Jump to content
Sign in to follow this  
NFS

Uleiuri recomandate - MATIZ

Cele mai utilizate uleiuri la MATIZ !  

1180 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ma gandeam ca poate e mai bun calitativ castrol-ul...dar pana la urma cred ca ar fi mai multumita buburuza mea de un schimb mai rapid decat un ulei mai scump :)

Va multumesc !

adica : 3L GM 5W-30 = 86 RON ; 3L Castrol Magnatec 5W-40 = 135 RON ; 3L Castrol Edge 5W-30 = 178 RON ---> 2 schimburi GM = 1 schimb Castrol :D

Edited by SiNnY

Share this post


Link to post

Bine atunci reformulez intrebarea...merita sa iau acum ptr revizie castrol magnatec 5w-40 sau daewoo 5w30 ?

un sfat de la cei care ati folosit si altceva in afara de daewoo...al meu merge pe daewoo 5w-30 de cand a iesit din fabrica :)

 

 

Atat Daewoo cat si Magnatec nu sunt niste uleiuri FULL syntetice, sunt uleiuri de grupa III. Cel mai bine stai la Daewoo, nu vad de ce sa schimbi ceva ce merge bine atat timp cat pe hartie si la pret sunt cam la fel.

 

Problema la tine e cu alesul vascozitatilor dar treaba asta s-a acoperit in cele 90 de pagini din urma si sigur gasesti una care ti se potriveste.

Edited by sorinm
  • Like 1

Share this post


Link to post

5w30, scrie acolo, punctul de curgere -39 C vs -54 C

Exact ce ti-am scris. Altfel, la temperatura la care le manipulezi, raportul poate fi invers (daca absolutizam cifrele), ca in specificatiile de mai sus.

  • Like 2

Share this post


Link to post

For the record..am vaga banuiala ca Elf-ul 5w30 din pdf-ul ala e fix uleiul Daewoo 5w30.

Edited by argon
  • Like 2

Share this post


Link to post

Nu cred ca-i chiar vechiul Daewoo, dar e posibil sa fie vechiul GM (long life).

  • Like 2

Share this post


Link to post

Uleiurile OEM Daewoo sunt produse de grupul Total Elf, undeva pe langa Brasov. Nu cred sa aiba doua tipuri de 5w30, iar Elf-ul e mai scump pentru ca nu e singurul caz in care platesti marca, dupa modelul marcilor proprii din marile magazine, Clever, Aro, Kaufland etc...produse pe aceasi linie dar mai ieftine decat sub brand-ul lor obisnuit.

  • Like 2

Share this post


Link to post

Ma gandeam ca poate e mai bun calitativ castrol-ul...dar pana la urma cred ca ar fi mai multumita buburuza mea de un schimb mai rapid decat un ulei mai scump :)

Va multumesc !

adica : 3L GM 5W-30 = 86 RON ; 3L Castrol Magnatec 5W-40 = 135 RON ; 3L Castrol Edge 5W-30 = 178 RON ---> 2 schimburi GM = 1 schimb Castrol :D

 

 

Nu stiu de unde ai scos preturile alea dar castrolul e extrem de scump, gasesti mult mai ieftin.

 

Da mai multe detalii despre GM, e prea generalizat ce ai spus tu acolo

Share this post


Link to post

Uleiurile OEM Daewoo sunt produse de grupul Total Elf, undeva pe langa Brasov.

Langa Brasov nu se produce ulei, se imbuteliaza, doar. Uleiul Daewoo era produs, intr-o vreme, in Polonia, de catre o sucursala francezo-coreeana a concernului Total.

 

Uleiurile OEM sunt produse dupa standardele fabricantului motorului si adauga un pret de licenta, plus o redeventa pe litrul fabricat, motiv pentru care sunt mai scumpe decat cele formulate de catre producatorul de ulei.

Edited by tolin
  • Like 2

Share this post


Link to post

celor care nu stiu un ulei 5w40 e net superior fata de 5w30 deoarece plaja de temperaturi la care isi pastreaza calitatile e net superioara,mai ales in cazul temperaturilor pozitive iar recomandarea cartii tehnice este facuta tocmai din motivul de a nu folosi un ulei de calitate inferioara,cel de calitate superioara ramane la latitudinea buzunarului . :banana:

  • Like 1

Share this post


Link to post
... celor care nu stiu un ulei 5w40 e net superior fata de 5w30 ...

