Jump to content
Sign in to follow this  
adostar

Posta Romana

Recommended Posts

Azi am fost la posta - romana sa ridic un colet...

Am ramas uimit vazand ca este doar un singur ghiseu unde se intamplau mai multe trebuir...mentionez ca afara la intrare scria mare "Mandate si colete postale"...

Erau oameni ca plateau mai nou factura la curentul electric...altii plateau factura la tel. mobil, romtelecom, etc...iar niste bieti copii asteptau la rand nerabdatori alocatia umila.

Am stat o ora ca sa ridic coletul timp in care batranii se inghesuia ca naiba...in spatele meu era un mos care m-a terminat ... ai mirosea gura de parca a inghitit un sarcofag sau mai multe si trancanea in continuu...uffff

De acum am sa folosesc numai curieri rapizi. fara posta-romana!

Share this post


Link to post

Ai dreptate, din pacate :(

Posta romana are cele mai proaste servicii!

Am rugat pe cineva sa-mi trimita 2 plicuri la post restant(eu urmand sa le ridic de la posta). Am fost la posta intr-o seara cand era mai liber si cum doamnele de acolo nu mai aveau chef de munca(desi mai era o ora pana sfarsitul programului) n-au vrut sa stea de vorba cu mine. Dupa 2 sapt merg sa ridic un colet si aflu ca am la post restant 2 plicuri(acasa nu mi-a venit nici o atentionare)... :-W

 

Faptul ca am pierdut niste bani prin neridicarea acelor plicuri nu prea mai conteaza(suma mult prea mica pt deranj) dar nu le pasa absolut deloc de serviciile lor!

Share this post


Link to post

Chestia cu platitul mai multor servicii la posta nu e o treaba asa gresita; de exemplu intr-o anumita tara europeana poti plati la posta amenzile de parcare. Insa nu era coada, functionarul stia sa lucreze cu calculatorul si in 5 minute (2 minute au fost dificultati de a intelege ce vrea) era platita amenda.

 

La noi insa introducerea calculatoarelor (o chestie excelenta) s-a facut pastrand angajati pentru care calculatorul este inca o mare nebuloasa, ceea ce a dus (curios) la scaderea productivitatii. De asemenea, pastrarea unui sistem mixt electronic-hartogaristic amplifica harababura generala. Deci, problemele ar fi: lipsa unui sistem electronic complet (de ce nu pot sa am tracking pe orice tip colete ?), lipsa unui personal BINE antrenat, si pastrarea oficiilor postale de-acum 20 de ani in conditiile unei oferte de servicii mult mai ample fata de acele vremuri.

 

Curieri zici ? pe intern, da - sunt o solutie acceptabila, dar scumpa; majoritatea va folosi tot Posta Romana. La international, sunt alte clase de preturi pentru curierat, deci iar Posta Romana castiga.

Share this post


Link to post

Cea mai mare problema la PR este personalul. Angajatii sunt problema principala. Adevarat hârţogăraia e si ea o mare problema au ramas tot la "ingigou", registre ...etc :mda:

Share this post


Link to post

Hai ca stiu si eu o intamplare.

Ma mai duceam pe la posta sa trimit capace d-alea de plafoniera (nu-i reclama mascata :D ). Ca la orice dugheana care se respecta (si respecta legea) ti se da o chitanta.

Ei bine, chitanta iese la imprimanta si de regule e o fasie de vreo 10-15 cm lungime dintr-un teanc d-ala de hartie continua.

Imprimanta: matriciala (ca-i ieftina, nu-i asa?)

Intr-o zi pusesem 2 colete si s-a apucat imprimanta sa scrie si hartia sa curga.

Rezultatul: am primit un cearsaf de circa 6 ori A4.

Motivul (oarescum citat): "s-a intamplat ceva cu calculatorul" (practic scria cu un font mai mare si baga circa 3 randuri la un rand normal).

 

Oricum, partea buna e ca nu mi-au pierdut nici-un dop (sa bat in lemn).

Share this post


Link to post
Imprimanta: matriciala (ca-i ieftina, nu-i asa?) ...

Nu ca-i ieftina, ci ca fiind cu ace, poate scrie pe hirtie autocopianta. Chitantele se scot in dublu exemplar din cite stiu eu.

