Jump to content
Sign in to follow this  
Frankie_Carbone

Povestiri Din Trafic

Recommended Posts

Te lupti cu morile de vant. Nesimtitii/Smecherii o sa faca asta doar pana cand politia va fi politie si va aplica legea cu strictete si coruptia va fi zero. Deci peste vreo 4-5 generatii, in cel mai bun caz.

 

Eu sunt convins ca degeaba il incomodezi in speranta ca va invata ceva. In cel mai bun caz il enervezi si ii scurtezi viata cu cateva minute (care adunate poate dau ceva dar prea putin). E ca si cum ai incerca sa inveti o maimuta (orice asemanare este intentionata) geometrie.

Share this post


Link to post

Din capitolul povestiri din trafic... eram intr-o intersectie al carei sens opus de mers era blocat de un nene cu o dubita, ii dau blitzuri sa se bage, si de incantare ca in final l-a lasat cineva, si preocupat sa-mi multumeasca n-a vazut Matizul din fata lui, in care s-a si "infipt". :-S Mai bine nu-l lasam sa se bage...

Share this post


Link to post

Matiz :o aaa nu, ma doare inima. Asta e si tragedia mea. Cand ma apropii de majoritatea intersectiilor, brusc se arunca zeci de masini in fata mea, care teoretic ar trebui sa imi cedeze prioritate. Deh , asa e cand esti mic, pana la urma m-am obisnuit. Acum cel mai tare ma mira cei care ma asteapta sa trec O :) Sunt putini, dar de calitate :D

Share this post


Link to post

@brainiac Nu ma intelege gresit.Fac aste cel mai des la intersectia turda cu 1Mai unde virajul e interzis la stanga.Crede-ma ca daca ajung in unele intersectii si vreau sa merg drept,dar sau bagat altii sa faca stanga, fac si eu stanga chiar daca nu am nevoie.Gasesc apoi o solutie.

Share this post


Link to post

NU exista sa nu incomodezi pe cineva cand "suntezi" coloana. Chiar daca mergi pana in capat si traversezi intersectia, tot incomodezi pe cineva. Spre exemplu, in loc sa treaca 6 masini la un semafor, trec doar 5 pt ca cel care a taiat coloana, a luat locul celui care era primul la semafor. Si deaia se sta atat la coada pt ca exista zeci de specimene din astea. Azi eram pe lizeanu pe linia lui 16. M-am oprit in dreptul unei stradute, la vreo 5m distanta de masina din fata mea ca sa-i las pe cei de pe straduta sa faca stanga. Oricum nu aveam unde sa ma duc pt ca era coada, asa ca i-am lasat sa treaca. In spatele meu un urangutan cu golfu de la firma claxona de zor si intr-un final m-a depasit prin dreapta (a luat-o pe straduta, dupa care mi-a taiat calea). Imi pare rau ca n-am fost pe faza sa accelerez ca oricum mi-ar trebui o bara noua la Ticozaur

Share this post


Link to post

Salut.Vreau sa va povestesc o intamplare care in acelasi timp m-a enervat la culme dar mi-a pus si un zambet pe fata.Mergem de la Timisoara la Arad zilele trecute si la un moment dat ajung in spatele a doua masini,un Logan si in fata lui un Oltcit, care mergeau cu 70 km/h eu avand cam 120 pun semnal si dau sa depasesc,mentionez ca in acel moment nu se vedea nimic de pe contrasens si era o linie dreapta cu vizibilitate foarte buna.In momentul in care dau sa depasesc Loganistul tup in fata mea se trezeste ca vrea el sa depaseasca,desi parea limpede ca de ceva vreme rula in spatele Oltcitului desi avusese timp sa il depaseasca.Asta e scap o injuratura si zic nu e nimic depaseste el,si dupa i iau eu pe amandoi.Eh ce sa va povestesc ca dupa vreo 10 secunde domnul cu Loganul inca era in paralel cu Oltcitul nostru iar deja din fata incepea sa se zareasca un camion,vazand ca nu prea are de gand sa termine depasire loganiztul nostru m-am repliat in spatele Oltcitului si va zic sincer la un moment dat atat eu cat si Oltcitul am franat pana pe la 60 km /h sa i facem loc Loganistului nostru care de abia s-a repliat din fata camionului.Evident dupa ce s-a eliberat de pe contrasens fiind in a 3-a in maxim 5 secunde cred ca eram deja in fata Loganarului nostru.Acuma sincer nu reusesc sa imi dau seama ce a fost in mintea lui,fie a vrut sa imi arate mie ca eu nu il depasesc pe el ca de avea Logan,fie mergea la consum domnul nostru si ma gandesc ca era in a V-a la 70 km/h nu a vrut sa i dea a 4-a ca sa termine si el decent depasirea dar parca nici nu il lasa inima sa apese pedala aia de acceleratie.Oricum mi s-a parut foarte comic sa vad un logan cum se taraie sa depaseascsa un Oltcit,si am vazut multe Loganuri care zburdau cu 140-150 km/hsi pareau a se simti in largul lor.Oricum voi fi mai atent la Loganuri de astea de acum inainte.

