Jump to content
Sign in to follow this  
hitman

Nu Artificiilor ?!

Recommended Posts

Eu sunt de acord cu Tolin_afc

In plus, e putin ipocrit. Datorita "utilizarii defectuoase" alcoolul omoara mult mai multi oameni decat artificiile. Pe asta de ce nu-l interzicem?

 

PS Am cumparat si eu niste pocnitori modeste in Belgia. Jumatate n-au pocnit! Au luat foc sau au fasait, insa n-au bubuit! Asta apropos de marfa contrafacuta...

Edited by mr_

Share this post


Link to post

eu am cumparat putinele pocnitori care le-am luat de la metro...

as fi de acord cu vanzarea catre public numai de artificii din clasa 1, adica lumanari romane, rachete mici si artificii din acelea care se aprind si se tin in mana

 

am vazut de vanzare in comert in brasov artificii din clasa 3 si 4 care nu numai ca nu ar trebui vandute catre public dar mai sunt si extrem de periculoase unele continand si 1000g de explozibil...

 

in concluzie artificii ar trebui vandute doar in magazine mari, care au un control al calitatii strict si ar trebui vandute numai artificii din clasa 1

 

ca fapt divers eu personal am folosit numai lumanari romane si niste cosmelii foarte dragute numite albinute, toate cumparate din metro brasov, unde surpriza: m-au pus sa le arat un act de indentitate cand le-am platit

Share this post


Link to post
..., toate cumparate din metro brasov, unde surpriza: m-au pus sa le arat un act de indentitate cand le-am platit

 

Pai da, asta la metro, dar in piete? unde tarabele mai aveau putin si se rupeau sub greutatea arsenalului expus... Ma uitam la ce era pe tarabele alea si ma lua groaza... :o

 

Categoric sunt pentru interzicerea pocnitorilor, petardelor, etc.

 

Iar comparatia ca au fost 3 morti si 2-300 de raniti datorita artificilor/petardelor cu 3.000 de romani mor in fiecare an din cauza accidentelor rutiere este deja deplasata. Pai, cum in Romania sunt victime din cauza accidentelor rutiere asa sunt si in Franta, dar pe Champs Elysees nu a fost 'camp de lupta'... si exemplele pot continua... asta ce-am vazut la tv.

Share this post


Link to post
Eu sunt pentru interzicere si va dau 2 argumente:1 cu cativa ani, in urma, la P-ta Sudului la iesirea din metrou niste tigani tampiti au pus o petarda in gluga unei femei si i-a luat foc parul si ...a murit femeia!

2 cand eram mic si fraier(pe vremea lu'Ceasca) ma jucam cu un vecin cu pocnitori facute din teva si cu carbid si cand a pocnit ala a tinut teava catre mine si mi-a sarit in ochi de n-am vazut cateva ore!

Conluzia:nici nu vreau sa aud de asa ceva!

Sa limteze-nu se poate pt. ca noi,romanii,nu prea avem limite !

Concluzia: Nu artificiilor. Ne meritam soarta, nu avem dreptul sa bubuim ceva munitie la cumpana dintre ani pentru ca nu stim sa fim civilizati. Sa se interzica in concluzie orice tip de artificie, chiar si alea subtiri pe sarma de le aprinzi cu bricheta, ca pana si pe alea o sa ti le trimita marlanii in ochi in lipsa de altceva. Mie mi-e sa nu inceapa astia cand n-o sa mai aiba ce sa bubuie sa sparga sticle in oameni. Sa nu ma intelegeti gresit, eu sunt genul de om care ar face experimente "a la Brainiac", cu rulote, masini explodate, dar totul facut controlat si nimeni in pericol.

Chiar daca s-ar interzice, sa nu va asteptati de-acum sa fie liniste, la negru oricum se vor vinde de toate. Noi toti trebuie sa fim destul de corecti si sa sesizam politia cand vedem orice situatie dintr-asta. Dar tot va fi greu.

