Jump to content
Sign in to follow this  
cpop

Taxare Romtelecom

Recommended Posts

Nu e cu dus-intors,pentru ca platile se fac din acelasi loc.

Share this post


Link to post
Hehehhehe te joci cu focu' ...Vezi sa nu te arzi...Despre falsul privind identitatea si despre falsul in declaratii ai auzit?

Nu cred ca m-am jucat cu focul. Daca m-as fi dus cu certificat de deces, alea, alea, chiar si cei de la romtelecom mi-ar fi sugerat sa nu ma complic.

Oricum nu sunt genul care sa umblu cu falsuri, dar in cazul asta n-a daunat nimanui.

Cand lovesc usor masina sau mai stiu eu ce si declar "gasit lovita in parcare" cum e? Nu e tot fals? Si doar politistul recomanda asta, ca si pentru el e mai multa hartogaraie.

 

Oricum, sunt foarte multumit ca am scapat de ei, chit ca imi veneau facturi de 500 de lei vechi lunar, dar ideea ca este acolo si mai sunt si firele din casa. Asa, am scapat de un plic in cutia postala.

 

Daca vreau sa calc un aurolac care imi zgarie parbrizul la semafor toata lumea vede ca am fost criminal. Cand sunt buzunarit in autobuz, toata lumea n-a vazut nimic. Pana cand sa mai tina starea asta in care eu n-am nici un avantaj, ci doar altii?

A, si pentru fanii romtelecom, uite aici o lista cu tarifele la abonamente, etc, etc.

Spre comparatie, eu platesc la mobil 9 $ abonament lunar si il am si aici si la Sovata. > :) Echivalentul in USD este de 8.85 $. Nici eu, nici romtelecomu' nu a inclus TVA. In concluzie, eu dau cu 0.15$ mai mult la mobil fata de cel mai mic abonament de la fix, in conditiile in care eu, avand si extraoptiune, mai primesc si 180 de minute seara in retea. Romtelecomul, intr-adevar, imi ofera tarife mai mici, dar cum eu nu vorbesc mult in afara celor 15 minute nationale si 180 din optiune, chiar nu imi este rentabil, in plus nu am mobilitatea pe care o am cu mobilul.

Anul acesta, exceptand apelurile de la munca la diferiti distribuitori, magazine, etc, eu am sunat de 4-5 ori de pe fix, toate apelurile fiind directionate spre service, ca sa-mi fac programari pentru revizii, reparatii, etc. In rest nu am mai sunat deloc. Mai avea rost sa-l pastrez?

Decat sa tin fixul acasa si sa dau 8 dolari lunar la el, mai bine fac cei 8 dolari cost suplimentar la mobil. I-am facut luna asta, si pot sa zic ca am cam sarit calul.

Deci, mai merita romtelecom?

Share this post


Link to post

Pentru unii nu, pentru alţii da :) Vrei neapărat să-ţi demonstrez?

Share this post


Link to post

Eu ma incadrez la "unii" :D

Share this post


Link to post
Eu ma incadrez la "unii" :D

Da-mi configuratia ta de apeluri si eu iti demonstrez ca iesi mai ieftin cu o retea mobila, fac un excel, sa moara colegii de birou de ciuda cand ma vad cum lucrez :D

Share this post


Link to post
Nu, multumesc, stiu ca pentru firme e rentabil.

 

Deja sunt firme, care au mai multe "puncte de lucru", care folosesc intre ele RDS-ul, ca cica ar fi mai ieftin.

 

Iar pt. calculele, ar mai fii o mica chestie, tarifele la romtelecom sunt in EURO, pe cand la connex si dialog sunt in $.

Am inteles ca daca transformi tarifele de la cosmote in dolari nu ar fi chiar asa de ieftine in comparatie cu dialogul sau connexul.

Share this post


Link to post
...Deci, mai merita romtelecom?

 

 

Pentru unii nu, pentru alţii da :) Vrei neapărat să-ţi demonstrez?

 

 

Eu ma incadrez la "unii" :D

 

 

Da-mi configuratia ta de apeluri si eu iti demonstrez ca iesi mai ieftin cu o retea mobila, fac un excel, sa moara colegii de birou de ciuda cand ma vad cum lucrez :D

 

 

@zet> ai inteles? :) Eu am desfiintat fixul de vreo cativa ani... Toti avem mobil, de la nepoti pana la bunici.

Share this post


Link to post

Bravo bravo, asa ar trebui sa faca toata lumea, din principiu :D .

Share this post


Link to post

Oricum iti multumesc pentru propunere.

Sunt de acord ca ne-au jumulit grecii destul. Acu' ne jumulesc altii pe mobile :) ) Dar macar mai schimbam stapanul.

Share this post


Link to post
nu a dat declaratie pe proprie raspundere, pe hartie, semnata... din cate stiu eu, in Romanica vorbeala la telefon nu se considera ca fiind purtatoare de raspundere ;) , nici contractuala, nici de alt fel.

 

Zau? :D

Ia da tu un telefon si zi ca in X locatie e pusa o bomba. Sa vedem daca se intampla ceva.

Share this post


Link to post

Eu nu prea le am pe astea cu legile, stii cum e, mi se trica masina ma duc la service, am probleme cu legile imi platesc un avocat.

