Jump to content
Sign in to follow this  
Alinake

Pasiunea Pentru Fotografie

Recommended Posts

Da, m-am prins si eu dupa aia.

Am folosit diverse setari, deocamdata sint in teste...

Am observat si eu ca pe A ma descurc cel mai bine deocamdata.

Share this post


Link to post

Pe A se descurca aparatul mai bine momentan :)

La copii care umbla (deci nu pt portrete unde stau asa cum ii pui) foloseste S cu 1/500secunde.

Share this post


Link to post

Am si eu o galerie foto la adresa : www.projectsymbiosis10.deviantart.com/gallery/ .. criticile sunt binevenite!

Edited by ProjecT_SymbiosiS

Share this post


Link to post

Eu as avea 3 sfaturi pt tine (pe care le poti lua in considerare sau nu):

 

1. La fructe, foloseste o farfurie neagra si FARA modele cu floricele sau alte chestii pe ea.

2. La pozele cu apa (cele cu cascada) nu ti-ar strica un filtru ND

3. La cele a/n cu tipa in padure atentia la aglomeratie. Ai multe crengi care distrag atentia si subiectul este taiat de unde deduc eu ca nu prea ai gandit poza inainte sa o faci. Cand esti intr-un mediu nou si o situatie care necesita spontaneitate gandeste-te in primul rand ce te atrage la mediu sau la persoana pe care o fotografiezi. Vroiai doar persoana? Vroiai persoana intreaga si padurea? Vroiai un portret si background-ul sa fie scoarta de copac? etc etc etc. Sau daca nu gasesti raspuns la intrebarea asta, atunci incearca sa faci fundalul sa fie cu mai mult blurr sa nu ai asa claritate mare pe crengile din spate.

 

 

Poze de sambata:

dsc6959ke2.th.jpg dsc6968go6.th.jpg dsc7027filteredrt5.th.jpg dsc7104po6.th.jpg

Share this post


Link to post

De 2 zile sunt proaspat posesor de Nikon D40 dotat cu un obiectic AF-S NIKKOR 18 - 55 si un Tamron 70 - 300 plus trepied. Ma joc de 2 seri cu el iar rezultatele din seara asta sunt urmatoarele ( e primul meu aparat foto LD ):

post-689-1216252921_thumb.jpg

post-689-1216252940_thumb.jpg

post-689-1216252957_thumb.jpg

post-689-1216252975_thumb.jpg

post-689-1216252992_thumb.jpg

post-689-1216253008_thumb.jpg

post-689-1216253030_thumb.jpg

post-689-1216253048_thumb.jpg

post-689-1216253069_thumb.jpg

Share this post


Link to post

ms mult pentru sfaturi Apocalips. intr-adevar pozele respective cu fructele si cu padurea, nu prea le-am gandit.. abia incepusem cursurile foto..

Share this post


Link to post

Am si eu o rugaminte la tine, ca tot urmezi niste cursuri... ce va spune despre inclinarea cadrului?

Share this post


Link to post
Am si eu o rugaminte la tine, ca tot urmezi niste cursuri... ce va spune despre inclinarea cadrului?

 

hmm.. pai inclinarea cadrului forteaza ochiul sa perceapa imaginea, e acelasi efect cu a avea o imagine facuta pe lung, si pe ecran ti-o arata pe lat.. e o tehnica ne-recomandata pentru fotografie artistica, dar poate avea succes la fotoreportaj.

Share this post


Link to post

De weekend :)

 

post-2981-1216492787_thumb.jpg

Share this post


Link to post
e o tehnica ne-recomandata pentru fotografie artistica, dar poate avea succes la fotoreportaj.

HUH?! Pai inclinarea cadrului se foloseste si la peisaje, si la sporturi, arhitectura etc. Sau poate asa va zice la inceput sa va invatati sa le faceti corect si dup-aia sa sa stiti cand e momentul potrivit pentru a inclina aparatu :)

 

-------------

 

Incep sa ma impac din ce in ce mai bine cu Sb-u :D

 

dsc7175qy7.th.jpg

Share this post


Link to post

Ia sa mai pun si eu cateva poze... de pe la munte...

 

post-2857-1216764139_thumb.jpg post-2857-1216764122_thumb.jpg post-2857-1216764094_thumb.jpgpost-2857-1216764078_thumb.jpg post-2857-1216764033_thumb.jpg

Share this post


Link to post
HUH?! Pai inclinarea cadrului se foloseste si la peisaje, si la sporturi, arhitectura etc. Sau poate asa va zice la inceput sa va invatati sa le faceti corect si dup-aia sa sa stiti cand e momentul potrivit pentru a inclina aparatu :)

 

daca deja cunosti aceste aspecte, nu inteleg motivul pentru care mai intrebi. :o

 

ce ti-am spus despre "inclinarea cadrului" nu se spune "la inceput" .. e o regula artistica. daca ai fi citit cu atentie post-ul meu de mai sus, ai fi inteles ce am vrut sa zic, si anume ca inclinarea cadrului forteaza ochiul sa perceapa imaginea, e o chestie NE-NATURALA, si inestetica. aici vorbim despre FOTOGRAFIA ARTISTICA, nicidecum despre fotoreportaj, fotojurnalism sau fotografie COMERCIALA.

