Jump to content
Sign in to follow this  
Frankie_Carbone

Povestiri Din Trafic

Recommended Posts

Eu si foarte multi altii care s-au saturat pana in gat de smecherii care au mai multe ** decat cei care stau regulamentar in coloana.

Share this post


Link to post

Si eu ti-as fi facut la fel.Poate mai putin faza cu claxonatul.

Share this post


Link to post
Intrebarea mea pentru soferi , cati dintre voi ati face acelasi lucru ?

 

Eu nu te-as fi claxonat, dar daca ar fi fost vreun politist pe acolo, te-as fi aratat cu dejtu calm, foarte calm, si as fi dat cu subsemnatul la capitolul martori.

Share this post


Link to post

... sa te fereasca sfantul sa ma intalnesti in trafic cand faci asa si sa fiu cu masina de la servici... am impins pietoni pe trecere cu masina, cand aveau rosu dar vroiau sa sprinteze... l-am vazut pe unu cu vectra cum s-a albit instantaneu cand m-am infipt in el, cel cu "prioritatea de jmecher"... nu de alta dar si io si tu tot o taxa platim... asa ca...

Share this post


Link to post

salmontes, mai ai carnet?

Share this post


Link to post

Eu as face la fel. :)

Share this post


Link to post

:o fftopic: A verificat vreun admin IP-ul respectivului? Cam suspect sa aiba 0 post-uri si sa vina cu povesti de-astea.

Share this post


Link to post

nu am 0 posturi e un bug de forum , si nu e o scornire de-a mea . chiar mi s-a intamplat

inteleg si treaba cu nelasatu , dar sa claxonezi doar ca sa atragi atentia politistului mi se pare putin penibil

da, mai am carnet :) nu incalcam nici o lege de circulatie

Share this post


Link to post

Si eu as fi facut la fel.

Sunt satul sa stau la cozi ca prostu si altii sa se bage in fata.

Asa va trebuie :D

Share this post


Link to post

Problema nu e ca aia sunt smecheri si noi suntem fraieri si ne-o iau inainte ci pentru ca in majoritatea cazurilor blocheaza intersectia sau incomodeaza coloana care altfel ar fi mers fluid.

Share this post


Link to post

Pai tocmai asta vream sa spun si eu dar nu m-am exprimat bine :)

Share this post


Link to post

Da, ai incalcat o lege. Pentru depasirea coloanei stationate la semafor se ia permisul. Si da, nici eu nu te-as fi lasat sa intru si da, si eu as fi dat cu subsemantul la martor daca nu as fi grabit sa ajung undeva.

Share this post


Link to post
Problema nu e ca aia sunt smecheri si noi suntem fraieri si ne-o iau inainte ci pentru ca in majoritatea cazurilor blocheaza intersectia sau incomodeaza coloana care altfel ar fi mers fluid.

 

In cazul de fata chiar nu s-a intamplat asa , am reintrat in coloana dupa cateva masini iar pe celalalt sens de mers foarte rar circula vreo masina

Eu unul nu sunt asa , las pe orice in fata mea in trafic atata timp cat nu ma incomodeaza grav si de cele mai multe ori sunt lasat la randul meu cand fac vreo depasire .

 

De cand am masina asta m-au lovit 2 indivizi , de fiecare data vina lor cu avarii minore si nici macar atunci nu as fi vrut sa-i duc la politie sa li se supende permisul daramite intr-o situatie din asta cand sunt depasit in coloana . Dar deh , ce de sa nu moara capra vecinului ...

Share this post


Link to post
nu am 0 posturi e un bug de forum , si nu e o scornire de-a mea . chiar mi s-a intamplat

inteleg si treaba cu nelasatu , dar sa claxonezi doar ca sa atragi atentia politistului mi se pare putin penibil

da, mai am carnet :) nu incalcam nici o lege de circulatie

 

Salutare maestre. Minti cu nerusinare si daca vrei iti spun si ce de: acela este drumul pe care eu il fac zilnic de vreo 2 ani de zile si in fiecare dimineata am parte de de-astia de-alde tine. Acolo ai DUNGA CONTINUA de la Selgros si pana la semaforul din fata aeroportului. Deci este complet FALS ca nu incalcai nici o regula. Daca asa a decis organul, atunci sa-i fie rusine, probabil ca l-ai uns corespunzator. Norocul tau si ghinionul altora ca mine ca specimene de-astea scapa de fiecare data cu o spaga, dar daca sunt politistii de dimineata acolo, cei cu motoare...bag mana in foc ca tu nu mai ai permis si doar bravezi acum.