Dar daca eu iti dau tie un telefon si-ti zic ca s-au pus 100 de bombe nu una, nu prea cred ca imi face nimeni nimic.

 

Parca, ca sa foloseasca o convorbire telefonica in instanta, intai trebuie sa obtina aprobarea sa ti-o inregistreze...poate ne lamureste un meseris in legi.

Share this post


Link to post
Ia da tu un telefon si zi ca in X locatie e pusa o bomba. Sa vedem daca se intampla ceva.

Daca fac asta, ma leaga, si pe buna dreptate ;) , dar pentru terorism, nu pentru denuntarea unui contract comercial :D . Sa nu uitam speta de la care a plecat discutia, cum ca laurentiu s-ar fi jucat cu focul pt ca a dat un telefon si a reziliat un contract... hai sa fim seriosi, vorbele alea aruncate in eter nu pot fi proba in nici un proces.

Share this post


Link to post

Si io spuneam ca in speta... o persoana a declarat cum ca este defunctul cand el (defunctul) este mort si ingropat...de vreo 6 luni... adica si-a insusit identitatea mortului D-zeu sa-l ierte...ca sa denunte un contract de ce oare? Vi se pare corect si legal? raspundeti voi...daca ma gandesc mai bine se poate retine si inselaciune in conventii ...ups! Si iaca avem un concurs de toata frumusetea > :) Fiecare este liber sa creada ce vrea el...

Edited by law

Share this post


Link to post
Vi se pare corect si legal? r

Corect nu este congruent cu legal :D , poate nu o fi corect, dar nu e ilegal :D . Revenind la problema: daca romtelefonul accepta rezilierea contractelor folosind functia "voice", e clar ca respectivul contract este reziliat si trimis la arhiva. Nu doare pe nimeni cine a sunat, e logic, ei isi pun problema ca titularul isi da acordul, ca altfel ar veni feed-back-ul (respectiv titularul ar suna ca nu mai are ton).

Share this post


Link to post

Mai zet argumentele tale nu se pupa cu ale mele asa ca... nu o sa ma lupt cu morile de vant...

Si mai spuneai ca romtel nu-si face probleme atunci cand titularul isi da acordul ...OK... Te intreb persoana in cauza era parte contractanta? Cum reziliezi un contract daca nu esti parte in contract? :D

Edited by law

Share this post


Link to post

Te substitui ;)

Share this post


Link to post

Law, incearca sa intelegi ca unii nu sunt asa de rigurosi in exprimare ca tine, iar argumentele lor sunt la modul general.

Poate nu toti cunosc legile asa de bine ca tine, si nu toti se exprima doar in coduri de legi.

Am observat ca mai tot timpul, daca cineva are o alta opinie/parere mai trebuie sa apara altul sa-l jigneasca.

Cred ca daca am fi la o masa ne-am lua si la bataie.

Share this post


Link to post

Tommy ma uimesti..tu ti-ai ratat cariera, io zic sa te apuci de drept...vei fi un jude bun si ...nepartinitor :D

Mai tribunule, eu nu am jignit pe nimeni...ia citeste-mi posturile si daca am scos un cuvintel jignitor la adresa cuiva...ma calugaresc...eu o iau ca pe discutie si atata tot nu am dat in cap nimanui...parol

Edited by law

Share this post


Link to post

OFF-Topic:

Mersi, dar castig mai bine ca programator =))

 

On-topic:

Sa fim seriosi, cat timp cealalta parte contractanta nu reclama, nu vad cine s-ar sesiza cu privire la ilegalitatea/ilegalitatile numite de tine.

So, in cazul asta nu avem autoritate de judecare ;)

Share this post


Link to post

Tommy vezi ca zici prostiute...ok vad ca am suparat lumea ...nu o sa mai intervin in acest topic...observ ca am tulburat apele...

Sa auzim de bine!

Edited by law

Share this post


Link to post

Law, scuze, s-a inteles gresit, nu am vrut sa zici ca TU ai jignit acum pe cineva, ma refeream in general, m-am exprimat eu gresit si s-a inteles altceva, scuze inca o data...Cu prima ocazie dau o bere. O dau chiar maine ... ca-i ziua mea, de' sarbatoare mare, important este sa te nimeresti prin zona.

 

Tocmai citeam o disputa intre logan si kalos/aveo si acolo se duc lupte grele, cu cat jignesti mai mult cu atat mai bine. Vezi pe forumul de la dacia topicul cu logan vs. kalos/aveo si o sa-ti dai seama despre ce zic.

 

De aia suntem asa de violenti in trafic.

 

Acum legat de romtelecom, eu am un fix cu ei, asa cum am si cu astral, (sa comparati preturile la programe dintre astral si rds) si incerc sa renut si la astral.

Edited by tribunul

Share this post


Link to post
cum ca laurentiu s-ar fi jucat cu focul pt ca a dat un telefon si a reziliat un contract...

Stati mai linistiti, n-au cum sa ma bage in parnaie romtelecomu', intai o sa ma bage cei de la apa-canal pentru ca am facut acelasi lucru cu cererea de sigilare a apometrelor. =)) =))

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...