Jump to content
Sign in to follow this  
Black_Unicorn

Viitoarea Mea Masina...

Recommended Posts

Bun, haideti sa va spun ce am gasit pe site-ul Chevrolet.ro si ce am hotarat ca mi s-ar potrivi cel mai bine. :lavolan:

 

Kalos in 5 usi PLUS (6.951,00 €- CIP):

 

Tipul motorului : SOHO

Capacitate cilindrică (cc): 1150

Cilindri: 4cilindri in linie, 8v

Diametru (mm): 68,5

Cursă (mm): 78

Putere (kW / CP) la (rpm): 53 / 72 la 5400

Cuplu max (Nm) la (rpm): 104 la 4400

Viteză maximă (km/h):157

0-100 (km/h) (s): 13,7

Transmisie: 5 trepte, manuala

Suspensie faţă: McPherson

Suspensie spate: bara de torsiune

Mărime jantă: 5,5J x 14

Mărime pneuri: 185 / 60 R14

 

+ Scaun şofer ajustabil în înălţime;

Scaune spate rabatabile 60/40;

Deschidere portbagaj şi mâner hayon (acţionare cu cheie);

Capac rezervor cu deschidere din interior;

Servodirecţie;

Geamuri electrice faţă şi spate manual;

Închidere centralizată;

Radio cu CD, fără mp3 , 4 difuzoare;

Aer condiţionat cu filtru;

Faruri faţă ajustabile în înălţime;

Lampă stop spate centrală;

Bare de protecţie rezistente la coliziuni de până la 4 km/h;

Airbag şofer;

Sistem fixare scaun copil;

Imobilizator motor, etc

 

Asta asa grosso-modo, ca masinuta are ea mai multe dotari…

 

Acum vin intrebarile… :D

Prima, considerati necesar sa adaug urmatoare optiuni cand imi dau comanda:

1) Deschidere portbagaj şi mâner hayon (acţionare cu telecomandă)

2) Oglinzi exterioare încălzite

3) Oglinzi exterioare electrice

4) Proiectoare ceaţă ?

 

Apoi ce dealeri imi recomandati dintre acestia 4: DI BAS , GTT, RĂDĂCINI MOTORS si UNION MOTORS ? Adica unii sunt mai seriosi decat altii? Onoreaza comanda mai repede? Sunt mai ieftini?

 

Si a treia intrebare, ce parere aveti despre masinuta?

 

Si daca mai am alte nelamuriri va stresez pe parcurs. :dizzy:

Este prima masina pe care mi-o cumpar, nu ma pricep cine stie ce la masini si vreau din tot sufletul sa fac o alegere buna. [-O<

Am nevoie de ORICE sfat de la voi !!! :rolleyes:

post-2273-1132615707_thumb.jpg

post-2273-1132615740_thumb.jpg

post-2273-1132615755_thumb.jpg

post-2273-1132615765_thumb.jpg

Share this post


Link to post

1 - moft, am avut asa ceva si nu stiu dac-am folosit-o de 10 ori in total (dintre care 3 ori a fost "de proba" si 6 ori "sa ma dau mare").

 

2 - merita, absolut.

 

3 - da si nu prea. Sunt misto cand le folosesti prima oara, sau daca masina va fi condusa de mai multi posesori, dar daca vei conduce doar tu ... e suficient reglajul manual.

 

4 - sunt un element de siguranta pasiva; desi cred ca s-ar incadra la punctul 1, pot spune ca atunci cand le-am avut, m-am bucurat ca le-am avut.

Share this post


Link to post

au am sedan si folosesc aproape intotdeauna deschiderea din interior din 2 motive:

1. mi-e frica sa nu zgarii cu cheia vopseaua de langa incuietoare deoarece am prostul obicei de a nu face operatiunea cu atentie (am ramas stupefiat cand am vazut cat de zgariat e plasticul de la contact deoarece tot timpul reusesc sa bag cheia corect din a 3-a sau a 4-a incercare), lucru care e valabil si la usa de la intrare de acasa :) .

 

2. chiar daca nu e dacie, daca folosesti frecvent cheia intr-o broasca, la un moment dat va face probleme. improbabil dar asa suntem toti cei care am vazut ce e mai rau.

 

oricum, tu vorbesti de varianta hatchback care are incuietoarea controlata de inchiderea centralizata. in principiu tot ce trebuie sa faci e sa apesi pe o maneta care deschide portbagaj-ul. nu prea vad o utilitate in a-l deschide din telecomanda.

