Jump to content
Sign in to follow this  
mad_hindu

Amendamentul VanGoethem

Recommended Posts

Ce interesant... Punem pariu ca procesul civil se va sfirsi inainte de a incepe?

The United States is not a party to: Hague Convention on the Law Applicable to Traffic Accidents, (1971) or the U.N. Convention on Road Traffic, (1968).

De ce oare?

 

edit> Sursa: US State Department

Edited by mad_hindu

Share this post


Link to post

tolin: semnul era si inainte vizibil in conditiile in care te uiti la el, nu-mi dau seama cat de legal sau nelegal :)

stiu cum fac avocatii :) ) inteleg la ce te referi(la demontarea probelor).. ar trebui sa fac si eu ca tine si sa zic.. defineste "legal" :) si mi-ai spune.. sa fie observabil de la cel putin 50m etc..

bun, nu asta e scopul

 

e clar ca e vinovat americanul

e clar ca dosarul a fost instrumentat prost

e clar ca vina e si de o parte si de alta (si a sistemului roman si a celui american)

e clar ca nu trebuie acum sa ne razbunam ca prostii iesind noaptea ca klu-klux-klanul la vanatoare de negri

ci actionat cum trebuie... dar cine? si cand? si .. cum

 

 

george03.. daca ce ziceai tu avea vreo consecventa.. inseamna ca nu am avut eu

nu-s ziarist, sunt programator

Share this post


Link to post
e clar ca e vinovat americanul

 

Justitia americana functioneaza altfel. Si pentru ei nu e clar. Asa ca discutam degeaba.

 

PS: si ca sa dovedeasca cat de prosti sunt romanii, aseara se intrebau de ce nu am facut presiuni politice pentru rezolvare.

Share this post


Link to post

pai romanii asa-s obisnuiti, cu presiuni si influente si sa le rezolve altii problemele

statul sa le dea mancare, case, slujbe si sa-i duca la mare vara

Edited by Tommy

Share this post


Link to post
...si sa-i duca la mare vara

...sa-i depuna pe plaja, sa-i prajeasca nitelus la soare, sa-i intoarca la ore fixe (pentru a nu se praji totusi prea tare), sa incalzeasca apa marii si sa-i aduca acasa cu bine ...daca se poate, pe autostrada soarelui (cita este)

 

dar crezi ca americanii nu au si ei deziderate similare? e drept la alta scara:

 

sa ii trimita in misiune peste hotare, sa calce oameni cu masina, sa fie adusi acasa cu elicopterul, sa ii judece infailibilul lor sistem juridic si sa o ia de la capat

Share this post


Link to post

Cand s-a facut expertiza de catre americani, semnul acela nu a fost declarat legal vizibil si asta stie toata lumea ca la noi semnalizarile rutiere sunt departe de lege si nimeni nu face ceva. Eu de asta am intrebat, sa aflu daca macar dupa acest accident grav s-a schimbat in legal semnalizarea din acea intersectie, macar.

Altfel, intr-adevar, ar trebui sa rescolarizam toti conducatorii si sa-i punem sa memoreze toate distantele de la care sunt vizibile toate semnele de circulatie de pe cuprinsul tarii. Vad ca am invatat imediat cum sa impazim strazile de benere, dar semnele de circulatie raman pe loc de pe vremea cand se proceda asa pentru ai amenda pe conducatori la 100m dupa.

Si apropo de cazul acesta, astazi aud voci autorizate care spun ca VanGunul avea doar imunitate diplomatica, personal auxiliar de ambasada, pe conventia de la Viena (1961) si deci, asistam din nou la incompetenta autoritatilor romane. Pai, daca statul roman nu poate sa asigure dreptatea cetatenilor lui, atunci ce asteptam de la altii ? Vad ca intr-o criza continua si profunda de autoritate noi invocam "aroganta" celor care sunt pregatiti tot timpul sa-si protejeze cetatenii. In felul acesta noi nu ne facem bine vreodata si ramane cum a zis Patapievici la faza cu urinatul. Grig Bivolescu a demonstrat-o la propriu.

