Jump to content

Photo
* * * - - 3 votes

Se Cauta Diverse Chestii

• Please log in to reply
1183 replies to this topic

#1181 Julius

Julius

Forumist

• Membru
  • 135 posts
  • Din:Bucuresti
  • Auto:Daewoo / Volkswagen
  • Model:Matiz / Passat CC
  • An:2005 / 2009

Posted 15 February 2018 - 17:29

Eu pt tapiterie piele si alcantara folosesc Pulimax si apoi lapte Doina (crema de la Farmec). Oricat si cu orice as curata inainte, cand dau cu crema Doina, tot mai scoate mizerie...

#1182 KumKum

KumKum

Forumist

• Membru
  • 1054 posts
  • Din:Galati
  • Auto:Daewoo
  • Model:Cielo EXE
  • An:2005

Posted 15 February 2018 - 19:24

Bun, dar fara aspirator? Pt ca nu am acces la asa ceva... si nici nu o sa mai am bani, dupa reparatii, sa platesc pe cineva. Eu ma gandisem sa le trantesc in cada si le clatesc cu dusul.

Ma uitasem la asta https://www.emag.ro/...ASAAEgJ-nfD_BwE

Dar vad ca sunt si altele "universale" sau special pt textile... sa iau pt textile?

Fara aspirator reusesti sa faci doar o mica improspatare a suprafetei/textilului, dar nu te astepta la final sa cazi pe spate...

O laveta o impaturesti in opt (la o anumita perioada cand se murdareste suprafata lavetei schimbi cu alta fata) aplici solutia din pulverizator pe laveta(2-3 pufuri) si nu pe suprafata de curatat freci suprafata, ideal este sa lucrezi pe un 30x30cm.

La final o galeata cu apa o laveta curata pe care o inmoi in apa, o storci si stergi bine toata suprafata astfel incat sa nu ramana urme de solutie.

E buna si ideea ta cu spalatul in cada numai ca trebuie spalate bine, problema este cu uscatul, cred ca la vara e cel mai bine...

Eu pt tapiterie piele si alcantara folosesc Pulimax si apoi lapte Doina (crema de la Farmec). Oricat si cu orice as curata inainte, cand dau cu crema Doina, tot mai scoate mizerie...

Lapte Doina se folosea inainte de 89' cand nu aveam acces la tot felul de solutii speciale care se gasesc in ziua de azi. Pentru piele de ce nu folosesti kitul de la Leatherique?

#1183 Geo_ZGA

Geo_ZGA

Forumist

• Membru
  • 981 posts
  • Din:Bucuresti
  • Model:Cielo
  • An:2006
  • Nr. Inmatr.:B-81-ZGA

Posted 15 February 2018 - 23:12

Ma gandesc ca e si mai simplu in cada... plus ca se duce mizeria mai bine cu jet de apa, nu doar la suprafata. Pana apuc eu sa le fac, sigur ma prinde cel putin primavara :)

Surprinzator, si eu sunt incantat de Doina. Mai folosesc la echipamentul moto, cizme, manusi, geaca etc. Dar recunosc ca nu am incercat produse dedicate de calitate.

#1184 Viktor

Viktor

Forumist

• Membru
  • 3395 posts
  • Din:Budapesta
  • Model:Nexia GLE 1.5, 8V
  • An:1995

Posted 16 February 2018 - 19:49

Prea multa bataie de cap cu licori, aspiratoare ... Chiar n-ati prins ideea coanei ?

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users