Jump to content
Sign in to follow this  
EXE

Armata Bat-o Vina

Recommended Posts

Bai nu mai crede-ti atata in IQ testele astea...Am facut si eu unu si iesea 156 si altul 135...numai tampenii...

Cat despre armata...in octombrie este ultima incorporare...incercati sa va amanati pana atunci.

post-100-1138842183_thumb.jpg

Share this post


Link to post

O alta varianta, aflata chair de la un amic care in stagiul militar a lucrat chiar la incorporari este urmatoarea.. Atunci can iti vine oridinul acasa, preferabil unul din parinti sa mearga la un notar si sa dea o declaratie pe propria raspundere ca fiul nu mai este in tara.

Ataseaza ordinul de incorporare si il duce la centrul de care apartine...iar ei daca au acest document la dosar..nu te mai cauta...iar sansela sa te depisteze...sau sa acuze parintele de fals in delcaratii...sunt minime. Relatarea este chiar dupa un caz real petrecut anul trecut, in Bucuresti.

Share this post


Link to post

Am si eu cativa prieteni care au procedat asa si pana acum nu au avut nici un fel de probleme.

Share this post


Link to post

Ma distreaza ca va impacientati atata...

Din pacate eu "am facut" armata cat pentru 5...1 an innainte de facultate (dupa contactul cu prostia mi-am dat seama ca trebuie sa mai invat pentru a nu avea parte de ea; dar pe timpul facultatii cu ce sa ma intretin?asa ca "am mai bagat 4 ani" angajat cu contract)...stiu ca as putea fi suspectat de prostie sau mai bine zis de masochism dar in conditiile personale de atunci nu am avut ce face...

 

Trecand peste treaba cu incorporarea(sau recrutarea) la mine problema a aparut mai recet...5-6 luni cand niste cretini imputiti m-au chemat la concentrare...ca cica TREBUIE sa particip...in pana mea... NU le-au ajuns 5 ani de sclavie? Asa ca am apelat la spaga...chiar si in conditiile astea ei nu si nu ... mai vor niste saptamini din viata mea...^&%%%^&&^&% mama lor...

 

PS

Nu am nimic personal cu cei ce lucreaza in sistem... consider ca daca au acces la acest forum sunt suficient de intelepti sa se excluda din mocirla de acolo...

Share this post


Link to post
Is culmea prostiei cei de la centrul judetean in Iasi. Imi trimit cate 3/an, m-am si plictisit cate adeverinte le-am dus.

 

Mie mi-a venit trimiterea catre magazinul cu valize de lemn prin vara cand terminasem anul 1. fusesem prevazator si imi facusem adeverinta din timpul semestrului ca altfel trebuia sa ma duc pana la iasi pentru porcaria aia de hartie. Bineinteles cand am venit la comisariat mi-a facut secretara aia plictisita panarama ca de ce n-am adus adeverinta imediat ce aflasem ca-s student (puii mei, poate imi pierdeau datele, ce rost avea sa le amintesc ca exist si eu :tongue: , glumeam) si ca o aduc taman acum.

In fine, de atunci nu mi-a mai venit nici o hartoaga acasa. Le-am mai lasat o adeverinta in anul 2 si gata. Nu m-au mai stresat si nici nu le doresc, la cati bani bag la buget numa din accizele de la carburanti.

Sa se duca in armata cei care mor de foame pe la sate, ca aia chiar doresc sa o faca, eu cred ca imi servesc tara mai bine decat frecand bude cu periuta de dinti.

 

 

Sunt interesat ,nu am nevasta ! Oferte, ceva ? :)

 

Bata-te peste gura. :) )

Share this post


Link to post

" la mine problema a aparut mai recet...5-6 luni cand niste cretini imputiti m-au chemat la concentrare."

 

pina la ce virsta te pot "concentra" ?