Share this post


Link to post

ok.. dar era suficienta imunitatea diplomatica pentru a nu fi judecat aici.

si apoi.. in fata Curtii Martiale, dosarul este facut de procurorii americani.

ce anume trebuia facut de autoritatile romana in cauza asta?

crezi ca te poti baga peste dosarul lor?

 

mi-aduc aminte ca au bombardat ambasada chinei din iugoslavia, si i-a durut in cot

si china e o forta totusi

 

ah, si imi mai aduc aminte una, un sofer din ambasada Italiei acum vreo 3-4 ani a omorat o femeie pe la sinaia

nici nu a oprit macar, iar italienii l-au retras rapid si nu s-a mai auzit nimic

 

nu doar americanii fac abuzuri..

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

A explicat-o cine cunoaste. Trebuia urmat exemplu US in astfel de cazuri. Si daca nu se reusea, atunci statul roman trebuia sa asigure tot suportul procurorilor americani pentru ca acestia sa se prezinte in proces cu toate probele valide jurisdictiei de acolo, daca scriem in Constitutie ca protejam cetateanul roman. Dar cum nu s-a creat precedent pe tema "una scriem, alta fumam", reprezentantii autoritatii dorm linistiti si acum tipa ca-i aroganta. Si vad ca multa lume inghite in continuare gogosile astea, ba mai mult, protesteaza in fata ambasadei impotriva unei judecati la care noi nu ne-am dus (aici bietul taximetrist n-are nici o vina, vad ca risca sa devina acarul Paun).

 

PS China a protestat atunci cu jumatate de gura si cu musca pe caciula, acolo n-a fost greseala.

Share this post


Link to post

pai.. spune .. care "noi" nu ne-am dus?

 

ps. da, chinejii stiau de ce si-au luat-o

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Ce a patit Teo Peter si toate demersirile care au urmat dupa se aseamana aproape tras la indigo cu filmul "SHAFT" cu Samuel L. Jackson. Sfarsitul acelui film cred ca a trecut prin mintea la toti membrii familiei lui Teo.

Dar asta e, oricum, trebuie sa se gandeasca ca nu au ce sa mai faca acum ... ORICE ar face, tot nu pot sa il aduca inapoi.

 

Cei care nu stiu sfarsitul filmului sa imi dea PM ... ca ma gandesc sa nu il spun aici pe forum.

Share this post


Link to post

Autoritatile implicate intr-un caz de accident de genul acesta au facut cercetarea si apoi au luat "pe loc repaus" pentru ca urmarirea penala pe teritoriul RO nu putea incepe. Cine trebuie sa se ocupe de continuarea actiunii si colaborarea cu autoritatile straine ? Ministerul de Justitie, Ministerul de Externe ?

Ai vazut ce a declarat taximetristul ? "Nimeni nu mi-a spus ca marturia mea poate sa fie atat de importanta". Oare autoritatile romane au lucrat direct cu procurorii americani sau le-au dat doar documentele, adresele martorilor si i-au lasat sa se descurce singuri ?

 

 

Ulterior: Eu n-am inteles cum a scapat asta de faza cu adulterul. Marturia unui participant nu este suficienta la ei pentru asta ? Ca vad ca marturia a fost luata in seama, asa s-a ales cu obstructionarea justitiei.

Share this post


Link to post

nu stiu. dar cred ca ai pus punctul unde trebuia (relatia cercetare romana-cercetare americana).

 

la noi e asa:

urmarirea penala o face politia mai putin in caz de crima, cand o face direct procuratura

cercetarea penala o face procuratura

 

cum se leaga mai departe cu cercetarea si organele de cercetare straine.. habar n-am

 

insa ma indoiesc ca nu ar fi fost la dosar o declaratie a taximetristului, sau altora

 

insa.. nici asta nu o stim exact

 

dar oricum ar fi, procesul asta are ceva asemanare cu cel al lui ceausescu

acolo, avocatul apararii era de fapt procuror, aici procurorii americani au fost de fapt avocati

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

@hindu e adevarat ca americanul este vinovat si este adevarat ca "pedeapsa" primita este revoltatoare,insa justitia nu tine seama de sentimente. iar de aici si pana la creearea unor examene speciale pentru soferii americani din romania este cam mult totusi.

