Jump to content
Sign in to follow this  
cataboss

Merita Matiz?

Recommended Posts

Oare se merita inlocuirea unui Tico care functioneaza impecabil cu un Matiz nou numai dinplictiseala?

Share this post


Link to post

NU - categoric NU

 

singurul motiv ar putea fi valoarea masinii - scade in timp si peste un an - doi o sa iei f putin pe el

Share this post


Link to post
Oare se merita inlocuirea unui Tico care functioneaza impecabil cu un Matiz nou numai dinplictiseala?

 

 

 

 

 

NU SUB NICI O FORMA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!NU NU NU SI IAR NU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

[-X

Share this post


Link to post

Mi se pare putin ... nefondata problema ta. De ce ai vrea sa schimbi un tico (super ok) cu un Matiz ... ???

Nu inteleg ce inseamna MATIZ NOU DIN PLICTISEALA. Daca acel Tico functioneaza perfect ... nu trebuie schimbat cu un MATIZ, adica o masina de clasa apropiata, chiar aceeasi clasa. Tot putin loc vei avea pt bagaje, tot consum mic, etc. Singura diferenta ... poate e putin mai robust un Matiz si valoare scade mai greu decat la un Tico, in rest there is no big difference.

Share this post


Link to post

DA, cu siguranta DA!!!!

 

Am avut un Tico pe care l-am tinut doi ani in care am facut peste 200 kkm si de care, de asemenea, am fost foarte multumit iar, de un an si jumatate, mi-am luat un Matiz nou...

 

Avantaje: nu mai simt fiecare pietricica de pe sosea asa cum o simteam la Tico; este mai mare, mai spatioasa, mai confortabila; multe piese sunt mai ieftine; tehnologie mai noua; este mai ergonomica; este mai SIGURA, are bare de ranforsare in usi si la compartimentul motor, pe cand la Tico e tabla goala si are GARANTIE 3 ANI DE ZILE!!!!......lucru la care am apelat cu un incredere si, de fiecare data, am fost uimit de promptitudinea celor de la Craiova si de eficienta lor.

 

Succes si bafta in continuare.

:lavolan:

Share this post


Link to post

Am 96 kg si stiu ca in Matiz intri mai usor - in Tico ai senzatia ca te asezi pe asfalt cand urci (cobori) in el.

Pe langa asta mi se pare mai frumusel si mai este si plictiseala.In rest masinuta este super ok, oare merita?

Mai sunt si 2-3 mii de euroi in plus :-?

Share this post


Link to post

Ai aceeasi greutate ca mine, 96kg ... si 1.84 ... deci sunt cam grasutz, dar ideea este ca stau cu scaunul la maxim in spate. Am condus Tico, si senzatia este intr-adevar ... stau cu fundul pe sosea si volanul e mic ca diametru si subtire. TOTUSI este o masina foarte buna si te contrazic la un aspect, ca simti cu Tico fiecare pietricica de pe sosea. ACELASI lucru e si cu Matizul, simti si daca treci peste un pai sau un furtun ... are roti de 13 tzoli ... dar este mai robust. Mai bine iti iei un Cielo cu mai multi kilometrii si este o diferenta in bine.

Pe tico sa zicem ca iei 2500 eur si gasesti un Cielo ok la vreo 5500 - 6000.

Share this post


Link to post

eu am 105 kg si inca nu am rupt scaunul la Matiz asa cum l-am rup la Tico (de doua ori).... :D

Cielo consuma intr-o luna cat consumi tu cu Tico intr-un an...asa ca nu cred ca e cea mai buna alegere...decat daca vrei sa mergi cu cisterna dupa tine... :mrgreen:

Edited by ronin

Share this post


Link to post

Daca faci peste 12 000 km pe an, si eu zic ca merita, din urmatoarele motive:

1. garantie 3 ani;

2. motor euro3, care este mult mai fiabil;

3. valoarea de revanzare mai mare. (adica scapa de tico pana mai are valoare, si schimba-l pe matiz care va avea valoare de revanzare si peste 3-4 ani).

4. comoditate crescuta la condus.

 

Daca faci putini km, tine tico pana moare in shantz. :D

Chiar daca te plictiseste :P

Share this post


Link to post

tico are cosum mai mic decat matiz. eu zic ca matizul are suspensia mai tare decat la tico. nu se maerita sa dai tico si sa iei matiz nou! mai bine iei un logan nou si ai terminat povestea. parerea mea.

Share this post


Link to post

LOGAN?????????!!!! :shock:

Share this post


Link to post
2. motor euro3, care este mult mai fiabil;

 

Yeah, right!

Da' de unde? Nu a fost MTZ euro2 la fel de fiabil ca Tico d-apai euro3 cu cele x probleme ale sale...

 

Io zic sa aplicati regula: Nu incercati sa reparati un lucru care merge bine.

Share this post


Link to post

@ronin. ce te miri asa ? logan nu e masina ? eu am la firma si sunt foarte mutumit de ea. inainte aveam matiz cu care am facut 120 mii km. la drum lung nu sufera comparatie! fara suparare.

