Jump to content
Sign in to follow this  
VIPER

The Best Shaworma in Town

Recommended Posts

vezi ca langa "la falafel" mai sunt nishte nespalati.. dau dupa mushte aia, nu ia nici dreaq de la ei.. sa nu faci confuzii :P

Share this post


Link to post

Pai vorbesc de aia din stanga, acolo unde e coada mare. Iar stomacul meu e orice altceva dar sensibil nu.

Share this post


Link to post

e, poate ai prins tu un lot nashpa :P

Share this post


Link to post

Stiu, dar eu unu nu ma mai risc sa mai prind inca unul. :-S La atatea saormarii in oras nici nu as avea de ce. :mrgreen:

Share this post


Link to post

Dines are o shawormerie si la Foisorul de Foc. E ok.

O alta shawormerie renumita este ce de pe cal Floreasca, la Arabu' i se zice, nu stiu exact denumirea.

Share this post


Link to post

Povestea shaormeriilor, evolutia lor in Bucuresti. In primul rand ma consider un ... semimancator de asa ceva, mananc cam 1 pe saptamana. Prima shaormerie care a facut furori, fara indoiala, a fost cea de la Dristor, unde shaorma era PICANTA, era mare ... si era scumpa. Plus ca la 3 AM era coada. Toti se gandeau "vai, e coada si la 3 am .. inseamna ca e proaspata si ... bla bla". Dar nimeni nu se uita la CE oameni stau la coada? Recuperatori, camamtari, pesti, tigani ... etc. Persoanele care au viata de noapte, doar toti stim ca la Dristor ... sunt cele mai multe whores pe metru patrat. Cei de la Dristor au continuat cu moda PICANTA = ardei iute murat. Mie, sincer, cea de la Dristor nu mi s-a parut cine stie ce, sau mai exact .. ceva deosebit.

Intr-o seara, pe la 1 AM ma duceam cu prietena sa o duc acasa, ea sta la Iancului. Exact vis-a-vis de Class Sport este o shaormerie care se numeste SHAORMA KING. Eram mort de foame, era vineri si nu mai mancasem de dimineata. Am zis ca nu mai pot astepta si oricum trec pe langa ... hai sa opresc sa imi iau o shaorma si o impart cu prietena. Ok ... zis si facut. Ca si uimire care m-a lovit cum am ajuns acolo, au fost ingredientele, eu nu mai mancasem asa ceva pana acuma, si anume: naut, susan, humus, o salata din brocolli + coji de lamaie taiate mic, sfecla, varza rosie, etc ... evident e vorba de primele. Lipia, a fost a doua piesa de rezistenta, lipia nu este dintr-aceea cumparata de la supermarket, este facuta IN HOUSE, de catre un bucatar TURC. Marimea shaormei .., este chiar mare, foarte mare. Ca si picanta aveau un sos foarte gros/dens, cu care ungea lipia la inceput, care era o combinatie de chili+tabasco+boia iute ... si altele. Marimea, era gigantica, pot sa descriu greutatea ... am pus-o acasa pe cantar ... avea 750g . Dar, a trebuit sa renunt si la aceasta shaormerie, am fost client fidel ... aproximativ ... 1 an, deoarece au schimbat bucatarul, lipia a devenit alta, tot facuta in house dar ... arsa prin unele locuri, tare ... in sfarsit ... carne mai putina, cartofii prajiti ... erau tari si semicruzi ...

Acum, sunt client fidel shaorma de la Genin, cea de pe Floreasca putin mai sus de spitalul de urgenta. Au si in City Mall. What makes it the best? Nu ca este mare ... ca acuma toate sunt foarte mari. Ci faptul ca are EXTREM de multa carne, sos-ul este DeMENTIAL, este foarte suculenta, cand vrei picanta iti pune mai mult sos dintr-acela portocaliu si o poate face atat de picanta de nici nu mai poti sa o mananci de la prima muscatura pana la ultima, nu ca in alate locuri unde cand ai nimerit un ardei iute ... ai murit ... pana iti revii nu mai mananci, il stingi cu suc si o iei de la capat pana la urmatorul ardei. Mai au inca un ingredient ... pe care nici acum nu am putut sa put my finger on it ... ceva arabesc/trucesc ... nu stiu, dar acela face shaorma ... dupa gusturile mele, CEA MAI BUNA DIN BUCURESTI. Incercati din fiecare din cele 3 locuri ... de unde v-am spus si spuneti-mi si mie parerea voastra.

