Jump to content
Sign in to follow this  
dan_m

Peugeot 307 1.6 E

Recommended Posts

Putin offtopic: daca spunea omul ca vrea sa isi ia cielo sau kalos tot asa ii "urati" de bine?? Pai daca este sa nu luam dupa ce a auzit fiecare pe la cotul strazi nimeni nu isi mai ia masina. Eu zic ca multe afirmatii din acest topic sunt total pe dinafara..doar de umplutura.

Cand o sa fiti posesori de Peugeot atunci sa faceti afirmatiile de mai sus, pana una alta vedeti-va lungul nasului.

 

----> Si daca ai 307 ti se pare ca esti zmeu? Sa fim seriosi ... Cat despre afirmatiile despre care tu spui ca sunt pe dinafara ... Hmmm ...

 

Ex.1.: Peugeot 206 - full options! Impact frontal, masina avariata, la bord indicatorul arata ca masina si-a deschis airbag-urile cand de fapt nici macar nu se miscasera! Sofer: Cumnata mea!

 

Ex.2.: Peugeot 306 cabrio coupe - full options! Acest caz a fost dat si la televizor. Este vorba despre unul din patronii unei firme de internet de aici din oras. Impact, masina avariata si in scurt timp a luat foc, airbag-urile din nou nu s-au deschis!

------ > Si mai am destule exemple, insa pentru astea doua bag mana in foc ...

------ > Multumit zmeule?

Edited by lordcalibras

Share this post


Link to post

Chill, people. Ramaneti la masini/masina.

Share this post


Link to post

@Doc: pe pagina anterioara se da un link catre forumul vostru, la discutia cu problemele aparute la 307.

 

Cat despre airbaguri, nici lui Tony Alexe nu i s-au deschis... Dumnezeu sa-l ierte... Ca tot s-a facut un an... Mai tineti minte?

 

" Ieri dimineata, in urma unui accident rutier produs pe raza localitatii Sinaia, in jurul orei 6, baschetbalistul Antonio "Toni" Alexe a murit. Oradeanul in varsta de 35 de ani conducea un autoturism marca Peugeot 307, dinspre Ploiesti spre Brasov, pe DN1. La kilometrul 120, in Sinaia, din cauza neadaptarii vitezei la conditiile de drum, el a pierdut controlul asupra directiei masinii, a derapat, a intrat pe contrasens si a lovit frontal un autocamion marca Roman. Impactul, deosebit de puternic, s-a soldat cu moartea sportivului...." Sa mai spun ca "viteza aia monstruoasa" era pe la 80km/h???

 

Iar despre urat? Eu am hotarat ca nu mai incerc sa schimb decizia nimanui... Fiecare isi ia ce-i place si ce-i poate buzunarul, in ce ordine vrea el.

Share this post


Link to post

Am o cunostinta cu un 307 si e super incantat de masina!!! Fiabila, usor de intretinut, iar lista poate continua. Asta sa nu mai spun de reviziile la 20k.

Share this post


Link to post
----> Si daca ai 307 ti se pare ca esti zmeu? Sa fim seriosi ... Cat despre afirmatiile despre care tu spui ca sunt pe dinafara ... Hmmm ...

 

Ex.1.: Peugeot 206 - full options! Impact frontal, masina avariata, la bord indicatorul arata ca masina si-a deschis airbag-urile cand de fapt nici macar nu se miscasera! Sofer: Cumnata mea!

 

Ex.2.: Peugeot 305 cabrio coupe - full options! Acest caz a fost dat si la televizor. Este vorba despre unul din patronii unei firme de internet de aici din oras. Impact, masina avariata si in scurt timp a luat foc, airbag-urile din nou nu s-au deschis!

------ > Si mai am destule exemple, insa pentru astea doua bag mana in foc ...

------ > Multumit zmeule?

 

 

Ti se pare ca am afirmat asta " sunt zmeu" ?

 

Avand in vedere ca stiu tot ce misca pe forumul Peugeot, pot sa afirm ca ce spui tu acolo este total neadevarat. Cel putin nu am gasit nici un incident cu airbag-urile...aaaa daca vei sa vezi ce zice lumea de accidente cu Peugeot intra pe forum si citeste. Din fericire sunt toti vii si nevatamati, unii chiar si in ziua de astazi multumesc marci, masinii si lui D-zeu pentru ca au scapat cu viata. Sunt 2 cazuri majore pe forumul PEUGEOT in care proprietarii au scapat fara nici o zgarietura si dauna totala a masinii. Unul dintre ele a fost un Peugeot 307 facut praf pana in zona bordului de un Tir, dar fara ca celula de siguranta sa fi avut de suferit. Ca o parenteza tirul acela a ras 2 masinii: un Opel Astra cu 4 victime (morti) si Peuget 307 fara victime. In alt caz, cel al lui Morogan de pe forumul Softpedia - accident cu pieton, aripile acelea mult blamate de plastic au salvat viata unei fetite. O alta chestie majora in caz de accident nu blocheaza usile. Inainte de a te bate cu pumnii in piept eu zi sa te mai documentezi.

