Jump to content
Sign in to follow this  
cdorob

Cauciuc Taiat De La Un Canal

Recommended Posts

Nu stiu cati dintre voi si-au stricat masina din cauza drumurilor (si nu vorbesc de uzura in timp ci de evenimente singulare cu efecte imediate) dar eu azi dimineata mi-am taiat un cauciuc (luat acum o luna) intr-o gura de canal. Costa cam 3 milioane sa bag altul... La primarie, trebuie sa declar la politie evenimentul si dupaia sa ii dau in judecata. Nu-s sperante.

La Casco pierd reducerea de 45% pentru lipsa de evenimente, adica 111 Euro... Cum o dau tot prost...

Si uite asa te costa 3 milioane un drum de 16 km

 

Cristian

Share this post


Link to post

cati ani ai la casco fara accident de vei avea anul urmator 45% reducere???

Share this post


Link to post

ce anvelopa era?

Share this post


Link to post
cati ani ai la casco fara accident de vei avea anul urmator 45% reducere???

Eh..8 sau 10 ani nu mai stiu exact. Am transferat Casco de pe o masina pe alta. In fine, asta mi-a spus agentul de la Casco si meseria lui e sa nu plateasca firma lui nimic. Oricum, si la Casco ideea e ca trebuie declarat la politie, mers la Casco la constatare si alte balarii.

 

Anvelopa era un Firestone - de iarna, nu mai stie exact modelul, dar sper sa mai gasesc pana in 2.5 milioane + manopera schimbare, bezina si timp ~ 3 milioane.

Share this post


Link to post

Mda, condoleante pt. cauciuc... Ce sa mai spui de mine care mi-am taiat un Michelin Alpin pe 15 " agatandu-l de zavorul usii garajului, din pura neatentie; l-am aruncat la gunoi aproape nou, si costa cam 500 RON... Bine ca am scapat de perioada aia, in luna noiembrie am avut numai ghinioane si gauri de peste 1000 EURO in buget!

Share this post


Link to post

Subscriu gindurilor de "bine" indreptate catre cei care ar trebui sa administreze mult mai bine drumurile noastre. Am patit-o si eu acum vreo 4-5 luni, intr-o groapa plina cu apa pe care n-o stiam: ambele cauciucuri de pe stinga (aveam cu ele numa' 250 km!!!), jantele, bucsaraie etc. etc.

Share this post


Link to post

numaai de bine si din partea mea, la foisoru de foc, ploaie, am cazut cu roata in groapa si am taiat si eu o anvelopa

sa stea bine mersi in functii caldute cat m-a tinut si pe mine cauciucul ala

Share this post


Link to post

A reusit si taicamiu, din nou, sa dea intr-o groapa si sa sparga janta dreapta fata (din aliaj) la suzukiul lui. Sa fie a 5-a janta schimbata sau a 6-a...nu mai stiu, cert este ca pe drumurile noastre nici nu merita sa ai alte jenti; doar de tabla ca aia se indreapta. Ce sa zic...il costa cam 7 mil cu tot cu anvelopa (si aia a facut galma), numai ca el apeleaza, din nou, la casco :D

Share this post


Link to post

4 anvelope taiate si unul cu gilma (montanele nu se pun, ca alea au gilme din fabrica) ... pina acum ...

Share this post


Link to post

o singura taietura, pe un continental cand era masina noua sub 1000 km :(

Share this post


Link to post
cati ani ai la casco fara accident de vei avea anul urmator 45% reducere???

 

la alianz tiriac, maximum este reducere de 40 la suta dupa 5 ani fara evenimente, asa am eu. full casco fara fransiza, toate riscurile etc pt ticozaurul meu este vreo 3,8 milioane pe an, in curand taxele la stat vor fi mai mari decat full casco!!! asa ca iti dai seama, nu iti convine sa raportezi un cauciuc de 3 milioane.

Share this post


Link to post

Am tot citit posturile voastre si ma tot minunez. Eu am la activ peste 100kkm parcursi in regim mixt si nu am reusit sa tai nici macar un cauciuc. O data am uitat de un sant de pe podul Fundeni si l-am luat din plin, rezultand indoirea rotii dreapta fata si pierderea aerului. M-am oprit exact in dreptul marii vulcanizari Autosoft si m-au rezolvat baietii din cateva ciocane. Alta data am luat cu Dacia o canalizare fara capac si am indoit janta atat de tare incat atingea in pivotul inferior, dar roata nu s-a dezumflat, deh, pe vremea aia cochetam cu camerele de aer :D Ceea ce am reusit sunt explozii la greu, din fericire numai pe puntea spate si la viteze sub 100km/h, altfel nu as fi putut sa va mai povestesc > :)

Share this post


Link to post

@zet:asa ca iti dai seama, nu iti convine sa raportezi un cauciuc de 3 milioane.

