Jump to content
Sign in to follow this  
alx

Ce Recomandati?

Recommended Posts

Destul de :o fftopic: - stie cineva cine e importator Kia la noi? Si eventual un site ceva?

Share this post


Link to post
Destul de :o fftopic: - stie cineva cine e importator Kia la noi? Si eventual un site ceva?

A.P. CORPORATE INVESTMENTS S.R.L. au o expozitie aproape de liceul Sincai !

Share this post


Link to post
Mon sister intentioneaza a-si cumpara masina noua...

Se dau datele:

 

- dimensiuni mici dar nu pitice

- pret intre 9 si 9.5 k euroi DDP.

- abs, a/c, 2 airbaguri.

- noua ca de ia pe leasing

- de preferinta automata

- benzina cu motor cat mai mic posibil.

 

Deocamdata candidatele sunt kalos si corsa.

Se inclina spre corsa datorita faptului ca varianta easytronic e mai ieftina decat kalos automat.

 

O alta intrebare: ce parere aveti de easytronic? E in 5 trepte, asistata de calculator si are consumuri date de producator mai mici decat varianta automata...

 

Salut

 

Am citit numai cateva din celelalte posturi.

 

Corsa din toate punctele de vedere.(eu am polo,dar la banii astia merge corsa).Vei avea numai satisfactii.

Motorul de 1.0 si 58 cp e perfect pt orash sau un mers linistit in afara.Easytronic are 4 trepte de viteza,e f usor de condus si f funny..cu ea,in regim automat poti scoate consumuri mai mici decat o cutie de vit manuala..

Eu totusi nu i-as recomanda pt ca isi strica toate simturile de sofer (ma refer la "forfecarea" ambreiaj-acc/frana) si cand se va sui pe o masina normala va fi la furat...

 

Oricum corsa e the best la banii astia:fiabilitate crescuta,consum mic,stabilitatea buna,etc.

 

go for it!

 

am prieteni care si-au luat asa ceva (dar cu cutie manuala si mot de 1.2) si au numai satisfactii.Unde mai pui ca distributia e prin lant si scapi de calvarul curelei de distributie,rola intinzatoare,etc... :lavolan:

Edited by negoctav

Share this post


Link to post

easytronic are 5 (cinci) trepte nu 4. si are si optiunea de schimbat manual. d-asta e misto.

 

@Esperatul: daca e un nebun care zice ca e naspa nu inseamna nimic pt mine. review-urile citite spuneau ca e prima cutie automata pusa pe o masina mica care chiar merita banii in plus (3-400 euroi).

Edited by alx

Share this post


Link to post

easytronic are 5 (cinci) trepte nu 4. si are si optiunea de schimbat manual. d-asta e misto.

 

ma, poata sunt bolnav dar pe site-ul .ro nu gasesc specificatii pt modele. m-au uitat la englezi si uite de ex consum la un motor 1.2

 

http://www.vauxhall.co.uk/vx/configurator/...tTechnicalSpecs

 

wtf?

Share this post


Link to post

Datele in romana, un pic cam sumare:

http://www.opel-erebus.ro/ro/shop/pdf/Corsa_RO05.pdf

 

datele in engleza detaliate:

http://www.opel-erebus.ro/ro/shop/pdf/corsa_tech_data.pdf

 

preturi aproximative:

http://www.opeldibas.ro/modele/corsa/htdocs/corsa_pret.htm

preturile de jos sunt ddp.

Diferenta de bani pana la Easytronic e de 650 de euro. Interesant e ca rapoartele la automata sunt identice cu cele de la manuala.

Edited by Esperatul

Share this post


Link to post

Documentele oficiale pentru Corsa le gasesti atasate. Nu te-am uitat cu configurarea dar cu noul job ajung dupa 8 acasa si-s mort...

td_corsae.pdf

dk_corsae.pdf

Share this post


Link to post
Boala la corsa e caseta de directie.

 

 

Mie mi s-a zis ca s-a remediat situatia, era la modelele mai vechi :) Vom vedea.

Share this post


Link to post

La modelele mai vechi problema era timoneria care avea o piesa de plastic, acum inlocuita cu una de metal. ;)

Share this post


Link to post

S-au studiat:

 

Toyota Aygo - cea mai misto dpdv al designului exterior dar e un fel de tico/matiz e la interior. Multa tabla la vedere, bord de jucarie, reglaje idioate la climatizare, mai idioate si decat cele de la logan. Concluziunea s-a tras ca la 10600ddp pt vers cu a/c, geamuri electrice, 3 usi, 4 airbaguri e muuuult prea mult. un 8k ar fi fost mai ok.