Share this post


Link to post

sincer... habar nu am ...tin minte o data l-au chemat pe tatal unui coleg de facultate si avea cam 56 de ani...

Share this post


Link to post

pai nu zice nimic de concentrare... de fapt ce zice nu ma ajuta cu nimic...in cazul unei concentrari viitoare tot spaga ramane singura solutie...

Share this post


Link to post

incercam sa raspund problemei legate de incorporare si recrutare...era tema topicului...concentrarea...de aia sigur multi dintre noi scapam...

Share this post


Link to post

sorryyy. am inteles eu gresit... :osanale:

Share this post


Link to post

Se pare ca am scapat de armata ,parintii mei au peste 62 ani (tata) respectiv 57 ani (mama) ...deci nu mai fac nici o armata . :banana:

Share this post


Link to post

Se pune daca unul dintre ei... nu mai e? :rolleyes:

Share this post


Link to post

Am uitat sa specific ca eu am facut armata :D asa ca nu-mi mai e frica de nimic.

Share this post


Link to post

Concentrarea (citeste mai sus)

Share this post


Link to post

EXE: go quickly la primarie (e un serv care se ocupa de incorporari) cu 1 cartus de kentane, gaseste o doamna amabila, explica-i situatia si roag-o sa te introduca la seful comandamentului. Te duci la ala cu alt cartus + whiskey si gata armata. Prestat anul trecut, scapat cel putin pana se desfiinteaza.

Share this post


Link to post
Nu man, suntem cel putin 2! Facuta in 2002 din aprilie pana in decembrie - Marina Militara UM 02043 Braila, NC Mures :banana:

PS facuta LA CERERE!

Hop si eu !

Am facut armata in 1996 dupa facultate depaaarte rau de casa la Negoiesti (circa 6 km de Ploiesti).

Cum nu prea aveam chef de stat prin unitate, pe la ora 4 PM o taiam cu inca 2 fosti colegi de grupa acasa! :P

Am facut la tancuri , da' am intrat de 3 ori in tanc si am fost o singura data la trageri.

Nu s-au facut "munci patriotice" sau altceva asemanator.

Fiind doar in jur de 40 de TR-isti la cateva sute de soldati trupa nu am facut garzi sau altceva asemanator :P

A fost un fel de concediu prelungit presarat cu betii si alte asemenea(multi dintre colegi fiind si fosti colegi de facultate).

Concediu pe bune am avut 3 sapt in jurul Craciunului.

In total am facut 6 luni.

Share this post


Link to post

Am terminat facultatea in 2000, de atunci de 3/4 ori pe an ma cheama...

2001, 2002 am fost la 2 masteruri...dar de atunci ma duc, sau se duce (sotia) la comisariat..la dl comandant..zambeste frumos...si ma mai amana...evident primeste si cate un schimb de ulei pentru Cielo-ul lui. Ma cheama la schimburile de ulei... :banana:

Share this post


Link to post
EXE: go quickly la primarie (e un serv care se ocupa de incorporari) cu 1 cartus de kentane, gaseste o doamna amabila, explica-i situatia si roag-o sa te introduca la seful comandamentului. Te duci la ala cu alt cartus + whiskey si gata armata. Prestat anul trecut, scapat cel putin pana se desfiinteaza.

 

Mi-am facut deja o adeverinta de la servici cum ca sunt plecat la cursuri in strainatate din ianuarie pana in iulie, am sa o dau la taica-meu sa o duca la comisariat, ca eu, de, nu sunt in tara :D

Share this post


Link to post

pe linga asta, mergi la un notar si pentru 2-300 de mii, iti face o hartie prin care declara unul din parinti pe proprie raspundere ca esti plecat din tara

notarii stiu despre ce-i vorba ;)

bafta!

