Jump to content
Sign in to follow this  
Frankie_Carbone

Povestiri Din Trafic

Recommended Posts

Foarte important ce ai bolduit! Si eu las foarte multi sa intre in coloana, cu conditia sa nu fie nesimtiti. Daca-l vad cu tupeu, atunci il incomodez cat pot de mult. Altfel il invit cu cea mai mare placere sa intre in coloana, chiar daca in unele cazuri sunt nevoit sa franez putin. Bineinteles, functioneaza si invers. Daca stai linistit ai sanse mari sa intri foarte repede.

 

De asemenea pe timp de ploaie tolerez aproape la maxim pietonii si ii las sa traverseze aproape pe oriunde, in limita rezonabilului bineinteles.

Share this post


Link to post

Astazi am ramas placut suprins ca am facut de la Unirii pana pe Expozitiei fix 50 min cu tot cu parcatul masinii(care a durat ceva, am lasat masina in curte cam in mijlocul drumului si apoi pana sa intru in firma am vazut un loc ce se eliberase intre timp).

Probabil ca faceam mai putin daca nu insistam sa merg pe podul Grand iar cand am ajuns acolo am vazut ca e full si am coborat pe Giulesti, si apoi Gara de Nord->Grivita.

Pana aproape de Crangasi am venit pe Splai. Am plecat la 11:10 si am ajuns la birou la 12:05.

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Ieri de la Piata Veteranilor pana la Unirii 1 si 45 de minute .

 

Sambata la ora 06:30 am luat o mare bordura sub masina pe Stirbei Voda.Era o bordura in mijlocul drumului si nu am mai putut sa o evit. Daune : spiler fata , proiector , prag dreapta , baie ulei , baie ulei cutie de viteza , carcasa cutie de viteza. Masina e in service si urmaza saptamana viitoare sa se apuce lumea de treaba .

Share this post


Link to post

Ieri 2:30min din Brezoianu pana in Berceni, cu 10min oprit la carfur in unirii. Pana si pe turbina de iesire din parcare se mergea bara la bara. Am fost fooooooarte aproape de a ceda nervos.

Share this post


Link to post

@ hawkeye si @NFS: Eu va dau perfecta derptate. Daca vad un sofer/soferita care semnalizeaza, acorda prioritate si asteapta cuminte sa intre in trafic, cu mare placere ii permit, chiar daca trebuie sa frinez sau sa opresc. Cu tuipeistii si nesimtitii care merg tot timpul la ciupeala si la "luat fata" nu am nici un fel de intelegere. Chiar acum 2 zile am lasat o tipa cu un Matiz sa intre in fata (rond Opera, sens de mers spre Unirii) si, imediat a aparut habar nu am de unde, culmea ... o alta tipa cu un Ford care nu a lipsit mult sa imi remodeleze aripa dr. sau chiar usa dreapta fata ... Nu a fost nici un fel de problema sau afinitate legata de masina ;)

Share this post


Link to post

Io am boala pe cei care nu aplica regula zipperului (fermoarului) atunci cand se merge bara la bara. In cazul asta nu cersesc prioritate, ma bag direct. La fel si dupa ce am semnalizat intensiv 10-15sec si am o viteza >= cu cea a celui din spate, nu mai cersesc ci ma bag direct. Call me nesimtit, asta estem.

Share this post


Link to post

Cum a zis si @alx, am intalnit o gramada de indivizi care merg cu aripa fata paralel cu aripa mea spate, eu semnalizez sa trec pe banda lui, el sa face ca ploua si merge in continuare la fel iar tu ai masina in fata si nu poti accelera. Iar daca te pune naiba sa "te strecori" pe banda lui, dezastru, claxoane, faza lunga, tot tacamul.

Share this post


Link to post

Asa am patit eu cu matizul in B, cand m-am izbit in masina tatei. Mai nu l-am implorat pe boul cu supernova rosie sa ma lase sa trec in fata lui- ca sa nu-l pierd pe tata in aglomeratie. Boul nu m-a lasat, femeile din masina mea s-au aputat de tipat si eu in tata am intrat- moaaama, ce poiet mi-s.

Ieri in Piatra am dat prioritate la cativa care, din graba, cred ca n-au nimerit I-a, ca m-au claxonat cei din spate. In parcare la kaufland (deh, si-a luat tata telefon) am stat mai bine de 2 minute sa pot iesi- era ditamai coloana la intrare si am facut prostia sa parchez chiar pe primul culuar. Oricum- f aglomerat si in piatra aseara, noi am fost sa ducem tezele cu subiect unic la o scoala. Combinatia cu o lapovita deasa a mers excelent, mai ales daca se pune ca am facut si pana (gasit ditamai cuiul in pneul dreapta-spate- rezolvat rapid- 5 ron). In plus- masina arata ca dupa razboi- e mazaca de parca m-am tavalit prin noroi cu ea. Poate in cateva minute imi fac pomana si o spal oleaca- poate ma duc maine la revizie- sa nu apar cu murdarica.

