Jump to content
Sign in to follow this  
VIPER

Imnul Tarii!

Recommended Posts

ce vrei domnule?

lalaiala aia e muzica???????

Share this post


Link to post

Pai hai sa iti cant eu la fel sa vezi cum rad toate geamurile pe o raza de cativa metri. :mrgreen:

Share this post


Link to post

Dar tu oare te autointitulezi "cantaret"? Sau muzician, sau ceva de profesie? Nu cred!

Share this post


Link to post

@zmeul: dar titlul de "maestru" mi se pare mult exagerat.

 

pana la urma cine ma lamureste si pe mine: Daca ei sunt romani, eu ce sunt?

 

pana atunci, eu unul ma consider apatrid.

Share this post


Link to post

Ticolino, si ei sunt romani... cetateni romani de etnie sau nationalitate rroma! Asta din punct de vedere al legilor tarii.

Iar tu esti cetatean roman de nationalitate romana

Share this post


Link to post

Cantecul Desteapta-te Romane se refera la nationalitate, nu la cetatenie. Transilvania apartinea pe vremea aia austro-ungarilor.

 

tot mai multi tigani se considera romani (si s-a vazut lucrul acesta la ultimul referendum).

 

La fel de revoltat eram si daca se apuca sa cante de 1dec un ungur Desteapta-te Romane in maghiara. Si nu oricum, ci invitat de onoare la tv.

Edited by ticolino

Share this post


Link to post

Pai la Antena 1 cica a fost un chinez care a cantat de 1 decembrie "Desteapta-te romane". :mrgreen:

 

PS: aia cu "maestru" era o hiperbola, licenta poetica.

Share this post


Link to post
Cantecul Desteapta-te Romane se refera la nationalitate, nu la cetatenie.

Cred ca aici ai reusit sa marchezi exact problema si motivul deranjului.

Aici, in Bv, a fost cantat in cor de cateva mii de manifestanti in dupa-masa zilei de 21 Decembrie 1989. Dupa cum a fost pus accentul pe "barbarii de tirani", fortele armate implicate, la ordin, s-au inmuiat pe loc si au adoptat imediat o tactica mai relaxata. Doar experienta acelei trairi spune ca forta si semnificatiile acestui cantec nu trebuie diluate in ritmuri de Bosfor.

Share this post


Link to post

@zmeu: da, dar a cantat in romana. nu? :)

Edited by ticolino

Share this post


Link to post

Aproximativ romana. Nu stiu, nu ma uit la Antena 1. Zic si eu din ce am auzit prin vecini.

Share this post


Link to post

eh, nici eu n-am vazut, deci trecem mai departe.

 

Problema este ca nu s-au respectat valorile nationale romanesti.

S-a calcat in picioare memoria evenimentelor din '48 si '918.

 

Imnul national romanesc trebuie intonat romaneste. Nu r&b, nu pop, nu house, nu manele. Poate doar muzica populara, ca si aia e traditional romaneasca.

 

Acum cu orice ocazie tinerii se duc in discoteci si danseaza pe mese din buric, fara sa stie ce inseamna acea sarbatoare. CHIAR SI DE PASTE! Nu sunt religios, si nu sunt dus de multe ori la biserica, dar aceasta nesimtire ridicata acum la rang de virtute pe un post national ma face sa vars si sa-mi fie frica in acelasi timp. si sa ma simt strain in propria tara.

Share this post


Link to post

Deja am tecut de faza cu injuriile, acum au inceput amenintarile. Nu ma refer la ce zicem noi aici, ci referitor la petitie. Bine ati venit in Romania!

Share this post


Link to post

Daca vrei sa fugi in strainatate pana se linistesc apele, da un semn :D

 

Acu' la modul serios... Sper, pentru Romania, ca cei care te sustin sa fie mult mai numerosi decat ceilalti... alfel, ar trebui s-o iei de buna cu strainatatea...

Share this post


Link to post

tuf: Pai sa facem o rezervatie de romani...in ROMANIA...

De fapt la cum se inmultesc pretenarii", nu mai e mult

 

nu spera si nu ai teama

ce e val ca valul trece

 

adica.. inmultirea asta nenaturala ar trebui sa fie reprezentata de o curba.. simt ca in curand se va ingrosa gluma si va incepe descresterea

 

 

 

mr: Acu' la modul serios... Sper, pentru Romania, ca cei care te sustin sa fie mult mai numerosi decat ceilalti... alfel, ar trebui s-o iei de buna cu strainatatea...

 

hahaha, in general nu te sustine nimeni, nu doar in romania ci peste tot

nu mai da astfel de sfaturi in sens larg prin prisma non larga

Share this post


Link to post
inmultirea asta nenaturala ar trebui sa fie reprezentata de o curba.. simt ca in curand se va ingrosa gluma si va incepe descresterea

Nu as numi inmultirea "pretenarilor" nenaturala, asa a fost tot timpul, si asta rezultand din gradul lor de cultura inexistent.

