Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Dacia Logan (fosta X90)

Recommended Posts

Bai AND am si LOGAN la firma asa ca nu mai comenta aiurea :D deci la 130 km/h in LOGAN cind trece un TIR pe linga tine masina LGN se clatina ,la fel se clatina si Espero de exemplu (la 150km/h) fiind o masina usoara comparativ cu G4 care are 1.5 TONE .

Share this post


Link to post

Nu mi s-a intamplat sa ma depaseasca vreun TIR cand aveam 130 la ora =)) . Unde erai cu Loganu ? Pe autobahn? :) ) . Asta pt mine e masina personala , si cred ca o cunosc mai bine ca tine , plus ca e in stare mult mai buna. ( a ta fiind masina de firma )

Te clatini si in Seria 7 daca prin absurd trece un TIR pe langa tine cu mai mult de 130 la ora ;) . Cat despre Logan , o singura data s-a clatinat putin .. aveam 120 si m-a depasit un A6 cu peste 200 la ora...laaaaseeeer! :)

Share this post


Link to post

=))

Esti de coma ,AND, cind trece un TIR pe linga tine poate trece in X feluri ,prin dreapta sau stinga cind il depasesti tu sau poate venii din fata recomandat este sa fii tu pe banda ta si el sa treaca prin stinga pe linga tine :) ) adica este mai bine sa nu fii fata in fata cu el ...adica pe banda lui ...ca nu e bine .

Clatinarea LGN este strins legata de aerodinamicitate care este foarte proasta si daca si la asta ma contrazici o sa ma supar tare si nu mai vb cu tine :D si de greutate care este foarte mica la LGN comparativ cu marimea masinii ,adica e mare cit un JEEP si usoara cit un Golf 2 .

Edited by BogdanG

Share this post


Link to post
Cel putin omu' a recunoscut ca a trecut de la o dacie vai cuvant_foarte_urat ei la Logan...drept urmare e normal sa i se para o masina ultimul ragnet =)) .

 

Din stima pentru cei nevoiti sa ne citeasca, sa avem putina grija: racnet e corect, pufosule!

Si apropo de clatinat, si minunatia_absoluta_cea_mai _tare_masina_alta_mai_buna_nu_exista_GOLF_SH_cu_dotari_de_top_desi_in_varianta_B

SIS se clatina atunci cand trece un tir pe langa ea la 130 km/h :D

Interesant este ca, pe cand celelalte topicuri (mult mai utile, dupa parerea mea) cam dormiteaza, asta a inghitit juma' din posturile de pe forumul Daewoo & Chevrolet! Eu propun sa fie inchis, exista un forum specializat in subiectul tratat, aici a ajuns un recipient cu caterinca ieftina.

Share this post


Link to post

:o fftopic:

Daca este sa facem misto fac si eu ca tot sunt mai batrin pe forum de cit tine :D si spun ca FULL Option la golf insemna NAVI,SW ,8 boxe ,CD changer,reglaj dijital scaune ,rabatare electrica oglinzi exterioare + multe alte chestii asa ca hai sa nu mai facem misto si sa zicem :masina mai buna ca Golf SH nu exista pt ca sunt multe variante peste BASIS ceea ce tu nu ai inteles ,varianta BASIS costa FIX 7000euro si ofera mai mult decit un LGN la ceiasi bani ,daca vrei G4 FULL asta ajunge in Germania cam 8000 euro .

Cit despre celelate topicuri mai ales cele despre Espero am spus tot ce aveam de spus si oricum nu sta in puterea ta sa inchizi ceva cit despre caterinca ieftina LGNul asta este .

Edited by tolin_afc

Share this post


Link to post

Acum putem sa ne intoarcem la subiect si sa terminam cu batutul campilor?

 

Daca vrei sa compari LGN-ul compara cu o masina noua nu cu un SH. S-a stabilit asta acum vreo 40-50 de pagini. O fi buna un SH dar este in afara discutiei, compara cu o masina NOUA de aceeasi clasa, aceeasi valoare.

