Jump to content
Sign in to follow this  
ovidiuc

Rovigneta, rovinieta, vigneta, vinieta

Recommended Posts

Chiar si asa...

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Salex are dreptate. Scuze am citit putin in diagonala.

Daca erai pe drum national chiar daca erai in localitate trebuie sa ai rovineta.

In Iasi au incercat cei cu cascheta albastra sa se lege de asta dar au uitat de chestia cu resedinta de judet...si au nimerit peste unul de la primarie care cunostea legislatia.

Dar parca asta cu rovineta nu intra in atributiile politistilor ci al controlului de la drumuri.

Hmmm am sapat putin si cica ar avea si ei dreptul/obligatia sa controleze rovinieta , asigurarea etc...

Share this post


Link to post

Hmmm am sapat putin si cica ar avea si ei dreptul/obligatia sa controleze rovinieta , asigurarea etc...

Asa este:

 

ART. 9 din OG nr. 15/2002

"Constatarea contravenţiilor şi aplicarea sancţiunilor prevăzute la art. 8 se fac de către:

a ) personalul împuternicit din cadrul Companiei Naţionale de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România - S.A.;

b ) personalul împuternicit de Ministerul Transporturilor, Construcţiilor şi Turismului, în numele Companiei Naţionale de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România - S.A.;

c ) personalul împuternicit din Ministerul Administraţiei şi Internelor, care îndrumă, supraveghează şi controlează circulaţia pe reţeaua rutieră din România, în situaţia când efectuează controlul tarifului de utilizare fără personalul menţionat la lit. a) şi b );

d ) personalul poliţiei de frontieră care îşi desfăşoară activitatea în punctele de control pentru trecerea frontierei de stat a României, împreună cu personalul prevăzut la lit. a)."

Share this post


Link to post

De stau sa ma gindesc, parca-i mult mai bine cu rovinieta si talon decit fara nici una, da lasa, omul din greseli invata. :)

 

LE. Apropo, pe cit timp au retinut talonul?

Edited by viktor

Share this post


Link to post

Cel mai probabil pana isi ia rovignieta si plateste amenzile > :)

Share this post


Link to post

Putin :o fftopic: !

 

Consider ca masura retinerii talonului intr-o astfel de imprejurare este total aiurea ! Motive ar fi multe insa oricum nu conteaza, legile trebuie respectate asa cum sint facute ...

Share this post


Link to post

LE. Apropo, pe cit timp au retinut talonul?

Pana la plata amenzii si demonstrarea faptului ca mi-am luat rovinieta. Am primit insa dovada valabila 15 zile. Dupa cele 15 zile, daca circul, risc amenda pentru lipsa talon :-W

Share this post


Link to post

Curios cit se plimba talonul pina ajunge la politia din orasul tau :)

Naspa asta cu talonul...banui ca e o masura oarecum extrema sa te oblige sa platesti...

Cum deobicei romanul nu prea plateste impozite, taxe etc , colectarea fiind parca ~35% ...

La mine noroc de nevasta ca m-a frecat la cap...

Cind am incaltat amenda pt. viteza mi-a cerut si rovinieta...ma jumulea rau dupa cite se pare daca nu o aveam...

Share this post


Link to post

Am gasit informatiile de mai jos pe site-ul politiei rutiere, poate va sunt de folos:

 

"Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România S.A. anunţă utilizatorii reţelei de drumuri naţionale din România că în data de 30 ianuarie 2010 a fost publicat, în Monitorul Oficial nr. 70, Ordonanţa nr. 8 din 29 ianuarie 2010 pentru modificarea şi completarea OG nr.15/2002 privind aplicarea tarifului de utilizare şi a tarifului de trecere pe reţeaua de drumuri naţionale din România, cu modificările şi completările ulterioare.

 

În vederea informării corecte a utilizatorilor cu privire la modul de aplicare a sancţiunilor contravenţionale, prevăzute de acest act normativ, comunicăm următoarele:

 

1. Fapta de a circula fără a deţine rovinietă valabilă constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă.

2. Pe lângă amenda contravenţională, contravenientul are obligaţia de a achita şi un tarif de despăgubire, stabilit în funcţie de tipul vehiculului folosit.

