Jump to content
Sign in to follow this  
Shenck

Garantia (2 ani) si garantia extinsa (3 ani) la Matiz

Recommended Posts

E scris prin forum , dar e bien sa fie un topic separat.

 

Ce intra in garantia de 3 ani si ce intra doar la 2?

 

Parca la 3 ani totu exceptind amortizoarele (2 ani).

Share this post


Link to post

Scrie in Caietul de garantie si in Adendumul de garantie extinsa ...

 

Poate cineva isi face timp sa reproduca, in principiu trenul de rulare are 2 ani, restul mecanicii intra la 3.

Share this post


Link to post

am fost ieri la un dealer (Autonet) sa ma interesez de un Matiz si cel care mi-a prezentat masina mi-a spus ca totul are 3 ani garantie (a spus ceva de genul ca de aceea se numeste garantie extinsa, ca toate au 3 ani garantie inclusiv partea mecanica)...cum e pana la urma?

Share this post


Link to post

Mdea, reclama-sufletul comertului ... incearca sa schimbi un amortizor in garantie peste 2 ani si vezi daca poti ...

 

Pentru a nu fi aburit, solicita dealerului sa iti arate un Caiet de Garantie si un Caiet de Garantie Extinsa si da-i in cap cu ele ... scrie clar ce intra si ce se exclude in garantie ...

Share this post


Link to post

Pai ala de la firma tre sa laude masina... ca dupa 2 ani jumate nu-ti mai schimba amortizoarele pe garantie, aia nu mai e problema lui!

Share this post


Link to post

Nu, dar tine de o anumita etica a marketing-ului ... daca nu cumva termenii sint antagonici :twisted:

Share this post


Link to post

Am fost si la Radacini sa intreb chestia cu garantia si la fel au spus ca si la trenul de rulare garantia este 3 ani...o sa le cer hartiile data viitoare...oricum e ciudat, garantia de 3 ani ar trebui sa acopere totul...

Share this post


Link to post

Da voua nu v-au dat caietul de garantie si caietul de garantie extinsa cand v-ati luat masinile? Acolo scrie exact tot ce va intereseaza. Daca vreti sa reproduc spuneti-mi.

Share this post


Link to post
Am fost si la Radacini sa intreb chestia cu garantia si la fel au spus ca si la trenul de rulare garantia este 3 ani...o sa le cer hartiile data viitoare...oricum e ciudat, garantia de 3 ani ar trebui sa acopere totul...

 

Din tot trenul de rulare, dupa doi ani ramai cu garantie numai la rulmenti. Atat.

Share this post


Link to post

problema??? ea cineva in service la city center cu un matiz a carui baterie fusese schimbata in garantie si dupa 2 luni a crapat. intre timp a iesit din garantie. e normal sa ii refuze sa-i schimbe bateria tot pe garantie? ca piesa are doar 2 luni!!! Mie nu mi se pare corect. adika daca-mi schimba, spre exemplu, caseta de directie azi si maine imi expira perioada de garantie, iar poimaine crapa caseta iar... sa scot 14 mil din buzunar???? pai mor cu ei de gat...

Share this post


Link to post

din pacate ai sa mori cu ei de gat... da' ei e mai multi...

 

asa e, garantia nu se da pt piese individual ci pe un tot unitar - masina. Nu conteaza ce schimba sau nu pe ea.

 

deci... sa-ti spun de unde iti poti achizitiona caseta de directie???

Share this post


Link to post

Stati ca nu-i asa! piesa respectiva e purtatoare de garantie individuala, conform nu stiu carui act normativ; in fond, la orice service Daewoo manopera este acoperita de garantie 90 de zile, nu vad de ce la piese nu ar fi de cel putin un an sau o limita de km.

La baterii, producatorii si furnizorii dau cel putin un an garantie, dar DOAR DACA INSTALATIA ELECTRICA A MASINII A FOST VERIFICATA LA UN SERVUCE AGREAT DE RESPECTIVUL PRODUCATOR/FURNIZOR.

