Jump to content
Sign in to follow this  
all4rap

Fetele de usi de SE se potrivesc pe E ?

Recommended Posts

Oare se mai gasesc pe undeva fete de usi la un pret mai omenesc? Pe la Delfinariu mi-au zis ca sunt vreo 7 milioane, in alta parte vre 5...garnisaj fata stg pe autodaewoo 3,4 mil :o , pe autoware 1,6 mil bucata, la rxm am trimis mail intreband de mai multe, dar nu mi-au raspuns decat de oglinzi cu reglare din interior (65 lei sh, 70 noi) si cam atat...mai verific in ctza si pe bratianu, si pe baba novac cand am timp...

Edited by banzay

Share this post


Link to post

Salutare. Ca sa nu mai deschid alt topic, postez aici...

Fete de usi de pe matiz 2 se potrivesc pe matiz 1?

Share this post


Link to post

Deci... DA.

Cu exceptia urechii centrale care ajunge pe undeva pe la jumatatea manerului, nu sub el cum ar fi normal... poti face o improvizatie sau renunti la acea prindere. Daca nu e suficient de clar... e vorba de o piesa din tabla in forma de L, montata in centrul usii, de care se prinde cu un surub manerul de care tragi ca sa inchizi usa. Problema asta e numai la usile fata...

Mai trebe schimbate manerul de deschidere a usii din interior si tija metalica de care trage dumnealui ca sa deschida usa, ambele avand alte dimensiuni. La geamuri manuale trebe schimbata macaraua, ca sa poti monta manivela, sau pui geamuri electrice.

Macaralele de Matiz II se potrivesc perfect pe usile fata, iar pe spate nu se potriveste al patrulea surub... faci alta gaura sau nu-l mai pui.

Gaurile pentru prinderea pe lateral nu le ai, trebe sa le faci... intepi usor cu un cui si bagi fortat un autofiletant cu floare mare.

Pentru a nu recurge la alte improvizatii, ori alegi fetele in functie de nivelul de echipare al masinii, ori modifici nivelul de echipare dupa cum sunt fetele de usi (geamuri manuale/electrice, oglinzi reglabile din interior, eventual reglaj electric)

Share this post


Link to post

Am inteles. Merci. Ideea era sa pun geamuri electrice, doar pe fata momentan, numai ca nu ma incanta sa pun butoanele pe consola centrala, de accea ma bate gandul sa schimb fetele de usi...

Share this post


Link to post

Intradevar tija de la tambursu de blocare\deblocare usa e mai scurta. Eu nu am schimbat macaralele si nu am probl. Urechea centrala se paote monta mai sus (exista gaura) Se scoate "maseluta" de plastic si se muta mai sus. Ca sa fie fixata fata de plastic pe usa a treb sa mai dau niste gauri pe margine sa pot infileta cele 4 suruburi(modelul e neavand gaurile respective). Daca ai inchidere centalizata ai rezolvat si probl cu tija tamburusului.

Pe spate ar treb. schimbate macaralele, sau polizat manerul pe lata lungimea ca sa intre si sa nu frece de fata de plastic.

Share this post


Link to post

Cine a mai pus fete si cum a rezolva problema minerelor

Share this post


Link to post

Cine a mai pus fete si cum a rezolva problema minerelor

 

 

Referitor la intrebarea ta primita pe mail

 

(Spune-ti ca pe fata merg mai greu dar merg , ati taiat si din acea pisla din jurul gaurii?

la mine dimpotriva am impresia ca pe spate vor merge mai usor de montat minerele.

Va rog daca au mai fost mici "chitibusuri" spuneti-mi .)

 

Daca te referi la gaura in care intra manerul de reglare a oglinzii- nu cred ca le-am indepartat(dar daca nu se pozitioneaza bine fata le poti dezlipi , la fel si buretetii care mai sunt pe spatele usii)

Daca printr-o minune ai pe spate macarale de SE , nu o sa ai probleme la introducerea manerelor.

Nu uita sa scoti chederul de pe interiorul usii(cel de langa geam). Fata noua are deja unul.

Asezarea fetei se face prin introducerea manerului de reglare a oglinzii , apoi fixarea pe muchia superioara (muchia de pe care ai indepartat chederul-langa geam) si apasare in jos

 

"Coltarul" metalic pentru manerul usii il fixezi prin scoaterea maselutei de plastic si mutarea ei cu 1 gaura mai sus(sau mai jos?). Este singura gaura pe care o poti folosi ,pentru restul va trebui sa dai altele (adica 4- parca). Daca ai "maselute" pe care sa le intoduci in gauri e ok, daca nu vezi ce surub bagi(sa nu dai gaura mai mare)

 

O alta problema: Odata cu aplicarea fetelor tamburusul de deblocare usi va intra aproape de tot in interiorul plasticului(fata usa). Nu stiu exact cum poti rezolva probl(pt ca nu vei mai putea deschide usa din interior daca apesi tamburusul). Banuiesc ca inlocuirea tijelor cu unele mai lungi. Eu am inchidere si am scapat de probl asta.

Triunghiul de plastic (colt geam spate) - il fixezi direct cu un surub pe care il treci prin plastic. Alta varianta nu ai. Decat daca poti da gauri patrate ca sa intre clipsurile pe care le are.

