Jump to content
Sign in to follow this  
pesteimputit

Renault Megane Scenic 1 Vs Renault Megane Scenic 2

Recommended Posts

In urma reviziei de 40.000 km la renault am constatat ca putem da scenicul actual pe un scenic 2 + diferenta...

ce parere aveti... oare se merita diferenta??? o sa va prezint optiuile de pe scenicul actual si ce de pe scenicul 2

 

scenic 1:

motor 1.9 dci 108 cp

climatizare

abs

esp

jante aliaj 15''

oglinzi electrice

senzor de ploaie

radio cass+ magazie 10 cd

8 airbaguri

 

scenic 2:

motor 1.9 dci 120cp turbina cu geom variabila

GARANTIE 4 ANI (prin optiunea extindere garantie 48 luni)

Jante aliaj 17" cu pneuri 205\55\17

trapa panoramica atermica

cruise control

climatizare bizonala

abs+esp+asr

senzor ploaie

senzor lumina

tapiterie piele

scaune incalzite

cd player+magazie 6cd in dash

sistem de supraveghere presiune in pneuri

 

 

si cam atat

 

diferenta este de aprox 15.000 euro

Share this post


Link to post

Pai un Scenic din 2000 diesel este in jur de 8000euro la AAA Auto si un Scenic 2 cum ai vrut tu este in jur de 23.000 euro deci diferenta este justificata ...problema este ca poate tu poti obtine mai mult de 8000euro pe a ta si prinzi masina noua la oferta .

Share this post


Link to post

15k euro??? pai cu 15k poti sa mai iei un scenic pe benzina...

 

diferentele intre modele sunt MARI!

toate in favoarea scenic II:

- motorizare MULT mai silentioasa si MULT mai putin vibratii (a ta e tractor ai vazut ca nu te credeam ca e dci si nu dti)

- design exterior

- design interior (ala de la II nu se compara cu cel de la 1)

- scaune

 

mai pun idei daca imi mai vin...

 

PS: Cu cat vinzi scenicu' 1?

Edited by alx

Share this post


Link to post

Scenic 2 e o bijuterie de nava spatiala ! :X Daca poti sa-l iei , nu ezita!

Share this post


Link to post

bre, la cinspemiideeuroi eu zic sa mai stai pe ganduri...

chiar crezi ca merita diferenta? ca nu treci de la un rahat la nava spatiala iar masina existenta are km putintei...

Share this post


Link to post

ipso :

Mégane Sedan Confort Privilège 1,9 dCi 120CP

15 520 cip

18 931 ddp

16 979 cu reducere

 

 

deci mult 15k...

Share this post


Link to post

Doua mici exemple gasite la o rapida pe autovit (nu am postat link-ul pentru ca este posibil sa dispara anunturile):

 

Pret: 9,400 EURO An fabricatie: 2002 Carburant: Motorina

Rulaj: 95,000 km Capacitate: 1,887 cmc Putere: 90 CP

Locatie:COVASNA Inmatriculabila

CUTIE MANUALA 5+1; GEAMURI ELECTRICE FATA; OGLINZI ELECTRICE; SERVO-DIRECTIE; 6 AIRBAGURI; AER CONDITIONAT; COMPUTER BORD; PROIECTOARE; INCHIDERE CENTRALIZATA;

ADUS RECENT+CARTE SERVISE

 

Pret: 9,450 EURO An fabricatie: 2001 Carburant: Motorina

Rulaj: 113,000 km Capacitate: 1,896 cmc Putere: 101 CP

Locatie:SIBIU Inmatriculata RO

CUTIE MANUALA 5+1; GEAMURI ELECTRICE FATA; OGLINZI ELECTRICE INCALZITE; SERVO-DIRECTIE; 8 AIRBAGURI; AER CONDITIONAT; COMPUTER BORD; PROIECTOARE; INCHIDERE CENTRALIZATA; ALARMA;

STARE FOARTE BUNA, RECENT ADUSA IN TARA, CARTE SERVICE FRANTA, NERULATA RO, CONSUM 5.5%. MERITA VAZUTA. ACCEPT VARIANTE(SCHIMB)

 

Cred ca este foarte putin 8.000 de euro pentru un scenic diesel cu doar 40.000 km. Probabil ca valoarea ei reala de piata este pe undeva pe la minim 10.000.

Share this post


Link to post

tommy, esti pe langa problema... comparatia se face intre scenicuri, ce treaba are sedanul aici?