Share this post


Link to post

Ieseam zilele trecute de pe o straduta laterala ce intersecta un bulevard. Sensul opus de mers era blocat... dar am avut noroc si - vazand ca n-au unde sa inainteze - 2 domni au lasat "intersectia" libera, astfel m'am putut baga. Ajung in dreptul masinilor de pe sensul opus (pe care voiam sa-l traversez) - masina de pe banda 2 da putin in spate cat sa imi faca loc sa ma bag (a inteles ca nu putea inainta) iar cand ajung la masina de pe banda 1 constat ca n-am loc. Solutia era simpla... domnisoara cu Audi-ul sa dea 20cm in fata (statea la juma' de m de masina din fata ei). Normal ca a inceput sa se agite (ca Pepsi'ul) cand i'am dat un flash si un claxon scurt si imi facea disperata semne ca n'are unde sa dea inainte. Cobor si ii explic ca are loc gramada in fata, da' intelege? Neee, lasa geamu' jos si incepe sa tipe ca blochez scuarul si ca din cauza celor ca mine sunt blocate intersectiile. Normal ca n'a vrut sa isi mute masina pana cand nu s-a facut 1 m intre ea si cel din fata ei. Normal ca n'a tinut argumentul " dar dumneavoastra blocati intersectia, nu eu :) ".

Si azi dimineata masina din fata mea (pe un drum ingust cu circulatie in dublu sens) ii face semn unui taximetrist sa se bage - voia sa intre in curtea unei institutii -. Taxiul se baga dar nu poate intra in curte, pe motivul ca intrarea era blocata de alt taximetrist ce nu voia sa mute masina juma de m cat sa ii faca loc - ca ce daca blocheaza intrarea??? ala n'avea voie sa faca stanga acolo ca e linie continua!!! :spumelagura: Si uite asa 5 minute a fost blocata toata strada... timp in care lumea ii injura... si ei se injurau intre ei.

Super :lavolan:

Share this post


Link to post

Azi am avut drum in zona Feeria. Am incercat ca tot omul sa intru pe DN1 pe sub podul de acolo. Draci, era blocat complet de handicapatii retardati care erau mai destepti decat toti ceilalti. Sa dezvolt. Coloana incepea de la primul pod, cel dinaintea aluia de la ikea. Asa ca de ce sa stea smecherii in coloana cand pot sa ocoleasca coloana si sa o ia pe "langa" pod.

 

M-am enervat si am facut dreapta si am intrat pe sub al doilea pod si am intrat in coloana pe DN1 imediat. Si am asteptat in coloana si m-am bagat pe banda a 3-a. Dupa vreo 5 minute, stateam in coloana, pe banda a 3-a la intrarea pe podul de la ikea. Vad un camion galben pe care-l iau ca punct de reper, sa vad cat de smecher este si cu cat o sa o ia inainte daca o ia pe langa pod. A trecut ca vantul si ca gandul pe langa coloana stationara si dus a fost. Dupa alte 5 minute urc pe pod si ghici ciuperca cine statea blocat chiar langa piciorul podului!

Evident ca toti idiotii aia nu fac nici o afacere si mai mult blocheaza traficul de iesire de la ikea ca sa nu mai zic ca intrarea pe DN1 se face pe o singura banda iar pe pod sunt 3 benzi!

 

Am observat asta fix din ziua in care s-a deschis podul si speram ca toti idiotii aia care o iau pe acolo sa observe ca stau de 10 ori mai mult decat daca ar sta in coloana principala de 3 benzi dar vad ca si pana in ziua de azi este fix aceeasi situatie.

 

Tind sa cred ca nu conteaza faptul ca sta de 10 ori mai mult daca o ia pe acolo, conteaza faptul ca se crede mai smecher decat fraierii care stau in coloana.

 

Urasc din tot sufletul 99 din 100 participanti la trafic.