In alta ordine de idei, eu de fiecare data ies acolo din coloana si blochez acea banda pe care "jmecherii" depasesc coloana. Stau pur si simplu acolo si nu ma urnesc, iar cand coloana se pune in miscare intru la loc, pentru ca cel din spatele meu se prinde de manevra si tine aproape, cat sa am loc doar eu sa intru. Iar "jmecherul" ramane ca prostu' sa se certe cu cei care vin din fata lui.

Iar daca vrei si o intarire la ce am spus mai devreme, vreau sa-ti spun ca ieri dimineata, in jurul orei 9 am blocat un rahat de-asta intr-un Passat, care mai avea putin si facea clabuci la gura din cauza ca nu-l lasam sa treaca. In momentul ala am claxonat exact cum te plangi tu acum. Politistul m-a vazut (eu eram in momentul ala pe contrasens, el tocmai reintra in coloana prin mila/prostia celui din spate). Vreau sa-ti spun ca a facut semn sa treaca toata coloana, inclusiv mie, iar pe respectivul l-a oprit in statia de autobuz si l-a luat la puricat. Sper din tot sufletul sa ii fi luat carnetul si acelasi lucru ti-l doresc si tie. Si daca mai ai drum pe-acolo dimineata...poate ne-ntalnim, in timp ce depasesti coloana. :osanale:

Share this post


Link to post

nu , nu este un drum pe care-l frecventez si nici nu am un hobby in a depasi coloane stationate la semafor

daca era linie continua cred ca mi-ar fi sarit in ochi totusi

Share this post


Link to post

OK, atunci imi cer scuze pentru tonul mai dur din postul meu. Poate ca in cazul tau a fost doar vorba de nestiinta si neatentie. Insa crede-ma pe cuvant ca acolo ESTE linie continua cap-coada. E adevarat ca pe alocuri este mai stearsa din cauza ca de un an de zile se lucreaza la DN in acea portiune, motiv pentru care pamantul si praful si-au facut treaba...

Iar daca ai avut norocul sa scapi bucura-te si nu te baza pe asta inca o data, daca mai treci pe-acolo, pentru ca politistii din acea intersectie isi fac foarte bine si eficient treaba de obicei.

Edited by Brainiac

Share this post


Link to post

Probabil ca nu e nici o noutate, dar da, nici eu nu te-as fi lasat sa reintri in coloana. Ai curaj sa mergi pe contrasens, apoi tine-o nene tot asa pana in intersectie, sa vedem ce faci acolo.

Share this post


Link to post

Dac ai timp sa te bagi in fata mea,bravo tie,insemna ca eu dorm pe mine.Daca nu incearca la urmatorul...Nu te-as fi claxonat daca nu ma incomodai.De vina cred ca sunt si cei care dorm pe ei la intersectii.Eu de obicei merg pana in intrsectie.Se mai poate intampla chiar sa se grabeasca omul.Nu am de unde sa stiu care face pe smecherul sau cel care are o problema.

Drum bun.

Share this post


Link to post

Chestia e cu mai multe taisuri. Depasesc si eu coloane peste coloane de masini care stau la semafor, dar NUMAI daca NU incurc pe nimeni. Si de cele mai multe ori o fac legal. Vin pe linia de tramvai sau pe alta banda libera pe sensul meu si plec la secunda 2 sau 1 pe rosu, tinand cont si de trafic, bineinteles. De fapt eu plec aproape intotdeauna la secunda 1-2 pe rosu. Verdele ma prinde in intersectie si sunt si cap de coloana :D . De fapt sunt departe de coloana. Nu imi place sa mosnegesc pe drumuri ca majoritatea. Cand ii vad pe unii cum asteapta ei sa se faca beculetul verde, apoi baga in viteza, apoi debraieaza si abia abia pleaca de pe loc si ajung in intersectie dupa 5-6 secunde, ma apuca toti nervii (mai ales daca vad ca din cauza lor as mai putea prinde un semafor).