 

Toyota New Yaris: Zuuuuper masinuta dar sare mult prea mult din buget. Eu o declar cea mai mare si misto masina mica... Merita banul dar trebuie sa il ai (12600ddp pt 3 usi, a/c, 4 airbaguri).

 

Clio: desi e cea mai ieftina (9100ddp pt full options 1.4 8v) si cea mai smart alegere are design deficitar si a fost descalificata.

 

Citroen C3: se pare ca e una din cele 2 dintre care se va alege finalista. Eu ma opun in calitatea mea de gigel care merge cu masina la revizii. Citroen e varza la service.

 

Opel Corsa 1.0 easytronic: prima finalista si se pare ca va fi aleasa dar e nasol ca nu se poate face testdrive cu easyytronicu'... Unchiu, am vazut ca ai pe astraclub un membru cu o astra easytronic... poti a-mi facilita o intrevedere.

Share this post


Link to post
Boala la corsa e caseta de directie.

 

 

Cand va pica la mine o sa-ti zic :P Dar nu cred sa vezi asta. Am vorbit cu mai multa lume; stiu ca ziceau cei de pe alte forumuri de modelele mai vechi dar nu cred sa mai fie cazul.

Share this post


Link to post

Citroen C3 din toate punctele de vedere. Am dat si eu avansul la una ieri. Am un prieten care are. Nici un repros in 7 luni de utilizare. Service bun. Deci votez clar C3...

Share this post


Link to post

Io am o colega care are un C4 cu un amortizor paradit de prin Septembrie... Si o intreaba: "Ce doamna, nu merge masina din cauza amortizorului? Aveti rabdare ca vine..." Eu urasc sa nu am de alege intre service-uri, sa depind de unii anume... Eu i-as impusca!

Share this post


Link to post

salut,

 

chiar azi am trecut pe la un dealer de Citroen de pe la noi si era expus C1. sa stii ca masinutza nu e rea si are cam tot ce-i trebe pana in 9k euro (e mai ieftin ca si Aygo).

 

si pe langa asta are si motorul benzinar de la toyota.

 

asa ca poate te razgandesti.

 

numai bine.

Share this post


Link to post

Confirm, piesele la service Citroen vin peste o luna, daca ai ghinion chiar peste doua luni. "Au gresit codul piesei si ne-au trimis altceva!". :shock: Nici sigla Citroen nu o au pe stoc, a trebuit sa astept 3 saptamani sa vina din Franta.

Share this post


Link to post
KIA PICANTO?

Un vânzator de aici, din Târgoviste, era cât p'aci sa ma faca sa-mi vând Matizul pentru aceasta masina! Este superba, parerea mea.

de ce picanto cand sub 10k poti lua si un RIO , Sedan 4 usi 1.4 DOHC, 9160 euroi, consum decent. eu unu asta mi-as lua :D

Share this post


Link to post

Sau un Rio in 5 usi, 1,5 dci, 105 CP la 10000... Problema e ca astea sunt preturi CIP!

Share this post


Link to post

Date fiind conditiile impuse as alege Corsa cu motor de 1.2.

Corsa este o masina destul de grea si orice calut de putere in plus este binevenit.

Motorul de 1.0 este facut strict ptr. economie.Eu conduc o Corsa cu motor de 1.3 CDTI si pot sa zic ca in oras ai nevoie uneori de ceva cuplu cind trebuie sa te strecori sau sa eviti o coliziune.

Ptr impresii suplimentare despre Corsa vezi www.clubopel.com.

 

Ptr @iulia

Problema de caseta de la Corsa este rezolvabila,daca apare,prin demontarea casetei si inlocuirea bucsii de teflon.

O a doua problema clasica ptr Corsa este timoneria care se pare ca se gaseste la ~100E.

Share this post


Link to post

Deocamdata nu ma astept sa am problema, ma voi gandi la asta mai incolo :)

Acum ma bucur de ea din tot sufletul. Ce sa zic, e un pic mai lenesa la plecari (eu obisnuita sa fiu prima plecata de la semafor cu Ticu...ooffff ca iar mi-am adus aminte), dar mi se pare ca are cuplu bun si deja din a doua se simte bine cand apesi acceleratia. Nimic de zis de rau...eh, ma mai gandesc si eu din cand in cand ca poate ar fi fost mai bun un 1.7, dar asa e omul, intotdeauna vrea mai mult.

Share this post


Link to post

Deocamdata conditiile s-au schimbat si se amana vreo 3 luni operatiunea.

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...