3. Achiziţionarea unei roviniete ulterior constatării contravenţiei nu îl exonerează pe contravenient de obligaţia de a plăti tariful de despăgubire.

4. O dată cu aplicarea amenzii contravenţionale, utilizatorilor români li se reţine certificatul de înmatriculare al vehiculului, până la prezentarea dovezii de achitare a tarifului de despăgubire.

5. Prevederile de la punctul 4 se aplică în mod corespunzător şi conducătorilor vehiculelor înmatriculate în alte state.

6. Certificatul de înmatriculare este restituit contravenientului doar dacă acesta prezintă dovada achitării tarifului de despăgubire prevăzut în procesul verbal de constatare a contravenţiei.

7. În cazul în care procesele verbale de constatare a contravenţiei au fost întocmite fără a menţiona conturile în care se va face plata tarifului de despăgubire, se vor utiliza conturile menţionate în tabelul de mai jos.

8. Contravenientul trebuie să transmită, de îndată, o copie de pe documentul care atestă achitarea tarifului de despăgubire, precum şi de pe documentul care dovedeşte plata amenzii contravenţionale, organului din care face parte agentul constatator care a aplicat sancţiunea."

post-3249-127971364641_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Euro, a devenit cumva moneda nationala in Romanica?

In Nadlac, dupa ce trec Vama, merg sa cumpar rovinieta. Merg la primul ghiseu si spun domnitei ca vreau o rovinieta pentru 7 zile dar, imi trebue factura.Bun. Doamna imi spune ca, in bonul eliberat de ea un o sa-mi incapa adresa firmei in intregime si daca doresc un alt tip de factura, sa merg la ghiseul alaturat unde-mi pot elibera asa ceva. Merg la ghiseul respectiv (2), exiplic despre ce este vorba unde, maimuta (tipu) din ghiseu intreaba:

El - certificatul de inmatriculare?

Eu - poftim, ii dau certificatul

Faca el rapid un calcul si-mi spune ca masina (Vito) se incadreaza intr-o alta categorie si trebue sa platesc ceva mai mult, in plus, nu accepta Lei, doar Euro. :shock:

Greutarea masinii e 1611 kg, sarcina totala (adica, greutatea masinii + incarcatura admisa) 2700 kg. El, calculind probabil aceste date, avea de gind sa ma taxeze undeva in taxa camioanelor sau asa ceva. In fine zic (in gindul meu) asta o fi calcat intr-un kkt de smacher ori, ii mai prost decit prevede legea. Am luat frumos certificatul, am mers inapoi la celalalt ghiseu unde am fost nevoit a ma multumi cu acel bon micut si mi-am vazut de drum. De necrezut, nu accepta Lei, doar Euro. :o

Share this post


Link to post

Raportul Bancii Mondiale

 

Compania Naţională de Drumuri şi Autostrăzi

 

Mentenanţa periodică a drumurilor şi investiţiile de reabilitare costă în România, în medie, 40.000 de euro pe kilometru. De asemenea, şi întreţinerea de rutină a drumurilor este plătită foarte scump, cu 14.000 de euro pentru un kilometru. Pentru a sublinia dimensiunea problemei studiul BM face referire la un alt document al aceleiaşi instituţii, realizat în şase state europene. Acolo costurile pentru întreţinerea de rutină a unui kilometru de drum, pentru vară şi iarnă, variază între 3.000 şi 9.000 de euro.

Raportul BM punctează şi "numărul substanţial" de personal plătit de CNADNR, în special în birourile sale regionale, unde există un exces de muncitori necalificaţi.

 

[...]

 

Veniturile obţinute din roviniete au adus Companiei Naţionale de Au-tostrăzi şi Drumuri Naţionale din România (CNADNR) în medie 480 de milioane de lei în perioada 2006-2009, iar veniturile directe totale ale Companiei s-au cifrat, în medie, la 600 de milioane de lei în aceeaşi perioadă. Sumele reprezintă însă numai aproximativ 10% din cheltuielile generate de drumurile publice, incluzând aici şi construcţia de noi kilometri de drumuri.