americanii au omorat pana acum 3 romani(ca sa-i amintesc doar pe cei din exemplele tale),pe cand romanii nostri omoara zilnic 5-6 romani nevinovati in aceleasi conditii.cati dintre acestia au fost pedepsiti pe masura gravitatii faptelor comise si cati dintre ei au dat din nou examen de permis. chiar crezi ca soferii americani sunt marele pericol al societatii noastre.oare doar ei circula bauti,sau circula cu viteza,sau nu acorda prioritate.

asta este cea mai mare teama a ta: ca o sa se urce pe tine un american beat la volanul unui navigator? daca te-ar strivi un romanash beat la volanul unui X5 te-ai simti mai bine?

Share this post


Link to post
americanii au omorat pana acum 3 romani (ca sa-i amintesc doar pe cei din exemplele tale), pe cand romanii nostri omoara zilnic 5-6 romani nevinovati in aceleasi conditii.

Romani care omoara romani in Romania este un lucru pe cit de trist, pe atit de inevitabil. O tara avem, nu? Apoi, intr-un fel sau altul, in majoritatea cazurilor romanii PLATESC pentru ceea ce au facut. Eu vreau un examen care sa ma asigure ca americanii (care oricum nu vor plati daca vor omori vreun roman), sunt capabili sa conduca pe drumurile noastre publice. Dar am propus si solutii alternative: sa le fie vopsite masinile in culori fosforescente (sa zicem roz), sa li se dea girofar (tot roz). Nu sint solutii aberante. Umilitoare, poate, dar nu aberante. Aberant ar fi fost sa le construim strazi speciale (in afara de autostrada Bechtel).

Share this post


Link to post

De fapt problema se pune altfel. Noi cand ne luam permisul trecem de niste teste care atesta ca suntem apti sa conducem o masina si, mai important, ca suntem responsabili de ceea ce facem pe strada. Numai cand aceste conditii sunt indeplinite primim plasticul. Ce s-a intamplat acum cu americanul asta creeaza un precedent: soferii americani se pot scuza oricand pentru orice greseala din trafic pe motiv ca sunt depasiti de situatie. Practic, asa cum reiese din cazul asta, ei, asa cum sunt instruiti sa conduca pe strazile lor, sunt inapti de a conduce o masina pe strazile din Romania. Propunerea mi se pare justa.

 

De ce nu ati crede ca soferii nostri sunt mai buni soferi decat ai lor? Sunt cel putin mai buni soferi pentru soselele noastre.

Share this post


Link to post

practic asa este,

(un amic din state, cand a venit in bucuresti a zis ca el nu intelege cum de se busesc atat de putini la cum se conduce aici)

dar.. asta nu conteaza

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Tolin, semnul acela de care intrebi este mascat de un copac... Noaptea nu este vizibila proape deloc, eu am trecut pe acolo anul trecut la vreo saptamana dupa accident. Semaforul este destul de vizibil, insa era pe galben intermitent.

Mad Hindu, in SUA prioritatea de dreapta nu exista, in intersectiile nesemnalizate, prioritatea apartine celui care ajunge primul in intersectie.

Procurorii romani trebuiau sa asigure transportul si despagubirea corespunzatoare a martorilor la proces. Martorii - chiar si cei cheie- puteau fi audiati de o comisie rogatorie si la bucuresti. Tribunalele americane accepta marturiile video depuse cu respectarea anumitor conditii ca proba.

Raspunsul e foarte clar. Americanii au facut tot ce le sta in putinta sa-l scape (nu numai avocatii!) dar l-au scapat legal, facand uz de tot ce le putea permite legea americana. Romanii n-au facut nimic, desi trebuiau sa faca... ca de obicei, cand este deja tarziu isi dau cu palma peste frunte si se lauda ca de-acum incolo fac *****ul praf!

Share this post


Link to post
Mad Hindu, in SUA prioritatea de dreapta nu exista, in intersectiile nesemnalizate, prioritatea apartine celui care ajunge primul in intersectie.

 

Primul in intersectia respectiva a fost taxiul.