 

Si acuma inca una care m-a facut sa imbatranesccu vreo 2 ani de frica.Tot pe acelasi drum Timisoara Arad care nu degeaba cred ca e poreclit drumul mortii,mergeam cu Lacettiul meu cu vreo 120km/h si ajung dinurma o Dacia berlina de prin 85-90,evident ca am depasit-o usor iar in clipa in care ma repliez de pe contrasens un tir cu numere de bulgaria se baga in depasirea unui alt camion,in clipa aia cred ca am paralizat de frica,am apasat brusc pedala de frana asa cum cred ca in viata mea nu mai apasasem vreodata frana,si am reusit sa opresc masina de la 140 cat apucasem sa iau deja,si sa o si scot de pe carosabil,evident ca bulgarul era prea ocupat sa imi dea flashuri si sa ma injure ca sa isi dea seama ca el era defapt pe sensul meude mers si nu invers.I final reusesc dupa cum am zis sa opresc masina intr-un timp record,apropo are frane foarte bune masinuta mea,nota 10 pt cei de la chevy efectiv mi-au salvat viata de data asta, si cand ma uit in oglinda vad cum soferul cu dacia pe care il depasisem mai devreme se chinuia din rasputeri sa opreasca si el masina si sa o scoata in afara carosbilului cat mai mult.Ma uitam in oglinda cum se apropie de mine si nu aveam ce sa fac,nemaiputand inainta pt ca idiotul de bulgar inca nu terminsae depasirea,intr-un final a oprit baiatul dacia la cativa cm de spatele masinii mele.Morala acestei povesti este in soferii bulgari de tir :rambo: si franele de dacie sa nu aveti incredere nicodata,ca nu merita.

Share this post


Link to post

Tot in spiritul loganului care merge la consum, mi-am adus si eu aminte de o faza: asta vara, mergeam pe E85 trecusem de Suceava si mergeam spre Radauti. Cine a fost pe acolo stie ca drumul este foarte virajat, plin de pante line si nu numai, o frumusete de drum. La un moment dat, ajung intr-un fel de "sa", coborare destul de abrupta si apoi urcarea la fel. Pe coborare las masina sa ajunga pe la 120, ca sa nu mai accelerez prea mult pe urcare. Incep sa urc si pe la jumatatea pantei(cred ca avea vreo 6-700m lungime, linie dreapta) ma poticnesc in "partea dorsala" a unui logan 1.4 care se deplasa cu regulamentara viteza de 65-70km/h(in afara localitatii, pe banda 2). Dau semnal sa treaca pe banda 1, nimic. Dau flashuri, nimic. Incep sa-l claxonez, o lasa pe la 50 si trece cu 2 roti pe banda 1. Trec in a 3-a, o calc(atat cat se poate calca un matiz cu 3 persoane in el si bagaje), ma strecor pe langa el, il mai claxonez odata pentru nesimtirea crunta de care a dat dovada(la volan un "pensionar" cu sapca "a la tovaras"), ajung la capatul pantei si continui sa accelerez linistit. Dupa vreo 40 secunde, in timp ce mergeam in jur de suta, ghici cine venea suparat din urma? Loganul lenes, evident. Zic in sinea mea, ok, hai sa ma prinzi. Cum drumul era foarte virajat, nu prea aveam cand sa ajung la viteza mare, mai mult de 110-115 nu prea mergea, insa il pierdeam sistematic in curbe, unde omul daca eu intram cu 80 el intra cu 70 si tot asa. M-a alergat asa vreo 5km dupa care a renuntat. Sincer nici nu inteleg de ce venea atat de furios dupa mine, e clar ca nu voia sa mearga mai repede, avand in vedere ca dupa ~5 km a lasat-o iar la 60-70.

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post
daca sunt politistii de dimineata acolo, cei cu motoare...bag mana in foc ca tu nu mai ai permis

 

Acum 2 zile, pe breteaua care asigura legatura intre Selgros Baneasa si DN1 s-au suspendat 16 permise in 30 de minute. Tot respectul pentru politistii de-acolo, sunt cei mai buni profesionisti pe care i-am vazut. Pe langa faptul ca nu se lasa intimdati de tot felul de asa-zisi smecheri sunt si foarte buni la fluidizarea traficului din zona. Bravo lor...

