Jump to content
Sign in to follow this  
Shenck

Garantia (2 ani) si garantia extinsa (3 ani) la Matiz

Recommended Posts

Neefectuarea reviiziilor obligatorii in perioada de garantie duce la perderea garantiei.

Revizia se face la 10.000 km sau la 6 luni. Asta e la Matiz. La restul masinilor Daewoo livrate in romania paraca perioada este de 1 an sau 15.000 km

Asa scrie in abecedar(carnetul albastru livrat odata cu masina)

  • Like 1

Share this post


Link to post

Un pic :o fftopic: . Si la ultimele Cielo aceeasi poveste (dealtfel si la a mea din 2006): revizia periodica la 6 luni sau 10.000 km oricare din ele survine prima. Si mi se pare normal sa-ti scoata masina din garantie (teoretic) pentru ca termenele sunt impuse de constructor si acest lucru nu e un contract cu clauze care se pot negocia. Asa a decis constructorul si e impunerea lui. Practic, si mie mi s-au parut cam umflate (prea repede) dar trebuie tinut cont si de km pe care ii parcurgi... Si eu chiar am facut ceva km. Poti negocia cu servisul care iti asigura reviziile in garantie sa te pasuiasca (un fel de intelegere tacita) ceva km in plus sau termen peste, pentru ca, dupa parerea mea, ei oricum au de castigat (tot de la tine sau altul iau banii). Important se sa tina evidenta corecta a dovezilor de intretinere (stampilele din ghidul de service).

Share this post


Link to post
Facem pariu ca scrie?

 

Da facem, spune-mi unde scrie te rog!

Share this post


Link to post

Eu am un Matiz din 2006 l-am luat cu 0 km, pana acum am facut doar 60.000 cu el, si cand am fost la service sa fac schimbarea de distributie mi-au spus ca am doar pentru motor garantie pana la 100.000 cu conditia sa respect schimbarile periodice de ulei.

Share this post


Link to post

@ Cioby Da , dupa 2 ani ramane in anul 3 doar motorul+cutia. 100.000 km sau 3 ani.

Daca Matizul tau e din 2006, anul trecut ai terminat cu garantia

  • Like 1

Share this post


Link to post

salut. trebuie sa fac ceva special ca sa-mi extind garantia la 3 ani? sau se extinde automat la piesele enumerate mai sus? imi cer scuze daca s-a mai intrebat asta dar n-am acum timp sa caut...ms

Share this post


Link to post

Nu treb. facut nimic. Daca ar fi trebuit te anuntau la cumpararea masinii si ar fi fost scris si in cele 3-4 pagini de la inceputul carnetului de service

Edited by EM!L
Nu mai cita integral mesajul anterior! Foloseşte AddReply sau FastReply din partea de jos a paginii!
  • Like 1

Share this post


Link to post

Spuneti-mi si mie va rog, cum pot sa-mi fac prelungirea garantiei la buburuza?? A avut 2 ani, fabricat din 2008, pana in iulie 2010.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...