 

- oglinzi incalzite: DA. multi nu stiu ca sunt foarte utile pe timp de ploaie deoarece se incalzesc suficient cat sa se usuce. intervine o alta problema: ai oglinzile perfect curate dar geamul lateral ud si nu vezi nimic prin el. dar oglinzile sunt foarte curate ...

 

- oglinzi electrice si proiectoare: idem ca vaxxi

Share this post


Link to post

Raportul calitate/dotari/pret este excelent.

Despre motorizarea aleasa de tine este cineva pe aici care are motorul de 1,2 si poate da mai multe detalii.

Parerea mea este ca daca-l folosesti preponderent in oras este super OK si nici in afara nu ai probleme deosebite.

 

Referitor la intrebarile tale:

 

1. Asa cum spune Hawkeye - Daca ai inchidere centralizata, hayonul se "descuie" impreuna cu portierele (in acelasi timp).

Daca este inchidere centralizata cu telecomanda (si asa cred ca este - telecomanda din cheie) se intampla acelasi lucru. Nu cred ca se decuie din telecomanda numai portierele si hayonul nu.

Daca este vorba de "deschidere" si nu deblocare din telecomanda, agree with VAXXI.

 

2. Astea merita cu siguranta, atat pe ploaie dar mai ales pe ceata densa (din aia "lipicioasa") si pe ninsoare - ca tot e anotimpul.

 

3. Sunt in pachet cu 2

 

4. Nu sunt neaparat necesare dar, acum 2 saptamani, cand am facut drumul Sibiu - Cluj, noaptea si in plus pe o ceata ... am fost fericit sa le am.

 

In orice caz, nu cred ca poti sa le pui astea ca optionale la Kalos.

Nu este ca si la masinile vest europene unde ai modelul de baza si pui optionale pe el (dupa care incepi sa le tai #-o ).

Mai degraba te orientezi spre un model de echipare superioara. Diferentele de pret nu sunt foarte mari.

Share this post


Link to post

Eu folosesc destul de mult si reglarea electrica a glinzilor, mai ales pt. cea din dreapta, in parcari.

Degivrarea e un lucru excelent. "Rupe" repede zapada si apa de pe oglinda...

Proiectoarele ar trebui sa fie "obligatorii" in Romania. Pe mine ma ajuta f. mult la a vedea gropile si alte "surprize" din asfalt.

 

La 5 usi descuiatul portbagajului se face din telecomanda, concomitent cu toat usile (cred ca la toate echiparile). De deschis... se poate deschid doar din maner (nu are maner de deschidere din masina ca la 4 usi). Oricum, gasesc inutila deschidere din telecomanda la 5 usi. Descuierea (+ deschiderea) din telelcomanda ar fi utila la 4 usi, unde portbagajul nu se descuie impreuna cu usile.

 

Daca te-ai hotarat sa-ti iei Kalos, welcome to the club! :lavolan:

Share this post


Link to post

@ Black_Unicorn

Masinuta e ok ca si dotari ptr cineva cine doreste sa aiba minimul necesar. Ca si pret, eu zic ca vei ajunge pe undeva pe la 9.200 euro in leasing si cu toate taxele incluse. Dar totusi, e o masina nou nouta si conform parerilor generale, este o masina fiabila. Chiar ieri citeam pe un forum vecin ce multumit si satisfacut se declara cineva cu un Logan, citez "sa merg 4000 km fara sa ma uit macar la motor". Pai ce sa zic eu ca am 40.000 si n-a avut nici o problema :) . Eu zic totusi sa te mai gandesti la puterea motorului, ptr ca dupa ce-ti va fi trecuta prima euforie a achizitionarii masinii s-ar putea sa afli ca cei 1150 cm, nu-ti ajung.

 

Bafta!!!

Share this post


Link to post

Multumesc mult tuturor pentru sfaturi. :osanale:

Am tras urmatoarea concluzie pana acum: oglinzile incalzite sunt un must, proiectoarele sunt recomandabile, iar celelalte doua optiuni sunt aproape inutile.

 

@Lucian79... :rolleyes: Eu vreau un Kalos mic mic si de aia am ales un astfel de motor. Daca imi luam cu motor de 1,4 atunci era un Kalos mic mare! :P

Ma gandeam ca pentru Bucuresti, pentru cum conduc eu (ca o varza), pentru asteptarile mele de la o masina, ajunge un asemenea motoras. Oricum, mai ramane sa ma decid si la fata locului. :) >-

Share this post


Link to post

Hop si eu!