Share this post


Link to post
Concentrarea (citeste mai sus)

 

Ai putea sa ma lasi in bucuria mea?!? :) ) nu-mi fac griji, am facut armata in primul an de facultate la Academia navala, dupa ce termin, teoretic stiu si ei ca sunt mai mult plecat in voiaj decat acasa, asa ca nu-si mai bat capu sa trimita ceva chiar daca eu nu voi pleca, deci :banana:

Share this post


Link to post
Se pune daca unul dintre ei... nu mai e? :rolleyes:

Da, e unul din motivele de scutire. Daca parintele ramas este si pensionar, poti merge pe varianta "unic intretinator al familiei" si e suficient.

Share this post


Link to post
In toamna vor fi incorporati doar tinerii care vor sa ramana definitiv in armata

 

Articolul din pacate apare doar in prima pagina format PDF a ziarului Gandul de azi, 06.02. Aveti aici linkul:

http://www.gandul.info/2006-02-06/prima_pagina.pdf

 

Partea stanga, imediat sub Vorba lu' Dinescu

Share this post


Link to post

Armata e una concentarea e alta. Ambele sunt, deocamdata, obligatorii dar nu se face gaura in cer daca nu indeplinesti nici una.

In armata poti fi chemat pana la varsta de 35 ani, iar ultima incorporare este in luna octombrie 2006. Daca iti vine ordinul de incorporare acasa cineva trebuie sa semneze pentru el. Daca nu esti tu cel care semnezi poti sa o fentezi. Daca intamplator dau peste tine cei care vin cu ordinul poti spune ca fratele tau nu mai locuieste aici si tu nu ai unde sa-l gasesti ca e plecat la munca afara. Sfatuiti-va parintii cum sa procedeze in cazul primirii unui astfel de ordin (faza cu plecatul din tara tine cel mai bine) sub nici o forma nu trebuie sa spuna ca mai locuiti acolo.

Cel mai usor poti sa o amani cu o adeverinta de la facultate sau altfel de studii. De asemenea poti sa scapi de armata daca demonstrezi ca esti singurul sustinator al familiei. Se poate si pe motive medicale dar nu e recomandat (poate avea repercursiuni mai tarziu - plecare in strainatate, emigrare, un loc de munca in servicii de securitate etc.)

 

La concentrare poti fi chemat pana la 55 ani (se mai intampla si greseli) si de asemenea esti obligat sa mergi. Activitatea este remunerata si primesti adeverinta cum ca ai fost concentrat - pentru serviciu. Patronii sunt obligati sa va dea drumul. Neprezentarea se sanctioneaza cu o amenda de 7 mil rol (atat era anul trecut). Poti scapa in aceleasi conditii ca cele valabile pentru armata. Deosebirea e ca daca nu te prezineti sansele sa te caute cineva sunt infime. De obicei pentru 100 de concentrati se cheama cam 5-600, iar cei mai fricosi musca, daca s-ar prezenta toti, la 400 ar trebui sa le dea drumul acasa. Asa ca daca primiti un astfel de ordin, pur si simplu ignorati-l iar daca va mai cauta cineva apoi (sanse 1%) scuze pot fi gasite o gramada. Pana la urma platesti amenda si gata, personal nu cred ca se poate ajunge acolo.

Iar daca totusi aveti sentimentul datoriei fata de tara in sange mergeti si faceti-o, poate fi o aventura misto sau o experienta unica. Armata nu mai e ca pe vremuri. Democratia a ajuns si acolo, iar o "greva" a militarilor sau un mail bine trimis, in cazul in care nu-ti convine ceva si poti dovedi vreo ilegalitate, face sa cada capete mari de tot.

Share this post


Link to post

"Potrivit legislatiei în vigoare, dupa 1 ianuarie 2007, veniturile salariale (solda si indemnizatie de hrana) ale unui soldat voluntar debutant vor fi de peste 1.000 RON, la care se pot adauga alte sporuri în functie de specialitatea militara si conditiile de munca specifice." sursa MAPN

 

Sa vezi ce o sa inghesuie lumea sa prinda loc :) )

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...