PS: Am auzit de la un prieten care a auzit si el la randul lui de la cineva ca exista o shaormerie undeva in Otopeni ... care costa 150 000 buc si are ... check it out ... 1 KG. O pune pe cantar inainte sa ti-o dea. Apropo preturile ... la cele trei shaormerii care le-am enumerat mai sus sunt: 120 000 cea de la Dristor, 100 000 Iancului si 100 000 Genin. Evident e vb de shaorma MARE.

Share this post


Link to post
Nu-ti lua de la aia de pe Maica Domnului! Sau ia-ti dar sa nu spui ca nu ai fost avertizat. Dupa ce mananci pregateste-te pentru o noapte alba!
Zmeu, chiar asa? Eu iau de ani de zile, in cantitati industriale shaorma de la Maica Domnului ("La Falafel"), pt ca mi-e foarte aproape de casa... si n-am facut nici o noapte alba, cel putin nu din cauza shaormei.

:-? Nu stiu de ce am senzatia ca voi vorbiti de Teiul Doamnei si nu de Maica Domnului...daca e asa intr-adevar, nu e cine stie ce "La falafel"...ai mincat-o si ai uitat-o...

Edited by sebian

Share this post


Link to post

Da, Teiul Doamnei, la iesirea in Bd.Lacul Tei, pe dreapta e Falafelu' , pe stinga e fac. de constructii. Eu cel putin la aia ma refeream... nu mai stiu vreun alt "La Falafel".

 

Mie intotdeauna mi s-a parut mai buna ca cea de la Dristor. Si mereu am pus-o pe baza concurentei, erau doua shaormarii una linga alta si intr-o vreme chiar se intreceau baietii, care sa ti-o faca mai buna!

Share this post


Link to post

La aia de care zice NFS am fost si eu anul trecut cu 3 prieteni. Eu n-am avut nimic, ceilalti 3 au resimtit-o din plin. Poate am fost eu mai norocos, ei mai ghinionisti... totusi au fost facute toate din acelasi "lot". E posibil sa fie si o chestie de compatibilitate.

Share this post


Link to post

Incercati si la p-ta Matache,colt cu Popa Tatu si Buzesti si dupa aceea... comparatii :thumbl:

Share this post


Link to post

Mda, am incercat Shaorma King de la Iancului. Sincer nu m-a impresionat pana la lacrimi, apreciez totusi lipia care la ei se numea altfel, "lafa" sau ceva de genul asta, si era mai frageda. Eu am optat pentru modelul mini. Nu stiu unde sunt ingredientele alea atat de speciale si iesite din comun... poate am luat eu tzeapa, m-a vazut mai fraier.

Pana una alta, pentru mine cele mai bune raman Dines(Foisor) si Genin(Floreasca).

Share this post


Link to post

Salutare. Uite ca am ajuns sa vorbim si despre shaorma pe un site automobilistic...vorba aia...soferu mai tre sa si manance nu? :) Pot sa spun ca sunt un mare fan al acestui preparat culinar, mananc in jur de 2-3 pe saptamana cred. Pana acum le-am cam incercat pe toate cele mai rasarite...impresiile dupa cum urmeaza:

Dristor...a fost odata ca niciodata-am zis ca nu mai mananc de acolo cat oi trai...shaorma din ce in ce mai mica si fara nimic deosebit in ea...in plus si cam scumpa

Floreasca...pana acum cam cea mai buna la gust, ingrediente de calitate, n-am regretat niciodata ca am mancat acolo...marime acceptabila, pret bun+suc bonus pana acum cateva saptamani...de la o vreme vad ca nu mai dau

Maverik - Orizont dr. Taberei - pana acum nu cred ca a pomenit nimeni de ea, e preferata mea...dimensiune - gigantica, gust excelent, carne si cartofi foarte bine facuti, cateva sosuri okey, castravetii murati nu prea ii agreez...parere personala :) pretul e un pic cam mare 12 RON una medie, dar primesti bonus o cutie de suc iar marimea e impresionanta. La un moment dat chiar vroiam sa-i zic tipului sa nu mai puna atata carne sa mai aiba loc si de cartofi :) ) Mentionez ca nu toti angajatii de acolo o fac atat de mare, dar in general cu una medie te saturi si tu si 2 caini vagabonzi de pe langa :P

Am mai mancat la piata Matache, s-a vorbit mai sus de locatie...foarte buna si acolo dar eu cunosteam un baiat si mi-o facea mereu ca pentru mine...intelegeti...deci aici sunt subiectiv

Share this post


Link to post

daca e sa vorbim.. a mai fost una langa sediul senatului.. lvis-a-vis de sediul arhitectilor,

dar a plecat cei ce stiau sa faca bine.