1. Nu mi-e foarte clar ce s-a inteles din optiunea asta, dar eu o interpretez ca actionand un buton de la telecomanda vei obtine "deschiderea" (nu descuierea) usii. Asta se face cu un actuator suplimentar si nu trebuie confundat cu inchiderea centralizata propriu-zisa. Eu am asa ceva pe Nova si o sa va spun la ce foloseste: cand vi cu mainile pline de pungi de la un super-market, poate sa fie mai usor sa apesi pe un buton decat sa tragi de un maner (sa impingi un buton in cazul meu) :) Si, daca asta e un moft, mi-aduc aminte ca pe daciaclub se discuta chiar de ridicarea hayonului/capacului de portbagaj cu actionare electrica. Asta ce-ar mai fi. Oricum, orice optiune fata de versiunea de baza (roti, volan, caroserie, scaune, motor, etc) e un... moft.

2. De multe ori e util, dar tot va trebui sa o cureti de praf. Nici fara chestia asta nu se moare, dar nici de scrumiera nu e neaparat nevoie si tot e (si nici nu te intreaba).

3. Si eu o foloseam la parcari sa nu-mi zgarii capacele in borduri. De cand mi le-au luat, au luat si motorasele o pauza.

4. Cand chiar te va prinde o ceata a dracu' si noaptea, o sa-ti aduci sigur aminte de dilema actuala.

Ca o concluzie: orice optiune e utila, dar costa. Fiecare hotaraste daca pentru el/ea merita. Eu unul mi-am luat Kalos si pentru ca "full-options" avea cam tot ce consideram util pentru mine la cel mai rezonabil pret cu putinta disponibil pe piata.

Edited by Abram Burel

Share this post


Link to post

1. io zic sa mai astepti unpic. poate fac si ei niste oferte misto...acum cu sarbatorile,etc.

2. dute pe la mai multi dealeri,poate gasesti o dobanda mai mica...

3. io la union motors mi-am luat masina in 8-9 zile de cand am depus actele...pana cand am luat masina.

4. de ce nu iti iei un motor mai mare ? nu e mare diferenta...pentru 500 euro...ai 84 cp. io zic ca merita...mai ales cand activezi A\C.

Share this post


Link to post

Nu stiu ce sa zic de asteptat... La AutoHaus in Sibiu, nu prea mai e nici un Kalos! Cica s-a cam dus stocul de prin Slovacia. Au fost vanzari peste asteptari si i-a luat pe nepregatite! O comanda numai cu mare noroc mai poate fi onorata pana in Martie la anu'!

E o informatie de la dealer...

Share this post


Link to post

cei de la gtt mi-au spus ca mai au kalos doar in 5 usi varianta full-options. pentru restul se asteapta pana in februarie-martie

Share this post


Link to post

Eu as vrea sa-l am in februarie din doua motive: primul, intrucat nu vreau sa conduc iarna (nu am experienta necesara) si al doilea, as vrea ca masinuta sa fie din 2006, sau sa scrie pe acte ca e din 2006. La o eventuala vanzare, sa "dea mai bine"...chestia aia psihologica: nu e din dec 2005, e din ian 2006. (un fel de 199.000 lei :P ) ... :)

Share this post


Link to post

Chevrolet Kalos

Data fabricatiei: 2006

Data primei inmatriculari: 20.10.2005

 

asta scrie la mine in talon, asa ca...

Share this post


Link to post

O fi ciudat dar e adevarat. Asa e la toate. Si Matizul maica-mii e la fel. Cumparat in decembrie (in 30 de km efectuati era deja al 3-lea proprietar) aparea ca fabricat in anul urmator.

Share this post


Link to post

asa procedeaza marii producatori de masini.daca o iei de prin octombrie ti-o da cu un an de fabricatie in plus. pa vw passat lau t in oct2005 anul de fabricatie 2006

Share this post


Link to post

Si la mine matizachele e din oct 2004 iar pe talon 2005...

Share this post


Link to post
cei de la gtt mi-au spus ca mai au kalos doar in 5 usi varianta full-options. pentru restul se asteapta pana in februarie-martie

 

gtt nu tine pe stoc decat full-option-uri. ori le iei pe astea, ori te duci la altii sau astepti o gramada.

Share this post


Link to post
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...