Share this post


Link to post

N-am spus cine a fost primul! Necunoasterea legii nu este un motiv de nerespectare. Mad spunea mai devreme ca la americani functioneaza prioritatea de stanga. De aceea am facut precizarea respectiva.

A, si sa nu uit, in majoritatea statelor USA daca ai permis valabil in alta tara esti obligat ca un an de zile din momentul intrarii in tara sa conduci doar asistat de un posesor al permisului de conducere valabil la ei, apoi dai un examen practic si ti se elibereaza permis american.

Share this post


Link to post

e ciudata prioritatea asta cu 'first in first out', cand mi-a zis matusa-mea ca le ei in chicago asa e, am zis ca-i batuta in cap.

 

Mircea, daca esti cu berea si mai e si noaptea.. nu stiu cate semne mai sunt vizibile, dar mai ales daca esti intr-o zona noua, deschizi mai larg ochii la semne.

 

off-topic: zmeule, fain numarul tau de inmatriculare :)

Share this post


Link to post

Lasa tommy, ca eu cand am trecut pe-acolo nu eram cu berea si obiectiv fiind nu se observa usor STOP-ul ala... Vara cel putin...

Sa nu credeti ca il apar pe idiotul ala... eu daca eram politist la fata locului ma faceam ca nu vad numarul de la masina lui si nici pasaportul si-l bagam la zdup macar o noapte, chiar daca riscam sa dirijez traficul la razoare 3 luni dupa!

Ideea este ca - asa cum ne-au obisnuit - autoritatile romane nu au facut NIMIC cand trebuiau sa faca si vor sa faca acum TOTUL, cand nu se mai poate face NIMIC...

Share this post


Link to post

nici macar nu cred ca vor sa faca

legal nu au voie sa dea bani familiei

sunt nebuni dupa imagine, atata tot

Share this post


Link to post

nu am cuvinte...D-zeu sa-l ohihneasca pe Teo Peter...

Share this post


Link to post

Daca vreti sa protestati...

http://www.petitiononline.com/00769200/

 

edit> 25190 de oameni au semnat deja aceasta petitie, eu sunt pe la 20500 si ceva...

 

in SUA prioritatea de dreapta nu exista, in intersectiile nesemnalizate, prioritatea apartine celui care ajunge primul in intersectie

Ok, dar "ajunge primul" nu cred ca inseamna "ajunge cel mai repede". Presupun ca nici macar ei nu intra in intersectie cu 40 km/h si fara sa se asigure. Decit daca sunt in Bucuresti, unde traficul oricum e infernal, masinile stau stiva pe trotuare si semafoarele lumineaza ca nava extraterestra din "Intilnire de gradul III". Fiindca aici, pe malurile Dimbovitei, daca omori un om - ghinion de nesansa -, primesti o mustrare si o iei de la capat.

Edited by mad_hindu

Share this post


Link to post
N-am spus cine a fost primul! Necunoasterea legii nu este un motiv de nerespectare. Mad spunea mai devreme ca la americani functioneaza prioritatea de stanga. De aceea am facut precizarea respectiva.

A, si sa nu uit, in majoritatea statelor USA daca ai permis valabil in alta tara esti obligat ca un an de zile din momentul intrarii in tara sa conduci doar asistat de un posesor al permisului de conducere valabil la ei, apoi dai un examen practic si ti se elibereaza permis american.

 

Mai dar ce le stiti voi bine pe alea' din State? Unde ati vazut prioritate de stanga, poate in UK sau Uganda sau Noua Zeelanda? Si care zici ca nu-i prioritate de dreapta??? Mai cititi si apoi emiteti opinii. Poate se duce careva prin state si se ia dupa cele spuse de voi si apoi regreta. :spumelagura:

Four-way stop signs -- many four-way intersections have stop signs on all sides of the intersection. This sounds like a recipe for deadlock, but the rules for who gives way to whom are pretty easy. In general, you take turns to go through the intersection in the order at which you got to the edge of the intersection. If two or more of you got there at the same time, the ordering is clock-wise (i.e. the driver to your right goes first).

post-2099-1139264260_thumb.jpg

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...