Jump to content
Sign in to follow this  
all4rap

Fetele de usi de SE se potrivesc pe E ?

Recommended Posts

Ma gandesc ca sub acel capacel o mai exista o piesa la SE... Ca asa nu pare sa aiba o rigiditate prea mare. Mai ales ca eu am obiceiul sa ma sprijin cu cotul pe maner. S-a mai lovit cineva de problema asta?

Share this post


Link to post

Bine gandesti. Este o piesa la 90 grade care este fixata de tabla interiora a usii. Am vazut cand am montat inchiderea centralizata. Cred ca nu e mare lucru ori se gaseste la Daewoo ori poti sa-l confectionezi singur. bafta

Share this post


Link to post

Am cautat pe la mai multe magazine si nu am gasit pe nicaieri piesa asta din poza atasata. Daca ar putea sa imi dea si mie cineva niste dimensiuni si cote ale piesei ca sa o confectionez singur as ramane vesnic indatorat. Si dau si o bere :drinkers:

post-3482-1173424289_thumb.jpg

Edited by cristi_vb

Share this post


Link to post
Am cautat pe la mai multe magazine si nu am gasit pe nicaieri piesa asta din poza atasata.

Cristi aia este o clema care prinde mansonul fetei de ua cu portiera pe care tre sa o gasesti la un dealer Daewoo mai mult ca sigur daca nu, uite ce iti zic eu sa faci:

Gaseste o placuta matalica gen platbanda ,arata ca o bucata de rigla(lata de 2 cm si nu prea groasa) o gasesti la magazine de mobila, si care are in centru niste decupaturi de forma ovala facute simetric, pe care o tai astfel sa ai o gaura care sa prinda cu surubul prin manshon si o gaurica de portiera si ai rezolvat problema!

Succes! :banana:

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Salut,

Pana la urma unde a-ti gasit fete de usi preformate ?

La noile Matiz-uri nu mai pun asa ceva.

Am luat un Matiz E4-SE POWER. (ca cel din poza) .Arata ca naiba cu tabla aia vopsita pe usi. :wallbanger:

Aa ca , va rog, UNDE A_TI GASIT FETE DE USI.

Merci. :osanale:

Edited by radu.feldrihan

Share this post


Link to post
Am cautat pe la mai multe magazine si nu am gasit pe nicaieri piesa asta din poza atasata. Daca ar putea sa imi dea si mie cineva niste dimensiuni si cote ale piesei ca sa o confectionez singur as ramane vesnic indatorat. Si dau si o bere :drinkers:

Vezi ca e magazinul ala la Gara de Nord care apartine de Radacini.Au acolo si piulite si clipsuri d eplastic si tot ce vrei tu iar daca nu le are in magazin le comanda dupa catalog. Imposibil sa nu le gasesti

Edited by dvd

Share this post


Link to post

NU au clipsuri de plastic. Mai incearca. Eu am cerut clipsuri recent si nu au si nici n-au avut...

Share this post


Link to post
NU au clipsuri de plastic. Mai incearca. Eu am cerut clipsuri recent si nu au si nici n-au avut...

Ba da Mircea sigur au avut am cumparat eu pt Espero al lui sefamiu.

Am avut nevoie de trei clipsuri pe care uimitor le-au avut pe stoc.

Poate nu stia cine era la vanzare ce vorbeste.

Salutari!

Share this post


Link to post

Dupa ce mi-am montat fetele de usi tip SE am ramas cu o problema. Cum sa maschez gaura unde vine reglajul oglinzii. In poza e solutia la care m-am gandit eu dar nu imi place de loc,. Aveti vreo idee ? (in afara de a-mi schimba oglinzile)

post-3482-1180692437_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Nu stiu exact diametrul acelei gauri, dar poti incerca sa montezi acolo niste tweetere false, se gaseau intr-o vreme niste odorizante care imitau tweeterele. Poti pune chiar unele reale, daca vrei sa te joci putin si cu muzica din masina - la unele modele de masini chiar acolo sunt amplasate din fabrica, desi nu e cea mai fericita solutie dpdv acustic. Poate gasesti unele cu diametrul potrivit. In Vitan se gasesc unele, cu un aspect foarte dragut, la pretul de 100 000 lei :)

Share this post


Link to post

Salutare voi de unde a-ti cumparat fetele de usi din plastic ? eu am un matiz e-klass si caut de 3 luni fetele de usi ca la matizul full si nu le gasesc la nici un magazin daewoo... spun ca nu le au . Spuneti-mi si mie de unde le-ati procurat voi si la ce pret ( toate 4 bucati ) MERSI !!! :osanale:

Share this post


Link to post

Salut!

