Jump to content
Sign in to follow this  
NightClub

Logan 90cp Vs Tico 42cp

Logan 90CP sau tico 42CP pe 400m?  

95 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Putem. Inafara de dacie 13xx, matiz, fiat seicento.. nu stiu ce ar mai putea face. Dar mie imi place, e o bijuterie a anilor 90, o placere sa o conduci, ideal era sa si franeze pe masura nervozitatii.

Share this post


Link to post

Eu cred că nici Cielo nu are cum să întreacă Loganul :wink: - pe ăla de 1,6.

 

Totuşi cum se explică că o maşină atât de ”nervoasă” abea se târâie prin oraş? Tot timpul am senzaţia asta când văd câte un Logan - sau poate e din cauză că arată cau un frigider orizontal cu roţi? Să fie doar o impresie... :-?

Share this post


Link to post

Loganul se taraie datorita materialului uman care-l conduce. A 5-a la 50 la ora e sfanta.

 

La 100-200m poate castiga tico-ul, dar la 400m sigur nu.

Share this post


Link to post
abea se târâie prin oraş? Tot timpul am senzaţia asta când văd câte un Logan -
A 5-a la 50 la ora e sfanta.

:D Uite asa scot eu de 2 saptamani un 7.3l/% numai in Bucuresti :D .Si circul mai peste tot(gara de nord,ion mihalache,stefan cel mare,podul grant,unirii,rahova)si la ore de varf.

Daca "ma supara" careva vede cat de puturoasa e cand ii dau talpa si o duc la limitare :P .

Share this post


Link to post

Va salut pe toti si va spun ca logan bate tico si de la 0-60km/h si pe 400m

Sa va explic:

M-am dat si eu si un prieten tot cu tico pe la vitan cu un logan al unui alt prieten varianta minimum de 1,4 (de serviciu).

Initial am mers pe principiul 0 - 60km/h iar cand am schimbat a doua am pierdut de nu m-am vazut, explicatia simpla si anume la logan a schimbat viteza undeva la 50-55 km/h mi-a zis ca nici nu a tras foarte tare de masina, si ca inca era in ture, dar nu stia daca trecuse sau nu de punctul maxim.

Initial plecasem inainte dar nici macar cu botul sa depasesc nu am reusit.

La varianta a doua, adica pana la 100km / ora iar nu sunt sanse, am incercat atat eu cat si amicul cu tico si am constatat amandoi ca loganul dupa 60 se pierde considerabil.

Pot sa spun ca puteti si voi si convingeti-va pentru ca eu m-am convins, iar acum sunt resemnat.

Ar mai fii si cei care nu stiu sa traga de logan si atunci intervine driverul, nu masina si poate asta este punctul slab.

Eu unul sunt posesor de tico si nu ma uit nici la consum si nici la cel cu care ma iau, daca pot, pot, daca nu pot, nu pot oricum sunt mandru de masina mea :)

Cam asta ar fi :)

Km multi si benzina carca la toata lumea :lavolan:

Share this post


Link to post

Cati km si cati ani avea Tico si cati km si cati ani avea Loganul.

Eu zic ca comparatia nu isi are sensul decat in teorie.

Share this post


Link to post
cine spunea aici ca Tico taie Matizul ? :-?

 

Taie, la 400m, si inca rau de tot. Uite aici dovada:

http://www.daewooclub.ro/forum/index.php?s...st&p=177856

 

Il copiezi si redenumesti cu ajutorul unui file manager in .avi

Edited by Leutzu

Share this post


Link to post

Sato,conteaza km,anii mai putin.

Cutia de viteze de pe logan e cam aceeasi care e si pe supernova,masina care a fost cea mai rapida de la Dacia(nu mai stiu exact in cat timp face 100km/h,dar eu la vremea respectiva,fiind si posesor de asa ceva prin 2001,ma luam la "tranta" cu masini super nervoase,cu multi CP si diferenta se vedea de la 100km/h in sus)cu cea mai buna cutie de viteze.Diferenta intre ele ar fi ambreiajul(hidraulic la s nova,mecanic la logan)si diferentialul,nova avand roti pe 13" iar loganu pe 15".In rest rapoartele sunt aceleasi.Cu toate ca e o masina familista si pare masiva la exterior(deci si grea,dar nu este,benzinara are 1025 si dizelaru 1065kg)e destul de nervoasa,mai nervoasa ca cielo fie el si cu 16v si foarte aproape de nubira 2 sau kalos/aveo(personal am avut niste "experiente" cu ultimele,nubira fiind ceva mai sprintena,nu cu mult,da a fost si aici ma refer la distante de 10-15m la viteze mari,150-160km/h).Asa ca un amarat de tico nu va face fata nici macar la treapta 1 de viteze(nu face el s nova,dar la logan).

Edited by osirus

Share this post


Link to post

@dann: cu prima ocazie te iau in dreapta sa nu crezi ca fac filmulete suspendate... si in a 3-a ia o idee mai mult, dar nu e productiv... la fel, a 3-a o dau la 80, desise mai duce in 90 daca esti nesimtit, dar la fel, e neproductiv...

p.s. inainte sa sara lumea cu experientele lor personale, vreau sa le recomand castrol racing si apoi ii iau in seama :D

 

@ all: cum pisici mai sa putem compara tico cu o "masina" care are peste dublul puterii ei? si mai ales o diferenta imensa la cuplu? de ce nu comparam loganul cu o calibra sfi? e acelasi raport, poate chiar mai mic... si eu zic totusi ca tico se tine mai bine de logan decat loganul de sfi...

Share this post


Link to post

Ok, si cu asta emisiunea noastra se incheie. Asteptam urmatoarele comparatii... de exemplu Cielo 16V vs Logan, ca tot a lansat-o Osirus. :D

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...