Jump to content
Sign in to follow this  
FLEX

2% Din Impozit Pentru Smurd

Recommended Posts

Recenta tragedie a unui echipaj SMURD cred ca ne-a impresionat pe toti; hai sa incercam sa ajutam cu putinul care ne sta in putere pentru ca aceasta institutie, fondata si sustinuta prin eforturile unui strain mai roman decit multi romani sa isi poata desfasura activitatea in conditii cit mai bune; Doamne fereste sa fim beneficiarii unui ajutor din partea lor, dar semeni ai nostri ne vor fi recunoscatori

 

Reproduc aici link-ul si mesajul lui cosmin_m de pe DaciaClub:

 

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=32158

 

"Conform Codului fiscal al Romaniei, promulgat prin legea 571/2003 si completat de OG 138/2004:

QUOTE

Contribuabilii pot dispune asupra destinatiei unei sume reprezentând pâna la 2% din impozitul stabilit, pentru sponsorizarea entitatilor nonprofit care functioneaza în conditiile Ordonantei Guvernului nr. 26/2000 cu privire la asociatii si fundatii, cu modificarile si completarile ulterioare.

 

Pentru a directiona acesti bani catre SMURD trebuie ca atunci cand completati “Declaratia de impozit pe venitul global” – 200, sa completati la rubrica corespunzatoare datele de identificare ale SMURD.

Eu am obtinut urmatoarele date, telefonic, de la ei:

 

CODE

 

Societatea de Medicina de Urgenta si Catastrofa din Romania- pt SMURD

Cod Identificare Fiscala: 6669480

IBAN: RO55 RNCB 3600 0000 1018 0009 BCR Targu Mures

tel: 0265210110

 

 

iar apoi au fost confirmate cu acest document primit pe e-mail de la:

QUOTE

Peter Barta

Project Manager

SMURD Targu Mures

50, Gheorghe Marinescu St.

540136 Targu Mures

0265 - 210110

 

 

 

Cum se completeaza declaratia de venit global

 

Din pacate nu am declaratia pe 2005, nu am gasit-o pe mfinante.ro, asa ca va explic pentru cea pe 2004, cand procentul maxim era 1%.Aici o puteti downloada De indata ce dau de cea noua o sa o postez aici.

 

Completati Capitolul A. Date de identificare ale contribuabilului (nume, adresa, telefon, cod numeric personal, etc.)

Completati capitolul H. Sectiunea 2. Sponsorizare entitate nonprofit, cu datele organizatiei SMURD de mai sus, precum in poza:

user posted image

Adaugati si "pt SMURD" la "Entitate Non-profit". Suma este completata de cei de la Adm. Financiara daca nu o stiti (calculeaza ei 2%)

Daca sunteti printre cei carora angajatorul le completeaza fisa fiscala si nu ati mai completat declaratia de venit global nu mai aveti nimic de facut nimic altceva decat sa trimiteti forumularul prin posta. Pentru Bucuresti aveti lista aici

 

Procedura de completare am bunghit-o de pe www.unulasuta.ro. Anul trecut termenul limita a fost 15 mai daca nu ma inseala memoria.

 

Sper ca nu s-au strecurat prea mult greseli prin text, mi-a luat ceva timp sa compilez toate informatiile.

Ar fi frumos daca topicul ar fi facut sticky, macar pana la expirarea perioadei de depunere a declaratiilor fiscale. Nu stiu daca la Cafenea e cel mai potrivit loc, mutati-l daca voi credeti de cuvinta.

Daca dati link catre acest topic pe alte forumuri va rog sa postati si aici link-ul catre topicul respectiv.

Multumesc."

Share this post


Link to post

In general, 2% din impozitul se poate vira de fiecare catre orice institutie non-profit a statului - de genul case de copii, etc

Share this post


Link to post

Multi nu stiu insa si banii se duc unde nu trebuie.

 

Sistemul 2%" iti permite tie, ca si contribuabil persoana fizica, sa directionezi 2% din impozitul pe venitul global catre o entitate non profit, asociatie sau fundatie (ONG). Deci in loc sa dai statului acest procent de 2% , poti acorda acest sprijin financiar direct acelora care depun eforturi pentru rezolvarea diferitelor probleme cu care se confrunta societatea romaneasca.