 

PS: AND-ule tu ai super Logan, nu ai recunoaste aici nimic numai de dragul de a te umfla in pene. Eu nu am curaj sa merg cu nubira cu 180-190 iar tu spui ca in logan te simti in siguranta (apropos...care logan ajunge la 190 ca cel de 1.6 are vmax 175???iar al tau 162).

Edited by andreib

Share this post


Link to post

@Andrei a postat Satori pe forum un document oficial Reno care spunea clar :tinta Logan sunt clientii de SH de 7-8k euro asa ca asta este ,nu exista termen de comparatie intre masinile noi adica nu ai cu ce compara LGN ul ,nu este nimic OFF topic ,discutam clar despre piata LGN in Romania ,segmentul de cumparatori etc .

Este clar ca nu poti cere foarte multe de la LGN dupa cum a recunoscut si AND dar zic eu totusi este o masina de 7k euro nu este o masina de 3.5k euro cum a fost Super Nova .

Cum este posibil ca koreeni sa fabrice masini la 6k euro cu tot cu transport pina aici care este adevarat ca devin mult mai scumpe la plata cash adica +30% dar totusi sunt acceptabile si aici ma refer strict la Kalos care nu este o masina cu pretentii dar totusi dupa 25k km merge ca in prima zi nu ca LGN ul care trosneste by default din lipsa de proiectare ,dau proiectare defectuoasa .

Edited by BogdanG

Share this post


Link to post

Crezi ca daca erau pe piata masini care sa coste cat un logan ambition(cu aceleasi dotari)mai avea dacia asa mare succes la vanzarii?Sau mai scumpeau masina?Nu.Ca sa nu mai zic ca in Europa,in tarile in care se vind,au alt pret masinile,mult mai mare decat la noi si cu alte dotari,chiar mai putine ca varianta de varf din tara,e drept ca la aia au toate abs standard.Nu stiu la ce te referi cu trosnituri si proiectare defectuasa,dar sunt destule loganuri cu muti km(peste 25k)care nu au avut absolut nici o problema.Este cineva care mai are putin si face suta de mii si masina merge la fel ca-n prima zi.

ps..si nu mai compara lgn cu un sh,ca te ususca la buzunar service-ul autorizat vw

pps..190 pe ceas si astea de 1.6 si fata de dsn sau slz,in lgn te simti mai in siguranta.

Share this post


Link to post
:o fftopic:

Daca este sa facem misto fac si eu ca tot sunt mai batrin pe forum de cit tine :D

 

Tot din respect pentru cei nevoiti sa ne citeasca se scrie decat

Si cum Lgn-ul a ajuns la 9000+k si tot se vinde in draci, inseamna ca ceva ceva ofera el mai mult decat un SH :D De exemplu 3 ani garantie. Si chiar daca din multe puncte de vedere este o masina mai mult decat perfectibila, ofera se pare suficient pentru banii cheltuiti. Culmea este ca au de gand sa-l scumpeasca =))

Edited by saruman

Share this post


Link to post

In afara de asta ce mai ofera?Eu zic ca e suficient ca sa regreti ca ai dat banii pe asa ceva.

Share this post


Link to post
Eu zic ca e suficient ca sa regreti ca ai dat banii pe asa ceva.

Pai asta e parerea celui care doar citeste.Intradevar,la unele masini au aparut anumite probleme,dar care masina nu are probleme?Exista oare asa ceva???(pana in 11-12 mii E).

Share this post


Link to post

Referitor la tiruri si trecut pe langa ele. Si cu un S-Klass "balena" cand treci pe langa unu se clatina. Am mers si nu vorbesc din auzite.

Iar cu mersul la 170-180 nu stiu cum va simtiti voi in siguranta, dar eu nu m-am simtit in siguranta in nici o masina. SI ma refer aici la frane. Poate intr-un Porsche da. Am mers si cu 220km/h dar dureaza o vesnicie pana franeaza. Iar intr-un Logan cu atat mai putin la ce frane anemice are.

Edited by Pedala

Share this post


Link to post

Avem si noi un Logan la firma... Masina ne-alergata... Rar folosita... Si ghici ce surprize ne-a mai adus: i se blocheaza pedala de acceleratie! Daca te pune naiba sa o apesi la fund, acolo ramane!! Trebuie un mic joc de picioare abmreiaj-frana sa sara pedala! Super!

