Jump to content
Sign in to follow this  
chitosu dan

Benzina Scumpa

Recommended Posts

Dar n-ar fi mai usor s-o faci pe loc, dintr-un condei (din varful pixului) ? Cum ar fi sa scoata guvernul "taxa de drum" din pret si apoi sa nu mai aplice taxa la taxa, adica sa nu mai ia TVA la accize, ar rezulta o ieftinire > de vreo 20% (1 leu).

ba da, dar statul roman (la cat de avid este pt incasari suplimentare la buget) nu are nici un interes sa ia aceasta masura, ba din contra , sa mai puna vreo taxa sau sa mai mareasca acciza.

 

Protestul e inutil, f greu de pus in practica si sincronizat. Mai mult, e FARA ROST: boicotezi o companie pentru o intelegere anticoncurentiala facuta intre toate companiile de pe piata. Vrei sa protestezi, vrei sa-i afectezi? Ia-ti o bicileta, un scuter sau/si un smart diesel!

 

Mai util ar fi sa ne deplasam fundurile nemultumite la vot, sa votam mai cu capu' si sa nu mai avem o clasa politica aleasa pe pomeni, idei utopice si ipozcite, galeti si ulei.

 

 

aceasta boicot despre care tu zici ca este inutil , a functionat f.bine in franta acum vreo 10 ani, dar este adevarat si faptul ca noi nu suntem francezi.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Daca boicotul de care am vorbit este facut asa cum trebuie (aici e problema), nici o companie petroliera nu-i poate rezista(oricat s-ar intelege intre ele) .

 

Vezi, d-aia imi place mie sa lucrez in petroale, ca stiu ca soferul roman prefera sa faca curu' mare de la stat in scaunul de sofer decat sa caute alternative de transport :mrgreen:

 

Un exemplu: ma uitam zilele astea e Stefan cel Mare, cate masini cu o persoana sunt in trafic versus masini cu 2-3-4 persoane. Stiti care e procentul? 80 vs. 20% :mrgreen:

 

Noi (3 colegi) ne-am inteles si merem impreuna, fiind relativ pe acelasi traseu, iar acum cautam un al patrulea coleg, care sa se lipeasca de noi...asa ce ne costa transportul 50-100 de lei pe luna in loc de 400.

 

Asta inseamna sa cauti solutii in loc sa stai pe net, sa te vaiti si sa propui revolte fantasmagorice ;)

 

 

 

PS> Multumim ca existati si consumati :D

  • Like 4

Share this post


Link to post

@Sebian Hai lasa vrajala. Eu am un filing ca in curand petrolistii vor deveni persoane juridice non profit. :mrgreen:

Edited by zeneseu
  • Like 1

Share this post


Link to post

Din ciclul...am BMW,dar eu fac cheta la benzina sub masca "solutiilor"....

Nereusind sa-mi asum faptul ca pretul e nesimtit de mare si ca afecteaza cetateanul de rand incepand cu primul nou-nascut si terminand cu cel care mai are 3 zile se trait...

De fapt...e mai simplu sa o faci pe deontologul...

Edited by sergiuhusca
  • Like 3

Share this post


Link to post

Din ciclul...am BMW,dar eu fac cheta la benzina sub masca "solutiilor"....

Decat sa mergi la pompa sa plangi in vazul lumii ca n-ai bani sa alimentezi beemveul...

Unii oameni isi plang de mila (sub masca protestului), altii gasesc solutii...

Share this post


Link to post

De fapt...e mai simplu sa o faci pe deontologul...

Venitul este o forma de reputatie. Vad ca pe forumul acesta fac galagia cea mai mare ce-i care n-au, cei cu ciunga-n par si cei la care le creste parul invers.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Din ciclul...am BMW,dar eu fac cheta la benzina sub masca "solutiilor"....

Nereusind sa-mi asum faptul ca pretul e nesimtit de mare si ca afecteaza cetateanul de rand incepand cu primul nou-nascut si terminand cu cel care mai are 3 zile se trait...

De fapt...e mai simplu sa o faci pe deontologul...

Te ignor, colega, pentru ca stiu ca nu te prea duce intelectul, si cei 7 ani de acasa ma obliga sa tolerez astfel de oameni :mrgreen:

 

Decat sa mergi la pompa sa plangi in vazul lumii ca n-ai bani sa alimentezi beemveul...

Unii oameni isi plang de mila (sub masca protestului), altii gasesc solutii...

 

Asta ca sa nu mai luam in calcul si facptul ca cateodata nu-mi ajunge benzenul pana la pompa si trebuie sa fac peepee in rezervor :D ...noroc ca berea e mai ieftinaca benzina :D

  • Like 5

Share this post


Link to post

Ai grija, la BMWu ala al tau daca nu ma insel trebuie sa faci putin in sus ca sa nimeresti gaura si daca mai bate si vantul.... :P

  • Like 3

Share this post


Link to post

Colegul Sebian, ca tot veni vorba de intelect si bun simt...fii te rog amabil si pastreaza,decenta in a face varii aprecieri la adresa capacitatii mele intelectuale...