Din ce spui, te autocalifici in randul celor carora te adresezi.

  • Like 2

Share this post


Link to post

celor care nu stiu un ulei 5w40 e net superior fata de 5w30 deoarece plaja de temperaturi la care isi pastreaza calitatile e net superioara,mai ales in cazul temperaturilor pozitive iar recomandarea cartii tehnice este facuta tocmai din motivul de a nu folosi un ulei de calitate inferioara,cel de calitate superioara ramane la latitudinea buzunarului . :banana:

 

Deja topicul asta devine mult mai plictisitor decat Tanar si Nelinistit cu cele cateva mii de episoade ale lui..

  • Like 1

Share this post


Link to post

celor care nu stiu un ulei 5w40 e net superior fata de 5w30 deoarece plaja de temperaturi la care isi pastreaza calitatile e net superioara,mai ales in cazul temperaturilor pozitive iar recomandarea cartii tehnice este facuta tocmai din motivul de a nu folosi un ulei de calitate inferioara,cel de calitate superioara ramane la latitudinea buzunarului . :banana:

 

 

Daca te uiti atent un ulei sintetic 5w30 e mai scump decat un ulei sintetic 5w40. De ce oare? Uleiul 5w30 acoperind o plaja mai mica de temperaturi (infim diferita fata de 5w40) e mai stabil.

 

Fiind mai stabil, majoritatea 5w30 full synt sunt Long Life.

 

Apropo, blestem nou, nici dusmanilor nu le doresc sa schimbe un filtru de ulei la Matiz strans cu cheia atat de tare incat se deformase ! Am reusit sa il desfac la mana doar dupa ce l-am perforat cu o surubelnita si rotit minim o tura fortat.

 

P.S. Cine intrebase de trusa Valvoline,mi-a sosit, are exact ce am zis in urma, e putin mai mare decat un penar. Nu cred ca o sa raman asa de departe in camp incat sa am nevoie de gelul de maini care se incalzeste dar nu se stie niciodata. E moca !

Edited by sorinm
  • Like 1

Share this post


Link to post

:o fftopic:Uleiul, cum se prezinta? Ce provenienta este indicata pe ambalaj? Are folie de protectie?

  • Like 1

Share this post


Link to post

Deja topicul asta devine mult mai plictisitor decat Tanar si Nelinistit cu cele cateva mii de episoade ale lui..

 

si cam ce nu-ti convine? ca altii mai si gandesc si nu fac parte din categoria celor care doar vorbesc ,dar nu au habar despre ce vorbesc. nu-ti convine nu posta nu trebuie sa fii musai impertinent cu oricine isi da o parere.in ce tara putem trai,nu se schimba nimic.

Share this post


Link to post

:o fftopic:Uleiul, cum se prezinta? Ce provenienta este indicata pe ambalaj? Are folie de protectie?

 

Zice ca e ambalat in Netherlands - Olanda, de produs nu zice nimic. E la bidon de 1 L si nu bidon de 1 qt, inca un semn ca e pentru Europa ambalat =))

 

 

Am dat afara Mobil Super 3000 FE 5W30 si era negru ca smoala dupa nici 400 Km, macar a fost bun de detergent... un detergent de 150 RON cu manopera :) )

Edited by sorinm
  • Like 1

Share this post


Link to post

For the record..am vaga banuiala ca Elf-ul 5w30 din pdf-ul ala e fix uleiul Daewoo 5w30.

 

daca te vei uita pe fisa tehnica al lui elf si alui total sunt cam aceleasi lucruri ambele atat la 5w 40

cat si la 5w 30 .uleiul daewoo a fost facut si este de total deci uite ce baga unii in motoare...

Edited by mitosu

Share this post


Link to post

si cam ce nu-ti convine? ca altii mai si gandesc si nu fac parte din categoria celor care doar vorbesc ,dar nu au habar despre ce vorbesc. nu-ti convine nu posta nu trebuie sa fii musai impertinent cu oricine isi da o parere.in ce tara putem trai,nu se schimba nimic.

 

Auzi mai analfabetule, tu-mi spui mie ca nu gandesc? Mai bine pune mana si invata sa te exprimi in scris si apoi sa emiti impresii de mare ganditor!

Edited by closchkutza
  • Like 1

Share this post


Link to post

Langa Brasov nu se produce ulei, se imbuteliaza, doar. Uleiul Daewoo era produs, intr-o vreme, in Polonia, de catre o sucursala francezo-coreeana a concernului Total.

