Jump to content
Sign in to follow this  
ASIMO

Opritorile Usilor Spate "freaca"

Recommended Posts

Avem si noi "probleme" la Kalos! Bucurati-va!

 

Am pus mana pe un telefon amestecat... asa ca uite ca incep sa pun "problemele".

 

La usile din spate, la ansamblul care apare in poza (eu o sa-i zic "opritor", cine e mai in tema sa ma corecteze cu denumirea), se aude un harshait, o frecare care imi "curata" toata vaselina care o pun eu acolo, incepand se "lucreze" si vopseaua!

Numai usile din spate fac asa, cele din fata merg super.

 

Stiu ca si KPAX are problema. O mai are cineva?

 

Cum o rezolvam?

 

Poze:

 

post-1015-1129563807_thumb.jpg

post-1015-1129563823_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Si unde atinge vopseaua ? Si mie mi-a harsait dar am pus vaselina acu vreo 2 sapt. si de-atunci nu se mai aude nimic.

Share this post


Link to post

Atinge vopseaua neagra de pe "opritor".

Pe toata lungimea lui vopseaua e "frecata".

Am pus vaselina la greu, dar fara nici un rezultat! Cum inchid usa si o deschid vaselina e "curatata" de pe opritor!

Share this post


Link to post

Si tot n-am inteles. Opritorile alea sau cum le cheama se freaca de ceva daca se curata vopseaua ..de ce anume se freaca ?

Share this post


Link to post

Am impresia ca in interiorul usii exista un sistem de "role" sau de "lamele elastice" care preseaza de deasupra si de sub opritorul ala!

eu as "paria" pe role, si cred ca ale mele sunt "blocate" si in loc sa se roteasca pur si simplu freaca!

O sa incerc sa fac un desen!

Share this post


Link to post

pai e normal sa frece...si sa curete...dar nu e normal sa zgarie vopseaua...

Share this post


Link to post

Mda... dar in fata vopseaua aia neagra straluceste... e ca noua. In spate, e frecata rau de tot! Toata lumea zice sa pun vaselina. am pus gramada! Harshaie in continuare!

Vopseaua nu se zgarie, ci pur si simplu e frecata pe toata suprafata opritorului!

Share this post


Link to post

Poti sa faci o poza mai clara, te rog? :P

E clar ca in cazul vostru nu prea mai merge cu vaselina, dar hai sa aflam cum si cu ce.

Share this post


Link to post

Fac maine pe zi, ca acum nu mai am lumina!

Sa vb. cu Ovi, si facem cu digitalu', ca telefonu' e degeaba!

Share this post


Link to post

Chestia asta e boală consacrată la maşinile (sau măcar unele din ele) la care nu se prea foloseşte uşa din spate (îndeosebi cea de pe partea şoferului, care e cea mai puţin folosită (excepţie cei care umblă la "cămaşă" şi-şi pun haina pe bancheta din spate :D ).

 

Am păţit şi eu la Nova (nu numai cu rolele, care erau "duse" şi pe stânga şi pe dreapta, ci chiar cu balamaua). Dintr-un motiv oarecare (umezeală excesivă, lipsă vaselină de la mama ei, etc.) rolele de "presiune" s-au ancrasat/blocat.

 

Fără să desfaci dispozitivul (dat jos panou interior, demontat şi asta dacă se poate) există o singură... încercare:

  1. încerci sa cureţi din kilu' ăla de vaselină
  2. dai cu spraz degripant
  3. "freci" usa cu spor inchis-deschis
  4. o mai lasi
  5. repeti 2-4 pana esti... satisfacut

Edited by Abram Burel

Share this post


Link to post

Ati rezolvat cumva problema asta? A inceput sa harsaie si la mine usa spate dreapta, si parca si pe stanga se aude. Acelasi fenomen, piesa aceea neagra freaca de rolele care probabil sunt intepenite si scoate un zgomot suparator. Am pus degeaba vaselina siliconica.

Share this post


Link to post

Aceiasi boala avea si Matizul, dar nu m-am prins de la ce. Doar ca acolo se petrecea la usile folosite des. Ungeam acea tija la schimbarea sezoanelor, dar nu cred ca asta e solutia. Poate aflam acum.