 

Si, continuare: azi am vazut un 1.6 aproape nou (daca avea 2 luni parca, dupa numar) si, mama, ce rugina avea in jurul stipurilor spate!!! Incredibil!!! Am si martori, 2 adulti.

 

P.S. astea sunt asa, mici observatii... Nu le luati in seama.

P.S. 2 : nici cu a mea nu ma simt extrem de linistit la 180km/h...

Share this post


Link to post

Pai LGN este o masina foarte buna dupa cum vad ca zic unii pe aici mai ales ca se fac niste comparatii nemaipomentite adica dupa unii daca se vinde inseamna ca e bun ...FALS... volumul vinzarilor nu are nimic cu calitatea produsului si inca ceva fiabilitatea unei masini se vede in timp nu dupa 10.000 km ,cel mai bine ar fii sa intervina Maniaku aici ca fost posesor de "frigider" si sa ne spuna ce buna este ...mai ales ambreiajul care a cedat + alte probleme .

:o fftopic:

@Osirus eu nu am fost niciodata la o reprezentanta VW pt ca nu au cu ce sa ma ajute ,recunosc ca am dus masina la service de doua ori ...pt ca era sifonata si trebuia reparata :D

@saruman ,nu da lectii de lb romana pe aici ca nu are sens :) ) oricum ma cam grabeam si am comis-o recunosc

Share this post


Link to post

@Osirius: daca tie iti indica viteza max 190 pe bord inseamna ca ai o eroare de kilometraj de zile mari (peste 10%) deci nu cred ca e tocmai de laudat.

Share this post


Link to post

Viper chestia cu acceleratia blocata este de la covoras :) >- , pedala se agata de covoras si ramane asa. Asa patesc si eu in mama lor de covorase, ca nu am originale, daca iti pui originale sau speciale de logan sunt taiate exact si nu se mai blocheaza nimic.

Share this post


Link to post

Am vazut ca acum se gasesc "originale" si in CORA/Carrefour si nu sunt chiar scumpe .Acelasi lucru l-am patit si noi cu LGN ul de la firma :D ne-am dus nervosi la service cu scandal cind ,surprise ne-a luat lumea la misto ...dar aveau dreptate .

Share this post


Link to post

faza cu acceleratia este clar de la covorase(am patit-o si eu!!!), dar se rezolva simplu cu un cutter!!

Cat despre Logan pot sa spun (ca FOST proprietar) ca nu merita decat acela chel-chel!!! eu am avut Laureate de 1,6 si-mi pare rau ca am dat banii pe el recunosc!!! dar nici nu este atat de prost pe cat zice lumea!!! problemele cele mai sacaitoare pt. mine au fost calitatea plasticului si faptul ca scartatia rau de tot si avea doar 15kkm, ambreiajul de tot kkt-ul si faptul ca tzacanea(am pus "tz" ca sa se inteleaga!!) la relanti ca un diesel, iar eu nu i-mi cumparasem diesel!!!

 

P.S. Iar pe mine sa nu ma luati cu greselile gramaticale ca io-s mai taranus !!! si "io nu stie de-astea" :D

Share this post


Link to post

Andreib,asa arata pentru ca orice vitezometru are o abatere(arata in plus)cu ~10%(asa e facut de fabrica).Daca se depaseste aceasta abatere,atunci e grav.

BogdanG,daca un lucru e prost,mai se vinde?Intreb si eu asa...Momentan eu trebuie sa ma duc la reprezentanta vw,pentru ca mai am garantie,dupa asta are cine sa se ocupe,dar mai e pana atunci.

Referitor la cablul de acceleratie,sunt ceva probleme la el,mai ales la cele cu data fabricatiei dupa iunie 2005,pana prin septembrie-octmbrie,cand s-a trecut la o noua configurare a cutiei sigurante motor.Si nu la toate se intampla,dar sunt care fac figuri.Intre timp s-a remediat,printr-o repozitionare a cablului.