Intra pe http://www.daewooauto.ro/ si vezi ca si-au deschis magazine proprii. Costul fetelor de usi (toate patru)+ suruburi si cleme ( tot ce-ti trebuie), a...sa nu uit +capacele care vin puse pe usa din spate in dreptul geamului, te costa 410lei. Ti se va trimite o facutra proforma pe care o achiti la BRD, trimiti confirmarea si-ti alegi curierul prin care doresti sa-ti primesti produsele.

post-8168-1198489862_thumb.jpg

Edited by snow

Share this post


Link to post

@snow - Ai montat fetele de plastic ? Mai trebuie data vreo gaura ceva in portiera ? Ai primit si capacele pentru gaura unde vine reglajul oglinzii ?

Share this post


Link to post

Multumesc pentru informatie..dar cum pot lansa comanda ? pe site nu arata nimic despre piese si accesorii

Share this post


Link to post
Multumesc pentru informatie..dar cum pot lansa comanda ? pe site nu arata nimic despre piese si accesorii

Vezi ca-ti da un numar de telefon si o adresa de email. Cel mai bine e sa dai un telefon, insa dupa 27 de acum.

 

@adostar, nu inca. Dupa ce trece Craciunul. Ce pot sa-ti spun sigur e ca mai trebuiesc date niste gauri. Am sa fac poze si am sa le postez dupa ce le montez. Cam pe 28-29 mai sigur, ca as vrea sa intru intr-un garaj ca s-a lasat cam frig afara :)

Edited by snow

Share this post


Link to post

Am inteles ca trebuiesc schimbate si macaralele, atlfel nu prea intra manivela de la geam sau freaca in fatza de plastic.

Share this post


Link to post
Am inteles ca trebuiesc schimbate si macaralele, atlfel nu prea intra manivela de la geam sau freaca in fatza de plastic.

 

 

Am inteles ca exista manivele mai lungi un pic si care nu mai freaca de fata usii,eu am sa intampin alta problema nu vreau sa aiba acele gauri pt manivele deoarece pe fata am geamurile actionate electric

Share this post


Link to post

Le-am montat si am facut si cateva poze.

Am uitat sa comand capacele ptr onglinzi si ramane un spatiu care se vede. Eu am oglinzile cu reglare din interior asa ca nu-mi fac prea mari probleme insa nu e prea estetic. La macarale nu-s probleme deoarece modelul e e/ac si la euro 3 el venea cu aceste fete de usi din fabrica. Nu le-au mai pus la euro4 insa au lasat macaralele mai lungi care erau destul de urate pana acum. Ptr cine vrea fete ptr geamuri electrice se pot comanda din fabrica si asa. Trebuie specificat.

Bun...acum sa va spun cum am procedat:

Am scos chederele interioare de la geam si plasticul de la deschizatoare. Am montat acea clema de care vine prins paharul de usa. Atentie in fata se monteaza in gaura interioara a manerul de usa, in spate insa se pune mai jos. Partea buna e ca se gasesc deja date gaurile (impropriu spus, deoarece sunt patrate - insa din fabrica prin comanda mi-au trimis si bugatilea alea din plastic care trebuiesc puse acolo). Fetele se pun relativ usor, mai greu se pun inchizatorile pe fata la loc. O alta problema ar fi ca fata de usa se prinde in 4 suruburi si degeba aveam eu acele piulite din plastic care se baga in usa, deoarece ptr a le pune trebuie sa dati o gaura patrata. Asa in cat am optat spre a prinde suruburile direct in tabla. Aveti grija sa le stangeti la limita bunului simt :) . Suportul de plastic din dreptul geamului spate nu ar fi putut fi pus daca nu faceam si acolo o modificare. Mai exact in partea de sus unde cerea iar o gaura patrata. Neavand cu ce s-o fac am mers cu incredere pe metoda surubului prins in tabla. Daca va uitati pe spatele lor o sa stiti sigur unde trebuie data gaura.

