Jump to content
Sign in to follow this  
Dana AB

Cauciucuri Matiz

Recommended Posts

Pentru iarna recomand Debica Frigo 155/65/13. (dec. 2007 - 120 Ron/buc.). Iarna trecuta, pe autostrada Bucuresti-Pitesti am mers pe zapada de 5 cm cu 80-90 km/h, cu trei persoane la bord + bagaje. Aderenta foarte buna.

 

 

Apropos:

 

Pentru iarna recomand Continetal eco contact (alea stock cu care a venit matizu) :) ) , iarna asta au avut aceeasi aderenta ca vara pt ca la noi iarna-i ca vara... Anu trecut cu aceleai cauciucuri pe acceasi zapada(si inca mai ningea) de care zice colegu eu mergeam pe autostrada Bucuresti-Pitesti cu 90-100 Km/h, 2 persoane la pupa + bagaje . Adrenalina foarte buna :) )

 

Acum, fara nici un fel de ironie, cuciucurile de zapada la noi nu prea se preteaza, eu iarna trecuta am supravietuit cu continentalurile stock si o pereche de lanturi pe fata fara nici un fel de probleme - nu stiu daca am pus lanturile de 4 ori...iarna asta nu am folosit lanturile, desi am fost la munte, pe serpentine( valea prahovei, rucar bran, valea jiului, balea cascada...toate cu zapada)... poate depinde si de sofer acum...

 

Defapt am o intrebare pt cine stie, ce cauciucuri is bune pe polei? - serios! asta e fenomenul cel mai des intalnit pe sosele noastre iarna. Una din calitati e clara, tre sa fie un cauciuc moale la tempraturi joase...stie careva vre-un model/marca anume?

 

Multumesc anticipat!

 

...aaaa da, 5 cm in vis poate!

Share this post


Link to post
Defapt am o intrebare pt cine stie, ce cauciucuri is bune pe polei?

 

Sincer si fara misto singurele care fac fata sunt cele pe care se pot monta cuie (nu am gasit alt termen).

Share this post


Link to post
Sincer si fara misto singurele care fac fata sunt cele pe care se pot monta cuie (nu am gasit alt termen).

 

Montarea de cuie pe cauciucuri prevazute cu gauri speciale este ilegala (sau mai precis se folosesc numai la curse). Pentru polei, cauciucuri de iarna si un sac de nisip =))

Edited by SmartTony

Share this post


Link to post
Apropos:

 

Pentru iarna recomand Continetal eco contact (alea stock cu care a venit matizu) :) ) , iarna asta au avut aceeasi aderenta ca vara pt ca la noi iarna-i ca vara... Anu trecut cu aceleai cauciucuri pe acceasi zapada(si inca mai ningea) de care zice colegu eu mergeam pe autostrada Bucuresti-Pitesti cu 90-100 Km/h, 2 persoane la pupa + bagaje . Adrenalina foarte buna :) )

 

Acum, fara nici un fel de ironie, cuciucurile de zapada la noi nu prea se preteaza, eu iarna trecuta am supravietuit cu continentalurile stock si o pereche de lanturi pe fata fara nici un fel de probleme - nu stiu daca am pus lanturile de 4 ori...iarna asta nu am folosit lanturile, desi am fost la munte, pe serpentine( valea prahovei, rucar bran, valea jiului, balea cascada...toate cu zapada)... poate depinde si de sofer acum...

 

Defapt am o intrebare pt cine stie, ce cauciucuri is bune pe polei? - serios! asta e fenomenul cel mai des intalnit pe sosele noastre iarna. Una din calitati e clara, tre sa fie un cauciuc moale la tempraturi joase...stie careva vre-un model/marca anume?

 

Multumesc anticipat!

 

...aaaa da, 5 cm in vis poate!

 

Serios, sper ca postul asta este la misto...

Share this post


Link to post

Las ca el vrea turbo pe matiz dar nu intelege conexiunea dintre cauciuc si temperatura de afara.

Share this post


Link to post
Las ca el vrea turbo pe matiz dar nu intelege conexiunea dintre cauciuc si temperatura de afara.

 

 

o parte e la misto... si ca sa te completez steph (ca tot ne tinem de glume) - normal ca vreau, ca cica ajuta la aderenta :) )

 

hai ca iarna asta nu prea a fost nevoie de gume de iarna...

Edited by micutu

Share this post


Link to post
o parte e la misto... si ca sa te completez steph (ca tot ne tinem de glume) - normal ca vreau, ca cica ajuta la aderenta :) )

 

hai ca iarna asta nu prea a fost nevoie de gume de iarna...

De ce, nu au fost temperaturi sub 7 grade?

