calea calarasilor pt. ca pe acolo sta cam toata ziua politia rutiera si nu ia nici o masura,asta a fost singurul motiv.

Share this post


Link to post

Ca să cunoşti un oraş (mai ales în zona centrală) nu e neapărat nevoie să fii de acolo.

Dacă recunoşteam de la voi, de pe Domnească ori de pe Brăilei, eram automat gălăţeni?

Share this post


Link to post

Prietena mea este braileanca, asa ca in aproape 5 ani*6 vizite pe an pe acolo am avut timp sa vad ce si cum.

Unde ai pozat tu trotuarele sunt atat de largi incat ai putea parca un tir pe ele si tot ar mai ramane spatiu.

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

:o fftopic: Acolo nu e zona centrala,e putin mai departe zona centrala ;) ,daca vreti va pot face un filmulet pe toata calea calarasilor si o sa vedeti ce masini stationeaza acolo pe trotuar,cu toate ca sunt parcari la cativa metri de ele.

LE:Si daca sunt largi ce? cine iti da dreptul sa parchezi acolo daca nu e un indiacator care sa iti permita asta?

Edited by danielito

Share this post


Link to post
Ca să cunoşti un oraş (mai ales în zona centrală) nu e neapărat nevoie să fii de acolo.

Dacă recunoşteam de la voi, de pe Domnească ori de pe Brăilei, eram automat gălăţeni?

Sa traiasca google map ca toti ne pricepem la geografie...

Share this post


Link to post

Nu se pripeste, dar poate sa face ce vrea si sa se comporte cum vrea, a auzit scuza perfecta la Mircea Badea si o foloseste zi de zi.

Share this post


Link to post
:o fftopic: Acolo nu e zona centrala,e putin mai departe zona centrala ;) ,daca vreti va pot face un filmulet pe toata calea calarasilor si o sa vedeti ce masini stationeaza acolo pe trotuar,cu toate ca sunt parcari la cativa metri de ele.

LE:Si daca sunt largi ce? cine iti da dreptul sa parchezi acolo daca nu e un indiacator care sa iti permita asta?

 

Da, adevarul este ca de pe dorobantilor, de exemplu, care este la periferie(zona din fata catedralei)...faci o gramada de timp pana la primarie, vreo 5 minute, pe jos. De fapt aia cu cotoroantele de dacii ruginii, cocotate pe trotuare pe jumatatea celor postate de tine nu fac nimic rau, numai aia cu masini straine sunt niste nesimtiti, nu?

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post
Prietena mea este braileanca, asa ca in aproape 5 ani*6 vizite pe an pe acolo am avut timp sa vad ce si cum.

:o fftopic: 30 de vizite la părinţii prietenei şi încă nu e vorba despre socri?

Nu trebuie să-mi răspunzi :lollol: .

Share this post


Link to post

Ontopic:

 

Asa a inceput si la Cioaca.

Edited by tolin

Share this post


Link to post
Nu se pripeste, dar poate sa face ce vrea si sa se comporte cum vrea, a auzit scuza perfecta la Mircea Badea si o foloseste zi de zi.

Asa e ? Poate sa face ce vrea?

Nu fac ce vreau, respect legea , atata timp cat e de bun simt.

 

LE. Nu cred ca esti tu omul care sa imi dea mie lectii de morala si etica!

Share this post


Link to post

N-am auzit de vreo lege de bun simt, toate sunt o restrangere a libertatii individului.

Share this post


Link to post
Nu fac ce vreau, respect legea , atata timp cat e de bun simt.

Legea se respecta pur si simplu.

Share this post


Link to post
Ce mai e de mirare in Romania? Subsemnatul a incasat astazi o amenda pentru parcare pe trotuar(o noua gaselnita a consiliului local HCL 79/2002) iar 100 metri mai departe zeci de BMW si Mertane parcate sub indicatoarele cu oprirea interzisa pe care nu le vede nimeni... Dar deh cielo nu e mertzan...

apropos, am fost amendat de "politia" rutiera comunitara

 

Ok.

