Jump to content
Sign in to follow this  
cata73

Contact imperfect...unde?

Recommended Posts

Nu ai incercat sa indesi nimic acolo pentru a-l ascunde ? :wink:

Orcum iti multumesc. Voi alta data mai atent cind voi indesa ceva sub scaun.

Share this post


Link to post

???????????//

nu inteleg ce vrei sa spui...ce sa indesi?.........si multumesc pentru ce?

Share this post


Link to post

Un anumit lucru sub scaun care sa deranjeze conexiunea la masa. De sub scaunul meu coboara un fir cere trece prin mocheta si se leaga undeva sub aceasta, nu stiu unde si nici nu am explorat.

Iti multumesc :wink: ca ai experimentat o astfel de problema si acum o sa stiu unde sa caut daca voi avea probleme asemanatoare

Share this post


Link to post

E cumva firul care "vede" daca se aseaza cineva pe scaun, ca sa bingane clopotelul de centura?

Share this post


Link to post

Cred ca da, dar nu am observat unul asemanator la scaunul din dreapta. O fi rupt sau nu exista asa ceva, nu stiu.

Omul cat traieste invatza.

Share this post


Link to post

Pai in dreapta nu e senzor, cel putin la Matiz. La Matiz senzorul este in cupla de centura, la sofer se presupune ca intotdeauna sta cineva acolo.

Share this post


Link to post

Firul care l-ai vazut tu sub scaunul de la sofer este cel de la centura, care face sa se aprinda beculetul rosu cu centura in bord si clopotelul.

Nu are nici o legatura cu masa care este SUB MOCHETA, deci nu ai cum sa o atingi sau sa o rupi (decat daca rupi si mocheta sau o dai la o parte)

Mai este o masa asemanatoare in portbagaj, sub mocheta in dreptul numarului de inmatriculare. Bine, mase sunt mai multe, si pe la motor, si in spatele tabloului de bord (la care umbli foarte greu)..........

Share this post


Link to post

La mine sta mereu aprins martorul de centura chiar daca e centura pusa...ma gandesc ca nu mai sesizeaza ca e centura pusa.

Share this post


Link to post

vezi si tu la firul de sub scaun...

Share this post


Link to post

Pai m-am uitat la firul de sub scaun (la conector nu?) si nu mi-am dat seama de nimic. Ce trebuie sa depistez la el?

Share this post


Link to post

vezi ca firul ala merge la centura de siguranta, are un contact acolo prin care "simte" de ca este infipta centura sau nu...probabil contactul este defect/oxidat...

Share this post


Link to post

Este stricat contactorul din cuplajul centurii.Daca firul este intrerupt sau sarita mufa de sub scaun nu se mai aprinde deloc si nici clopotelul nu mai avertizeaza la trecerea contactului pe pozitia motor.

Share this post


Link to post

De asta m-am temut si eu (contactul centurii). Se poate desface, cuplajul centurii, curata cumva sau trebuie schimbat cu totul.?

Share this post


Link to post

...la mine a fost invers, o buna bucata de timp (vreo jumatate de an) nu s-a mai aprins becul de la centura de loc (indiferent daca centura era cuplata sau nu), dupa care, brusc... si-a revenit...

Share this post


Link to post

Incearca sa dai cu niste spray.De desfacut nu cred ca merge sau daca il desfaci sant sanse minime sa il mai impachetezi.

Share this post


Link to post

Baga un spray de contact in priza centurii sau alcool, ca nu-i o filosofie asa mare, dar nu incerca sa desfaci acolo.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...