Share this post


Link to post

Eu folosesc o data la 3-4 luni WD40 sau similar si dispare instant.

Share this post


Link to post

Aici se intampla doar la usile folosite putin. WD40 este prea... 'subtire'. Cred ca mai indicata ar fi o vaselina de calitate.

Share this post


Link to post

Fiind subtire se imprastie uniform, curata, poti sa dai cu el si pe balamale sau alte piese din apropiere si este foarte comod de utilizat.

Nu pot spune ca folosesc rar usile din spate ci dimpotriva!

Are intr-adevar dezavantajul folosirii frecvente, dar 2 min. pt toate usile + portbagaj o data la 3-4 luni chiar nu ma deranjeaza.

Probabil ca o vaselina ar fi mai potrivita, insa m-am obisnuit asa, da rezultate si nu vad nici un dezavantaj.

:) ) Cer comision la Meteor?! Nu, iata si similare: Super Dura Lube spray; ELF - l-am testat recent si a fost mai bun decat ma asteptam. (Le folosesc si pt. alte scopuri)

Share this post


Link to post

Nu am gasit solutii... am dat cu WD, dar la cateva zile iara a inceput sa frece!

La fel si vaselina...

Oricum m-am obisnuit cu ea asa. :P

Share this post


Link to post

Si la mine a inceput sa frece...dar nu ma deranjeaza prea tare. Am dat cu niste spray pentru chedere (e uleios...) da nu am rezolvat nimic.

Nu merge cu niste "vaselina" tip spray ?

ps: La mine nu s-a luat vopseaua, numai ca se aude mai ciudat cand deschid usa.

ps2: Dupa ce am dat cu spray-ul(de cheder...uleios) mergeau usile mult mai usor. Ceva ceva...o fi facut :dizzy:

Share this post


Link to post

M-am plictisit si eu de scartaitul usii stanga spate si am dat cu veselina pe ghidajul acela. Nu mai scartaie dar a frezat vaselina dupa 3-4 deschideri. Nu am rezolvat nimic.

Ce am stabilit pana acum este ca nu e din torsionarea caroseriei sau ceva de genul asta, e pur si simplu vorba despre un reglaj din balamale... ceva de genul "mai trebuie ridicata usa putin din ele. Numai ca nu ma prind cum s-ar face asa ceva.

Share this post


Link to post

Parghia aia a opritorului n-are nici o legatura cu balamaua :P . Desfa fata de usa si vezi daca exista vreo metoda de a regla apasarea opritorilor. Practica parghia aia intra intre alte doua care sunt elastice si au o rola, realizand oprirea usii intr-un anumit moment. E posibil sa existe vreo metoda de a reduce apasarea si atunci se reduce si frecarea si implicit razuirea vaselinei. Dar n-are nici o treaba cu balamalele :)

Share this post


Link to post

M-am uitat foarte putin dar parghia aceea este... 'frecata' de partea superioara a gaurii in metalul portierei. Get it? :)

PS: O sa mai cercetez.

Share this post


Link to post

Pai daca freaca acolo ai 2 solutii posibile:

1. Reduci grosimea parghiei prin polizare, pilire smirgheluire etc...

2. Indoi sau decupezi in tabla in zona in care freaca.

 

PS Tot n-ai ce cauta la balamale :P

Share this post


Link to post

1 face singura :) )

PS l-am inteles si looking back la cum sunt prinse, imi dau seama ca nici macar nu cred ca se poate face ceva din ele.

HMMM... poate o tine prea sus ghidajul din interiorul portierei :D

Share this post


Link to post

Asa trebuie sa fie,contact numai pe partea de sus a tijei opritorului.

Pentru ungere acestora e indicat de folosit vaselina siliconica care nu se spala si nu se usuca.

Share this post


Link to post

Mda, a aparut si la mine fenomenul. :( Am observat decat usa stg spate, aceiasi buba : partea de sus a tijei are luciu :D

Share this post


Link to post
Asa trebuie sa fie,contact numai pe partea de sus a tijei opritorului.

 

Poate, dar ma indoiesc ca acest contact ar trebui sa fie cu fierul usii nu cu... ce o fi in interiorul ei. Orice vaselina ai pune acolo, o frezeaza sanatos.

Share this post


Link to post
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...