Eu am mai zis: am cumparat si petarde anul asta, am bubuit de am rupt, dar n-a ajuns nici o petarda de-a mea prin gluga vreunei fete sau printre picioarele cuiva.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Si eu sunt tot pentru interzicerea petardelor si artificiilor, indiferent de calibru si putere. Sa existe firme autorizate care sa se ocupe de focuri de artificii si alte chestii dintr-astea. Nu ma intereseaza ale cui sunt, oricum vor fi "alese" pe spranceana.

Nu se poate cu jumatati de masura, de genul doar din alea, sau din celelalte, pentru ca romanii nu pot fi selectivi sau cumpatati - le lipsesc cateva chestii care se cheama respect pentru celalalt, civilizatie, bun simt...

La ora actuala sunt la mare moda focurile de artificii la orice nunta sau manifestare cu staif, credeti ca nu vor mai fi focuri de artificii de reveleion daca se vor ocupa firmele autorizate? Vor mai fi, asa cum vor mai fi si indrazneti care abia asteapta un prilej sa sfideze legea sau pe ceilalti.

Nu cred ca trebuiesc bagate artificiile in aceeasi oala cu alcoolul, cu sofatul sau cu drogurile si cu orice mai genereaza victime. Sunt de acord cu masura interzicerii petardelor asa cum sunt de acord cu orice masura care ar putea reduce numarul victimelor din accidentele de circulatie sau ale consumului de droguri.

Edited by dreamlike

Share this post


Link to post

daca se ocupa o firma , orice paguba rezultata va fi vina aceleia si va trebui despagubiti proprietari bunurilor ce au fost distruse...

daca sant accidente cu victime , cineva va face puscarie sau va plati spitalizarea si restul..

apoi comparatia cu accidentele rutiere..

1 noape, sa zicem restragem la vre-o 4 ore..hai 6, au fost 2 morti si sute de raniti grav si foarte grav..

victime accidente rutiere.. un an 3500, daca se impart la zile ( o luam statistic si aproximativ) sant ~10 pe zi la 6 ore...2-3 mortio la 6 ore ..

cam atat da matematic, deci poate in noaptea de revelion au fost acelasi numar de morti din cauza accidentelor cat si din cauza artificilor de tot felul

cum statistica zice ca daca un om a mancat 2 gaini si unul nu a mancat nimic, ambii sunt satui, putem spune ca numarul de morti poate fi comparabil pt noaptea de revelion.. stiu am fortat mult comparatile..

daca reducem calculul la cati mor din cauza copacilor de pe marginea drumului...

ps..hitman, nu ma refeream la tine, ci la cei care vor sa taie copacii pt a nu mai fi accidente ...numai de craciun au fost 2 accidente mortale in bucuresti din cauza stalpilor de iluminat sau ratb.. la o ora diferenta.. intreb cu stalpi ce facem?

Edited by aztec

Share this post


Link to post

De asemenea, si eu sunt in favoarea ordonantei ce prevede interzicerea acestor chestii :) (ca altfel nu stiu cum sa le zic...) care atunci cand sunt folosite de cine nu trebuie (copii, oameni in stare de ebrietate, etc) se creeaza un pericol general, nu numai pt cei ce le utilizeaza...

Share this post


Link to post

sunt de acord cu interzicerea, dar recunosc ca am folosit..la greu...mai ales rachete XXL cum scria pe ele :rolleyes:

Share this post


Link to post

ati vazut la stiri revelioanele organizate la paris,londra,viena? ati vazut pe cineva aruncand vreo petarda sau aprinzand vreo racheta?ati vazut vreo baterie de rachete pe jos,pe strada?.toata lumea canta,bea sampanie se pupa si urmarea spectacolul de artificii organizat de oficiali care intrece oricum orice spectacol organizat cu ce cumparam noi de pe tarabe. ati vazut apoi cum arata bucurestiul(si nu numai) a doua zi dupa revelion? cate sute de tone de gunoaie au ramas in urma?romanul nu se simte bine sa urmareasca un spectacol frumos daca nu da el foc cu mana lui la cateva bombe sa-i sperie pe fraierii din jurul lui.si in loc ca la 12 noaptea sa stai si tu afara relaxat,sa bei un pahar de sampanie cu prietenii,stai ascuns prin scara ca sobolanul,sau pe sub balcoane...sau cu bata in mana pazindu-ti masina.