"Un alt motiv serios de îngrijorare este modul în care CNADNR foloseşte propriile venituri obţinute din roviniete", atenţionează reprezentanţii BM. În mod regulat, CNADR a garantat împrumuturi la băncile comerciale cu veniturile viitoare obţinute din roviniete. S-a ajuns astfel ca acestea să finanţeze datorii până la nivelul anului 2016, "lăsând CNADNR fără nicio sursă directă pentru a finanţa activităţile de mentenanţă "

 

Macar stim unde se duc banii din vigneta.

Share this post


Link to post

Un coleg a furat-o azi.

Prima zi fara rovigneta si gata

Amenda 200 lei in 24H

A fost filtru mare azi la intrarea in Bucuresti(dinspre Jilava)

Share this post


Link to post

Da, adica 2500 pe metru ?

 

Ie-te si informatii despre cum iti poti pastra rovigneta: articol Jurnalul. Culmea tupeului: 20 de lei ca sa dea unu' update la o baza de date :wallbanger:

 

Rovinieta îşi menţine valabilitatea în cazul schimbării numărului de înmatriculare a vehiculului, numai în condiţiile în care utilizatorul solicită modificarea numărului de înmatriculare în baza de date, a anunţat astăzi Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România.

 

Modificarea în baza de date se realizează la sediul CNADNR, la sediile Direcţiilor Regionale de Drumuri şi Poduri şi la sediile Secţiilor de Drumuri Naţionale. Potrivit CNADNR, pentru modificarea numărului de înmatriculare în baza de date sunt necesare o cerere scrisă, conform formularului-tip care se regăseşte pe pagina web a CNADNR (www.cnadnr.ro), cartea de identitate a vehiculului în copie şi originalul acesteia pentru verificarea conformităţii. Solicitarea se verifică pe loc şi, dacă aceasta este justificată, după achitarea de către utilizator a tarifului de modificare a numărului în baza de date (20 lei + TVA), se efectuează această modificare.

Share this post


Link to post

Bai, deci asta e culmea. Pana acum, din cate tin minte se trecea si seria sasiu pe bonul fiscal. Acuma...schimbi numarul, seria sasiu ramane dai 20 lei+tva; schimbi masina, ramane acelasi numar dar serie sasiu schimbata...asta cu cat se taxeaza?

Mai bine tac...sa nu le dau idei? :mrgreen:

 

Da, adica 2500 pe metru ?

Parca tot e mai ieftin decat autostrada...nu? :->

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Nu-ti citeste nimeni seria sasiului automat. :D

Oricum, practic statul nu pierde in cazul respectiv: proprietarul numarului ramane acelasi si nu mai trebuie sa dea alti bani iar noul proprietar al masinii va trebui sa plateasca rovinieta noua. Problema apare daca se schimba categoria taxata. Improbabil.

Share this post


Link to post

Pai nu-ti citeste seria sasiu dar, din cate stiu chiar si masinile cu numere provizorii au obligatia de a plati taxa de drum. Practic taxa se plateste pentru masina si nu pentru numar de inmatriculare iar masina se evidentiaza dupa serie sasiu.

As fi curios de rezolutia instantei in caz de contestare a unei amenzi in cazul asta.

 

Edit. Btw, ne ajuta vaxxi cu legea? :D

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Din ciclul "poate nu stiati pe ce se duc banii din vigneta":

 

http://www.puterea.ro/news17733/Proiectul-fantoma-al-Ancai-Boagiu-Egis-Scetauroute-primeste-milioane-de-euro-pentru-supervizarea-autostrazii-Transilvania.htm

 

Din vara anului 2009, de când, practic nu se mai lucrează la cei 64 km de autostradă, între Suplacu de Barcău - Borş, Compania de Autostrăzi a plătit aproape 20 milioane de euro numai pentru consultanţă.

Share this post


Link to post

@zeneseu: nu se plateste rovinieta daca ai numere rosii.

Share this post


Link to post

Si... se trimit la greu amenzi pentru lipsa RO-vignetei. Sistemul actual de verificare si sanctionare functioneaza ca pe roate. Nu are rost sa refuzati primirea amenzii. Sistemul este bine pus la punct si nu exista cale de scapare.

Share this post


Link to post

Ca pe roate ovalizate, poate ... de-aia a primit Salexu' amenda :scarpin:

Share this post


Link to post

Eh, exceptia care confirma regula... :mrgreen:

 

 

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...