Jump to content
Sign in to follow this  
Alezz

Din 12/11/2005 Motorina Mai Scumpa Ca Benzina...

Recommended Posts

Asta este,ca la noi la nimeni tinand cont de faptul ca in UE preturile sunt cat de cat egale...sa vedem ce zic "tractoristii" alx,BogdanG... =)) :D .

Edited by Alezz

Share this post


Link to post

Mai de graba e doar un motiv sa creasca benzina, stai sa vezi unde o sa ajunga benzina.

Share this post


Link to post

Sunt si eu curios unde o sa se ajunga mai ales acum ca se apropie sarbatorile.

Share this post


Link to post

Bogdan zice asa =))

Firma plateste asa ca poate sa fie si 4lei /L ca nu ma intereseaza .

Share this post


Link to post

Fericitule :mrgreen: .

PS. Asteptam si parerile lui NFS...Maniaku...si altii :D .

 

Nu mai cita ultimul mesaj

Edited by Shenck

Share this post


Link to post

din partea mea poate sa fie mai scumpa motorina ca benzina deoarece am numai benzinare. doar sa nu se scumpeasca benzina. in rest e ok. sau trecem pe gpl

Share this post


Link to post

Benzina acum 2 zile cand am facut plinul era 32.600lei/l iar motorina 31.600lei/l la Petrom, deci mare modificare nu este.

Share this post


Link to post

Preturile se vor egala ori in sus ori in jos. Cel mai probabil in sus. Va ramane diferenta de consum iar la motoarele puternice inca se simte diferenta. Si placerea fiecaruia de a conduce diesel sau benzina. Si stiu ca o sa incepeti sa comentati si cam ce o sa comentati la faza cu placerea... :)

Share this post


Link to post
Va ramane diferenta de consum iar la motoarele puternice inca se simte diferenta.

Doar la cele puternice ? Eu simt de 3 saptamani diferentza la benzina dintre un 1150 cc si un 800 cc. Puterea nici n-o amintesc, ca-i departe rau de adjectivul puternic.

Share this post


Link to post

Ciudat..aici tot timpul au fost cam 20 de centi diferenta intre benz si motor...ciudat ca in Rom sunt aproxim egale...ca si pret...

Share this post


Link to post

La noi nu-i nimica normal, oricum tot sunt nejustificat de mari pentru o tara cu productie petroliera.

 

Doar la cele puternice ? Eu simt de 3 saptamani diferentza la benzina dintre un 1150 cc si un 800 cc. Puterea nici n-o amintesc, ca-i departe rau de adjectivul puternic.

Cam acelasi lucru am simtit si eu acum cateva luni cand am trecut de la 0.8 la 1.4. Puterea se simte numai in afara, exact acolo unde e diferenta mai mica la consum.

Atunci a fost pentru mine exact aceeasi senzatie ca si cum s-ar fi scumpit benzina cu cca 97 de bani dintr-un foc, asa ca scumpirile sau ieftinirile astea mici de 5-10 bani nu mai mai impresioneaza prea mult.

 

A, si parerea mea de dieselar este ca ar trebui sa sara de 4 lei motorina ca sa ajung la acelasi raport. Asa ca inca sunt foarte multumit.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

De fapt s-ar fi ieftinit benzina cu 800 de lei :scarpin:

Share this post


Link to post

:o fftopic: Eu simt diferenta d eputere intre 95 si 105CP! Si intre 136 si 150Nm. Ar trebui sa o simtiti si voi.

 

Cat despre ce se intampla cu preturile, stati sa vedeti cand o sa explodeze preturile la GPL!

Share this post


Link to post

Da, in urban, doar la buzunar.

Share this post


Link to post
Cat despre ce se intampla cu preturile, stati sa vedeti cand o sa explodeze preturile la GPL!

Pe ce te bazezi cand spui asta? In EU proportia dintre pretul GPL si benzina este aproximativ aceeasi cu cea de la noi.

Share this post


Link to post
:o fftopic: Eu simt diferenta d eputere intre 95 si 105CP! Si intre 136 si 150Nm. Ar trebui sa o simtiti si voi.

 

:o fftopic:

Tare ma indoiesc eu ca aia 105 cai se misca mai bine decat batranii 95. Cel putin de 0-100 . De fapt as face si o liniutza de verificare.

Share this post


Link to post

Om bun, dar puterea aia nu o simti numai la liniutze, zau asa...

 

Cat despre pretul GPL, suntem (inca) in RO, si vor gasi ei o modalitate sa stoarca bani si de la GPL...

Share this post


Link to post

Sa speram ca nu pt. ca gpl-ul este un produs secundar, ecologic, greu de depozitat, a carui folosire este incurajata de toate tarile cu apa calda...Dupa trendul actual, n-as crede ca vor incepe sa-l accizeze in RO, cel putin nu la nivelul benzinei. Dar suntem OFF TOPIC, aici parca se discuta despre pretul motorinei...

Share this post


Link to post

Este doar un dezechilibru temporar pentru ca au scazut pretul serios la benzina, nescazandu-l si la motorina. Daca i-ar lua cineva (Base, do u hear me?) la bani marunti...

Anyway, eu am luat diferenta de consum in calcul cand mi-am luat diesel, nu diferenta de pret. In afara motorina euro3 sau euro4 e chiar mai scumpa ca si benzina 95... din cate am auzit eu.

 

Mi-a crescut si mie consumul la diesel in ultimul timp: acum am 6.2% in oras...

Share this post


Link to post

oricum si daca ajunge benzina 100.000 litrul tot or sa fie in bucuresti blocaje din cauza aglomeratiei asa ca degeaba se scumpeste benzina sau motorina. doar o sa dam mai multi bani la benzinarii in rest aelasi trafic o sa fie

Share this post


Link to post

Da, si e necesara o corectie, aseara cand am alimentat am vazut ca diferenta intre benz si motor e doar de 10 centi...

:drinkers:

Share this post


Link to post

@Alezz Sincer mi se rupe ... de pretul motorinei, eu stau sa ma gandesc cat ar fi consumat masina daca era 2l turbo pe benzina si nu motorina asa ca eu unul nu ma plang!!!

Share this post


Link to post

Da, exact, oricum pana sa ajunga motorina la un pret la care sa ma imbie sa merg cu reno-ul in locul passat-ului mai e cale lunga. Nu va mai luati de diesel, are oricum un consum decent la viteza mare, la 140 la ora constant (pe A2 sambata noapte pe ploaie) nu consuma semnificativ fata 100 la ora, ori la Reno se cam simte. Acum 2 saptamani am mers chiar si mai tare si tot am avut consum rezonabil. La Reno in acelasi ritm de mers mi-a halit aproape jumatate de rezervor in 250 de km. Asa ca tot sunt multumit.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...