 

Acu, ca imprimanta e cu un singur ac... si-ala cu gamalie... e deja alta discutie. :)

Share this post


Link to post

Eu sunt de parere ca oferirea unei game mai larga de servicii nu e un lucru rau. Dar modul in care iti sunt oferite lasa de dorit. Patania lui Abramburel mi-a reaminiti de pataniile mele cu posta si cu chitantele lor. Locuiesc in sectorul 2 si pot plati la posta amenzile de circulatie. Cum nu prea port centura am luat ceva amezi pe tema asta. Din tot noianul de amenzi daca au fost 2 care au iesit corect. E de rasul lumii. Iti iese chitanta pe 2 pagini, ceea ce insemna ca fix la jumatatea chitantei e zona aia perforata unde se rupe hartia. Asa ceva este inadmisibil. Cand a fost sa le depun la Politie m-au luat aia ca ei nu au cum sa primeasca asa ceva, ca se pot desprinde cele 2 bucati din greseala. acum eu ce vina am. a trebuit sa le lipesc cu scotch. ma rog, prima data n-am stiut, dupa aia m-am dus cu scotch-ul la mine, ca nici nu accepta sa vii cu ea lipita, cica sa nu o falsifici. Nu zic ca nu au dreptate, dar eu cu ce-am gresit. Asta ca sa nu mai zic ca o data cand a tras femeia aia de hartie s-a rupt taman la mijloc si nu vroia sa-mi dea alta. Am vorbit cu ea si cu diriginta de acolo si pana la urma mi-au facut alta dupa n telefoane date sa anuleze factura gresita. Asta e, firma de stat.

 

Dar posta nu-i nimic comparativ cu CFR-ul. Incercati sa sunati la informatii sa vedeti cam cum sunteti tratati. mie imi venea sa o strang de gat prin telefon pe cea de la captul firului. vroiam sa plec cu trenul dar nu stiam ce trenuri sunt in directia pe care o vroiam eu, asa ca am sunat ca la info sncfr. mi-a zis femeia aia un tren dupa care cand am rugat-o sa-mi spuna si altele a reactionat de parca as fi rugat-o sa-mi dea bani din buzunarul ei. Mi-a citit repede trenurile, nici nu am inteles tot ce a spus (nici pomeleala sa apuc sa notez) si mi-a inchis. Halal. De parca nu vorbeam pe banii mei.

Share this post


Link to post

Ce-mi place mie ca despre orice se discuta, obligatoriu, facem comparatie cum e prin UE. Cand oare o sa incetam sa ne mai uitam peste gard in curtea vecinilor? Astia suntem, astia votam si tot cu astia mergem mai departe.

Nu avem voie sa facem comparatii cu UE sau alte state decat in privinta taxelor, impozitelor, preturilor si obligativitatilor. ATAT.

Ba chiar s-ar putea sa brevetam noi niste impozite noi si ce-o sa ma distez cand nemtii or sa zica: e normal sa platesti taxa ... pentru ca uite in romania se plateste si nimeni nu se plange iar lucrurile merg foarte bine.

Share this post


Link to post

Multumesc frumos mike.omega.

 

In ceea ce priveste uitatul la vecini peste gard. Hai sa inaltam si mai mult gardul ala sa nu se mai uite nimeni cum e prin alte parti. sa facem noi cum ne taie capul, sa fie Ro o enclava, un no man's land in Europa, calea cea dreapta e calea romaneasca. Ce rost ar avea, nu, sa ne uitam la vecini care sunt cu decenii bune inaintea noastra in aproape toate domeniile. ce rost ar avea sa incercam sa facem ca ei cand putem foarte bine sa facem cum stim noi. Ca doar prin Ro umbla cainii cu covrigi in coada, toti sunt veseli, fericiti, fara nici o grija. Economia merge brici, justitia isi face treaba, parlamentarii refuza cu incapatanare majorarile salariale propuse de populatie. Si tind sa cred ca nu suntem departe de acest deziderat atat timp cat o biata profesoara (dar matusa de om politic) a reusit dintr-un salariu si apoi o pensie modesta sa stranga si sa lase mostenire 1 milion de euro. Pai atunci eu cand ajung la pensie le fac concurenta urmasilor lui Bill Gates. Deci pana la urma e bine. Nu ne uitam la vecini, ca dauneaza grav bunastarii. Si nici nu ar fi bine ca vecinii sa se uite la noi, sa nu-si faca sange rau si sa nu incerce sa ne fure reteta.