Share this post


Link to post

Bravo lor. Poate se face ceva si in sensul celalalt, unde un coleg cu camion + remorca de Bulgaria s-a hotarat ca poate sa se plimbe intre benzi, bagandu-se pe jumatate din banda mea, inghesuindu-ma intre bordura si camion, incat a trebuit sa franez brusc ca-n filme sa aiba loc animalul, altfel se cocota pe mine :)

Share this post


Link to post
Acum 2 zile, pe breteaua care asigura legatura intre Selgros Baneasa si DN1 s-au suspendat 16 permise in 30 de minute.

 

Fraza de mai sus trebuia inceputa cu: "Nu o sa va vina sa credeti dar [..]". Tot respectul pentru politistii aia, poate iau si altii exemplu de la ei. Erau cu BMW-uri sau cu Pasaturi?

Share this post


Link to post

Passaturi. In fiecare dimineata sunt acolo, dar alaltaieri chiar s-au intrecut pe sine. Si au spus ca "din pacate nu au reusit sa faca fata valului mare de contravenienti care depaseau coloana oprita la semafor pe contrasens, incalcand dunga continua, mai mult de jumatate scapand nepedepsiti". Mie deja mi se pare un pic de anarhie. Un pic mai mult...

Share this post


Link to post

Am trecut demult de anarhie. Imi zicea cineva ca vor sa aduca politisti la rutiera din provincie deoarece nu mai fac fata astia din Bucuresti.

Share this post


Link to post

A luat-o lumea razna de tot, e clar.

 

Topic Motociclism.ro

 

Antena 3

 

Jurnalul National

 

Un mos nebun, suparat ca nu i s-a acordat prioritate, a sarit la bataie cu ... butelia de gaz.

artid_1195805332.jpg

Share this post


Link to post

S'apoi cu sticla de apa! Arma letala =))

Share this post


Link to post
a sarit la bataie cu ... butelia de gaz.

Bine ca nu a nimerit-o pe aia de GPL...

Share this post


Link to post

Trebuia sa-i bage butelia aia pe fund in sus taximetristului aluia infect!

Share this post


Link to post

Ce taximetrist te-a apucat?

Share this post


Link to post

Fratilor multi idioti pe strazi...

 

Zilele astea am avut ceva mai mult de mers in special pe ruta Bucuresti-Craiova si retur.

Am mers destul de tare... adica i-am dat la masina cat s-a putut fara sa incurc pe nimeni

 

Pe autostrada A1, rulam cam cu 150 la ora, traficul era destul de lejer. Pe undeva pe la jumatatea autostrazii ma apropiam de un tir care rula pe banda 1. In momentul in care ajung aproape de el, mai putin de 50 de metrii, il vad cum incepe sa se balanseze, remorca ii fuge pe banda de urgenta, apoi intra putin in banda 2, etc

Franez blana, claxon luuuuung, aproape ca mi-a sters partea fata dreapta la masina cand s-a redresat... daca nu eram atent o puneam... :redface:

 

10 km mai incolo, aveam cam 120 la ora, aveam in fata o duba si eram paralel cu un tir, undeva la jumatatea lui cand il vad ca da semnal stanga si fara sa se asigure incepe sa intre peste mine. claxon lung, flashuri, reintra in banda dupa care imediat ce trec de el intra brusc in banda 2 si aproape ca-l baga in parapetul din mijloc pe un tip cu un papuc care era in spatele meu. A franat saracul om blana... L-am vazut in retrovizoare cum a tras stanga pana la limita parapetului din mijloc in timp ce scotea fum din anvelope.

 

WTF? Chiar asa disperat sa fii sa depasesti un alt camion care merge cu 10 km mai putin ca tine incat nu poti sa ai rabdare sa se elibereze banda 2? :wallbanger:

 

dupa ce fac stanga spre Craiova, imediat ce trec de lukoil-ul de dupa Pitesti (intersectia cu cedeaza trecerea), ajung din spate un aro care mergea cam cu 60 la ora ... Din fata venea un Matiz dar era la o distanta la care puteam depasi fara probleme, fara sa fiu nevoit sa dau talpa ca sa zic asa.