Share this post


Link to post

Am crezut ca nu voi posta aici, dar un cretin cu "jip di ala mari" m-a facut sa imi ies din pepeni. In seara asta urcam din Piata Unirii spre Independentei. Oprisem la semaforul de langa Toyota si am plecat la prima secunda de pe verde. In acelasi timp a trecut pe banda "intermitenta" dobitocul, mi-a taiat putin fata virand stanga spre Fundatie si era sa se infinga intr-o doamna ce traversa trecerea de pietoni, pe verde fiind. M-am speriat eu, cred ca femeia tremura si acum saraca... Ajuns la semaforul de la Spiridon, i-am facut semn desteptului ca e cu capul si a inceput sa ma injure... Clasicul cioban parvenit la volan de "jip". Daca nu eram in mers, probabil cobora sa "o dam parte in parte". Taran obosit...unul ca asta poate sa iti bage familia in mormant si apoi tot el te injura. :wallbanger: ce nervi am...

Share this post


Link to post

Faza aproape in oglinda concava cu un taran cu jip alb in seara asta, abia l-am ferit m-a depasit pe contrasens si daca nu eram atent intra in mine, m-am lipit de masinile parcate si a trecut pe rosu raketa fara sa incetineasca macar.

Share this post


Link to post

De cateva zile tot strang in mine atata ura,incat vreau sa o eliberez asa ca o spun cu mana pe inima:URASC IDIOTII CU PASATURI 2.0TDI sau 1.9TDI...

Deja m-am saturat saptamana trecuta cred ca vreo 15 erau sa ma plesneasca,si mereu aceasi faza,adica ei intra in depasire si de pe celalalt sens vin eu,cum i vad incep sa ma apropii de santul/copacii de pe marginea drumului,evident cu frana la podea...Mai oameni buni...daca aveti Pasat nu inseamna ca depasiti orice masina in 0.1secunde,indiferent ce cuplu aveti ,si cat de tare simtiti ca va arunca in scaun...Nu asa se face o depasire...Deja mi-e frica cand vad ca se apropie un pasat de mine,mai ales modelul nou cu motor de 2.0tdi.

Nici nu ma mir ca in fiecare zi aud la stiri ca a mai fost un accident pe Timisoara-Arad...Numai eu prin cate era sa trec. :wallbanger:

Share this post


Link to post

iustinian19 ai dreptate in privinta comportamentului unora dintre colegii de trafic. Ce cred eu in privinta posesorilor de Passat, e ca nu neaparat masina ii face sa se comporte asa. Cred ca e vorba de civilizatia rutiera a romanului, care atunci cand este la volanul unei masini mai bune, se comporta exact ca soricelul care a mancat un bob de strugure si cauta pisica sa o ...

Incercati sa observati cat dintre conducatorii auto poarta centura de siguranta si va veti da seama de mentalitatea generala, de genul, "nu tocmai eu trebuie sa o port, sa o poarte toti si o sa folosesc si eu".

Share this post


Link to post

Saptamana trecuta, cred ca sambata, zapada en gross, pe jos nu era dat cu prea mult material antiderapant, ma indrept spre un semafor (3 benzi - a3a pt. la stanga -ocupata). Primele 2 benzi libere, mai erau cam 6-7 secunde pana se face rosu, deja am inceput sa reduc viteza- frana de motor- dar Loganu' din spatele meu se crizase deja (blitzuri, claxoane) si opresc pe banda 2 - la semafor mai erau 2 secunde de galben. Normal ca "s-a ambitionat" si a trecut pe banda 1, intra in intersectie pe rosu si evita la mm 2 copii ce se apucasera sa treaca strada (pe verde,evident :| ). Evita la mm pt. ca da in frane si incepe sa "danseze" pe gheata :-& .

Share this post


Link to post

Foarte important !

 

Se da intersectia de pe magheru a strazilor: Batistei (stanga spre universitate) si Ion Campineanu (dreapta spre universitate). Au aceeasi unda verde dar din motive necunoscute prioritari sunt cei de pe Batistei si nu cei de pe Ion Campineanu (prioritate de dreapta).

Azi era un politist in intersectie si l-am intrebat care-i faza, deoarece de cativa ani ma contrazic cu toata lumea ca acolo ar trebui sa fie prioritate de dreapta si toata lumea sustine ca nu e adevarat.

 

Raspunsul a fost foarte surprinzator: "Da, teoretic este prioritate de dreapta insa daca s-ar respecta s-ar bloca intersectia". L-am intrebat in caz de accident cine e vinovat. Raspunsul a fost pe masura asteptarilor: "Cel care vine de pe Batistei deoarece nu a acordat prioritate de dreapta".

Share this post


Link to post

Intr-un fel are dreptate: te bagi, te bagi, dar pe barba ta. Cred ca sunt mii de cazuri in care totul se petrece "pe barba ta" in orasul asta, incepand cu intrarile de pe stradute laterale cand iti face semn cel de pe drumul cu prioritate. Daca ar accelera el si ar intra in tine ar fi vina ta.