Share this post


Link to post

Eu NU sunt pentru interzicerea lor, din mai multe motive.

 

In primul rand, nu poti pune o asemenea interdictie eficient in Romania. Macar acum stiu ca se trage, dupa interdictie o sa merg linistit pe strada ca doar nu ma ataca nimeni si o sa mi-o fur mai rau. Ok, o sa fie mai putine artificii dar o sa cada in mana celor cu cel mai putin cap.

 

In al doilea rand, sunt de acord cu hitman. Nu artificiile fac victime ci oamenii care le folosesc. Nu masinile fac victime, ci oamenii care le folosesc. Bine, exista si cazuri rare in care sunt defectiuni de fabricatie ce pot provoca necazuri chiar si in cazul in care se respecta instructiunile de folosire. Eu as educa oamenii. Sau macar as incerca. La urma urmei, selectia naturala inca functioneaza. Bine, cele aruncate intentionat in multime, asa cum am inteles ca s-a intamplat le-as taxa cu amenda si/sau, de ce nu, privare de libertate.

 

In al treilea rand, nu ma intereseaza ce fac aia in Franta si Anglia. Acum 3 ani la tv, in Romania, aratau turnul Eiffel ca fiind luminat si blabla. Eu eram acolo si era ca in orice seara. In afara de o gramada de oameni ce se stransasera ca oile in tarc pe CE si stateau cuminti, nimic nu parea deosebit. Parca erau tristi ca incepe anul nou si asteptau extraterestii sa le ia gatul. Prefer nebunia de la noi. Cu toate acestea, de data asta, la tv, am vazut cum in Franta lansau rachete. Erau de putere medie (fata de cele de la noi) si se aflau direct pe CE. Bine, e posibil sa fi fost romani, dar nu conteaza, existau.

Edited by Satori

Share this post


Link to post

Lasa ca o sa ai si tu copil/copii... Te vad atunci cum ti se naruie rationamentul...

Share this post


Link to post

Din toata discutia de pana acum eu extrag cateva puncte de vedere ceva mai apropiate de gandirea mea.

1. Introducerea unui control mai bun asupra utilizarii petardelor si artificiilor.

2. Inoportunitatea interzicerii lor totale

 

 

Parerea mea este ca in Romania nu poti face prohibitie. In felul acesta vei imbogati un numar restrans de comercianti care isi vor continua activitatea sub ocrotirea anumitor organe cu luare de mana.

 

Mai aproape de plauzibil mi se pare impartirea petardelor si artificiilor pe clase si comercializarea controlata a acestora in functie de clasa din care fac parte. Din cate inteleg deja exista o astfel de clasificare, as fi pentru implementarea ei mai activa. Sunt de acord cu ideea acordarii de licente de utilizare a acestor materiale catre public. Asa cum exista permis portarm care se ia in anumite conditii sa se faca si un permis pentru detonare materiale explozive clasa x-y. In urma unui curs si indeplinirii anumitor conditii sa se permita cuiva sa cumpere si sa detoneze astfel de pocnitori.

 

Solutiile sunt multe, nu cred ca interzicerea totala este una dintre ele.

Eu cred ca este nevoie de un mai bun control asupra situatiei.

 

Tot vorbim de alte tari. In America s-au facut averi imense pe vremea prohibitiei si s-a ajuns la concluzia ca daca omu vrea sa bea... tot o face. Totusi acum legea este atat de bine aplicata incat un tanar sub 21 de ani NU ARE VOIE SA PUNA MANA pe alcool. Sunt magazine unde operatorul de casa, daca nu are varsta legala, nu se va atinge de produsul respectiv. Va chema un supervisor sa-l ajute la inregistrarea si impachetarea produsului. E drept ca si acolo se consuma alcool pana in 21 de ani dar accesul tinerilor la el este mult ingreunat.

 

As fi de acord cu aplicarea unei astfel de legi si la noi, cu limitarea stricta a accesului la petarde si artificii in functie de anumite criterii pe baza de varsta, profil psihologic, pregatire, licentiere etc.