1. Sanctionarea masinilor stationate pe trotuar cade in general in sarcina primariei prin HCL. In cazul tau sanctiunile se aplica de catre Politia Comunitara care este subordonata primariei. Politia Comunitara nu are in atribuitii sanctionarea autovehiculelor stationate in zona de actiune a indicatoarelor "oprire interzisa", acest lucru cazand in sarcina politiei rutiere. In consecinta observatia facuta de tine e inutila.

 

...Si cu ce as fi eu mai vinovat pentru ca am parcat, decat un parinte iresponsabil sau decat un sofer ce face liniute?

cu acelasi respect

 

Aici nu inteleg ce vrei sa zici? Adica parintii sunt iresponsabili ca trebuie sa ocoleasca impreuna cu copiii prin strada masinile parcate aiurea pe trotuar?!?!

 

Constat in ultima vreme ca ne multumim si ne scuzam cu "Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul". In plus ne doare mai mult de ce nu a murit si capra vecinului in loc sa ne vedem de ale noastre.

 

Conform OUG 195/2002

 

ART. 72

 

...

(7) Este interzisa ocuparea trotuarelor cu vehicule imobilizate, iar cand aceasta este permisa, conform indicatoarelor sau marcajelor, latimea minima a trotuarului lasat la dispozitia pietonilor trebuie sa fie de cel putin un metru.

 

Faptul ca trotuarul are latime mai mare de 2m, nu scuza parcarea atutovehiculelor pe trotuar. Asta e clar. Daca tot ce considera ca unele legi sunt tampite, de ce nu faceti ceva pentru modificarea sau adaptarea lor la situatiile existente. Astfel cine va impiedica sa formulati o adresa catre Primarie/Consiliul Local prin care sa sesizati situatia din teren si sa cereti intrarea in legalitate, adica sa cereti amenajarea de locuri de parcare pe acel trotuar intrucat exista aceasta posibilitate cu respectarea legislatiei in vigoare?

E usor sa comentam vis-a-vis de tot ce se intampla in tara asta si sa nu ridicam un deget pentru a incerca sa facem ceva. E mult mai usor sa invinuim autoritatile statului pentru orice nu merge in tara cand noi se pare ca intelegem gresit democratia si simtul civic.

Share this post


Link to post
LE. Nu cred ca esti tu omul care sa imi dea mie lectii de morala si etica!

 

Eh, aici ai dreptate.

Share this post


Link to post
Da, adevarul este ca de pe dorobantilor, de exemplu, care este la periferie(zona din fata catedralei)...faci

 

 

Ai deviat de la subiect,eu am dat spre exemplu calea calarasilor, nu dorobanti ce zici tu,ce treaba are ... cu prefectura,nu cred ca mai gasesti pe acelasi sector de drum dacii(pe calea calarasilor).Eu sunt de acord cu aplicarea legii,dar sa fie lege pentru toti,capis,sper ca mai inteles unde bat.Salutare

Share this post


Link to post

Cel mai corect politist :->

Share this post


Link to post

Ieri dimineata B 52 WAV patrula linistit pe la Lacu Sarat, cu radarul oprit, in conditiile in care acum o jumatate de an am facut contestatie impotriva aceleiasi masini pe motiv de instant-on.

Si cica sa respecti organu'.

Sa mor io de mai opresc la cretinii astia, n-au decat sa vina dupa mine. Asta ca sa nu mai vorbim ca duminica a ajuns un cosmar traficul pe soselele patriei, e plin de soferi care conduc stresati de frica radarului, si cica ne mai miram de ce sunt atatea accidente. De la condus incordat, d-aia.

Edited by Satori

Share this post


Link to post

E in eroare? Adica mai exista politisti infractori si in alte parti? Oau!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...