Share this post


Link to post

Da, dom' colonel, avetzi dreptate dar NUMAI daca respectiva piesa a fost cumparata de propitar. If not, garantia piesei e acoperita de garantia masinii... Sigur e asa!

 

Intotdeauna ei pun conditia favorabila LOR nu NOUA. Ganditi-va de ce este garantia 100000km sau 3 ani, oricare intervine prima si nu e oricare intervine ultima. Pt ca conditia trebuie sa ii acopere pe EI nu pe NOI.

Share this post


Link to post
Da, dom' colonel, avetzi dreptate

 

Bre, ala-i taica-meu :lol: :lol: :lol:

 

Cre' ca ai dreptate alxule, garantia aia individuala se aplica numa' pentru pesele cumparate pe client, nu si cele montate in garantie.

Share this post


Link to post

dupa o indelunga gandire, am ajuns la concluzia ca s-ar putea ca totusi matizul meu sa mai fie in garantie in ciuda aparentelor...

aveti cumva idee care sunt limitele _exacte_ ale garantiei sau unde sa ma interesez?

initial am fost convinsa ca nu mai e in garantie pentru ca are peste 100.000km si fiind fost taxi garantia e mai scurta. doar ca intre timp mi-am dat seama ca masina asta de fapt nu a fost niciodata pe numele taximetristului cu pricina asa ca e foarte posibil sa nu fi fost declarata taxi si atunci mai e in garantie.

Share this post


Link to post

Daca a sarit de 100.000km, nu mai e in garantie; se aplica garantie 3 ani SAU 100kkm, ce intervine prima.

Share this post


Link to post

Ce garantie are acum Matizul, cam ce inseamna, si ... se plateste pentru garantie ca la Logan???

Share this post


Link to post

Garantie 2 ani sau 60kkm la intreaga masina si 3 ani sau 100kkm pentru anumite subansamble. Nu se plateste nimic pentru garantie (asta este o aberatie Reno/Dacia).

Share this post


Link to post
Garantie 2 ani sau 60kkm la intreaga masina si 3 ani sau 100kkm pentru anumite subansamble. Nu se plateste nimic pentru garantie (asta este o aberatie Reno/Dacia).

Eu o sa implinesc in curand 2 ani si trebuie sa-i fac o verificare la sange sa fiu sigur ca schimb tot de trebuie...

Ma gandeam sa merg sa-i fac ITP la aia de la RAR ca o pun pe calculator si in felul asta aflu cam tot ce trebuie remediat... merg apoi in service (unul serios.. ca aia din Ferdinand unde mergeam sunt buni doar la schimbat Uleiul :D ) si nu poa sa faca figuri ca am hartia de la RAR ptr. remediat nu?

Ce ziceti nu e o idee buna?

Share this post


Link to post

eu zic ca nu.

calculatorul ala zice doar problemele de la injectie.

 

in rest, amortizoare, zgomote, jocuri, etc ciuciu. tot la mana se verifica.

in plus, problemele pentru care te poate respinge la itp nu tin de garantie.

Share this post


Link to post
eu zic ca nu.

calculatorul ala zice doar problemele de la injectie.

 

in rest, amortizoare, zgomote, jocuri, etc ciuciu. tot la mana se verifica.

in plus, problemele pentru care te poate respinge la itp nu tin de garantie.

Pai stiu ca aveau un aparat care verifica si trenul de rulare conectat la calculator (adica pc)... nu doar noxele si franele :mda:

tu confunzi cu calculatorul autoturismului ? :mrgreen:

Share this post


Link to post

"calculatorul" de care zici iti verifica jocurile la roti. adica: capete de bara + rulmenti. Din cate stiam, acestea sunt consumabile si nu sunt acoperite de garantie. Dar poate ma insel.

Edited by ticolino

Share this post


Link to post

te-nseli

Share this post


Link to post

De la alx s-a iesit pe off, rog reveniti la cestiune. Postarile s-au sters.

Share this post


Link to post

ce poa sa te respinga sa nu fie pb. de garantie?

parbriz crapat...lipsa trusa sanitara sau triunghiuri... l;a mine nu este cazul... in rest orice problema la masina ar trebuisa fie acoperita de garantie !

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...