Share this post


Link to post

Sunt total de acord cu interzicerea lor. As face o analogie la chestia asta: e cam si cum ai conduce un camion de 20 t iar tu ai permis pentru motoreta. Sa se ocupe de efecte pirotehnice profesionistii iar daca e ceva ei sa raspunda. Nu e posibil ca, copii de citiva anisori sa se joace cu petarde.

Share this post


Link to post

Pe principiul ca "nu trebuie sa interzicem petardele, ci sa educam oamenii" propun urmatoarele:

- sa se dea liber la armele de foc, prin programul social "pistol doar cu buletinul". ca doar nu sunt periculoase, trebuie doar sa-i educam pe oameni

- sa se scoata toate restrictiile de viteza, inclusiv cele din localitati. oamenii (educati,fireste) vor avea bun simt si vor circula singuri cu o viteza mica

- sa nu mai pedepsim furtul, violul, crima. oricum sunt oameni care le fac, chiar daca nu e voie, asa ca aceste reguli n-au nici un sens

Share this post


Link to post

Nu e vorba de asta. Voi vreti sa se introduca alte legi cand nu pot fi aplicate nici astea vechi? Nu e mai bine sa se respecte limita de varsta ca la americani? Daca se prinde vreun comerciant ca vinde unui minor sa i se dea o amenda care sa poata duce la faliment un chiosc mic si sa se vegheze la aplicarea acestui (plus vanzarea de tigari si alcool minorilor). Altfel e frectie la picior de lemn. Intodeauna se vor gasi tuburi cu carbid sau mai stiu eu ce (mult mai periculos)... Romanii au prins deja gustul pentru pocnit de revelion.

Share this post


Link to post

Interzicerea totala a pocnitorilor-imposibila si inoportuna.

Dar:comercializarea lor de catre persoane autorizate si doar in magazine specializate plus pedepsirea comercializarii si folosirii lor fara drept sau unde nu trebuie ar putea fi facuta.

dar din moment ce in loc sa amendeze tiganii care vand pocnitorii gaborii isi umplu buzunarele ca sa aibe si ei de revelion...

de sarbatorile galatiului-29-30 nov strazile erau pline de oameni de gabori si de tigani cu pocnitori.s-a dat vreo amenda? nuuuuuu

acum s-a gasit politia sa controleze firmele cu pocnitori. dupa ce s-a terminat sezonul lor.mai mare rasul.

Share this post


Link to post
Pe principiul ca "nu trebuie sa interzicem petardele, ci sa educam oamenii" propun urmatoarele:

- sa se dea liber la armele de foc, prin programul social "pistol doar cu buletinul". ca doar nu sunt periculoase, trebuie doar sa-i educam pe oameni

- sa se scoata toate restrictiile de viteza, inclusiv cele din localitati. oamenii (educati,fireste) vor avea bun simt si vor circula singuri cu o viteza mica

- sa nu mai pedepsim furtul, violul, crima. oricum sunt oameni care le fac, chiar daca nu e voie, asa ca aceste reguli n-au nici un sens

 

Ticolino, cu tot respectul, aberezi crunt. Nu este de ajuns doar sa spui ca ii educi pe oameni, trebuie sa o si faci. Daca faci asta, poti sa vinzi apoi si doar cu buletinul. Ah, nu ai incredere in educatie pe baza a ceea ce ai vazut pana acum in viata? Eh... asta e... problema ta.

O comparatie mult mai putin aberanta decat ceea ce ai scris tu este interzicerea masinilor personale ca mijloc de transport pentru ca sunt conduse si de... bombe si mor oameni. Ai idee cati oameni au murit pe drumuri in ultima perioada a lunii decembrie? Nici daca triplam numarul petardelor importate nu vom reusi asa ceva.

 

 

Cand au inceput reclamele de atentionare in privirea petardelor si pocnitorilor? Cam tarziu, nu? Cam putine, de asemenea. Asta e. Daca mai taiau din programele cu tzatzele lui Blondy si puneau ceva educativ pe sticla, era cu totul altceva.