Mie imi place sa discutam de masinii, dar atunci cand scoti o perla ... demonstreaza ca este ca tine.

 

Aaa era sa uit, aribag-uri nu sar la orice impact.

Edited by Doc

Share this post


Link to post

Ia citeste un pic mai sus, ca am editat postul meu... De acord ca nu sar la orice impact, dar deja la peste 60 devine foarte grav daca nu sar...

Share this post


Link to post

Bre doc, 306-ele avea peste 140 km/h, iar 206-ele avea 80 fix! Daca vrei sa crezi bine, daca nu vrei sa crezi iar bine! Sa porti cu placere masina, ca o vezi mai ceva decat vad eu un A8! ... Hai noroc zmeule!

Edited by lordcalibras

Share this post


Link to post

P.S. nu am blamat aripile, doar am spus ca mie nu-mi plac...

Share this post


Link to post
Mai baiatule, o iei pe off-topic de-acuma! Eu stiu sigur ca ceea ce am zis este adevarat! Vrei sa iti dau reportajul de la Pro Tv cu 305-ul?305-ul avea peste 140 in momentul impactului, iar 206-ele de care am povestit avea exact 80! Vorbesti de parca 307 ar fi vreun A8, sau ... Am incheiat cu tine discutiile pe acest subiect!

 

P.S.: Daca tu dai de inteles ca Peugeot-ul este o masina mai sigura si mai buna decat un Opel, atunci cred ca este timpul sa iei niste masuri cu gandirea ta. :D

 

Scuza-ma ca iti spun dar 305 este de pe vremea bunicii, iar la 140KM/h poti sa ai AUDI/MERCEDES/BMW orice vrei tu, ca tot te faci praf. Cred ca tu nu ai idee nici macar la ce viteza sa fac testele NCAP. Intr-un impact la 80KM/h ai mari sanse sa nu mai scapi cu nici un fel de airbag.

Ca sa nu se supere Satori pe mine inchei aceasta discutie care deja genereaza in copilarisme si reportaje "PROTV" :osanale: si lasati omul sa isi aleaga ce ii place. E pacat sa ii stricam topicul cu accidente vazute la Protv si la barfe aduse de la cotul strazi. Sper ca ai observat ca eu nu am facut referire la nici o masina din concernul Daewoo (GM).

Share this post


Link to post

Oameni buni, relax. Nu imi fac nici o iluzie ca imi cumpar Rolls Royce dar cred ca aceste incidente sunt unele izolate (mai ales fazele cu accidente unde nu stie nimeni exact cum s-a intamplat). Cred despre Pejo ca e o marca buna totusi la fiabilitate / calitate, mai buna probabil decat reno si probabil mai slaba decat vw/japaneze dar aceasta se reflecta si intr-un pret mai bun. Diferentele insa nu cred ca sunt mari. E un compromis care trebuie facut. Nu exista masina perfecta si nici service-ul perfect. Toate au bug-uri. Spre exemplu eu m-am indepartat de reno cand am vazut ca la MII-ul pe care il avem la 11.000 km zdrangane rau bordul si deja mi-a cazut un burete de pe sub bord. La viteza zdrangane o tabla in usa spate stanga. Cand tragi de clema nu mai sare capota. Trebuie sa bagi unghia sa tragi de capota in sus. In rest masina e ok :-? pana acum. Ce sa zic, ma astaptam la mai mult de la o masina de 15.000 EUR. Ideea mea e sa iau acest Peugeot si sa fac doar reviziile acolo, sa nu o lovesc caci iar ajungi in service si fac aia varza totul si ... enjoy it :banana: Serios acum cred ca am mari sanse sa nu am peripetii iar daca doamne fereste (bat in lemn) se intampla am totusi garantie full 2 ani. Asta e - daca schimb prea multe in garantie o dau la sfarsit si gata.

Share this post


Link to post

Daca ce am scris eu despre accidentul lui Toni ti se pare reportaj ProTV, afla ca pe vremea aia lucram chiar la firma mama a echipei de baschet, si datele pe care le-am spus mi-au fost confirmate de colegii care au ajuns imediat la locul accidentului...