Maniaku,zgomotul ala de diesel se aude si la clio,e o boala mostenita de la renault si e la cele cu ambreiaj pe cablu.Un alt ulei la cutie(mai vascos) rezolva problema.

Edited by osirus

Share this post


Link to post

si toate astea din cauza ca aia nu s-au gandit la blanita de sub picioare..

 

osirus: BogdanG,daca un lucru e prost,mai se vinde?Intreb si eu asa

se vinde se vinde... din cauza lipsei concurentei

Share this post


Link to post

@Osirus .

M-ai luat-o Tommy inainte :D da in RO se vinde orice asta pina vine concurenta adevarata .Un bun review este http://www.km77.com/marcas/dacia/2005/logan/14-p/t01.asp aici gasiti pareri obiective cit despre calitatea materialelor la LGN o spun si altii raspicat este proasta ,la acest pret se putea face un lucru bun ,de exemplu nu cred ca isonorizarea masinii costa o avere ,fixarea plasticelor este infecta ,se aud numai greierasi dar se pare ca pe posesorii de LGN nu-i intereseaza si inca ceva eu nu cunosc nici un posesor de LGN care sa fii avut inainte o masina vest europeana ,majoritatea sunt fosti proprietari de berlina sau nova ...asta spune ceva nu ?

Share this post


Link to post

Se vinde ca altceva mai bun la banii astia nu gasesti si nici nu o sa se gaseasca prea curand,adica concurenta.Chiar si masini mai cu "pretentii" care sunt cu 2-3 mii mai scumpe au problemele lor(mai mult sau mai putin mediatizate).Nu o sa vezi niciodata pe cineva care are cam 15000E disponibil pentru o masina sa cumpere un Logan in loc de un Megan 2,VW,Octavia 2,noile Opeluri sau alta masina.Eu te urc la mine in Logan si daca tu auzi un greieras,eu il mananc :D .

ps...Octavia e inaintea Loganului si am un prieten care inainte a avut un Golf(cred ca 3,nu mai sunt sigur)si acum are Logan,fiind foarte multumit de el,deci exista si persoane care nu vin direct de pe alta dacie :P .

pps..vreau sa vad si eu alta masina low cost noua in afara loganului,ca doar aia poate sa fie un concurent direct si adevarat.

Share this post


Link to post

@osirus

 

Ma Osirus m-ai inebunit ca se vinde.. pai si daca se vinde ce? asta inseamna ca e si bun.. stii tu magazinele alea cu 35 mii - 100 mii - 150 mii- Vand in prostie marfa de calitate de rahat si se vinde si aici si in China si in alte tari... Apropos si Matizul se vinde ca painea calda asta nu inseamna ca e frun Porche...Chiar nu te prinzi ca in tara asta orice produs ieftin se vinde, nu mai spune ca e si bun ca nu e... Tare faza cu unu de vine la un magazin de asta cu 35mii si intreba vanzatoare, el vazand niste pantofi la 100mii .. SUNT DE PIELE? Asa e romanu n-ai cei face...In schimb mai sunt unii incapatinati si isi ia pantofi din aia si zic ce pantofi de piele si-au luat la 100mii , asa fac uni cu golanu. Nu zic ca nu e un inceput pt dacia, dar pret/calitate nu prea e, mai ales la cea de varf, per total nu face banii,parerea mea. Dar se vinde =)) ... ^

Share this post


Link to post

@Osirus poate prietenul tau avea vreun Golf 3 benzinar de 1.4 cu 300k km la bord =)) sa fim seriosi un om care coboara din G3 in Logan tebuie sa vada diferenta ...este enorma ...mai ales la stabilitate unde G3 sta foarte bine .

Share this post


Link to post

Masina era diesel si nu avea 200k dar era cam terminata,atat fizic cat si moral.A preferat sa o dea si in banii disponibili alta oferta mai buna ca Loganul nu a gasit.Nu exista o alta alternativa la banii ei(masina noua).Asta si si motivul pentru care Dacia tot scumpeste masina(e drept ca la fiecare scumpire au aparut si unele imbunatatiri<de ce oare nu or fi fost de la inceput asa,nu stiu> ;) si a avut si asa mare succes la vanzari.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...