Jump to content
Sign in to follow this  
Tichi_X2004

Vibratie Volan

Recommended Posts

Sal.astazi am facut un drum mai lung,a fost si curat pe jos si am putut sa verific masina cum se comporta la viteze mai mari.

problema este o vibratie a volanului intre 100-120 km/h,drumu testat a fost (a2 si bucuresti - urziceni)

problema a fost observat acum o luna si o rezolvare din ce am citit pe forumuri a ar fi fost verificarea jentilor si echilibrarea,acestea fiind facute acum o saptamana.

vibratia tot persista intre 100-120km/h se simte cel mai bine,dupa 120 km/h nu se mai simte asa de puternic.daca iei mana de pe volan se si vede cum vibreaza.nu vibreaza la franare discurile au fost schimbate la 18.000km cu tot cu placute.

sapt aceasta o sa ma programez la service sa vad ce zic mesteri.

a mai patit cineva asa ceva??

(masina este fabricata in 2007,are 51000km)

Share this post


Link to post

Incearca sa le echilibrezi si in alta parte, si roteste in X rotile.

Share this post


Link to post

Curata jantele la interior inainte de orice.

Share this post


Link to post

jantele sunt curate,m-am uitat ieri la ele.

presiunea era si ea egala pe toate rotile.

daca i-au mana de pe volan masina merge drept nu trage stanga sau dreapta.

Edited by Tichi_X2004

Share this post


Link to post

Ai jentile originale ? Sau ti-ai montat cumva niste jenti de aliaj ? Vezi ca trebuie sa aiba inel de centrare... daca ti-ai pus aftermarket. Geometria cand a fost verificata ultima data ? De cand se comporta asa ? De cand ai luat masina, sau doar de ceva vreme ? Poate ai galma la o anvelopa cine stie...

Edited by TBird

Share this post


Link to post

Ai anvelopele originale pe masina?

Share this post


Link to post

asta toamna nu facea asa.masina are jentile originale cele de chevy de 15 aliaj.cauciucurile sunt maloya cresta si sunt la a 2 iarna.galme nu am ca m-am uitat cand le-am echilibrat.de roluit a fost nevoie doar la stg in rest este k.

geometria o sa o fac ori sapt asta ori urmatoare sa vad cum am timp de ea.

 

nu a mai patit nimeni asa sunt singuru ghinionist??

Share this post


Link to post

Dar de asta iarna pana acum, ai mai mers cu masina...

Eu am echilibrat jantele de 3 ori pana sa scap de vibratii...

Share this post


Link to post

Acelasi lucru il aveam si eu pe anvelopele de vara. Am indreptat o janta, le-am echilibrat pe amandoua de doua ori, dar tot are masina o bataie mai fina. Toamna asta(2009) cand am schimbat jantele si am pus cauciucuri de iarna nu mai am nicio bataie. Incearca sa le pui pe cele de pe spate in locul celor din fata, cel putin pentru un test.

Share this post


Link to post

Acelasi lucru l-am patit si eu, vibratie puternica in volan la viteza de 120-130 km pe ora pe A1, dar era vant foarte puternic lateral. Eu am zis ca e de la vant, cauciucurile sunt de vara cele originale de 15' de pe aveo.

Masina este aproape noua, 4500 km.

 

 

Share this post


Link to post

Aceasta problema am si eu de un an aproape. Primavara trecuta am observat prima data, cand am pus inapoi rotile cu cauciucurile de vara. Batai la 100-110. Am facut vreo 3 echilibrari la locuri diferite, dar degeaba. Le-am schimbat fata-spate si asa s-a mai micsorat putin, asa credeam ca este de la vreo amvelopa, pt ca rotile cu cauciucurile de iarna se compotrau perfect. Numai ca de o saptamana si aceste au inceput sa vibreze peste 100 km/h. Acuma nu stiu ce sa mai cred, am vrut sa iau 4 gume noi, dar poate problema nu e pe acolo. M-am uitat la jenti , dar nu se vede mare lucru.

Share this post


Link to post

Incercati sa le echilibrati cu plumb pe exterior sa zic asa.

Am inteles ca este mult mai eficient.

Share this post


Link to post

Anvelopele pot avea uzura neuniforma pe suprafata de rulare si de aici vibratiile la o anumita viteza. Vibratiile provocate de roata (anvelopa+janta) dispar la anumite viteze, din cauza fenomenului de autoechilibrare la o anumita turatie, vibratiile provocate de cauze mecanice se amplifica proportional cu viteza.

Share this post


Link to post

Mie cei de la vulcanizare mi-au spus ca nu vor sa-mi schimbe rotile (anvelopa+janta)spate cu cele din fata spunand ca, de regula, cele de pe spate se uzeaza neuniform si voi avea batai la volan, ca voi veni la ei sa le fac scandal ca nu-si fac treaba, etc. Asa ca le tin acolo...

Share this post


Link to post

Ma alatur si eu cu aceiasi problema, vibratii in volan intre 90 si 130km/h. Cind am echilibrat rotile nu a fost problema, acum citeva zile pe autostrada am observat ca intre 90 - 130 vibreza dar peste 130 nu. Astazi am echilibrat din nou rotile, avind de parcurs (peste vreo ora) vreo 180km pe autostrada sint curios cum se comporta.

 

 

 

LE. Situatia s-a inbunatatit dar parca, parca tot mai are un pic de vibratii.

Edited by viktor

Share this post


Link to post

Vezi sa nu fie cauciucurile de vina...