Share this post


Link to post

nu-s alx pe linga. ziceam ca de diferenta app iti iei un megane sedane pe motorina

si ramai si cu alalalt. da carcotas esti.. ori ai inteles tu pe linga

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

sa vedem..

poate o sa dau masina pe autovit...

ei au evaluat-o la 10000 euro...

asta in conditiile in care scenicul 2 are o gramada de optiuni peste varianta confort privilege

 

probabil ca as vrea pe ea undeva la 11.000 euro..

masina are 39850km astazi..

carte de service... tot ce trebuie

Share this post


Link to post

Ia sa vedem ..sa zicem ca primesti 10.000 euro, + inca cei 15.000 care ti mai cere ca diferenta rezulta un 25.000. La 25.000 de euro eu zic ca gasesti masini peste Scenic 2, si te apropii serios de Touareg

Share this post


Link to post

stii tu cum sta treaba desi sunt eu contra reno ...

 

la 25000 de euro poti sa ai masina asta ( scenic 2 ) full in care sa te simti super, dotata bla bla sau poti sa ai un ... bmw sa spunem la care dai la manivela la geam te uiti la jantele de tabla ... dar te vede lumea in bmw.

 

asa e si cu toaregu ala ...

Share this post


Link to post

Imi cer scuze , se pare ca n-am citit cuvant cu cuvant! Omul vrea sa mai dea 15.000 in plus pentru Scenic II???????? Da la ce-ti trebuie atatea dotari fratele meu? Pai deja cu 15.000 mai pui cateva sute de euro si iei Cel mai ieftin Scenic DDP :) ) . Zic asa..de principiu! 25.000 euro VW Passat 2.0 TDi Trendline/2.0 FSI Confortline (Limuzina sau Break) , VW Touran 1.9 TDi , Seat Altea 1.9 TDi si mai ales BMW Seria 1 2.0 d , Seria 3 Sedan sau Break (318i) , ca sa nu mai vorbim de o gramada de SUV-uri , de la Santa Fe la X-Trail .

Bineinteles , este Scenic II super masina , dar nu merita 25.000 euro ! Maxim 19-20.000! Si il ai cu tot ce-ti trebuie. Daca nu ..uite-te si tu mai sus cate optiuni ai la banii aia ...vai vai :)

Share this post


Link to post

exact ce spuneam :)

Share this post


Link to post

hello

treaba e in felul asta :

ori luam scenic 2 ori ramanem cu asta...

si ca idee maicame-a vrea un MONOVOLUM plin de optiuni...

si la banii astia altu nu mai e

 

btw am uiata sa mentionez xenoane adaptive cu spalare

Share this post


Link to post

Ramai cu cea veche.

Share this post


Link to post

@Peste

Vezi ca pe la 25.000 gasesti multe monovolume VW TOURAN /OPEL ZAFIRA/CITROEN XSARA PICASO etc unele dintre ele mult mai performante decit Scenicul 2 ...care are destule probleme la instalatia electrica ...plina de buguri .

Share this post


Link to post

Din pacate , poate pt tine :P ..Scenic 2 nu mai are problemele la instalatia electrica precum Scenic 1. Iar in cam toate top 3-urile din reviste si site-uri auto pentru compact MPV-uri , Scenic-ul se claseaza cel mai des pe locul 3 , fiind depasit numai de Zafira (pt ca a mai mare) si Touran.

Share this post


Link to post

de opel am o parere foarte proasta...

stiti si voi ce probleme sunt cu vectra tatalui meu...

Share this post


Link to post

nu stim, nu stim...

 

dar honda jazz cum ar suna?

Share this post


Link to post

Jazz e in categorie cu Modus , nu cu Scenic bre. N-auzi ca nu-l lasa maicasa' sa ia altceva decat MPV ..da FULL OPSHIONS FRATE cu toati acshesorile inclusiv sonar infradimensinal antiklingonian bueeii! N-ai tu fata de ce Scenic o sa-si ia omu!! Neam de Neamu nostru n-o sa aibe USS. Scenic precum domnu peste! 25.000.000.000 euroi ...pai bine omule , pana in ce galaxie stie sa ajunga eee??! =))

Edited by AND

Share this post


Link to post

bre, tu vazusi emisiunea top gear in care prezanta modus, jazz si 1007? ei bine, masinile astea nu prea au nimic in comun... jazz nu este mini mpv dupa cum am vazut acolo... nu cred ca are toate dotarile scenicului dar eu unul, urmatoarea mea masina va fi japoneza, nu coreeana, nu balcanica, nu europeana ci ja-po-ne-za.

Share this post


Link to post

daca isi permite sa dea scenic 1 pe 2 plus diferenta eu zic ca merita 15.000 de euro iardiferenta dintre scenic2 si scenic 1 e mare.

l-as lua numai pentru trapa panoramica :D

Share this post


Link to post

Touran arata ca o duba si chiar exista si aceasta varianta (hai sariti-mi in cap :) ).

Daca vrei monovolum go for it. E cea mai buna dar cu mai putine dotari pentru ca sunt inutile multe.

Citroenul Xsara e foarte slab ca stabilitate plus ca este vechi si depasit

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...