 

Mai sunt multe de zis... De ex atunci cand e coloana si nu se lasa spatiu de intrat-iesit de pe alte drumuri laturalnice. Imi vine sa ma dau jos la aia si sa ii pocnesc. Lasati, fratilor, spatiu liber de 2-3 m in dreptul stradutelor perpendiculare pe sensul de mers :-W . Nu vi-l fura nimeni. Ar mai fi situatia in care trebuie sa virezi la stanga, insa cu acordare de prioritate celor din fata. Ce-mi "place" cum pleaca lumea, dupa ce masina din fata, de pe sensul opus, a trecuuut demult de ei. Si aici se pierd secunde bune, iar lumea din spate asteapta sau, in multe cazuri, prinde rosu din nou. Ar mai fi cei care merg incet, nejustificat. Chiar daca e drumul bun, chiar daca e liber, chiar daca e larg, ei tot cu 30 la ora merg, cand se poate merge lejer cu 60.

 

Se tot vorbeste cum pleaca nemtii de la semafor. Pai cine mama naibii i-a invatat ? Pe romani de ce nu-i invata nimeni ? Traficul in Romania e deosebit de lent. Rar vad soferi care au respect fata de ceilalti participanti la trafic si cu ajutorul carora se fluidizeaza cat de cat traficul. Toate felicitarile mele catre ei.

Chiar daca ma misc iute prin trafic, foarte foarte rar deranjez pe cineva. Si atunci, in mica masura. De foarte multe ori ajut pe cine pot si cand se poate.

 

Intrebare: cand mergeti liniar si constant si vi se acorda prioritate, cati dintre voi calca acceleratia mai tare pentru ca cel/cei care va asteapta sa faca virajul mai repede ? Chiar sunt curios...

-----------

@salmontes- Te las sa te bagi in fata mea daca sunt destule secunde pe verde cat sa nu ma incurci pe mine si pe cei din spatele meu. Sau trec de tine si ma apropii cat pot de mult de cel din fata mea si destul de repede cat sa iti las spatiu sa intri in spate. Daca vrei sa te bagi fortat, nu te las nici de-a dracu', dar nici nu claxonez pentru a atrage atentia politiei. Daca totusi intri fara voia mea si ma incurci , ti-ai gasit nasu' > :) . Pentru tine voi fi un partener de trafic razbunator si iritat la maxim. Te satur cum i-am saturat si pe altii.

Chiar daca ii injur pe unii, eu nu vreau sa fiu injurat sau luat de prost. Nu imi gaseste nimeni motive.

-----------

on-topic : Ieri, intersectia dintre Independentei si Sararie a fost complet blocata timp de 5 minute(atat am prins eu). Semafoarele erau in plus. Toata lumea, de pe 4 directii, statea. Dupa ceva timp, parcurg vreo 200 m si observ un politist care facea si el ce poate cu mainile :) . Cand, in sfarsit, se pune lumea in miscare cat de cat, merge lumea cu 30km/h deja, se gaseste un nesimtit (barbat), cu un harb alb din clasa mica, si iese de pe o straduta minuscula printre blocuri, face la stanga si reuseste sa opreasca toate masinile de pe ambele sensuri. Un intreg Bulevard :wallbanger: . Un amarat, un purice, un tablagiu :spumelagura: . Culmea, ce tupeu, chiar in fata politistului. Oare cum poti ignora semnalele agentului rutier, sa razi cu sictir cand acesta iti arata obrazul si sa te doara fix in cot de toti ceilalti ? :shock: . Ce contraventie i se cuvenea ? Pacat ca nu i-am vazut numarul, ca de obicei ii tin minte pe-astia...

------------

Pe scurt, URASC TRAFICUL ROMANESC din timpul zilei. Noaptea, sunt cel mai fericit sofer.

Edited by iulian19

Share this post


Link to post

aseara cand am plecat de la munca mi-am propus sa-i las pe TOTI care au vrut sa-mi taie fata sa faca acest lucru . am pierdut maxim 10 min pe un traseu de aprox 15 KM care include Victoriei - Romana - Universitate - Unirii . sunt aproape convins ca daca m-as fi ambitionat sa nu-i las si as fi claxonat ca un cretin cate 5 min la fiecare as fi intarziat mai mult si probabil s-ar fi suspendat vreo 2 carnete

 

nimeni nu castiga , dar atata timp cat pierde cineva ar trebui sa ma simt invingator , right ?