 

In fine intru in depasire moment in care vad in fata aroului respectiv o dacie care se tara cam cu aceeasi viteza. Plecasem lansat de pe la un 90, eram cu a treia... Aveam 2 variante ori franez blana si ma bag in spate la aro ori o calc la podea si continui depasirea. Am ales sa-mi continui depasirea, dat fiind diferenta de viteza dintre mine si masinile depasite si distanta fata de matiz. Cand am trecut de dacia respectiva si incepeam sa intru in banda idiotul cu matizul trage stanga brusc de volan si se face catre mine ca sa zic asa. Am tras dreapta cat am putut sa-l evit pe dobitoc. Sa mor ca nu a fost depasire la mustata. Tot ce avea de facut era sa-si tina in p. masii directia. Nu ii cerea nimeni sa se dea mai in dreapta sau sa franeze, doar sa-si mentina viteza si sa-si vada de drum.

 

Sa mor ca daca nu ma grabeam sa ajung in Craiova intorceam masina si-l bagam in sant. :-W

 

Vreo 20 de km mai incolo il ajung pe un bosorog cu un pejo 306 care nici de-al dracu nu voia sa intre in banda 1 pe locurile unde se faceau 2 benzi dar nici nu-i dadea mai mult de 90 la masina. Trafic ca la balamuc pe sensul opus si singura varianta era sa-l depasesc in pante. la un moment dat la a doua panta imediat in varful pantei unde se revine la o banda pe sens, vad liber in fata, linie discontinua si intru in depasire.

Abia la 150 la ora am trecut de el, desi plecasem de pe la un 90 cand am intrat in depasire. Mi-a accelerat blana cand a vazut ca-l depasec. Vedea ca vine masina din fata si nici de-al dracu nu s-a lasat. Ii doresc numai de bine.

 

Ah.. sa nu uit multumesc pe aceasta cale politiei rutiere, prezente la datorie.

 

N-am vazut o masina de politie in ultimii 2000 de km@ultima saptamana.

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post

Astazi in bUCURESTI a fost inceputul sfirsitului. :wallbanger:

Share this post


Link to post

Crezi tu, e sfarsitul inceputului !

Share this post


Link to post
Astazi in bUCURESTI a fost inceputul sfirsitului. :wallbanger:

Stiu. Am facut o ora jumate de acasa din Drumul taberei pana in Piata Unirii dimineata pe la 8. In final I-am zis sotiei sa ia un taxi mai departe ca intarziam prea mult daca o duceam pana la job. :redface:

 

In Craiova sa fiu sincer, am parcat masina si am mers cu taxiurile. Aveam de alergat in prea multe locuri si am preferat sa merg cu taxiul decat sa caut locuri de parcare si sa am grija masinii. :redface:

Oricum astia conduc ca retardatii pe aici, marea majoritate. Mai exista si exceptii dar foarte putine...

 

Pacat, ca trafic mare nu ar fi, dar sunt soferii frustrati... nu te-ar lasa sa schimbi o banda sau sa iesi de pe o straduta laterala nici sa-i bati. ori te bagi la tupeu ori stai ca prostul. Cu bunsimtul nu prea merge pe aici. :rolleyes:

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post

Ai dracu' politisti cind ai nevoie de ei nu vezi niciunul. :spumelagura:

Share this post


Link to post

Sau daca ii vezi, ii vezi in alte intersectii (intotdeauna libere) sau stand la panda!

Share this post


Link to post

Azi in Bucuresti ... Am facut 25 minute de la Apaca pina in statie la Mihai Bravu cu metroul si 1 ora din statie de la Mihai Bravu pina in rond la Alba Iulia. Dupa aproape o jumatate de ora de STAT efectiv la Dristor, a aparut un politist care , va spun cu mina pe inima, a fluidizat traficul cit se putea de mult .

 

Din pacate prea multi soferi RATB, vatmani de tramvaie si chiar soferi de autoturisme parca nu gindesc deloc, nici nu mai vreau sa fac referire la "bun simt". Se merge la "daca eu nu trec, sa nu treaca nimeni ", se blocheaza intersectii, se fac 4-5 cozi pe drumuri de 3 benzi, etc.

Share this post


Link to post
Pacat, ca trafic mare nu ar fi, dar sunt soferii frustrati... nu te-ar lasa sa schimbi o banda sau sa iesi de pe o straduta laterala nici sa-i bati. ori te bagi la tupeu ori stai ca prostul. Cu bunsimtul nu prea merge pe aici. :rolleyes:

Mai, nu-i chiar asa... sau sunt eu mai norocos. Eu de cele mai multe ori stau cuminte, nu bag botul si astept sa ma lase careva. In 4 cazuri din 5 sunt invitat sa ma bag! Nu ma pot plange.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...