Si daca ti se intampla chestia asta de 2 ori ce faci? dai 6 mil din buzunar in total sau? sau poate de 3 ori, nu se stie. Ce faci nu o faci prima data, a doua oara , daca nu am facut-o pe prima acu de ce sa o fac pe casco si tot asa..

Share this post


Link to post

Nici eu nu am taiat niciodata vreun cauciuc si merg constant pe linia de tramvai dar niciodata nu pun frana pe aceasta...

Share this post


Link to post

Si eu am taiat o feliuta subtire dintr-un Pirelli , imediat dupa ce le luasem. Am vrut sa fac o depasire nervoasa pe podul de pe Aviatiei, fara sa stiu ca intre carosabil si linia de tramvai este sant. Din fericire structura anvelopei nu a fost afectata. Totusi pt. confortul meu psihic , am completat pierderea de material, cu cauciuc crud si am mutat roata pe spate.l

Share this post


Link to post

Si eu merg constant pe linia de tramvai si n-am taiat niciodata un cauciuc pana cum in peste 250 k . De data asta a fost un capac de canal iesit in afara si cu o margine taioasa...Acum am pus cauciucurile vechi inapoi desi nu sunt intr-o forma perfecta si stau cu urechile ciulite sa nu mai fi patit si altceva masina.

Share this post


Link to post

Pentru "tramvaisti" : cea mai de cacao faza a fost in urma cu 2 ani, cu noile si frumoasele mele Debica de iarna, am facu o depasire mai nervoasa pe linia de tramvai de pe podul Colentina, intre Fundeni si Doamna Ghica; ghinionul dracului, de la mersul tramvaiului acea teaca de tabla in care e asezata linia se uzase si la o imbinare de linii o margine din aceea de tabla se ridicase putin, sub 2 cm si eu trecind razant pe linga ea mi-a ciupit flancul cauciucului, curat si precis ca un chirurg, o incizie de 2cm => cauciuc irecuperabil, imposibil de bagat pe Casco deoarece janta era fara urme; inca una in conditi aproape identice, pe liniile de tramvai de la Dristor, de data asta mi-a taiat flancul unui Sava de vara montat de o saptamina.

Concluzia: nu e periculos sa mergi exact pe linie, dar traiectoria de tranzitie cind esti "tangent" la ea (intri sau iesi de pe linie) ascunde cele mai mari capcane, din cauza uzurii liniei si suportului ei. Cred ca am un ghinion fantastic.

Share this post


Link to post

Si nu ai putut sa aranjezi un pic janta din ... ciocanel, adica sa-i ***i una ca sa para luata in trafic? =))

 

Eu asa am facut la Cielo, stiind ce de gasca sunt cei de la asigurari!

Edited by Florinut

Share this post


Link to post

Din ce am citit pana aici,se pare ca sunt campioana la asemenea intamplari nefericite."Am reusit" de doua ori performanta de a taia cate doua cauciucuri odata.Prima data pe o gura de canal si a doua oara o sina de tramvai.Ultima data am spart si janta de aliaj,motiv pt care acum ,pe fata,am jante de tabla,de care sunt foarte incantata.

Share this post


Link to post

=)) da ce viteza aveai nu zici? 80km/h mi se pare prea mult pt traversat macaze (sau macazuri, cum o fi corect) :D

Share this post


Link to post

Iata si replica mea :tongue:

Share this post


Link to post

Stiu ca nu are nici o legatura cu cauciucurile taiate, dar cred ca are o mare legatura cu canalele despre care s-a tot vorbit. Povestea mea e dupa cum urmeaza: ma intorceam eu linistit intr-o dup-amiaza acasa, pe drum, foarte multe canale, de tre sa faci un super slalom printre ele (calea Giulesti). De obicei ocolesc canalele dar acum eram pe banda 2, stiam ca e un canal drept in fata, in dreapta alta masina, am zis ...hai sa-l iau printre roti. Cand ajung la cativa metri de el...surpriza...nu avea capac, nu era semnalizat nimic. Surpriza cea mai mare nu a fost asta ci...aparitia capului unui muncitor care tocmai iesea si el din canal in urma unei reparatii :o Frana brusca, scartait de roti, claxon...va dati seama ca m-am panicat instant...noroc k m-a vazut in timp util omu si si-a tras capul inapoi k altfel jucam bowling cu el :) Si nu e prima oara cand intalnesc canale fara capac in mijlocul soselelor lasate de cei de la drumuri nesemnalizate. Ce parere aveti?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...