Share this post


Link to post

pt AbramBurel - imprimantele matriciale sunt chiar mai scumpe decat cele inkjet.

 

pt toti ceilalti - va plangeti de serviciile postei dar uitati ca transportul unui colet cu posta costa de 10 ori mai putin decat transportul aceluiasi colet la oricare alt operator de curierat. Chiar asa, la bani putini va asteptati si la bunavointa maxima. Nu ma pot declara extaziat de serviciile postei romane dar in conditiile in care este de departe cel mai ieftin operator de coletarie si corespondenta nu ma pot astepta la mai mult. Serviciul ieftin... asta este, ieftin.

 

A se remarca folosirea cuvantului ieftin si nu accesibil.

 

In concluzie eu nu m-as plange de serviciile postei atata timp cat practica tarifele pe care le practica si oamenii sunt platiti asa cum sunt.

 

Si spunea cineva mai sus de introducerea computerelor si pastrarea personalului vechi. Cati dintre voi ati accepta un post la posta pe banii pe care ii ofera ei in conditiile de lucru de la ghiseu ??? Haideti sa fim realisti si sa nu mai dam cu materie maronie in tot ce ne inconjoara fara sa incercam macar sa privim lucrurile si din alte perspective.

 

 

Si acum sa va bag si eu o povestioara tot legata de posta dar mai degraba de banca asociata BankPost. Pe data de 23 Dec la ora 17:36 am bagat cardul in bancomat sa-mi verific soldul si sa scot niste bani pentru cumparaturile de Craciun. Si mi se intoarce o chitanta pe care scria ca mi-a fost retinut cardul si sa contactez banca emitenta. Si gata, la revedere. La ora 17 absolut toate sucursalele BankPost se inchid iar ghiseele de la Posta pot efectua un numar foarte limitat de operatiuni. Cu greu aflu un numar de telefon de suport. Sun acolo, o domnisoara lipsita de orice resurse ma anunta ca pe data de 20 mi s-a trimis o scrisoare(!!!) ca mi-a fost revocat cardul vechi din motive de securitate si ca mi s-a emis unul nou pentru care sunt asteptat la banca sa-l ridic. Am intrebat-o cum imi pot accesa contul in conditiile date. Raspunsul dat "imposibil, pana Marti nu lucreaza nimeni". Cu alte cuvinte BankPost-ul m-a lasat fara bani pe perioada Craciunului.

Ce-am facut ? Le-am urat de "bine" in gand, am imprumutat bani, Marti dupa Craciun m-am dus la ghiseu, mi-am luat cardul cel nou. Am scos toti banii, i-am bagat in buzunar si am incheiat orice afacere cu BankPost. Am informat compania ca doresc virarea salariului pe contul deschis la Raiffeisen. Pe data de 29 Decembrie primesc si eu acasa in cutia postala, ghiciti ce... da, era chiar ea, scrisoarea de atentionare ca mi se revoca plasticul vechi si sunt invitat sa-l ridic pe cel nou. Priviti si voi mod de tratare a clientilor. Deja la momentul in care am primit scrisoarea toate relatiile mele cu acea banca fusesera incheiate.

 

Ce incerc eu sa va spun cu povestea asta este ca atunci cand nu va convine ceva, reorientati-va ! Nu va convin serviciile ieftine ale postei romane, folositi serviciile scumpe ale operatorilor privati. Nu va convine atitudinea dezinteresata a unei banci, schimbati-o cu alta. Nu va convine raspunsul impertinent al unei vanzatoare, schimbati magazinul. Intr-o societate in care optiunile sunt din ce in ce mai multe, nu merita sa va faceti nervi si sa va impiedicati de toate prostiile. Reorientati-va !

Share this post


Link to post

eu folosesc servicile unei firme de curierat destul de des..

da e mai scump, dar: vin acasa la mine sa o ridice (sau servici) in scurt timp de la telefon si la destinatar o livreaza acasa in maxim 24 ore adica daca o trimit astazi pana pe la ora 7 seara, maine dimineata sau dupaamiaza e acolo, mai mult ca sigur.. daca vrei sa o livreze intr-un sat din munti se complica un pic treaba, dar se face...

la fel si coletele.. decat sa pierd o ora la ghiseu la posta si8 cand ceva trebuie sa ajunga repede la destinatie...curierat rapid..

Share this post


Link to post

De ex. pentru coletul trimis prin posta am asteptat 4 zile. Taxa postala 60 mii lei.