Ar fi trebuit sa asimilezi in materia cenusie a dumitale,care se doreste a fi debordant de inteligenta ca parerile tertilor se respecta, nefiind imperios sa faci aprecieri despre latura intelectuala a acestora in contextul in care nici macar "buna ziua" virtual nu ne-am dat vreodata.

Altfel zis, te rog respectuos, ca pe viitor sa-ti masori cuvintele...

  • Like 3

Share this post


Link to post

Cred ca vezi gresit...

E bine ca te indoiesti, e primul pas bun inainte. Eu vad cum cei care se plang de orice, dar in primul rand de preturi, o ard toata ziua pe forumuri. Asta imi creeaza imaginea de mai sus.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Colegul Sebian, ca tot veni vorba de intelect si bun simt...fii te rog amabil si pastreaza,decenta in a face varii aprecieri la adresa capacitatii mele intelectuale...

Ar fi trebuit sa asimilezi in materia cenusie a dumitale,care se doreste a fi debordant de inteligenta ca parerile tertilor se respecta, nefiind imperios sa faci aprecieri despre latura intelectuala a acestora in contextul in care nici macar "buna ziua" virtual nu ne-am dat vreodata.

Altfel zis, te rog respectuos, ca pe viitor sa-ti masori cuvintele...

OMFG! Cate cuvinte cunosti! :mrgreen: Sunt impresionat! :mrgreen: Dar din pacate tot nu-mi schimb parerea despre tine :mrgreen:

 

 

 

 

Si nu cred ca suntem colegi. Daca "salahoreai" cot la cot cu mine, 12-15 ore pe zi, nu te-ai mai fi vaitat de pretul benzinei. Asa vad ca doar o labaresti pe net, dupa cum a observat si Nenea Tolin.

 

 

 

Ai grija, la BMWu ala al tau daca nu ma insel trebuie sa faci putin in sus ca sa nimeresti gaura si daca mai bate si vantul.... :P

 

Stai linistit, tati, n-am avut niciodata probleme cu nimeritul gaurii :D

Edited by Sebian
  • Like 2

Share this post


Link to post

Ce galagie pentru pretu la combustibil :mda: .

 

Cei care stati toata ziua pe forum,cum a observat si Tolin,cati km faceti pe zi? Aveti alternative gpl/bicicleta &shit.

 

Luati-va masini hibrid, cele electrice sunt prea scumpe pentru voi.

 

Eu in urma cu doua zile,am fost la un pescuit,pe Malu Dunării ,si am avut un consum de 23%, Asta cu un p38 din 97.Pentru ~3 litri pierduti ,merita sa imi bat joc de un om platind in monezi ,si sa fac proteste,doar daca ma duc cu mamutu la un protest ma fac si de ras cu motor de 4,6 litri =)) Cei care au fost la proteste,au fost cei cu masini inmatriculate in Bulgaria, e36 la greu si golf mk3.

 

Si inca ceva,cei care au platit in monezi,si-au batut joc de angajati companiilor petroliere,care nu sunt atat de bine platiti in cat sa numere cateva minute maruntu vostru.

 

Protest,pentru ce? Crezi ca Ii pasa cuiva de o mana de oamenii care protesteaza,prin nealimentare de la o anumita firma

 

Espero Imi consuma si 14% in oras si fac minim 100 km pe zi,si 3 drumuri saptamanal mamaia sat/ Mangalia.Dar nu stau sa ma plang pe forum,vai ce scumpa e benzina,hai sa facem proteste &shit!

  • Like 1

Share this post


Link to post

Stimate Sebian, daca am corela numarul de posturi de cand suntem membri pe acest forum, am putea observa foarte bine care dintre noi o "labareste" pe net (sa citez un clasic in viata) mai mult...

Dar astea sunt detalii...in Romania, specimenele care nu sunt capabile sa vada gunoiul din ochiul lor, insa vad barna din ochii altora...sunt pe toate drumurile...un exemplu concludent esti chiar tu!

In ceea ce priveste benzina...

-prefer sa ma plimb cu Chevroletul, decat sa fac cheta sa umplu rezervorul;

-nu-mi amintesc sa fi protestat personal in vre-un fel fata de pretul de la pompa;

 

Cat despre apelativul "colega", ar trebui ca inteligenta dumneavoastra, mai mult decat debordanta sa fie capabila sa urmareasca firul discutiei...pentru a putea stabili cine l-a folosit primul...Intrucat, cine se aseamana se aduna, iar violatorii de idioti, probabil se aduna cu idiotii...iti amintesc ca chiar dumneata ai folosit intai apelativul, mai sus mentionat.

Cat despre parearea dumitale despre mine...ma lasa absolut rece...