Share this post


Link to post
De ce, nu au fost temperaturi sub 7 grade?

 

Ba da, dar a lucit soarele =))

Share this post


Link to post

salutare to all.am si eu o intrebare care ma roade de mult si nu am gasit nicaieri raspunsul adica unu concret.vreau sa imi schimb anvelopele...dar... vreau ceva mai late pt matizake al meu, cum ar fi 175/60/r13.multi imi spun ca ating la bracaj maxim alti nu.in cartea masini 175/60/r13 este maximul, deci ar trebui sa mearga dar...vreau sa imi spuneti poate stiti mai bine, cum se comporta masina cu asa anvelope, e bine sau nu, se merita sau nu.am intele ca se cam rezolva cu stabilitate cu asa anvelope, este adevarat?vreau si eu niste sfaturi,pareri de la voi.

Share this post


Link to post

am citit dar in cartea masina este pusa valoare de 175/60/r13\.si-a mai pus cineva asa anvelope? vreau sa stiu de la cineva care si-a mai pus si cum se comporta masina.

Share this post


Link to post

Va salut. 145/70 cele mai tari. Nankang. De la Autosoft 350 lei cu tot cu transport.Ezic ca-s de vara, altii ca-s all-seson. Nu-s zgomotoase, Putin mai instabila masina la curbe, dar vorba aia e mai sus. Directie mult, mult mai usoara si mai placuta. Acum nu stiu care e diferenta de viteza pe care mi-o indica vitezometrul, intre cele doua tipuri, pe 65 si pe 70. Sa-mi pot face consumul real.

Share this post


Link to post
am citit dar in cartea masina este pusa valoare de 175/60/r13\.si-a mai pus cineva asa anvelope? vreau sa stiu de la cineva care si-a mai pus si cum se comporta masina.

 

 

Trebuie sa schimbi si caseta, tocmai ca sa nu atinga.

Share this post


Link to post

pai asta e si faza ca am mai vazut pe matiz 175/60.r13 si nu au schimbat caseta daia tot intreb uni spun ca nu le ating alti da...pana la urma pe cine cred :( vreau ceva mai late dar 165 mi se par mici :( nu stiu de ce :( 165/60 exista ??

Share this post


Link to post

Voua va place sa reincalziti aceeasi ciorba de fiecare data cand apare un nou user ? Sunt 37 de pagini de discutii pe tema asta !

Share this post


Link to post

Am eu asa ceva (175/60/13 - pe fata doar). Singurul avantaj e look-ul. Directia se misca ff greu (bucuros ca e inca iarna - 155/65/13)

Share this post


Link to post

salut vali mindru posesor de matiz luat second

am cauciucuri matador stella si pe fata si pe spate de vara si deocamdata nu mio facut probleme nici pe zapada

apropo is din cluj stie cineva pe unde ii service ca ajung la 60k km si se cam cere o revizie si daca imi recomdati un ulei bun

Share this post


Link to post

Ce legatura au pneurile cu service-ul, cu revizia si cu uleiul ? Sau ne gasit pe un chat si nu stiam ? Ramaneti ontopic !

Edited by tolin

Share this post


Link to post
pai asta e si faza ca am mai vazut pe matiz 175/60.r13 si nu au schimbat caseta daia tot intreb uni spun ca nu le ating alti da...pana la urma pe cine cred :( vreau ceva mai late dar 165 mi se par mici :( nu stiu de ce :( 165/60 exista ??

 

E un model de la Falken, directionale de ploaie, 165/60R13. Pe un site parca era decat 1 mil juma pt un cauciuc. Pe celelalte aproape de 3.

Share this post


Link to post

Stie cineva cat de eficiente sunt sprayurile acelea antipana din hypermarketuri? Ma gandeam sa renunt la roata de rezerva.

Share this post


Link to post

Daca nu sunt indiscret ce ai putea pune in locul rotii de rezerva?

Share this post


Link to post

As putea elibera spatiu in portbagaj, daca sunt asa bune sprayurile alea, cat sa ma duca pana la vulcanizare macar. Se poate monta o butelie circulara de GPL de exemplu... Deci? Bune de ceva sprayurile alea?

Share this post


Link to post

Nu am folosit. Cred ca sunt bune doar in cazul in care ai un por, ai luat un cui. Nu stiu ce poti face cu ele in cazul in care ai dat in groapa sau bordura si ai rezolvat cauciucul.Sa ai un sparay e ok (in caz de urgenta) dar sa renunti la roata de rezerva, mai ales la drumuri lungi, stiu si eu...

La modelele cu LPG- roata de rezerva nu mai exista, fiind inlocuita cu un spary si un minicompresor.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...