 

aduce a o reclama la o anume bautura racoritoare

Share this post


Link to post

Asta e o justificare ieftina.

Mergi ca mine pe un traseu care contine sina de tramvai.Nu o sa mai gindesti asa.

Eu prefer sa fiu considerat bulangiu decit prost.

Punct.

Share this post


Link to post
Eu prefer sa fiu considerat bulangiu decit prost.

 

asta mi se pare si mai ieftin .

eu conduc ca sa ajung la destinatie nu ca sa impresionez ceilalti participanti la trafic

de ce ar trebui sa imi pese ce cred altii despre mine ?

in trafic

intre mii de straini ?

Share this post


Link to post

Exercitiu de logica.

Omul a zis ce prefera in cazul in care se face o judecata.

Nu ai zis ca prefera sa fie judecat.

Tu atunci de ce afirmi asta? E ieftin halatul?

Share this post


Link to post

Nu e vorba de a-ti pasa sau nu cum te vad ceilalti participanti, pentru ca asa cum spui si tu, nimeni nu te stie si oricum nu te tine nimeni minte. Ci e doar vorba de atitudine, de respect si de cultura rutiera. Daca stii ca depasind o coloana, in mod ilegal, urmand ca apoi sa incomodezi/deranjezi pe cineva din acea coloana ca sa poti tu sa reintri, ASTA este nesimtire. Daca lasi pe cineva care s-a incadrat gresit, care poate nu a fost atent la un moment dat, care cine stie din ce cauze nu s-a incadrat corect, sa-ti intre in fata, asta este bun simt. Amandoua pot fi intalnite din plin in Bucurestiul nostru cel de toate zilele. Insa daca NU-I LASI pe nesimtiti, ii incomodezi cat poti de mult, ii claxonezi, ii bagi in gura politistului...asta este ATITUDINE. Si din pacate noua, romanilor, ne cam lipsteste chestia asta. Pentru ca iti garantez faptul ca daca nimeni nu i-ar lasa pe nesimtiti sa mai reintre in astfel de coloane, i-ar dezvata in timp scurt de acest prost obicei. Insa smecherii stiu ca intotdeauna se vor gasi fraieri de care vor profita. Pentru acest lucru beneficiaza de tot "respectul" meu pe care il acord de fiecare data cand pot.

 

@wsc - daca de obicei mergi pana in intersectie, probabil ca, tot de obicei, acolo incomodezi pe cineva, luandu-i fata. Ti se pare corect/normal ca tu, care te grabesti, sa sfidezi o intreaga coloana, iar eu, care ma grabesc la fel de tare ca tine, sa astept pana cand treci tu doar pentru ca "tu te descurci"?

Edited by Brainiac

Share this post


Link to post
Insa daca NU-I LASI pe nesimtiti, ii incomodezi cat poti de mult, ii claxonezi, ii bagi in gura politistului...asta este ATITUDINE. Si din pacate noua, romanilor, ne cam lipsteste chestia asta. Pentru ca iti garantez faptul ca daca nimeni nu i-ar lasa pe nesimtiti sa mai reintre in astfel de coloane, i-ar dezvata in timp scurt de acest prost obicei. Insa smecherii stiu ca intotdeauna se vor gasi fraieri de care vor profita. Pentru acest lucru beneficiaza de tot "respectul" meu pe care il acord de fiecare data cand pot.

 

@wsc - daca de obicei mergi pana in intersectie, probabil ca, tot de obicei, acolo incomodezi pe cineva, luandu-i fata. Ti se pare corect/normal ca tu, care te grabesti, sa sfidezi o intreaga coloana, iar eu, care ma grabesc la fel de tare ca tine, sa astept pana cand treci tu doar pentru ca "tu te descurci"?

 

Exact asta am vrut sa spun si eu.

Asta ar trebui sa invatam, nu cum sa ne "descurcam".De obicei descurcaretii astia doar incurca traficul, desi ei sint convinsi ca e invers.

 

LE: oricum e ultima mea interventie pe tema asta.

Altfel iar o sa mi se zica ca-mi vars nervii pe forum, ceea ce nu e adevarat.

Edited by zapacitu

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...