Dupa cum spuneam...deontologi frustrati exista peste tot...

  • Like 3

Share this post


Link to post

Ce galagie pentru pretu la combustibil :mda: .

 

Cei care stati toata ziua pe forum,cum a observat si Tolin,cati km faceti pe zi? Aveti alternative gpl/bicicleta &shit.

 

Luati-va masini hibrid, cele electrice sunt prea scumpe pentru voi.

 

Eu in urma cu doua zile,am fost la un pescuit,pe Malu Dunării ,si am avut un consum de 23%, Asta cu un p38 din 97.Pentru ~3 litri pierduti ,merita sa imi bat joc de un om platind in monezi ,si sa fac proteste,doar daca ma duc cu mamutu la un protest ma fac si de ras cu motor de 4,6 litri =)) Cei care au fost la proteste,au fost cei cu masini inmatriculate in Bulgaria, e36 la greu si golf mk3.

 

Si inca ceva,cei care au platit in monezi,si-au batut joc de angajati companiilor petroliere,care nu sunt atat de bine platiti in cat sa numere cateva minute maruntu vostru.

 

Protest,pentru ce? Crezi ca Ii pasa cuiva de o mana de oamenii care protesteaza,prin nealimentare de la o anumita firma

 

Espero Imi consuma si 14% in oras si fac minim 100 km pe zi,si 3 drumuri saptamanal mamaia sat/ Mangalia.Dar nu stau sa ma plang pe forum,vai ce scumpa e benzina,hai sa facem proteste &shit!

 

 

La felul cum gandesti,vei ajunge in viitorul imediat sa-ti vinzi si izmenele de pe tine pt un litru de benzina cu care sa-ti alimentezi barca!

asta este diferenta intre niste romani manelisti si cocalari si francezii hotariti si solidari ,care acum 11 ani printr-un boicot asemenea celui descris de mine au fortat companiile petroliere sa reduca preturile combustibililor la valoarea anterioara scumpirilor.

  • Like 3

Share this post


Link to post

francezii hotariti si solidari ,care acum 11 ani printr-un boicot asemenea celui descris de mine au fortat companiile petroliere sa reduca preturile combustibililor la valoarea anterioara scumpirilor.

Inseamna ca nu realizezi diferenta majora dintre piata franceza si cea romaneasca. Ceilalti competitori de la noi sunt atat de mici incat nu pot acoperi toata cererea. Daca cererea este mai mare ca oferta, pretul creste. Daca ceilalti vor sa acopere piata, vor cumpara de la cel boicotat si pretul va creste din nou. Inainte de-a face pe altii manelisti si cocalari, asigura-te ca nu te faci de ras.

  • Like 5

Share this post


Link to post

Stai tu linistit ca nu vand nici o izmana!

 

 

 

Cum poti compara Franta cu Romania,Franta are o populatie de cca 62 Mil de locuitori fata de Romania de cca 22 mil de locuitori si 2,5~2,7 mil de Romani sunt plecati in spatiu comunitar European si doar 10,5 mil sunt populatie activa!

 

Daca tăceai filozof rămâneai!

 

 

Eu consider alternativa o instalatie de gpl,daca creste numaru de km parcusi zilnic si pretu la benzina ajunge ridicol de mare,trec pe gaz si gata,e eco, nu o zic asa,chiar imi pasa de natura! Ecologist convins 67000000.gif

Edited by ZDN
  • Like 3

Share this post


Link to post
Dupa cum spuneam...deontologi frustrati exista peste tot...

 

Vad, mai ales in Focsani :D

 

 

 

 

 

Si, ca sa-ti si raspund la una din acuze, pentru ca restul nu sunt destul de elaborate incat sa-mi urneasca vreunul din neuroni, in ultimii trei ani am ~30 de posturi, din care 25 sunt facute in ultima luna ;)

 

 

  • Like 3

Share this post


Link to post

Da tati, la mine :D M-a sunat tanti de la casierie sa-mi confirme ca ai si platit :mrgreen:

  • Like 2

Share this post


Link to post

Glumim noi glumim dar mai usor cu saritul la cutite. Discutam despre pretul benzinei pentru cine a uitat!

Share this post


Link to post

... Daca ceilalti vor sa acopere piata, vor cumpara de la cel boicotat...

 

Se mai practica din cand in cand si acum.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Se practica in ambele sensuri, si de la 'al mare catre cei mici si invers. E chestie de optimizare a costurilor. Daca eu nu am un depozit de carburanti in Banat, de exemplu, cumpar de la tine, care ai, nu imi trimit cisternele tocmai din ...Brasov, de exemplu ;)

  • Like 1

Share this post


Link to post

Sa dea statistica si separat, Bucale vs. Restul tarii. Daca in Bucuresti a scazut consumul de benzina / diesel eu imi tai...unghiile :mrgreen:

  • Like 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...