Cam asta e. Urmeaza sa imbrac si stalpii superiori, sa-i montez deschiderea porbagajului din interior si ptr moftul meu sa-i pun si eleronul la spate.

In continuare poze:

post-8168-1198942142_thumb.jpg

post-8168-1198942217_thumb.jpg

post-8168-1198942245_thumb.jpg

post-8168-1198942279_thumb.jpg

post-8168-1198942331_thumb.jpg

post-8168-1198942401_thumb.jpg

post-8168-1198942437_thumb.jpg

post-8168-1198942467_thumb.jpg

post-8168-1198942554_thumb.jpg

Edited by snow

Share this post


Link to post

DACA prin tuning ati renuntat la piese clasice de tico as avea mare nevoie de usi tapitzerie praguri rame geam pentru a repara minunatzia din imagine. Masian este mea, "opera" de strambare e a altcuiva, mecanicul l-am ales aleator.

 

Mii de scuze pt offtopic, am nevoie de ajutor!!!

 

 

 

Vlad Bucuresti

post-14531-1201011193.jpg

Edited by vlad tico

Share this post


Link to post

Am trimis si eu mail la ce de la daewooauto si imi spun sa le dau codurile pieselor...poti pune o poza a facturii mai clara sau macar sa scrii codurile. Multumesc frumos

Share this post


Link to post

Am lansat si eu comanda,am specificat sa nu aiba gaurile pentru manivelele de geamuri ( am montat geamuri cu actionare electrica ) insa am specificat sa nu aiba gaura pt oglinzi actionate din interior sau macar sa imi trimita capacele ca sa acopar cele 2 gauri. Raspunsul lor a fost : nu exista acele capace ca sa acopere gaurile de la oglinzi. De unde se pot cumpara acele capace sau daca a ramas cuica care a montat oglinzi cu actionare din interior si nu are ce face cu ele le cumpar . Va Multumesc

Share this post


Link to post

Cat te costa? Si in cat timp le ai? Multumesc.

Share this post


Link to post
Cat te costa? Si in cat timp le ai? Multumesc.

 

Astazi am sunat ..astazi imi trimit factura proforma..am ales curieratul rapid si dupa ce achit factura ei le trimit au spus ca luni ajung in posesia mea in total 410 lei toate 4 si cu toate suruburile si clemele ... (cat este si in factura proforma atasata mai sus),este acelasi magazin din craiova

Share this post


Link to post

Un pic off-topic:

 

Pt Snow#---ai idee daca in locasul de boxe de pe fata incap niste difuzoare de 16"?

Ma bate gindul si pe mine sa-mi schimb fetele de usi, dar parca nu as renunta la difuzoarele pe care le am acum.

 

Mersi frumos.

Share this post


Link to post

Sa va spun care sunt codurile: 94520326 - surub = 20 bucati ; 96320205 - suport buzunar usa = 4 bucati ; po4515248 - piulita = 9 bucati; p96323876 si p96323877 - capac interior usa spate stinga si dreapta = 1 bucata pe fiecare usa ; zm955666430 si zm95666431 - garnisaj usa fata stinga si dreapta = 1 bucata din fiecare ; zm96566482 si zm96566483 - garnisaj usa spate stinga si dreapta = 1 bucata din fiecare.

Aceste coduri sunt pentru fetele de usi cu manivela pentru deschiderea geamurilor. Acum atasez si factura mea proforma dar cateva coduri difera deoarece eu am cerut ca garnisajele de pe usile din fata sa nu aibe gaura pentru manivela ce actioneaza geamurile ( am montat macarale electrice ) pentru acoperirea gaurilor din interior unde vine montat reglajul pt oglinzile cu actionare din interior mi-au spus ca nu exista asa ceva...cam dubios si sper sa gasesc acele capacele pe la un magazin ceva. Eu i-am contactat telefonic la nr : 0251418212 magazinul din craiova

post-8313-1201189604_thumb.jpg

Edited by bishnitzarul

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...