Bafta

Share this post


Link to post

Multumesc ptr. sfaturi

Am reusit sa montez fetele de usi mai ramine problema minerelor .

Pe spate axul macaralei iese citiva mm deasupra usii dar in fata sunt la acelasi nivel.

in spate la usa am reusit ffff.greu sa pun maneta la restul nu.Cred ca o sa rog pe cineva mai cu forta sa impinga pina scapa siguranta.

Share this post


Link to post

Trebuia sa schimbi macaralele geamurilor cu unele de matiz SE, au axul mai lung.

Share this post


Link to post

Nu neaparat. Se pot poliza/pili manerele un pic in partea mai groasa sa zic asa si intra.

Am montat si eu fetele de usi pe un E din 2006. Fetele + suruburi + suporti - dezmembrari - 200 RON - mici zgarieturi, dar e ok. In fata tijele de la macarale au fost mai lungi un pic si s-au potrivit fara modificari. In spate au necesitat manerele pilire.

 

Gaurile in caroserie - lateralele usilor si dedesubt - s-au dat foarte usor - batut varful de la surubelnita cu ciocanul un pic si s-au prins perfect suruburile in tabla - a rezultat o fixare solida si nu troncane deloc in mers.

 

Au mai trebui modificate un pic butoanele de usi, ca in pozitia inchis sa fie mai ridicate - demontate tijele - in fata le-am mai desurubat un pic butoanele sa stea mai sus, iar in spate le-am modificat un pic si tijele cu ciocanul + desurubat butoanele.

 

O sa pun si cateva poze, din pacate am pierdut cred o siguranta de la manetele geamurilor si am ramas cu un geam pe spate fara maneta. Daca are cineva in Bucuresti o siguranta in plus si m-ar putea ajuta cu ea ar fi super :)

Share this post


Link to post

Io zic ca mai degraba gasesti o sarmulita otelita, si un clestisor.

Share this post


Link to post

Am incercat, dar isi cam pierde elasticitatea si nu tine cand intra pe axul macaralei.

Share this post


Link to post

Da, trebuie sa mai caut. Neatentia asta, ce sa-i faci. Si stiam ca le pusesem bine.

  • Like 1

Share this post


Link to post
offtopic.gif Pe-ale mele le-am cautat juma de ora cu magnetul prin iarba :D Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

:o fftopic: Pe-ale mele le-am cautat juma de ora cu magnetul prin iarba :D

 

Totul e bine cand se termina cu bine. :o fftopic:

Edited by TrancerDJ

Share this post


Link to post
Daca are cineva in Bucuresti o siguranta in plus si m-ar putea ajuta cu ea ar fi super :)

Cred ca am eu una ramasa ,dar trebuie sa ma uit.

Share this post


Link to post

As aprecia super mult ! Astept un raspuns daca reusesti sa o gasesti ! Mersi ! :drinkers:

Share this post


Link to post

am si eu un matiz e si vreau sa ii pun fete la usi de plastic dar imi puteti spune unde mai gasesc si as vrea sa nu aibe gauri pt macaraua la geam deoarece vreau sa pun geamurile electrice se poate?

Share this post


Link to post

www. acsa.ro

 

Poate au .Nu se comanda on- line, dar cred ca livreaza prin curier. Se numesc garnisaj

  • Like 1

Share this post


Link to post

bine dar nu vad nicaieri se fac pe comanda si oare sunt scumpe sau stie cineva prin tecuci sau pe langa tecuci dezmembrari auto?

Share this post


Link to post

Astazi facand curat in masina am descoperit o chestie dubioasa: fata de usa din dreapta fata este bombata la jumatate spre interior, in partea superioara. Practic, chederul interior al geamului nu sta lipit de geam ci este deplasat spre interior cu ~4mm, in partea lui centrala. Numai spre capetele geamului sta lipit de geam.

Si la usa din stanga este cam aceeasi problema insa la o scara mult mai mica(este distantat mult mai putin).

Nici daca las geamul in jos nu se rezolva problema, tot distant ramane chederul.

La usile din spate chederul este bine lipit de geam, fata de usa nu are nici o deformare.

A mai patit cineva asa ceva? Are idee cineva ce as putea sa-i fac? De dat fata de usa jos o dau, nu-i problema insa ce sa-i fac sa stea lipit chedrul de geam?

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

as vrea sa stiu de unde as putea sa fac si eu rost de fete de usi prin Constanta .. sau comanda...si cam la ce pret .. mai acceptabil de preferat.. freaky46job@yahoo.com un mail daca se poate pentru date ..Multumesc mult ! :D

Edited by Razvanee

Share this post


Link to post

Va salut pe toti .Sunt proaspat posesor al unui Matiz second hand din 2005 si as vrea sa dau jos fetele de usi pentru a face curatenie ( am vazut putina rugina in partea de jos a usilor ) si as vrea sa dau cu vaselina zona respectiva .Imi spune si mie cineva cum se dau jos fetele de usi fara a deteriora altceva ???? Va multumesc anticipat !!!!

 

 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post

Fetele sunt prinse in suruburi( 2 jos, 2 lateral, 1 in maner si altul in zona unde se afla(pt masinile care au acest lucru) reglajul pt oglinda.

Mateta de actionare a macaralei are o siguranta sub forma de omega care treb scoasa. Aici e ceva mai de chinuit dar e posibil sa reusesti repede.

Si atat

  • Like 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...