 

inclinarea cadrului se foloseste, dar e nerecomandata in cazul fotografiei ARTISTICE.

 

pot sa ma duc in munti, sa fac landscape, si sa inclin cadrul. nu imi taie nimeni gatul, dar nu e considerata fotografie artistica. urmareste munca marilor artisti, chiar si romani, ale d-lui Mihai Moiceanu, care are multe peisaje. o sa vezi ca nu inclina cadrul niciodata. http://www.cameramm.ro/stoc-thumbs---8-0----.htm sau d-lui col. Mircea Anghel http://www.photoanghel.ro/

 

sunt reguli ale vederii umane, reguli psihologice, de perspectiva si nu numai, pe care in fotografia artistica nu ai voie sa le incalci.

 

sper ca de data asta m-am facut inteles.

 

bafta la fotografii !

Share this post


Link to post
daca deja cunosti aceste aspecte, nu inteleg motivul pentru care mai intrebi.

Pentru ca ceea ce stiu eu nu mi-a fost explicat de nimeni si nu am urmat nici un curs de fotografie. Intrebam pt ca aia de la curs precis stiu mai multe decat mine si eram curios ce spun ei despre inclinarea cadrului :P

 

sa vezi ca nu inclina cadrul niciodata. http://www.cameramm.ro/stoc-thumbs---8-0----.htm

La astea se observa un tipar enervant... prea sunt facute dupa reguli.

Share this post


Link to post

Am inceput sa lucrez cu ProShow Gold, si am o nedumerire. Am facut un SVCD; la calculator se vede si se aude foarte bine. Daca vreau sa vad acelasi CD la DVD-player, apar cateva mci intreruperi (deranjante) la coloana sonora. Credeti ca exista rezolvare?

Share this post


Link to post

Desi esti offtopic :P , am zis sa-ti raspund eu rapid.

 

Sint 2 variante:

 

1.ori ai scris cd-ul la o viteza mare(pt dvd-playere stand-alone nu e recomandat sa scrii peste 8x)

2.ai sunet vbr, ceea ce iar e o problema pt multe playere.

 

baga si tu filmul in gspot si vezi exact ce zice acolo.

Share this post


Link to post

N-am vrut sa deschid topic separat, asa ca postez aici. In poza urmatoare e o pasare care a poposit putin la geamul meu. Intrebarea mea este : aveti idee ce pasare e ? Nu e porumbel sau gugustiuc, asta sigur. Scuze pt. calitatea imaginii dar aveam la geam sita pt. tantari.

post-15-1216886025_thumb.jpg

Share this post


Link to post
La astea se observa un tipar enervant... prea sunt facute dupa reguli.

 

Si cel mai tare ma enerveaza nume scris mare pe poza. Chiar daca pe undeva fotografia e opusa picturii, nu imi amintesc in vreun tablou sa fi vazut vreo semnatura care sa iti strapezeasca la propriu ochiul. Dar nu ma mira, respectivul se remarca si prin lipsa puterii de selectie, iar delicatetea sau forta fotografiei ce ar trebui sa apara la un artist, e nevazuta.

Share this post


Link to post

Nu sunt off topic, pentru ca e legat de fotografie. Voi tine cont de indicatiile primite. Multumesc.

Share this post


Link to post

Cateva cadre de la cetatea din Radna (dar nu am poze cu cetatea :P ). Prima e din curtea Manastirii catolice din Radna.

 

dsc7539ff4.th.jpg dsc7482ul8.th.jpg dsc7477jh2.th.jpg dsc7508filteredcopyes1.th.jpg

Edited by Apocalips

Share this post


Link to post

Ce parere aveti de Canon EOS 1000D. Este o camera buna? Review

Share this post


Link to post

Ia Canon EOS 450D (rebel xsi in state), e ceva mai scumpa dar mie mi-a placut foarte mult, daca nu ia 400D-ul, isi merita banii. Faptul ca 1000D-ul asta fata de 400D (rebel xti) a scazut de la 9 la 7 puncte de focalizare, dar a pus procesor digic 3 in loc de 2, mie imi suna a solutie comerciala. Pe linga 400D am si un S3 IS cu digic 3 si 8MP, (la noi se vinde cu digic 2 si 6mp), si parererea mea ca diferenta o face mai mult optica decat procesorul. pe de alta parte toate intra la solutii ieftine, daca chiar vrei sa faci un salt dar nu te induri de un 5D ia macar un 40D :D

 

PS: astea trebuiau postate la aparate digitale nu la pasiunea pt fotografie :D

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Turist prin Viena

 

post-1252-1217360648_thumb.jpgpost-1252-1217360694_thumb.jpgpost-1252-1217360734_thumb.jpg

 

post-1252-1217360773_thumb.jpgpost-1252-1217360804_thumb.jpgpost-1252-1217360827_thumb.jpg

 

post-1252-1217360864_thumb.jpgpost-1252-1217360888_thumb.jpgpost-1252-1217360916_thumb.jpg

 

post-1252-1217360946_thumb.jpgpost-1252-1217360964_thumb.jpgpost-1252-1217360996_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Poze de vacanta asa cum le-a scos camera.

post-1178-1217400287_thumb.jpg

post-1178-1217400319_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Un (alt fel de) weekend...

 

post-2981-1217698191_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...