 

Dar, cum bine zici, intamplari nefericite sunt la toate casele, indiferent de marimea lor.

 

Dan, drive safe indiferent de masina pe care o vei avea sub fund. Nu te increde in nimic decat in tine, nu te baza pe electronica si pe taria fierului...

Share this post


Link to post
Ca o parenteza tirul acela a ras 2 masinii: un Opel Astra cu 4 victime (morti) si Peuget 307 fara victime

 

----> Asta le bate pe toate! Intamplarea a facut sa fie asa, nu crezi?! Cand Peugeot-ul va face masini pe masura masinilor facute de Opel, atunci am sa imi cumpar eu Veyron!

 

-----> Acolo a fost vorba de o greseala de o cifra, din neatentie. "5" in loc de "6". Daca vei citi din nou acele posturi, vei vedea faptul ca am remediat imediat aceasta greseala! Of of of ... Asa sunt toti proprietarii de Peugeot?

post-2824-1140449096_thumb.jpg

Edited by lordcalibras

Share this post


Link to post
Ideea mea e sa iau acest Peugeot si sa fac doar reviziile acolo, sa nu o lovesc caci iar ajungi in service si fac aia varza totul si ... enjoy it :banana: Serios acum cred ca am mari sanse sa nu am peripetii iar daca doamne fereste (bat in lemn) se intampla am totusi garantie full 2 ani. Asta e - daca schimb prea multe in garantie o dau la sfarsit si gata.

 

Cam asta este parerea majoritati de pe forumul Pejo.ro. O masina accesibila, cu un design reusit, dar service de tot rasul cum se se poarta de alfel in RO. Si eu am patit la fel, sa ma duc la service la revizie si sa ma trezesc ca dupa ce plec de acolo zdrangane, bate, scartaie etc. Sper ca odata cu intrarea RO in UE legile sa se schimbe si tratamentul din service-uri. O veste buna pot sa iti dau: apare si al 3 lea service in Bucuresti - in Pantelimon (cel mai mare).

 

Daca ai orice intrebare legata de Peugeot 307 poti sa ma intrebi si voi incerca sa iti raspund la fiecare in limita cunostiintelor mele.

Share this post


Link to post

@danm ... oricum e o masina buna, dupa cum am spus si in primul meu post de pe acest topic! Sa o stapanesti cu placere si sa fii mandru de ea ca merita! Si de nu s-o deschide airbag-ul, nu-i nimic! O sa fie astfel accidentul mai palpitant ... :D :P ... Kiddin` ...

Share this post


Link to post

Pentru ca e destepte de aia nu se deschide. Daca s-ar deschide la orice impact, ai avea dauna totala pe asigurare. ;) Sunt facute sa se deschide numai la anumite zone de impact si deceleratii. Au fost cazuri, la alte marci cand s-au deschis la trecerea peste o groapa. Nu cred ca vrei asa ceva: trebuie sa inlocuiesti tot bordul si deranjul + costurile sunt foarte mari.

Share this post


Link to post

M-am uitat si eu ce se spune pe topicul de la Softpedia. Baietii cam bat campii... :)

Daca iti place io zic sa o iei. Nu uita!!! Inainte dute la show-room si aseaza-te in ea. Si stai macar 10 min. De exemplu eu nu ma simt prea bine in ea. nu m-i se potriveste.

Cand am cumparat Fiat-ul eram chititi sa luam un Punto si cand ne-am dus sa vedem cum ne simtim in masina a fost OK. Dar cand ne-am urcat in Stilo s-a produs schimbarea. Si p'asta am luat-o.

Share this post


Link to post

Si cel mai bine fa un test drive. Vino Sambata la ora 11 in fata Casei Poporului si vei vedea live masinile. Te fac si un test drive ca sa iti faci o perere despre o masina umblata.

Share this post


Link to post

Sau vino la noi la intalnire (da' sa-mi zici dinainte) si te dai cu 206-le nevesti-mii, rulat vreo 10.000km.

Share this post


Link to post
Nu stiu ce Avensis poti lua la banii astia :shock:

am vrut sa zic toyota corolla :redface:

zicea cineva de scartaieturi de plastice(la 307).

cand am testat peugeot 307 1.9 pe motorina, avea pe drumuri denivelate un scartait la insertiile de aluminiu de m-au luat toti nervii. nu e admisibil la o masina de 15000!!

masina avea 35 000 km, si a fost condusa 85% inafara romaniei.

acu nu stiu ce sa te sfatuiesc, dar io nu prea am incredere in francezi.

dar un opel astra h ? se incadreaza in pretul spus de tine, si nu cred ca poti compara un astra h cu un 307.

