Jump to content
Sign in to follow this  
CT_ZDB

Formula 1 - 2006

Recommended Posts

Pe scurt: Michael - ca-n vremurile bune, ferrari - strategie perfecta, in concluzie, dincolo de orice frustrare, trebuie sa recunoasteti ca nu-l putea invinge nimeni astazi pe german.

Share this post


Link to post

FERRARI !!! se pare ca s-au rezolvat problemele ptr. sezonul asta! si am pe tico 2 buc. BRIDGESTONE!

 

fan ferrari !

Share this post


Link to post

Daca-s bridgestone de alea turcesti cum sunt pe clio.. ai castigat :D

Share this post


Link to post

Si cum duminica viitoare este Marele premiu al Spaniei, acasa la Alonso... sa vedem ce o sa fie... Ferrari o sa aibe motoare noi pe ambele masini iar Renault o sa aibe motoarele de la cursa de ieri... O sa reuseasca Alonso ceva la el acasa? Sa nu uitam ca McLaren au revenit in carti...Kimi demonstrand ca si el este competitiv :D

Share this post


Link to post

Kimi a avut un motor upgradat. Montoya inca cel vechi. Nu mi s-a parut cu mult mai grozav cel nou, relativ la pretentiile echipei si pilotului. Asa ca..

Share this post


Link to post

Kimi tot "revine" de ani buni. Ba-i crapa motorul cand conduce, ba motorul tine dar iese pe locul n-spe. Ceva-i lipseste baiatului asta... eu zic sa dea pe la biserica mai des :D

Share this post


Link to post

Ii lipseste Ferrariul din 2007 :D

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

nee... ca ala tot lui M Schumacher ii apartine :D

Share this post


Link to post

Alonso era tare ofticat...ma uitam la fata lui, dar chiar nu avea ce face.

Share this post


Link to post

Dupa cum s-a vazut de la mine de acasa, la Nurburgring, cu masini egale, Michael nu prea are cu cine concura.

Cat priveste volanul de ferrari la care sperati, nu cred ca o sa-l vada prea curand Kimi dintr-un motiv foarte simplu - nu stiu daca poata sa-i tina spatele lui MSC, doar e finlandez si astia daca nu se dau pe schiuri sau pe patine se dau cu masini si se dau rau :lavolan: .

Share this post


Link to post

De la mine s-a vazut altfel si nu numai la cursa asta. MSC a ajuns, se pare, la intelepciunea de a se abtine pana spre a doua trecere pe boxe sa arate ce poate masina lui. Plus, a invatat in sfarsit sa mearga economicos. Asta i-a permis sa mai faca doua tururi in plus fata de adversar in regim maxim, astfel ca iesirea de la boxe sa se faca in fata adversarului. Avansul de 6 sec. din cursa trecuta mi s-a parut extraordinar si surprinzator pentru toata lumea. In momentele acelea nici n-ai cum sa-ti dai seama de unde a putut sa obtina asa diferenta, cand stii ca 1 sec. pe tur este un rezultat greu de obtinut. Oricum, socoteala e grea: 2 sec. la tururile singur, 1 sec. la boxa, poate 1sec. pe intrare si 1 sec. pe iesire si tot ramane 1 sec. pe care nu stiu de unde a scos-o. Din ce s-a vazut, ma asteptam, ca multa lume, sa iasa cu 2-3 sec. in avans, dar 6 sec. a fost chiar dezarmant pentru adversar.

Nu m-ar mira ca dupa atatia ani de pilotaj, MSC sa se antreneze acum doar pentru aceasta faza cruciala dintr-o cursa. Alonso, daca nu intelege ceva din treaba asta, risca s-o mai admire din spate de cateva ori, cat sa piarda titlul anul acesta.