 

 

Share this post


Link to post

Din cite am vazut eu si din ce spuneau baetii la vulcanizare, suprafata de rulare al anvelopelor este ok, nu-s deformate si nici "bolfe"nu au. Acum ramine sa fac test cu anvelopele de iarna caci sint sigur ca nu au nici un defect, nici cu astea de vara nu au fost probleme pina acum citeva zile.

Share this post


Link to post

La mine problemele de vibratii in volan s-au rezovat schimband fuzetele (erau ovalizate), rulmentiide la ele, capetele de bara (aveau joc), discurile si placutele de frana la ambele roti, echilibrare si geometrie. Pana sa le schimb pe toate astea am schimbat doua seturi de discuri (se ovalizau din cauza fuzetelor dar la service la Radacini nu si-au dat seama ca sunt ovalizate fuzetele)si placute la 14800 km si 22000 km. si problema nu se rezolva. Acum am 31000 km si este ok.

Share this post


Link to post

Omg...Masinile astea sunt jalnice...

Ma intreb cum ti s-au ovalizat fuzetele?De la ce mai exact?Totodata cum e posibil sa schimbi atatea componente la trenul de rulare in doar 30.000 de km???

Share this post


Link to post

Nu cunosti ? De la dat in gropi cu pedala de frana apasata. Nu depinde de masina.

Share this post


Link to post

Sal.astazi am facut un drum mai lung,a fost si curat pe jos si am putut sa verific masina cum se comporta la viteze mai mari.

problema este o vibratie a volanului intre 100-120 km/h,drumu testat a fost (a2 si bucuresti - urziceni)

problema a fost observat acum o luna si o rezolvare din ce am citit pe forumuri a ar fi fost verificarea jentilor si echilibrarea,acestea fiind facute acum o saptamana.

vibratia tot persista intre 100-120km/h se simte cel mai bine,dupa 120 km/h nu se mai simte asa de puternic.daca iei mana de pe volan se si vede cum vibreaza.nu vibreaza la franare discurile au fost schimbate la 18.000km cu tot cu placute.

sapt aceasta o sa ma programez la service sa vad ce zic mesteri.

a mai patit cineva asa ceva??

(masina este fabricata in 2007,are 51000km)

 

 

salut,

 

Eu am mai patit asa ceva dar la o masina anterioara care nu era Chevrolet dar "problema"este aceeasi si anume cauciucurile. Nu sunt tocite uniform de aici aceste vibratii. La 51000 km este cam normal asa k incearca sa le schimbi si nu mai da banii la service k ii dai degeaba.

 

Salut,

 

Nu te mai chinui si nu mai da banii la service, schimba cauciucurile au deja 51000 km. Acceasi pb am avut-o si eu la alta masina si asa am rezolvat-o dupa ce am dat vre 200-300 de lei pe geometrie, echilibrari, roluire etc. s-au tocit neuniform insesizabil pentru necunoscatori si cat le-ai echilibra tot o sa-ti faca. iti recomand Vredestein sau Goodyear. Sunt fan al vredestein de 4 ani de zile pe 3 masini diferite. Acum am la a mea 255/55/19 vredestein by gigiaro si sunt incantatoare. Nu fac reclama, nu sunt dealer doar un utilizator multumit.

Share this post


Link to post

Omg...Masinile astea sunt jalnice...

Ma intreb cum ti s-au ovalizat fuzetele?De la ce mai exact?Totodata cum e posibil sa schimbi atatea componente la trenul de rulare in doar 30.000 de km???

Cei de la service unde am făcut reparația mi-au spus ca fuzetele nu păreau a mai fi cele din fabrica pt ca le-au dat jos foarte ușor (eu bănuiesc ca atunci când am schimbat discurile la reprezentanta din cauza faptului ca nu te lasă sa stai lângă mașina băieții pot face ce vor, dar doar bănuiesc) iar capetele de bara aveau ușor joc iar discurile se ovalizaseră foarte mult. Acum cum am spus vad ca nu mai sunt probleme merge ca atunci când era noua. Dar oricum și în garanție după 2 ani mi-au schimbat flanșele de la amortizoare și oricum piesele de la GM nu sunt recunoscute ca fiind fiabile, nu știu la opal dar la chevrolet cunosc mulți care se plâng de ele.Din cauza asta tot ce am schimbat acum nu sunt de la GM.

Share this post


Link to post

Eu unu, tot nu am scapat de trepidatii in volan la peste suta, undeva intre 110 -130. Nu-i grav, dar oarecum deranjant. Tot ce tine de directie este ok, rulmenti - discuri - jante ruluite (reconditionate) - gume noi - roti echilibrate - geometria facuta recent (din nou), totul ok. Ceia ce am observat recent, undeva in jur de 120, in accelerare vibratia dispere, peste 130 iarasi dispare. Sa fie din planetara? :scarpin: Nu inteleg fenomenul, cum dispare in accelerare.

Share this post


Link to post

Incearca sa schimbi rotile de pe fata cu cele de pe spate si vezi cum face. Roluirea jantei inseamna indreptarea buzei jantei, iar la echilibrare poate sa iasa la zero si totusi sa vibreze la anumita viteza.Am patit si eu la fel si pana nu am schimbat jantele nu a incetat vibratia.

 

 

La accelerare se poate modifica putin geometria directiei si de aceea poate sa tremure sau sa nu tremure volanul dar asta doar datorita rotilor. Cred ca planetara n-are nici o treaba daca nu ai avut evenimente.

Share this post


Link to post

Pai ziceai mai demult pe cele de iarna, atunci cum a fost? Eu sunt convins ca e doar de la roti, nu are treaba altceva. Daca tot nu esti convins, eu zic sa iei imprumut niste roti de la un vecin si sa bagi o tura.

Share this post


Link to post
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...