Share this post


Link to post

Eu unul sunt pentru mentinerea lor exact cum e si acum, adica sa n-ai voie pina pe 31, si fara petarde. Spectacolul de pe 31 e fenomenal oricine spune altceva... nu e vorba de inconstienta sau de adrenalinaci de spectacolul in sine

Share this post


Link to post

@Satori: ma faci sa cred ca tu scrii si traiesti in/din alta tara... Pe cine vrei sa educi? Si cum vrei sa o faci? Cu reclame la radio-TV? Hahahaha, cui pasa de reclamele alea? Frica de lege? Iarasi Hahahahaha... La romani merge numai legea biciului inca 2-3 generatii!!! Si am vazut mai multe decat tine, da-mi voie sincer sa ti-o spun. Am lucrat numai cu oameni... Si inca multi... Nu ii poti educa! Nu vezi ca se omoara in licee?

Share this post


Link to post

Care reclame la TV? Ce educare? Nu s-a facut nimic. S-a dat o lege deja si nu s-a aplicat. Eu nu vad problema in lipsa de legi si de interdictii ci de lipsa aplicarii lor.

Share this post


Link to post

Mdea, nici macar nu am incercat, dar ne dam batuti.

 

Pun pariu pe ce se doreste ca, daca se interzic bombitele, peste 2 ani, de Revelion, vom avea acelasi numar de victime. Nu de alta, dar atunci astia mici chiar nu mai au nici o idee despre cat de periculoase sunt si nici 'manualele de instructiuni' (aproape inexistente acum) nu vor mai exista. Ca doar sunt interzise, nu? Eu propun sa facem bombitze din tzatzele lui Blondy. That's much more fun.

Share this post


Link to post

Ar trebui sa recunoastem, ca fata de alti ani,totusi, s-au redus bubuielile care incepeau de la inceputul lunii decembrie!

De interzis totalmente, nu cred ca este bine deoarece se va incuraja specula si contrabanda!

Politia sa-si faca datoria dar aici e mai greu!(I-am vazut cu ochii mei cum se targuiau cu tiganii la metrou la Bracoveanu!)

Share this post


Link to post
Mdea, nici macar nu am incercat, dar ne dam batuti.

 

Hmmm, iti pasez tie placerea de a incerca in continuare sa faci educatie de care vrei tu... Noi, ca popor, nu avem educatie sanitara (mergem la doctor cand mai avem un pic si murim), nu avem educatie rutiera de baza, nu avem bunul simt normal, nu avem simtul proprietatii, nu stim ce inseamna pe bune libertatea si pana unde se intinde ea, si tu vrei educatie pentru bombe... Bafta, eu unul am tot facut, dar am obosit.

 

Cat despre manuale... Preferam bombele de anul trecut pe care scria intr-o engleza scalcita ce ai de facut, decat cele de anul asta unde scria in romaneste de te durea capul!!! Am luat un tub cam cat o cutie de mingi de tenis de camp si scria numai tampenii pe ea. Eu am crezut, din text, ca e o cuminte fantana arteziana de artificii. Asta imi doream. Da, a fost o vaga fantana care in final a bubuit groaznic LA SOL!!! Noroc ca eram foarte departe inca din secunda din care am dat foc la fitil...

Share this post


Link to post

Chiar, stii ce e distractiv? Singurele petarde pe care le-am avut, le-am avut de la tine :)

 

Tocmai asta voiam sa spun, nene. Mai bine ne vedem de educatia rutiera, sa fin ontopicul forumului, decat sa ne ingrijoram de ceva de care nu vom scapa oricum. :)

Share this post


Link to post

Nu vom scapa definitiv, dar vom scapa intr-o anumita masura.

 

De asta exista legi, pentru ca oamenii nu stiu sa se abtina singuri.

 

"Educatia" este utopica, mai ales in Romania. Cati oameni mor in USA datorita armelor de foc, si tot nu vor sa le interzica. Oameni ca tine, care spun ca e suficienta educatia. Dar cand esti baut sau te-a suparat cineva, uiti de orice educatie.

 

Daca o prinzi pe nevasta-ta cu un negru in pat si ai un pistol incarcat in mana, sunt 90% sanse sa apesi pe tragaci. Si poc, o crima care nu avea loc daca nu aveai pistolul ala.

 

Cand petardele sunt 1leu kilu si nu te controleaza nimeni cand le arunci, 99% dintre persoane n-o sa le foloseasca conform "instructiunilor".

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...