Procentul de 2% din impozitul pe venit nu este o donatie, ci o suma datorata statului, pe care acum, poti decide cui o aloci, in ce scop si cum, prin completarea datelor de la litera H, din formularul 200.

Directionarea a 2% din impozitul pe venit nu iti da dreptul de a cere vreun benefiu financiar sau de alta natura de la organizatia in cauza, insa poti urmari activitatea acesteia si poti decide daca o vei sprijini si in anii urmatori. :)

 

Am gasit asta sper sa ajute.

Share this post


Link to post

eu sunt mai greu de cap si nu m-am prins, daca nu realizam si alte venituri, cum facem? ce formular trebuie completat?

Share this post


Link to post

L alitera H punctul 2 din declaratia de venit trebuie sa treci datele asociatiei non profit la care vrei sa ajunga cele 2 procente. Uite si un formular ca idee. :thumbl:

f_200.pdf

Share this post


Link to post

Uite ce am gasit pe pagina ANAF-Ministerul de finante:

 

INSTRUCŢIUNI

de completare a formularului 230 “Cerere privind destinaţia sumei

reprezentând până la 2% din impozitul anual”

cod 14.13.04.13

Se completează de către persoanele fizice care au realizat, în anul

2005, venituri din salarii şi care solicită virarea unei sume de până la 2% din

impozitul anual, conform art.57 alin.(4) din Legea nr.571/2003 privind Codul

fiscal, cu modificările şi completările ulterioare pentru sponsorizarea entităţilor

nonprofit care se înfiinţează şi funcţionează potrivit legii.

Contribuabilii care îşi exprimă această opţiune pot solicita direcţionarea

acestei sume către o singură entitate nonprofit.

Formularul se completează de către contribuabili, înscriind cu

majuscule, citeţ şi corect, datele prevăzute de formular.

Termen de depunere:

- anual, până la data de 15 mai a anului următor celui de realizare a

venitului;

Formularul se completează în două exemplare:

- originalul se depune la:

- organul fiscal în a cărui rază teritorială se află domiciliul fiscal

al contribuabilului;

- copia se păstrează de către contribuabil.

Formularul se depune direct la registratura organului fiscal sau la oficiul

poştal, prin scrisoare recomandată.

Formularul se pune gratuit la dispoziţie contribuabilului, la solicitarea

acestuia.

A. DATE DE IDENTIFICARE ALE CONTRIBUABILULUI

Adresa - se înscrie adresa domiciliului fiscal.

Cod numeric personal - se înscrie codul numeric personal din cartea

de identitate, respectiv din buletinul de identitate al fiecărui contribuabil.

B. DESTINAŢIA SUMEI REPREZENTÂND PÂNĂ LA 2% DIN

IMPOZITUL ANUAL PENTRU SPONSORIZAREA UNEI ENTITĂŢII

NONPROFIT, POTRIVIT DISPOZIŢIILOR ART.57 ALIN.(4) DIN LEGEA

NR.571/2003

Suma - se completează cu suma solicitată de contribuabil a fi virată în

contul entităţii nonprofit

În situaţia în care contribuabilul nu cunoaşte suma care poate fi virată,

nu va completa rubrica ‘’Suma’’, caz în care organul fiscal va calcula şi va vira

suma admisă, conform legii.

Denumire entitate nonprofit - se înscrie de către contribuabil denumirea

completă a entităţii nonprofit.

Cod de identificare fiscală al entităţii nonprofit - se înscrie de către

contribuabil codul de identificare fiscală al entităţii nonprofit pentru care se

solicită virarea sumei.

Cont bancar (IBAN)- se completează codul IBAN al contului bancar al

entităţii nonprofit.

Documente anexate – se înscrie numărul de fişe fiscale anexate la

cerere.

 

Linkurile directe sunt:

Formular 230 Cererea privind destinatia sumei reprezentant pana la 2% din impozitul anual, cod 14.13.04.13 (actul normativ de aprobare OMFP nr.2017/2005, publicat in MO nr.56/20.01.2005)

 

Instructiuni - Formularul 230 Instructiuni completare - Formularul 230

Share this post


Link to post

Pentru iubitorii de animale :

 

Asociatia pentru protectia animalelor 'Ia-ma acasa'

Cod fiscal: 16829758

Cont: RO57RNCB0080005661200001 deschis la BCR Doamnei

 

Din pacate, doar 30% din sumele pe care contribuabilii le-au virat catre asociatii non-profit au ajuns la destinatie. Restul... s-au pierdut pe drum. Nesimtirea celor de la administratiile financiare pur si simplu nu are limite. Cred ca trebuie ceruta o confirmarea de plata de la imbecili cand se depun declaratiile, nu-mi dau seama.