Share this post


Link to post

Pai de ce nu incerci un Subaru Impreza sa vezi cu scartaie plasticele pe piatra cubica. Asta mi-a venit mie acum imi minte, dar mai sunt si alte exemple pe care pot sa le dau. Du-te si testeaza un 307 cu rotile umflate la presiune de 2.0 si sa vezi ca nu mai scartaie nimic. Aceste probleme o sa le gasesti la toate masinile cu suspensie sport. Nu zic ca 307 are suspensia de pe subaru, dar oricum este mai dura decat multe alte masinii din aceeasi gama. Constructorul francez recomanda o presiune in roti de 2.4 pana la 2.6, dar probabil pentru drumurile lor fara gropi. Din aceasta cauza stabilitatea in viraje este de invidiat.

Share this post


Link to post
zicea cineva de scartaieturi de plastice(la 307).

cand am testat peugeot 307 1.9 pe motorina, avea pe drumuri denivelate un scartait la insertiile de aluminiu de m-au luat toti nervii. nu e admisibil la o masina de 15000!!

masina avea 35 000 km, si a fost condusa 85% inafara romaniei.

 

Oh boy :mda:

 

Consider ca un Peugeot 307 poate fi hulit din ce puncte de vedere vreti voi - siguranta, aripi, estetica, performante, dar NU confort.

Si mai ales NU atunci cand recomanzi o Toyota Corolla.

 

Iar faptul ca o masina scartaie nu reprezinta un argument, ci o barfa. Cunosc si eu un proprietar de ML caruia ii scartaie plansa de bord. Sa umblu pe forumuri sa'i rog pe posibilii proprietari sa se razgandeasca?

 

Masina o ai asa cum ti-o intreti. Frantuzeasca este, momentan, mai ieftina si decat japoneze, si decat nemteasca. Si zice-se ca este si mai confortabila, insa are niscaiva probleme in materie de fiabilitate. Un compromis OK pentru foarte multi, insa de neacceptat pentru altii.

 

Asta-i tot ce trebuie sa stii cand alegi o masina. Restul il afli la test drive, iar masina o vei avea asa cum ti-o vei ingriji. Un 307 nu e cu nimic mai "scartaitor" decat un Megane sau chiar un Astra (recomandarea mea in clasa) sau Golf. Sa nu mai spun de Corolla.

 

Enjoy :lavolan:

Share this post


Link to post

Weeeei mama ce v-ati infierbantat...

Eu unul, daca as fi fortat sa iau o masina europeana, as oscila intre astra H (desi e cam mica pt mine) si toyota.

dane, ai vazut noul yaris? e mult mai mare decat precedentul si e zuper marfa.

Share this post


Link to post

@ Immortal

"niscai probleme"? Ma faci sa ma repet... arunca un ochi pe topgear.

Locul 158 din 159 modele la fiabilitate... hmmmm..

Iar locul 159 alt peugeot...

Share this post


Link to post

Nu te fac sa te repeti chiar... deloc, prin simplul fapt ca eu n-am afirmat cum ca 307 ar fi primu' la fiabilitate.

 

Mai mult, ma'ndoiesc ca omul vrea sa-si cumpere "masina de pe locul 1 in topul topgear". Daca ai de "daramat" ceva din ce am expus eu, te rog.

Daca nu, atunci?!

Share this post


Link to post

HAI sa ma bag si eu ca musca in b-(

 

Sub nici o forma nu as cumpara o masina frantzuzeasca si nici italieneasca (bine exceptand Ferrari :D )

 

La 15.000 recomand cu cea mai mare caldura orice echipare de opel astra classic II sau eventual modelul nou desi finisajele la plasticele alea imi produc greata

 

Am avut un Ford Focus 2003 hatchback si aia e singura masina dupa care plang si acum...calitate mai mare la banii ei, adica sub 15000 , nu am vazut la nici o alta masina si la care sa nu mai adaug tinuta de drum impecabila; in schimb modelul 2005 e zdrente , plansa de bord parca ar fi de solenza un plastic de iti tai degetele in el

 

Am doua cunostiinte cu peugeot la un 206 dupa un an nu mai intra in marsarier iar la celalat ii scartaie amortizoarele parca ar avea 200.000 km nu de 10 ori mai putin

 

In fine era un post pe altundeva...daca vrei o masina ia fratioare una germana sau una japoneza

 

Restu e minciuni cum zicea un adevaracios :drinkers:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...