Edited by tuf5075

Share this post


Link to post

nuuuu, dar cred ca legea se va inaspri, foamea si mizeria vor creste, la spitale nu-i va mai primi.. si toate astea cumulate vor duce la crashul pronosticat

 

ah si era sa uit, noua lege cu autoapararea

Edited by Tommy

Share this post


Link to post
nuuuu, dar cred ca legea se va inaspri, foamea si mizeria vor creste, la spitale nu-i va mai primi.. si toate astea cumulate vor duce la crashul pronosticat

 

 

Daca legea se va inaspri, si se va si APLICA, atunci foamea si mizeria nu vor mai avea motive sa creasca. Si nici spitalele sa arate cum arata. Si nici toata polemica asta n-ar mai avea vre-un sens.

 

Si de ce sa asteptam "crashul pronosticat"? Exista deja solutii brevetate de 60 ani. Cyclone B e mai uman si mai placut decat TBC-ul, SIDA, Hepatita B, ciroza si alte solutii finale propuse de tine... in plus, vor reduce si numarul de "generatii de sacrificiu" propuse de alti isteti.

Edited by mr_

Share this post


Link to post
legea se va inaspri, foamea si mizeria vor creste, la spitale nu-i va mai primi

Si daca o sa fie asa...ai incredere ca primii afectati nu o sa fie ei.

:drinkers:

Edited by tuf5075

Share this post


Link to post

Bre! o dadura-ti pe de-astea? Pai ce mai lipseste un mic lagar? Divagati cam mult...

Share this post


Link to post

Vipere, citeste ultimile posturi si ai sa vezi ca am avut dreptate cu "drumul spre iad e pavat cu bune intentii"... unde-ai dat si unde a crapat...

Acum intelegi de ce-am sarit in sus si eu si Zmeul impotriva solutiilor prea radicale, desi cel putin personal sunt de acord cu tine?

Share this post


Link to post

da ce-am propus eu vreun lagar? am propus vreo solutie "radicala"?

 

am spus doar ca asta e cursul care-l prevad eu, pentru ca nu se vor apuca de lucru, nu vor avea asigurare si la spitale nu-i va primi chiar daca sistemul medical se va ameliora

 

de unde si pina unde o scoti @mr_ pe asta?

 

"drumul spre iad e pavat cu bune intentii" , asta doar ca sa-ti iasa tie calculele anterioare :)

niet, intai demonstratia, apoi concluzia

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Nu-s singurul care a vazut solutii finale, altii au vazut lagare, altii incep sa faca distinctii intre "popor" si "restul poporului". Intentia lui Viper a fost respectul pentru simbolurile nationale, si s-a ajuns la discutii pe teme rasiale (nu neaparat din cauza ta, nu ma intelege gresit).

De unde si pana cand explozia demografica a unei anumite paturi sociale este o problema in sine, care trebuie rezolvata cumva? ... In fine, suntem intr-un offtopic baban.

 

Eu imi reiau ideea... pentru a treia sau a patra oara in topicul asta. LEGEA, fratilor. Aplicarea legii e primul pas, pe langa educatie. Legea trebuie sa fie data de oameni cu cap si aplicata de alti oameni integri si cu capul pe umeri, nu prin metoda hei-rup-ista care da bine la public. Daca o ardem pe Teo si pe manelistii ei pe rug pe stadion la cererea publicului pentru batjocorirea imnului am rezolvat ceva?

Tot metoda asta hei-rupista o aplica de fapt si cei care ii trimit mailuri de amenintare lui Viper.

Edited by mr_

Share this post


Link to post

eu nu am venit cu nici o teorie rasista

m-am referit clar la toti huliganii care nu lucra, nu ma intereseaza culoarea.. politica

 

si am vorbit doar de lucruri naturale, obtinute in urma legii si aplicarii ei, exact cum ai spus si tu

singura impresie este ca tara asta va fi in continuare guvernata de niste oportunisti pusi pe capatuire,

si singurul interes e punga personala,

nu ii doare capul de "prostii" din astea.. imn, steag, etc.. lor li se falfaie

 

aia cu amenintarile sunt borfasi nu heirupisti

Share this post


Link to post

[/quote mr_]

Si de ce sa asteptam "crashul pronosticat"? Exista deja solutii brevetate de 60 ani. Cyclone B e mai uman si mai placut decat TBC-ul, SIDA, Hepatita B, ciroza si alte solutii finale propuse de tine... in plus, vor reduce si numarul de "generatii de sacrificiu" propuse de alti isteti.

 

Vezi de unde vine ideea cu lagarul? Nu mai da vina pe altii! In postul asta este vorba de imnul national. Nu de solutii de areduce numarul anumitor populatii conlocuitoare.

Ca si idee, exista state unde notiunea de nationalitate nu exista, ci numai aceea de cetatenie, adica cetatean al statului respectiv. Franta este unul dintre ele... Faptul ca in Ro traiesc si romani si tigani si unguri si asa mai departe nu inseamna ca ei n-au dreptul sa cante imnul national al Romaniei. Dar sa o faca asa cum scrie in lege: pe muzica lui Muresianu si versurile lui Pann. Vor sa-si faca manele, rock, house, ceardasuri sau altceva, foarte bine s-o faca pe alte versuri si pe alta muzica. Vor sa cante imnul national al statului in care traiesc, sa-l cante in romana, cu versurile si muzica pe catre trebuie.

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

nu e doar ca au cantat manelisti, anda adam si altii

daca te uiti un pic si cu cine sunt in cardasie o parte dintre ei,

s-ar putea sa gasesti infractori din lumea interlopa, dati la tembelizor drept .. curati cantatori ai natiunii

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...