 

Daca sunt angajati la administratia financiara pe forum si au ceva de comentat, ii astept :rambo:

Share this post


Link to post

O intrebare astia cu "ia-ma acasa" sunt cei care protejeaza si cainii bagabonţi?

Multumesc.

Share this post


Link to post

Fundatia respectiva a gasit stapani la cateva zeci de caini maidanezi.

Share this post


Link to post

Mda aşa zişi stăpani care dupa 2 ore le da drumu pe stradă.

Eu am direcţionat cei 2% catre o fundaţie care ajută oameni. Nu am încredere în cuţu-cuţu, pisi-pis sau altele de genu'. Prefer să nu mai vad copii pe stradă (nemâncaţi) decât să văd câini bine hrăniţi.

 

În sfârşit am apucat sa completez declaraţia urmează să o depun. :twisted:

Share this post


Link to post

Reluare topic ca suntem pe ultima suta de metri. Am atasat toate documentele necesare la un loc.

Dupa ce ne-am unit fortele pentru pisica Mau, poate merita sa facem un mic efort si pentru o organizatie de care speram sa nu avem nevoie.

Multumesc! :)

post-2657-1147077582_thumb.jpg

cerere_230.pdf

instr_230.pdf

Share this post


Link to post

Completat cu 2% pt SMURD si trimis.

Share this post


Link to post

Dupa ce-am completat si eu si sotia pentru SMURD, s-au mai gasit înca 4 colegi de birou sa faca la fel :) >- .

Share this post


Link to post

Si eu am completat cu 2% pt SMURD si am si trimis.

Share this post


Link to post
In general, 2% din impozitul se poate vira de fiecare catre orice institutie non-profit a statului - de genul case de copii, etc

nu doar a a statului :-W ci si a oricarei organizatii non-profit

Edited by lucian14

Share this post


Link to post

Completat azi pt SMURD impreuna cu inca 3 colegi !Ma duc mai tarziu sa o duc !

Share this post


Link to post

Bifez si eu + mia molia + inca patru colegi pe care am reusit sa-i mobilizez.

Share this post


Link to post

Completat (impreuna cu 4 colegi) cu 2% pt. SMURD, urmeaza s-o depun dupa amiaza.

Share this post


Link to post

Vinerea trecuta am dus 10 si ieri inca 7. Si sper sa nu beneficiez vreodata de serviciile SMURD.

Share this post


Link to post

2% pentru SMURD . Din păcate colegii mei nu au fost de acord cu mine. Sper să nu am nevoie niciodată...

Share this post


Link to post

Din pacate, banii nu ajung unde trebuie, adica acolo unde ii directionam noi. Cel putin asa a fost anul trecut. Am discutat cu directorului centrului Caritas Roman (parte a Caritas Internationali), si, pe anul trecut, a primit 0 lei din directionarea impozitului. La fel si pentru Caritas Iasi.

Share this post


Link to post

Sper sa nu fiu :rambo: pentru dezgoparea acestui thread, dar nu am inteles un lucru: pentru cei aflati in situatia mea, adica cei care NU trebuie sa depuna fisa fiscala anual, se mai poate completa un formular in acest scop? Daca da, de unde pot lua ultima versiune a documentului, pentru a-l completa si cum trebuie procedat mai departe? :scarpin:

Share this post


Link to post

Pai trebuia depus pana la 15 aprilie parca, si da, era un formular special pe care il luai de la administratia fiscala.

Share this post


Link to post

...sau descarca de pe net. Cum a zis si Mircea e prea tarziu. La anu'.

Share this post


Link to post

O intrebare: eu sunt angajat doar de 6 luni (primul loc de munca) si as vrea sa directionez cei 2% din impozit catre SMURD. Cum pot face asta (din cele citite mai sus nu se mai poate anul acesta). Am dreptul sa fac asta, avand in vedere ca sunt proaspat intrat in campul muncii :D ?

 

Va multumesc.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...