 

Uleiurile OEM sunt produse dupa standardele fabricantului motorului si adauga un pret de licenta, plus o redeventa pe litrul fabricat, motiv pentru care sunt mai scumpe decat cele formulate de catre producatorul de ulei.

 

Eu zic ca se produce, in fosta fabrica und se facea Lubrifin, nu toate sortimentele de Elf, dar majoritatea de la noi de pe piata sunt facute acolo.

  • Like 2

Share this post


Link to post

Acolo (intre Bv si Cristian) este un mare depozit, facilitati de imbuteliere si de transport. Rafinaria veche nu mai exista. http://www.flickr.co...N03/2706360714/

 

 

TOTAL-LUBRICANTS ROMANIA detine la Cristian – Brasov una din cele mai moderne fabrici de uleiuri din Europa cu o capacitate de productie de 30.000 tone pe an. In 2006 s-a inaugurat in aceeasi locatie si o noua fabrica de unsori construita conform standardelor TOTAL, cu o capacitate anuala de productie de 2200 tone.

 

http://www.total.com...BC?OpenDocument

 

Uleiuri sunt de multe feluri, de motor automobil este doar o mica parte. Pe bidonul de Elf SXR 5w30 scrie "ambalat la Total-Lubrifin". Din seria Total n-am folosit, niciun model nu se potriveste la Matiz-Chevrolet, targetul lor fiind automobilele frantuzesti.

Edited by tolin
  • Like 2

Share this post


Link to post

3 L costa 100 RON, costa un pic mai mult deoarece e ambalat la bidonase de 1 L , la 3 L nu gasesti Mobil. Probabil ca acelasi volum sunt identice ca pret.

 

Pret ulei daewoo 5w30

 

Pret ulei Mobil XE (Syst S V)

 

 

 

Sunt identice.

 

scuze ca te contrazic dar nu sunt identice...mobilul la care te-ai oprit ( link-ul dat de tine) este pt motoare diesel...

  • Like 1

Share this post


Link to post

scuze ca te contrazic dar nu sunt identice...mobilul la care te-ai oprit ( link-ul dat de tine) este pt motoare diesel...

 

 

Da, ai dreptate, NO GOOD uleiul ala la topicul asta.

Share this post


Link to post

Da, ai dreptate, NO GOOD uleiul ala la topicul asta.

 

 

daca ai citit paginile anterioare, ai vazut poate k magaria cu mobil fe 3000 5w-30 am facut-o si eu...asta e...stii tu cum e cu bugetul...oricum, nu face purici multi in motor...are cateva sute de km, merge bine masina cu el, tare sunt curios cum o fi cand l-oi da jos...din ce ai zis tu cred k pe post de detergent e ok, mai ales la 81 lei / 3 litri si fara manopera, mecanicul fiindu-mi prieten...si el a strambat putin din nas cand i l-am dus, dar nici nu a zis ca e rau uleiul...zicandu-i ca asa si pe dincolo mi-a zis ca nu e problema, atata timp cat nu-mi fac un obicei din a calca pe bec ;) ...cred ca voi trece la valvolyne syn power 5w-30 si gata...cat despre filtru...mai studiez! omu' cat traieste invatza!

Share this post


Link to post

cred ca voi trece la valvolyne syn power 5w-30 si gata...cat despre filtru...mai studiez! omu' cat traieste invatza!

 

E cea mai buna alegere (raport calitate/pret). La fel si filtrul Mann W67/2 este cea mai buna alegere (raport calitate/pret, mai ales daca ai aer conditionat). In prezent am Herth&Buss Jakoparts (asta am gasit pe fuga la magazinele din oras), l-am bagat greu din cauza dimensiunii, cred ca la fel o sa-l scot , dar nu am avut probleme de MIL aprins.

Share this post


Link to post

E cea mai buna alegere (raport calitate/pret). La fel si filtrul Mann W67/2 este cea mai buna alegere (raport calitate/pret, mai ales daca ai aer conditionat). In prezent am Herth&Buss Jakoparts (asta am gasit pe fuga la magazinele din oras), l-am bagat greu din cauza dimensiunii, cred ca la fel o sa-l scot , dar nu am avut probleme de MIL aprins.

 

 

merci de pont la capitolul filtru...momentan am GM...e cam greu de gasit valvoline-ul dar sunt pe cale a-l comanda de pe site-ul de mai devreme...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...