Share this post


Link to post

Sunt cateva chestii ce trebuie spuse:

- masinile nu au fost egale: Schumi a avut motorul uzat, iar cel al lui Alonso a fost nou; asta demonstreaza un mic plus pentru Schumi;

- in Spania va fi mult mai greu pentru Schumi, pentru ca este oarecum in deplasare;

- s-ar putea ca si masina lui Alonso sa cedeze, el nu mai are acces la toate noutatile pentru ca pleaca anul viitor, deci nu trebuie sa "imprastie" secretele;

- as vrea sa traiesc momentul cand norocul "istoric" (porcesc) al lui Alonso se va termina; la cat bulan a avut si inca are, cred ca sta numai prin manastiri;

- Schumi daca va castiga, se va retrage pentru ca ii cam ajunge; nimeni timp de 25 de ani nu poate atinge performantele lui;

 

Imi doresc, asa de final, sa vad o echipa Ferrari anul viitor formata din Raikonen si Rossi, atunci ar fi spectacolul total. Cu banii de la Ferrari si cu talentul celor 2, va fi ceva de vazut... Iar la Mclaren sa fie Alonso si micutul Rosberg ( ca prea e insetat de rezultate!).

Share this post


Link to post

masinile nu au fost egale: Schumi a avut motorul uzat, iar cel al lui Alonso a fost nou; asta demonstreaza un mic plus pentru Schumi;

 

este tocamai invers , Alonso era in avantaj pt ca avea motor noi iar Schumi in dezavantaj pt ca era deja uzat.

 

in Spania va fi mult mai greu pentru Schumi, pentru ca este oarecum in deplasare

 

in formula 1 nu este ca la fotbal :) si tocmai acolo va fi motivat sa il bata pe spaniol in fata fanilor lui.

 

Schumi daca va castiga, se va retrage pentru ca ii cam ajunge; nimeni timp de 25 de ani nu poate atinge performantele lui;

 

Se zvoneste ca va ramane in F1 pana in 2009 deci inca mai vrea sa castige.

Share this post


Link to post
Daca-s bridgestone de alea turcesti cum sunt pe clio.. ai castigat :D

 

 

 

sunt made in japan!!!!! :banana:

145/70/12 :thumbl:

da-mi place cum gandesti! :) )

Share this post


Link to post
masinile nu au fost egale: Schumi a avut motorul uzat, iar cel al lui Alonso a fost nou; asta demonstreaza un mic plus pentru Schumi;

 

este tocamai invers , Alonso era in avantaj pt ca avea motor noi iar Schumi in dezavantaj pt ca era deja uzat.

 

in Spania va fi mult mai greu pentru Schumi, pentru ca este oarecum in deplasare

 

in formula 1 nu este ca la fotbal :) si tocmai acolo va fi motivat sa il bata pe spaniol in fata fanilor lui.

 

Schumi daca va castiga, se va retrage pentru ca ii cam ajunge; nimeni timp de 25 de ani nu poate atinge performantele lui;

 

Se zvoneste ca va ramane in F1 pana in 2009 deci inca mai vrea sa castige.

 

Ok, asta am spus si eu: ca daca Schumi cu un motor uzat a reusit sa alinieze 3 tururi exceptionale astfel incat sa iasa cu 6 secunde in fata lui Alonso, atunci cu un motor nou (la Barcelona), Schumi va avea mai multe sanse sa il bata!!! Plusul la care am facut referire, era in performanta pura la masini uzate egal, moment in care Schumi l-ar depasi pe Alonso.

Asta cu fotbalul e relativa! Alonso va avea publicul de partea sa, asa cum l-a avut Schumi in Italia, deci totusi este un avantaj de partea lui Alonso.

 

Il urmaresc pe Schumi din 1992, cand masina lui era galbena, stiu ce poate, dar cred ca daca are ceva minte (si a demonstrat ca are!) se va retrage in glorie.

 

Acum recunoaste: ar fi frumos sa vedem un duel Raikonen - Valentino in F1. Apropos, Valentino mai are 60 de zile sa se hotarasca ce vrea sa faca, iar in Moto GP nu ii merge prea bine sezonul asta.

Share this post


Link to post

quote name='el cid' date='May 9 2006, 02:24 AM' post='171414'>

sunt made in japan!!!!! :banana: 145/70/12 :thumbl: da-mi place cum gandesti! :) )

Ah .. stiu.. sunt din alea cu cuie.