Share this post


Link to post

si eu subscriu pt. maverik orizont. a cumparat cineva super shaorma de acolo? e 25 de lei facuta din 2 lipi imense ( lipi care se folosesc la shaorma mare 15 lei )

Share this post


Link to post

am luat o data o super shaorma de la maverik steph...cu inca 2 prieteni...rezultat...ne-am saturat toti :) )

Share this post


Link to post

a 2a shaormerie de dupa spitalul de urgenta cum o iei spre reprezentanta dacia ...CRIMMMMAAA e imensa si e super iute

Share this post


Link to post

Mi-am luat azi o shaorma MEDIE de la Cosbuc. Super-buna... dar cam MICA! Sau mi-o fi gresit ala comanda? ?

Share this post


Link to post

Mie imi place shaworma de la sebastian,si uneori aia de langa spitalul de urgenta cand am chief de una extrem de iute > :) .

Share this post


Link to post

SFAT:

Apropo de extrem de iute. Este foarte periculos .. eu am inceput sa ma las de sportul asta, il rugam pe ala sa mi-o faca ... exact asa ma exprimam "EXCESIV de picanta!!!", se uita la mine cu niste ochi mari, ma intreba "EXCESIV de picanta?????", ziceam "DA!!". Pana o terminam imi curgeau ochii si nasul de cat de picanta era ... pana cand ... Am aflat ca este foarte periculos sa mananci atat de picant, la sanatate ma refer, poti face ulcer, hemoroizi, gastrita, chiar si cancer. De cand mi-a spus asta o cunostinta care e medic am inceput sa mananc ... mai putin picant.

Share this post


Link to post
si eu subscriu pt. maverik orizont. a cumparat cineva super shaorma de acolo? e 25 de lei facuta din 2 lipi imense ( lipi care se folosesc la shaorma mare 15 lei )

 

 

Eu! te mira ca am mancat-o singur pe toata? Buna rau! Dar exista si una mult mai buna, pe Moghioros...ehe...acu' vreo 6 ani... Era "peste colt" de Plaza Romania, la intersectia Timisoara cu Moghioros, dar cand s-au darmat toate chioscurile a disparut si asta. S-a mutat in Militari si s-a prostit.

Astia erau aia care aveau lapte batut la pahar, daca-i mai stie cineva.

Share this post


Link to post

Shaorma de la Maverick mi-se pare cea mai buna din "town" si aia de la Cosbuc (sau Lanariei) este buna dar foarte mica ,mie personal i-mi place sa fie foarte mare si singura care este foarte mare este cea de la Maverick ...care costa 15RON .

Share this post


Link to post

Mie aia de la Orizont nu mi se pare exceptionala. E doar mare si poate sa fie foarte-foarte iute, altfel nimic special la gust.

Share this post


Link to post

Cea mai buna Shaorma o gasiti la Cin Cin in Constanta. IAr aia mare este doar 50000! Incercati

Share this post


Link to post
shaorma de la Cosbuc. E mult mai buna decat o facea Dristor la inceputuri.

 

o mananc saorma de la Iancului... de langa posta... se numeste ceva de genu "Shorma King" e...BUNA :) :X

 

Mda, am incercat Shaorma King de la Iancului. Sincer nu m-a impresionat pana la lacrimi, apreciez totusi lipia care la ei se numea altfel, "lafa" sau ceva de genul asta, si era mai frageda. Eu am optat pentru modelul mini. Nu stiu unde sunt ingredientele alea atat de speciale si iesite din comun... poate am luat eu tzeapa, m-a vazut mai fraier.

Pana una alta, pentru mine cele mai bune raman Dines(Foisor) si Genin(Floreasca).

 

trebuie sa te pricepi la acea shorma, deoarece te intreaba de produsele standard (maioneza, usturoi, sos picant....) si tu ii spui ca vrei picanta care sos vrei sau humus etc...

 

 

iar acel bucatar "turc" probabil e patronu (cel pitic) si dace lipiile super bune

 

mai zicea cineva "cartofi nefacuti.." poate ai nimerit la sfarsitul programului :D ghinion.

Edited by viorem87

Share this post


Link to post
Cea mai buna Shaorma o gasiti la Cin Cin in Constanta. IAr aia mare este doar 50000! Incercati

 

Am fost, mi-am luat, nu sunt eu adeptul chestiunilor astea prea tare dar avea 250-300g, intr-adevar 50.000 si nu m-a impresionat cu nimic ;)

 

Atasez si o poza mai tarizu, acum nu am timp :(

post-64-1138526013_thumb.jpg

Edited by mike.omega

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...