Share this post


Link to post

@alx - depinde cum faci rodajul la motorul ala :D

Share this post


Link to post

Daca tot e vorba de o masina noua, nu cred ca are rost sa-ti dai tico si sa iei matiz nou, daca tot faci schimbarea sa fie un progres major. Iei logan la 6230 modelul ambiance cu airbag si inchidere centralizata mai pui 400 de euro si ai si servo. Consumul la logan 1.4 nu e foarte diferit de cel de matiz. Asa vei simti cu adevarat ca ai alta masina.

 

Parerea mea.. :-?

Share this post


Link to post

ce rodaj mah???

Domnilor, regula este simpla:

Pe locul 1 la fiabilitate se situeaza tico fara drept si poate

Pe locul 2 se situeaza matiz euro2

Pe locul 3 se situeaza matiz euro3.

 

Cine nu crede sa ia la studiat acest forum.

 

@BAD_MF: evita sa dai sfaturi de cumparare logan pe acest forum...

Edited by alx

Share this post


Link to post
Daca tot e vorba de o masina noua, nu cred ca are rost sa-ti dai tico si sa iei matiz nou, daca tot faci schimbarea sa fie un progres major. Iei logan la 6230 modelul ambiance cu airbag si inchidere centralizata mai pui 400 de euro si ai si servo. Consumul la logan 1.4 nu e foarte diferit de cel de matiz. Asa vei simti cu adevarat ca ai alta masina.

 

Parerea mea.. :-?

Hai sa fim seriosi ?Consumul la Logan nu e foarte diferit de cel de la Matiz?

Cre' ca nu stii ce vorbesti!

Share this post


Link to post
@BAD_MF: evita sa dai sfaturi de cumparare logan pe acest forum...

 

 

De ce?

 

PS: e cam trasa de par aia cu consumuri egale in oras, diferenta e de minim 2l/100 in conditii normale ... ah, da! cu astfel de informatii gresite nu prea e cazul sa recomanzi Logan ...

Share this post


Link to post
Consumul la logan 1.4 nu e foarte diferit de cel de matiz.

...decat cu vreo 4-5 l/ 100 km...dar, ce conteaza... :dizzy:

Share this post


Link to post

 

Domnilor, regula este simpla:

Pe locul 1 la fiabilitate se situeaza tico fara drept si poate

Pe locul 2 se situeaza matiz euro2

Pe locul 3 se situeaza matiz euro3.

 

Cine nu crede sa ia la studiat acest forum.

 

Si la consum, acelasi clasament.

Share this post


Link to post

daca se poate fara "mah", nu ma deranjeaza absolut deloc ca avem pareri diferite.

Share this post


Link to post

Ce tot atat cu matizul legat de consum, MATIZ CONSUMA foarte mult pentru motorasul lui! Iar diferenta de consum este..vara in regim normal matiz ia cam 6.5-7 iar logan 8, in exterior la fel, daca se merge peste 100 km/h matiz ia macar 5 iar logan 6, ma refer strict la logan 1.4!

 

Ronin, care 4-5 l/100 diferenta intre matiz si logan?!?!

Edited by BAD_MF

Share this post


Link to post
De ce?

 

PS: e cam trasa de par aia cu consumuri egale in oras, diferenta e de minim 2l/100 in conditii normale ... ah, da! cu astfel de informatii gresite nu prea e cazul sa recomanzi Logan ...

 

Pt ca este un flamestarter. Indiferent daca afirmatia este sustinuta cu argumente adevarate sau false. Acesta este adevarul, eu ma abtin de la astfel de sfaturi si nu am mai creat nici-un flame.

In plus, initiatorul topicului nu a mentionat ca ar intentiona sa ia alta masina in afara de matiz.

 

PS: Intr-adevar, diferente de consum intre lgn 1.4 si matiz sunt, in opinia mea de ~2l la suta in buc si de 1l la suta in afara.

PS2: Scuze de mah, stimate domn!

Edited by alx

Share this post


Link to post

Iar daca mai punem si faptul ca noi comparam doua masini din clase complet diferite si ca loganul ofera muuult mai multe decat matizul diferenta de consum este minima!! Eu zic ce as face eu, daca as avea banii astia as lua logan si nu matiz, fiecare face ce vrea cu banii sai!

 

Acum sa nu credeti ca vreau sa dau in cap la matiz, este o masinuta buna care isi face treaba insa in comparatia noastra pierde.

Edited by BAD_MF

Share this post


Link to post

eu am trecut de la suzuki alto ( fff apropiat tico-ului) la matiz si desi vechea masinuta se tinea f bine la drum, diferenta se simte...bine, acum depinde si ce model de matiz iti iei, chiar daca e nou. Daca vrei sa faci schimbarea asta din plictiseala, te-as sfatui sa bagi banii in altceva, ai regreta mai tarziu. Noroc!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...