 

back on topic:

 

Eu vad lucrurile in felul urmator: cu o masina over the top iti poti permite sa-ti faci si strategia si sa-ti si iasa.

Share this post


Link to post

Rossi nu prea cred ca are sanse la Ferrari, pt. ca aici se urmaresc rezultatele si nu neaparat spectacolul. Poate la red bull mai curand, dar cred ca si ei isi vor schimba filosofia pt. ca nu prea sunt rezultate anul asta.Ei il au pe v.Liuzzi si ce spectacol extraordinar face? Desi se doreste spectacol, nu cred sa fie prea multe echipe disponibile sa il ofere pe pielea lor. In plus la Ferrari , Massa e bun, rapid si va progresa repede, deja se vede, iar eu nu il vad plecat anul viitor.Crezi ca Ferrari il plateste pe MSH cu atatia bani pt. spectacol? eu zic ca pt. performante e adevarat ca mai face si spectacol cateodata

Edited by mugur

Share this post


Link to post

daca ii fac o oferta buna la kimi, anul viitor ii la ferrari...si atunci gata massa

Share this post


Link to post
Rossi nu prea cred ca are sanse la Ferrari, pt. ca aici se urmaresc rezultatele si nu neaparat spectacolul.

Daca Rossi va reusi sa treaca primul linia de sosire doar pe rotile spate, precis ca-l angajeaza. Sunt convins ca-l angajeaza si daca trece pe toate rotile, doar sa fie primul.

Share this post


Link to post

Fara gluma: pentru a-l angaja trebuie sa faca o tura fara sa iasa in decor :D

Share this post


Link to post

Nu-i mai simplu sa i se explice care-i pista si care nu ?

Share this post


Link to post

Rossi a facut deja teste cu monopostul Ferrari (e doar un zvon, dar nu iese foc fara fum!), teste in care s-a dovedit rapid. Sa nu uitam ca este italian, iar tifossi si-au dorit intodeauna un pilot italian campion mondial.

Mie imi place Rossi, asa dement cum pare; poate fi urmasul lui Schumi fara nici o problema, doar ca va trebui sa invete sa nu isi mai asume atatea riscuri. E simplu, trebuie doar sa castige, ca talentul de a pilota il are in sange.

Formula 1 este ceva diferit de Moto GP, chiar daca motociclismul este mult mai periculos. Va face o echipa superba cu Raikonen. Unul calm si calculat si celalalt cu sangele clocotind!

 

Retragerea lui Schumi: desi sunt fan Schumi de cand a aparut in Marele Circ si m-am imbolnavit de nervi anul trecut, cred ca ar trebui sa se retraga dupa ce castiga si acest titlu mondial.

Sa fim seriosi, a castigat tot ce putea castiga in F1!!!

Edited by nic_otava

Share this post


Link to post

Si eu sunt un fan al Lui Valentino, si cred ca ai dreptate. La anul va castiga F1, si apoi va trece la Red Bull, sa castige si cu un motor mai slab, si apoi va castiga si cursa de viteza la barci. Daca poti la motor, poti la orice pe lumea asta.

Share this post


Link to post
Si eu sunt un fan al Lui Valentino, si cred ca ai dreptate. La anul va castiga F1, si apoi va trece la Red Bull, sa castige si cu un motor mai slab, si apoi va castiga si cursa de viteza la barci. Daca poti la motor, poti la orice pe lumea asta.

 

=))

Si daca tot nu va mai avea pe cine sa bata la barci, am auzit ca jiji cauta un portar bun pentru Steaua.

Share this post


Link to post

off-topic:

- Nu, nu portar la Steaua, bataus ar fi mai potrivit ca de cateva luni MM da numai din gura;

- Rossi ar putea sa castige, dupa titlul mondial la F1, titlul mondial la masini de cusut, ca prea ii croseta pe toti la moto!

 

on-topic:

Sunt curios cu ce va veni Ferrari in plus la Barcelona, ca asta cu benzina in plus au invatat-o deja Renault-ul?

Sau ce va face Renault ca sa contracareze cresterea Ferrari?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...