Share this post


Link to post

Da, si acolo e foarte ciudat deoarece nu cred ca exista un cadru legal prin care sa reglementezi situatia. Cedeaza trecerea exista pentru Ion Campineanu dar doar catre cei de pe Magheru si nu poti sa pui cedeaza trecerea pe magheru deoarece s-ar aplica pentru toti cei care vin pe Magheru.

 

Oricum, sunt convins ca 99% din soferii care fac dreapta de pe Ion Campineanu stiu/cred ca au cedeaza trecerea si stau linistiti acolo pana se termina secventa. Problema este ca si cei de pe Batistei stiu ca au prioritate si asta nu-i chiar corect :)

 

 

O situatie similara este daca vii dinspre Radiodifuziune si faci stanga pe berzei spre academie. Daca nu stii ca la 20-30m mai in stanga este o alta strada cu aceeasi secventa te cam trezesti cu aia peste tine.

Share this post


Link to post

Ieseam in fiecare zi de pe Batistei timp de mai bine de un an. Acolo nu exista prioritate decat cea de smecher. Care vine mai tare si se uita mai urat ala trece. =))

Share this post


Link to post

O urare de Craciun si de la mine pentru cei care au dat de masini mai puternice decat Dacia 1300, sau chiar si decat uimitorul Logan, si acum cred ca pot depasi pe 5 metri orice le sta in fata : sa va intre acul de la vitezometru in nas... in ochi!!!

In alta ordine de idei, azi a trebuit in decurs de 30 de secunde sa franez de 3 ori la rand ca sa nu fiu lovit de un Passat, un BMW, si inca un Passat, toate diesel de scoteau fum mai ceva ca Titanicu, care faceau depasiri "la limita". Si de fiecare data am avut in spate un bou cu Mondeo care statea la 1 metru de mine, ca vroia sa ma depaseasca, desi din fata veneau masini cu nemiluita.

Multa.. sanatate :spumelagura:

Share this post


Link to post

Esti stresat omule.

Nu conteaza ce conduce, ci cum e omul.

Share this post


Link to post

Cu siguranta sunt stresat... n-ai vrea sa stii ce inseamna sa te afli intr-un Matiz cand din fata vine un Passat cu 90-100, si la 1 metru in spate ai un Mondeo, iar tu te deplasezi cu 50-60. Nu inseamna ca Matizul e o masina proasta, ca altfel nu as fi luat-o, sau ca in altele nu ai emotii... dar si pentru faptul ca s-a intamplat de atatea ori intr-un timp scurt, cred ca mi-au iesit cateva fire de par alb.

Share this post


Link to post

Ma fratilor,astia de la drumuri is batuti in cap :wallbanger:

In seara asta cand veneam de la Buhusi,baietii de la drumuri se plimbau cu masinile si aruncau pe sosea uscata :shock: "material antiderapant",adica pietroaie.

Tot din cauza lor si al bolovanilor lor mi-am ciupt parbrizul la Fusion in doua locuri :grumpy:

 

Ceea ce m-a socat cel mai tare e ca soseaua era uscata si ei aruncau cu prostia aia pe sosea,am ramas tampit.

 

Si niste poze:

post-4396-1198710623_thumb.jpg

post-4396-1198710566_thumb.jpg

post-4396-1198710673_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Exista posibilitatea sa fi visat ei ca va ninge ... si preventiv ... Nu trebuie sa ne mai mire nimic !!!

Sarbatori fericite!

Share this post


Link to post

Ai de capu' ei viata in romania... Si al meu e ciupit in cateva locuri- multumesc pe aceasta cale muncitorilor care imprasitie bolovani pe sosea- crucea mamii lor!!! Nu mai zic de capota- la care in cateva locuri se vede tabla... Mi-am luat de la Metro sv polish la culoare cu ruj (tot rosu) Turtle wax color magic plus. Am sa va comunic ce rezultate da. Deocamdata as folosi doar rujul- sa nu se instaleze rugina.

 

LE: Tommy, am vazut dacie data cu polish grena - jurai ca e noua masina. Si eu am ramas f surprins, ca stiam cum arata masina inainte. Am acasa polish pasta prevent, n-am facut mare branza cu ea. Prin primavara am sa testez chestia asta colorata- a costat totusi vreo 37 ron flaconul de 500 ml. Iar masina nu o tin o viata. Ce-o fi- o fi. BTW: e turtlewax- deci ar fi ceva de capul ei (sper, in caz contrar- e rau de mine).

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...