Prin curier rapid ma costa 140 mii lei si ajungea rapid nu mai stateam ca boul la posta pentru 80 mii lei + ca astia la posta am vazut cum manevreaza coletele, nu tin cont de notiune FRAGIL scrisa pe unele colete, mai ales ca se plateste taxa suplimentara daca pe colet scrie FRAGIL! :)

Share this post


Link to post

Ca si comparatie. In UK (tara am luat-o la intamplare) Royal Mail cere 4.30 GBP pentru expedierea pe teritoriul Marii Britanii a unui colet de 1 kg care va ajunge peste 2 zile la destinatie (asta e cel mai ieftin serviciu oferit, daca vrei sa ajunga a doua zi costa mai mult). Salariul minim pe economie in UK e 5 GBP/ora. In Romania salariul minim pe economie e 330 ron, adica aprox 2.06 ron/ora. Mie imi vine greu a crede ca poti expedia oriunde in Ro un colet de 1 kg cu mai putin de 2 ron, cand costa 1.2 ron trimiterea unei amarate de scrisori. Deci nu stiu cat de ieftin e serviciul Postei Romane. A da, comparat cu preturile din UK pare pomana curata dar nu ar fi mai normal sa ne raportam si la puterea de cumparare? In cel mai fericit caz tarifele Postei Romane sunt comparabile cu cele din Marea Britanie, dar eu cred ca raportate la puterea de cumparare tarifele sunt mai mari in cazul Postei.

 

Exemplul dat de mine e luat pentru salariul minim pe economie, ca daca ma folosem la calcule de salariile medii pe economie ale celor 2 tari Posta Romana era si mai dezavantajata.

Share this post


Link to post

Trimiterea unui colet de pana intr-un kg este de 1.2RON.

Peste 1kg se adauga 0.6RON/fiecare kg.

 

Asa ca, vorba unor clasici in viata, te inseli :D

Share this post


Link to post

Ticolino daca e asa cum spui tu ma duc sa o intreb pe aia de la Posta de ce mi-a luat 30.000 sa trimit un amarat de cd la Sibiu, ca tot celetul nu avea nici macar 300 de grame. Si nici nu am scris fragil sau altceva pe el.

 

Daca am vorbit prostii imi pun cenusa in cap.

Share this post


Link to post

Eu cu 16.000 LEI am trimis un pachet de dimensiuni mici si greutate... cateva sute de grame pana in Iasi. Sincer, mi s-a parut un pret mic.

Share this post


Link to post

Postez aici ca nu stiu unde altundeva as putea sa o fac...

Daca am de primit un colet destuld de mare din USA cum as putea sa fac? Coletul cred ca ar ajunge cam la 10 kg, si ma intereseaza cam ce costuri as avea la un asemenea colet.

Ah.. si ce se intampla daca in colet sunt lucruri fragile?

Share this post


Link to post

Eu am primit (din Franta ce-i drept) colete si mai grele si nu e nici o problema, iti vine o hartie acasa si le ridici de la oficiul postal.

La partea cu obiecte fragile e mai delicat, nu ma pronunt :)

Share this post


Link to post

@Andrew: depinde de modul in care e trimis coletul, adica cine plateste :)

Sunt sanse ca in cazul tau sa trebuiasca sa ajungi la Gara pentru a ridica coletul, pe mine m-au chemat acolo pt un amarat de trepied(1.1kg) care a venit din departatul Bucuresti :mrgreen:

 

Cat despre fragilitate...

Share this post


Link to post

Si totusi, despre costuri nimic?

Share this post


Link to post

Da' tie din US nu'ti trimite nicicum "posta romana". Din US (FedEX, DHL, UPS) iti ajunge direct la vama, in Tomis3. Costurile variaza de la 20$ in sus (eu am primit un ditamai pinguinu' extrem de voluminos, prin FedEX - cam 3 zile de transport-, transport facturat la 24.95$), si e RECOMANDAT sa fie platite de expeditor, chiar daca, mai departe, te intelegi tu cu el.

Cand ajunge la vama, primesti frumos o instiintare acasa si te prezinti la vama, unde ti'l taie (nu glumesc, mie chiar au vrut sa'mi gaureasca pinguinu' :( ) ca sa-l verifice de droguri s.a. si, eventual, iti platesti taxele vamale (in trecut, pentru bunuri de peste 60$)...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...